van de aflossing van obligatiSn en vervallen hypotheken, ten bedrage van 2700. Zy geeft alzoo in overweging dien staat goed to keuren, in ontvangst en uitgaaf ad 2754.20. In eene der vorige raadszittingen werd bg de behandeling van het verzoek van den heer P. Van Driel Bz., ter bokoming in gebruik van nog 4 centiaren grond aan den Vestwal, ten behoeve van zyne tapytreinigirig, medege deeld dat door hem aan B. en Ws., ingevolge de Fabriekwet, vergunning was verzocht om in het op bedoelden grond geplaatste houten gebouwtje, ter vervanging van do gaskracht- machine, eene locomobiel te plaatsen en dat, alvorens die vergunning door B. en Ws. werd verleend, de gemeenteraad daaromtrent zoude worden gehoord, omdat indertyd was toegestaan de oprichting van een houten gebouw met het oog op het weinig brand gevaar, dat eene gaskrachtmachino oplevert. Thans is door den heer Van Driel een plan ingediend, strekkende om het houten gebouw zoodanig in te richten, dat ook by het gebruik van eene locomobiel het brandgevaar wordt voorkomen. Volgens de daarby aangegeven bemetseling zal een muur langs de houten wanden wordon opgetrokken, de locomobiel midden in hot vertrek worden geplaatst en alle mogeiyke voorzorgen wat betreft de bekleeding van de dakdeelen, waardoor de rookpüp zal doorgaan, worden genomen. Het komt B. en Ws. voor dat by zoodanige nrichting van het gebouw brandgevaar zal worden voorkomen, zoodat zy den Raad in overweging geven hun College te machtigen de gevraagde vergunning voor het gebruik van eene locomobiel in bovenbedoeld houten gebouw te verleenen. Te Utrecht hebben ook nog verkregen de akte voor de Fransche taal (L. O.) de dames A. Mac Qillavry en A. Musquetier, onderwy- zeres aan de school van mej. H. Lange, beiden van Leiden. Aan het schriftelyk gedeelte van het examen voor den hoofdcursus hebben van het 4de regiment infanterie voldaan de sergeanten Ackerman, Bloemink, Van Leyden, v. Nassau, Stakman, Teensma en Tetenburg. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 37, ƒ18, ƒ3.80 en 1.85; de laagste ƒ35, ƒ18, 3.70 en ƒ1.85. Bedankt is voor het beroep naar de Chr.- per, gemeente to Willige Langerak door ds. De Jong, te Schoonhoven. Door den gemeenteraad te Willige Langerak is aan den kerkeraad der Hervormde gemeente, op verzoek,het lokaal der openbare school gedurende den Zondag ten gebruike afgestaan voor het houden eener zondagsschool. Met ingang van 10 September 1888 is aan den heer G. Van Geer, op zyn verzoek, by koninklyk besluit eervol ontslag verleend als burgemeester van Leiderdorp. Het bestuursvoorstel tot coöperatieven inkoop van veevoeder vond in de laatste ver gadering van de afdeeling Wassenaar der Holl. Maatschappy van Landbouw zóó weinig byval, dat het werd ingetrokken. Hot bestuur der vereeniging „de Kerke- lyke Kas" te Aarlanderveen heeft eene geld- leening voor den bouw eener kerk en pastorie uitgeschreven, ten bedrage van twaalf duizend gulden, tegen eene rente van 4 pet. 's jaars. In deze leening worden uitgegeven 24 aan- deelen, elk groot vyfhonderd gulden, genum merd van 1 tot en met 24, waarvan sommige ziin verdeeld in aandeden van honderd, vyftig en vyf en twintig gulden. Voor zooveel de be schikbare geldmiddelen toelaten, zal jaarlyks een gedeelte dezer leening worden uitgeloot. De storting der gelden zal plaats hebben op den eersten Maandag in Oct. in de Chr. school aldaar. Alvorens zekerheid te hebben dat de geld leening zal volteekend worden, heeft genoemd bestuur last gegeven tot den bouw eener kerk, terwyl het onlangs een huis met een grooten tuin heeft aangekocht, om later op dat terrein tot den bouw eener pastorie over te gaan. Tot nog toe woont de predikant der doleerende gemeente, ds. J. Osinga, in de pastorie, be- hoorende by het kerkgobouw der Ned.-Horv. gemeente aldaar. Uit Boskoop wordt aan de „N. R. C." gemeld Door ds. A. Van Veelo, uit Rotterdam, was eene uitnoodiging gericht aan de leden der Nedorl.-Herv. Kerk alhier, tot bijwoning eener vergadering in het hotel van den hoor Klaassen, ter bespreking van de reformatio der kerk. Ongeveer 200 belangstellenden of nieuws gierigen, waaronder eenige vrouwen, waren byeengekomen, bohoorende tot verschillende kerkgenootschappen en verschillende rich tingen. Spreker gaf een overzicht van de geschiedenis der kerk en der reformatie, oordeelde dat koning Willem I door zyn staatssecretaris was misleid, doordien deze aan eenigo predi kanten, die zeiven belang by de zaak hadden, de regeling had opgedragen. De tegenwoordige organisatie is in stryd met Gods woord. Het goddelooze synodale juk moet afgeworpen worden; men handelt zondig door in de kerk te biyven. Aan het debat, waartoe gelegenheid gegeven werd, nam niemand deel, zoodat spreker zelf eenige vragen beantwoordde. Nogmaals werd door hem discussie aangeboden, en daar niemand daaraan voldeed, oordeelde spreker dat allen het met hem eens waren. De vergadering, aangevangen met gebed en psalmgezang, werd ook met gebed gesloten. Uit Apeldoorn wordt aan het „Hbl." be richt dat de Koning in beterschap biyft toe nemen, ofschoon hy nog door hoest gekweld wordt. Z. M. houdt zich dageiyks eenigen tyd bezig met het behandelen van regeeringszaken. De Koningin brengt het grootste deel van den dag by den Koning door en waakt met de meeste nauwkeurigheid voor al wat 's Konings toestand vereischt. Alleen in het belang van hare gezondheid rydt zy nu en dan uit. Het „Haagsche Dagblad" meldt over den toestand van Z. M. het volgende: Z. M. is gedurende de afgeloopen week lydende geweest aan diarrhee. Deze is wel zeer spoedig genezen, maar heeft den Koning toch eenigszins vorzwakt. Daarop heeft Z. M. op Vrijdag 17 jongstleden koude gevat en is aangetast door eene longontsteking in zeer lichten graad (gepaard met koorts en ver snelden polsslag). Verleden Zondag waren de verschynselen reeds veel gunstiger. De Koning is tot en met Woensdag te bed gebleven. Donderdag-ochtend vroeg is Z. M. opgestaan, heeft HDs. gewone bezigheden weder verricht en alle kabinets stukken afgedaan, en weder met Hare Majes teit en het Prinsesje gedineerd. De Koning hoest nog en slaapt daardoor onrustig, maar dit is een gevolg van de long ontsteking. Over het geheel is de toestand dos Konings vry gunstig en zyn de doctoren Vinkbuyzen en Vlaanderen tevreden. Met het oog op Zr. Ms. groote gevoeligheid voor weers- en temperatuursveranderingen, moet de Koning zich zeer in acht nemen en zyn de doctoren steeds bevreesd voor eenige complicatiën, daar die, wegens do chronische aandoening, waaraan Z. M. lydende is, altyd kans hebben spoedig een gevaariyk karakter aan te nemen. Men meldt nader uit 's-Gravenhage dat de Koning zich gisteren (Zondag) vry wel gevoelde. De heer Vacher, hofkamerdienaar van den Koning, is door den hertog van Nassau begiftigd met het ridderkruis der orde van Adolf van Nassau. Aan het hotel Rondeel te Amsterdam, is ftfgestapt de heer Alma, consul der Neder landen te Marseille. De correspondent van het „Hbl." te Parys bericht dat de gouverneur-generaal vanNed.- Indië, mr. C. Pynacker Hordyk, met zyn ge zin, bestaande uit drie personen, aldaar zyn intrek heeft genomen in het .Grand Hötel." Met het stoomschip „Caland", der Nederl.- Amerikaansche Stoomvaart Maatschappy, heb ben Zaterdag uit Amsterdam weder vyf leden der Hollandsche club van Nieuw-York, de terugreis naar Nieuw-York aanvaard, onder wie de heer Geo W. Van Siclen, de secretaris van de vereeniging. Aan de groote manoeuvres in Noord-Bra bant zullen, naar thans beslist is, twee eska drons van het te 's-Hage in garnizoen liggend 3de reg. huzaren deelnemen. Tot ingenieur van den Provincialen Wa terstaat in Drente is door Gedeputeerde Staten dier provincie, op een traktement van 2000, benoemd de heer J. P. Hofstede te Assen, tot dusver tydelyk ingenieur. By koninklyk besluit van 24 dezer is jhr. mr. P. J. Van Swicderen, commissaris des Konings in de provincie Drente, benoemd tot curator van de Ryks universiteit te Gro ningen. Dr. M. Treub, directeur van 's-Ryks Plan tentuin te Buitenzorg, is benoemd tot riddor van het. Legioen van Eer. Het stoomschip „Voorwaarts," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 26 Aug. van Port-Said; de „Leerdam" vertrok 25 Aug. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Burgemeester Den Tex" arriveerde 26 Aug. te Suez; de „Prins Maurits" arriveerde 24 Aug. van West-Indië te Nieuw-York; de „P. Caland," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 27 Aug. Lizard; de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 26 Aug. Gibraltar. Z. M. heeft voor den tyd van driejaren benoemd tot plaatsvervanger van den districts veearts, wien Groningen als standplaats is aangewezen, de veeartsen H. A. Kroes, te Dwingeloo, en H. H. Huizenga, te Appinge- dam; benoemd by het wapen der inf.: by het 1ste reg. tot kapitein, den eersten luit. G. Van der Laan, van het reg. grenadiers en jagers; by het 3de reg. tot eersten luit., den 2den luit. H. J. Wonnink, van het 4de reg. Geme>(4 Nieuw*. Inderdaad schoon was de dag van gisteren; hy kon bogen op den naam van „zomerdag", een naam, welke helaas slechts op zeer weinigen zyner voorgangers kon worden toegepast. En hoe heerlyk dat het juist een Zondag was, welke zich zoo gunstig onderscheidde boven de voorgegane ruwe broederen! De mensch, rustende van den dagelykschen arbeid, inwoner eener stad, kon zich nu, zon der met angst te moeten denken aan de na- deelige gevolgen van kouden wind en gure regenvlagen, naar buiten begeven, hetzy te voet, hetzy per rytuig, hetzy per stoomboot of eenig ander vaartuig, hetzy per spoortrein of stoomtram. Vele stalhouders te dezer stede kwamen dan ook rytuigen en paarden te kort om de naar een rytoer snakkenden te kunnen be vredigen, terwyl de locomotieven van de ver schillende stoomtramweg-maatschappyen enz. een byzonder groot gevolg van waggons, vol passagiers, achter zich hadden. Het strand té Katwyk aan Zee bood een levendig schouwspel aan, evenals dat te Sche- veningen, waarheen mede ook vele Leidenaars wareh vertrokken. In zeer opgewekte stemming en, het moet gezegd worden, zeer ordeiyk, kwamen de werklieden der Katoenfabriek, wier aantal, al waren het alleen degenen, die boven de zestien jaren waren, toch nog zoo aanzieniyk was Zaterdag avond alhier uit de hoofdstad weder aan. Eene bonte menigte had zich omstreeks negen uren op den Haagweg en in het Noord einde verzameld, eene menigte van bloedver wanten, kennissen, vrienden, belangstellenden, nieuwsgierigen enz., om de werklieden, voor dien dag goene werklieden, te zien aankomen. Met gejuich werd de extra trein der Ryn- spoor begroet en zingende toog men Leiden te gemoet. Het was moeiiyk te zien wie nu de feestelingen waren. Hier en daar schitterde nu en dan op dien vrooiyken tocht ook een Bengaalsch vlammetje. Met zekerheid kunnen wy mededeelen dat deze wyze van feestvieren zeer in den smaak der werklieden is gevallen en ongetwyfeld zal by allen, moge dan ook het zich voorstellen der bewonderde dieren, der geziene schilde ryen, der beschouwde beeldengroepen uit de hoofdstad op den duur minder levendig wor don, de 25ste Augustus en tevens het huweiyk van den heer Felix Driessen in dankbare herinnering biyven, De werklieden der Zoutkeet hadden reeds vroeger een genoeglyken dag gehad. Gisternamiddag redde een soldaat in groot tenue een jongen uit de Oude Yest. De knaap, die op eene schuit aan het visschen was, schoot nl. by het grypen naar zyn hengel voorover in het water onder eene andere schuit, welke onder de Janvossenbrug lag. De soldaat, die juist voorbykwam, begaf zich onmiddellyk te water en haalde den jongen, die al buiten kennis was, op het droge. Morgen zal in de schietbanen te Katwyk het jaariyksche prysschieten der miliciens der lichting van 1887 plaats hebben. Een reiziger, die Zaterdag in de tegenovergestelde richting uit de Katwijk- sche tram sprong, naby de Leidsche Buurt te Oegstgeest, viel tegen den grond en kwam er met eene verwonding aan een duim af. 't Is toch zonderling dat er nog steeds per sonen te vinden zyn, die niet inzien dat men in drzelfde richting van de tram daaruit moet springen als men haar onder het ryden ver laten wil. Uit Koudekerk aan den Ryn wordt ons heden geschreven Gisteravond, te ongeveer tien uren, werden de ingezetenen dezer gemeente gealarmeerd door de brand klok. Een hevige brand was uitgebroken in het perceel, bewoond door den heer O. Hoewel de fabrieksspuit onmiddellyk water gaf en ook de gemeentespuit zeer spoedig op het terrein aanwezig was, kon van het brandende perceel niets meer gered worden. Gelukkig dat er zeer weinig wind was, waardoor het aangrenzende gebouw gespaard bleef, hoewel het eenige oogenblikken wel bedreigd werd door de vlammen. Huis en in boedel waren verzekerd. De oorzaak van den brand Is nog onbekend. Op den verjaardag van prinses Wilhelmina zal, behalve een volksfeest op het strand, 's avonds in het Hotel Kurzaal te Zandvoort een concert worden gegeven en na afloop een vuurwerk worden afgestoken. Ook te Wassenaar zal Prinsessedag fees- telyk herdacht wordon. Do hoor C. J. Yan der Oudermeulen nl. zal by die gelegenheid, op zyn schoon landgoed „Oud-Wassenaer", een feest bereiden aan al de kinderen zyner talryke onderhebbenden. In de Martha-stichting te Alfen aan den Ryn, eene inrichting voor onverzorgde kin deren, zal de verjaardag van het prinsesje eveneens worden herdacht. By genoegzamen steun en medewerking van goedgezinden, zal den kinderen een feestje worden aan geboden. Te Apeldoorn zal deze verjaardag op by-' zonder plechtige wyze worden gevierd. Vol gens het thans vastgestelde programma, zal een optocht naar het feestterrein in het Emma-park gehouden worden. Het kinder feest voor kinderen beneden veertien jaren zal bestaan uit volksspelen als: zakloopen, boegspriet-loopen, mastklimmen, turfrapen enz., afgewisseld door draaimolen, poppen kast en feestelyk onthaal der kinderen. Voorts zal er een gemeenschappelyke maaltyd worden gehoudenhet feest zal besloten worden door een concert op het feestterrein, terwyl ten slotte een schitterend vuurwerk zal ontstoken worden. Volgens den Haagse hen Kouter der „Prov. Gron. Crt." zou met het plotseling verdwynen der twee notarissen Andries en Visser, te 's-Hage, naar men mompelt, nog hot bezwyken van een derdon notaris aldaar gepaard gaan. Naar de Haagsche Kronieker aan de „N. Gron. Crt." meldt, zou men zelfs nog wel een paar gevallen van „deconfiture" te wachten hebben, althans naar de booze geruchten wil len. Van den notaris V. wordt al verzekerd dat hy door de justitie achterhaald is en eene poging zou hebben gedaan om zich door ver giftiging van het leven te berooven. De Kro nieker echter beschouwt dit alles als praatjes. Gisterochtend werd aan de Oude Plantage te Rotterdam in de rivier de Maas dryvende gevonden een lyk van het manneiyk geslacht. In de nabyheid van den drenkeling werden op het droge een manshoed en stok met metalon ring, waarop gegraveerd stond L. De Groot, gevonden. Aldaar is van een Rynschip, liggende in de Spoorweghaven, de zoon van den schipper, by het aan boord gaan, door het uitglyden der loopplank, te water geraakt en levenloos opgehaald. Een werkman, wonende te Kralingen, had het ongeluk van eene aan het Ryn- spoor liggende stoomboot in de rivier de Maas te vallen en te verdrinken, niettegen staande dadelyk alle pogingen in het werk werden gesteld om hem te redden. Het lyk is nog niet gevonden. Te Utrecht had een driejarig jongetje, dat aan het spelen was met andere kinderen, het ongeluk te vallen, zoodanig, dat het door de moeder dood opgenomen werd. Men deelt uit Arnhem, dd. 25 Aug., mede dat de vermoedelyke dader van de pogingen om treinen bij Velp en de Steeg te doen ontsporen, in hechtenis werd genomen. Het is de 18-jarige zoon van een spoorweg arbeider te Velp. Als roden moet hy opgeven dat hy „wel eens een trein wilde zien ont sporen". De vorige week is men begonnen met het opruimen van de wrakstukken der „Lutine." Groote stukken zyn door de booten opgehaald. Men hoopt daarna beter de schatten to kunnen bereiken. Opgezogen werden in de afgeloopen week slechts 29 Spaansche matten. Hedennacht is door een z war en brand de stoomsigaren- en tabaksfabriek van do firma W. J. Van der Boor te Vlaardingen

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2