8747. Donderdaa: Augustus. A0. 1838. (§ez3 (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 22 Augustus. I Het bedoelde orgel bestaat grootendeels uit koperen instrumonten en bezit eene verbazende windkracht. Den hoer Bik mag geluk gewenscht vorden met het door hem behaalde succès. FKLJB DBZBS» COuAAJ^T' T«or Lsiden per 8 mAAndenl.If. nco per p-ort.1.40. ;onderlflte Nommert0.06. PEUS DER AJDVHRTENTOHN: Ten 1—6 regel* 1.05. Iedere regel meer 0.l7f. Grootere lettere neer pUetartiimte. Toot het ta- caBeeeren bulten de ated wordt 0.10 berekend. (Met 1 September begint een nieuw wartaal van het Leidsch Dagblad, ilj, die zich nu reeds op deze Courant Cbonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Aangaande de viering van het jubilé van den zeereerwaarden heer J. Bots, pastoor in de parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart, zy Dg het volgende medegedeeld: By de plechtige kerkelijke herdenking van kt voor den jubilaris en de parochianen van genoemde parochie zoo gewichtige feit, werd tevens het orkest orgel, door den heer F. C. Bik, firma Schaaffelt en Lohman, alhier, ge leverd en vervaardigd, in gebruik genomen. De naam dezer firma is te gunstig bekend dan dat het door haar vervaardigde nog een bjjzonder woord van lof gewyd behoeft te worden. I Het doel, dat met de aanschaffing van dit instrument werd beoogd, is ten volle bereikt. Zij tocb, die gisteren in de kerk tijdens de H. Mis aanwezig waren en wien het onbekond was dat een nieuw orgel daar dienst deed, verkeerden in de stellige meening een Te-Deum met orkest gehoord te hebben. Des avonds te acht uren had tot waardige sluiting van het zilveren pastoorsfeest een solemneel Lof plaats tot dankbaarheid aan ïod voor de in dezen genoten weldaden en vaarin de zeereerwaarde jubilaris in eene fechoone rede zyn innigen dank betuigde aan hen, die tot het welslagen van het voor hem zoo aangename feest zoozeer hadden mede gewerkt en vooral aan allen, die door hunne lilde en prachtige geschenken van hunne oprechte genegenheid voor hem hadden blyk gegeven. Na het uitsproken dier rede hief het zang koor, dat des morgens zooveel verdienden lof had ingeoogst, de „Adoro Te" aan, daarna de „Veni Creator" van Verhuist en de „Bene dictie" van H. A. Viotta, terwijl ten slotte alle aanwezigen verschillende gelegenheidsge zangen aanhieven. Velen en niet het minst den jubilaris zal Ideze feestviering lang in herinnering blijven jen ook de leerlingen der R.-K. parochiale j bijzondere school en die der meisjesschool in de Bakkersteeg, wien heden een feest werd I berei-I, hebben rodon tot dankbaarboid. Ook mejuffrouw C. P. S. M. Dikshoorn I alhier, heeft te Utrecht met gunstig gevolg J het examen voor de akte Fransch, lager I onderwijs, afgelegd. In de Staatscourant van heden komt voor het verslag van den directeur van 's Rjjks Ethnographisch Museum, te Leiden. Daaruit blijkt dat de gebouwen door de goede zorgen van den hoofdopzichter der Rijksgebouwen van onderwijs alhier, steeds in voldoenden staat werden onderhouden; de lekkages van de zeer oude daken worden onmiddellijk hersteld. Wat hunne bruikbaar heid betreft, zoo moet herhaald worden, wat reeds vroeger is gezegdde gebouwen zy'n zooveel mogelijk van hunne vroegere bestem ming van woonhuizen tot die van expositie lokalen gebracht, maar goede museum-ge- bouwen zullen daarvan nimmer kunnen wor den gemaakt. De aan de gebouwen op de Hoogewoerd belendende timmermanswerk plaats en pakhuis voor brandstoffen, blijven immor een dreigend gevaar voor de verza melingen opleveren. De verzamelingen van 's Ryks Ethnogra phisch Museum zy'n over vier verschillende pkutsen van de gemeente Leiden verspreid, zoodat voor het bezoeken Tan alle aldeelin- gen te zamen vier dagen noodig zy'n gewor den, iets, waaraan in den regel door vreem delingen niet kan gedacht wordenboven dien is er van vergeiykende studie der voor werpen uit verschillende werelddeelen thans in het geheel geen sprake. Met het aanmaken van nieuwe exprsitie- kasten werd geregeld voortgegaan. De toestand der verzameling is over het algemeen goeddoch de voorwerpen ver- eischen aanhoudend toezicht tot wering van insecten, bederf en roest; dat de versprei ding der verzamelingen over zooveel ver schillende plaatsen daarvoor niet gunstig is, spreekt van zelf. De afdeelingen Celebes en de Molukken Sumatra en Borneo zyn geheel en définitief geétaleerddo Zuidzee is in bewerking, ter wijl de zaal, bestemd ter expositie van de voorwerpen der eilanden, bewesten en be oosten Sumatra, in zoover gereed is, dat het rangschikken aldaar kan worden aangevan gen. Van den beredeneerden catalogus zyn se dert het vorige jaar weder 4000 bladen ge reedgekomen. Men ontvangt do tyding dat de oud hoogleeraar der Leidsche universiteit en oud minister van financiën mr. S. Vissering in den afgeloopen nacht te Ellekom, by Reden, is overleden. Mr. Simon Vissering, een uitstekend Neder- landsch staathuishoudkundige, werd te Amster dam den 23sten Juni 1818 geborenhy stu deerde aan het Athenaeum aldaar in de rechten, was in do hoofdstad des lands van 1842 -1847 als advocaat werkzaam, vervolgens als hoofd redacteur van de „Amsterdamscho Courant", werd in 1850 te Leiden hoogleeraar en zag zich in 1879 benoemd tot minister van finan ciën. Toen echter zyn ontwerp tot hervorming van het belastingstelsel geen by val vond, legde mr. Vissering in Juni 1881 de porte feuille neder. In Februari 1882 word hy be noemd tot curator der Ryks-universiteit te Leiden. Behalve eene Latynsche dissertatie, schreef hy„Geschiedenis der tariefshervorming in Engeland (1874)", „het wisselrecht der XIXde eeuw (1850), „handboek der practischo staat huishoudkunde (18604de druk 1879) en „Herinneringen" (verzameling van verspreide opstellen 1863 1872, 3 bundels). Den lande hoeft mr. Vissering menigen dienst bewezenhy werd dan ook door onzen Koning benoemd tot groot-officier van de Eikokroon. Hy bezorgde ook eene „Statistiek van Noder- land." Dat de thans ontslapene ook buiten de grenzen van zyn vaderland met eere bekend stond, daarvan waren de ridderorden, welke, naast de Nederlandsche onderscheiding, zyne borst sierden, de zichtbare bewyzen. Die orden wezen aan dat wylon mr. Vissering wascommandeur met de ster dor Danne- brogsorde van Denemarken, drager van hot grootkruis dar Leopolds-orde van België, en rid der tweede klasse met de ster der orde van St.- Stanislaus van Rusland. Velen zullen ongetwyfeld met weemoed in het harte denken aan den man, die, hoewel reeds 70 jaren oud, toch, zou men geneigd zijn te zeggen, te vroeg is heengegaan. Naar wy vernemen, is vanwege het departement van koloniën naar aanleiding van het bericht, dat gisteren verspreid werd om trent den toestand in Kediri, naar Indië getelo- grapheerd. Het volgende antwoord is daarop geseind: „Residenton seinen dat toestand overal rustig is. Nergens iets gebeurd dan de op vatting van verdachte porsonen, die zonder verzet plaats vond. De paniek onder de Europeanen is ongogrond en denkelyk een gevolg van hot gebeurde to Tjilegon. Volgens rapporten geen gevaar voor rustverstoring." De officier van speciale diensten, de late luit. Ophorst, zal by de manoeuvres als ba taljons-adjudant in het 2de bataljon optreden. Uit Apeldoorn meldt men aan de „Haarl. Crt." dat het zeer moeilyk is juiste inlich tingen omtrent den gezondheidstoestand van den Koning te verkrijgen. Zaterdag ging het bericht van mond tot mond, „dat de Koning minder goed wasZondag verscheen de Koningin niet ter kerke, waar zy trouwens den vorigen Zondag ook niet was geweest. Dr. Vinkhuyzen kwam dien dag op het Loo, maar keerde den eigen dag naar 's-Gravenhage terug. Maandagavond zag men de Koningin weder een wandolrit doen en gisteren (Dins dag) ochtend werd vernomen dat 'sKonings toestand wat gunstiger was. Ook aan het „Haagsche Dagblad" wordt van het Loo gemeld dat de toestand van den Koning in het algemeen iets beter ie. Men voegt er byDe aandoening der luchtpyp is echter nog niet geheel overwonnen. Z. M. blyft nog door veel hoesten gekweld en is ook nog niet gansch vrij van koorts. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op 24 dezer niet plaats hebben. Geneugd IVlouw». Heden hield het 2de bataljon van hot 4de reg. inf. te Katwyk oefeningen in het vuur tot voorbereiding van de manoeuvres. Ter hoogte van de Laan van Meerdervoort te 's-Hage stortte hedenochtend de kapitein-adjudant Blanken, van het regi ment grenadiers en jagers, by het uitrukken voor een militairen marsch, van "het paard en brak een beon. Per raderbaar werd hy huiswaarts gebracht. Men meldt ons heden uit Den Haag: Het blykt een feit dat ook notaris V(isser) alhier met de noorderzon verdwenen is. Maan dag-morgen om halfzeven deelde hy zyn nu wanhopige vrouw (die met zeven jonge kin deren achterblyft), alsmode aan de dienstbode mede dat hy naar zyn broer to Nymegen ging en 's avonds zou terugkomen. Toon hy ech- trr den volgenden (Dinsdag) morgen nog niet thuis was, werd naar Nymegen geseinddoch het antwoord luidde: „geen broer gezien!" Wat in deze zaak misschien wel wat opmer- keiyk klinkt is, dat een der bedienden van het kantoor my van morgen meedeelde dat hem reeds Zondag werd verteld dat zyn patroon „er van door was", waarop hy tor- stond naar den eersten bediende ging, doch toen zy samen aan de woning kwamen, von den zy de gehoele familie te huis, zoodat zy eigenlyk met een mond vol tanden stonden on het op een praatjo over koetjes en kalfjes, zooals men zegt, moesten gooien. Toen zy evenwel den volgenden ochtend op den gewo nen tyd op het kantoor kwamen, hoorden zy dat de heer V. thans werkelyk „uit" was. Byna alle kasten en laden op het kantoor zyn gesloten, terwyl van sleutels of gelden geen spoor is te vinden. Een en andor mag pas worden geopend als er een andero notaris voor den onboheerden boedel door de rechter- lyke macht is aangewezen. Voortdurend melden zich nu op het kantoor personen aan, die den verdwenen notaris hun vertrouwen hadden geschonken. Daarbij komen allerbedroevendste foiten omtrent zyn beheer aan het licht. Iemand, die dagelijks mot hom in persoonlijke aanraking kwam, executeur in een boedel is o» de golden tydeiy'ic aan hem in bewaring had gege ven, moet er voor f 16,000 inloopen. Dos notaris' bejaarde werkster gaf hem nog ver leden week van hare- spaarduitjes, ten einde die voor hare kinderon ta verzekeren, f 300, om er een hypotheokjo voor te nemen. Gevlogen zyn ze nu Zelfs de golden der spaarbankboekjes van zyne eigen kinderen schynt hy opgenomen te hebben. Niets is er van te vindtn. Tal van hypotheken, welke hy had moeten sluiten on waarvoor de penningen hem reeds waren ter hand gesteld, blyken door hem niet gepasseerd, en hem opgegeven doorha lingen zyn evenmin uitgevoerd. Voorloopig wordt de door verschillende, zich tot heden aangemeld hebbende, personen ge vorderde som op ruim een paar ton geschat. Waarheen hjj zich heeft begeven is onbe kend. Door den officier van justitie is naar verschillende streken tot zyne aanhouding geseind. Als candidaat-notaris is hy werkzaam ge weest op hot kantoor van den dezer dagen eveneens verdwenen Haagschen notaris Andriessen, die zich volgens geruchten thans met zyne vroegere werkster in Griekenland zou bevinden. Twee zonen van den scheeps bouwmeester Hoogeveen zyn hedenmiddag by het baden aan de monding van het water- ververschingskanaal te Scheveningen ver dronken. In een hofje in de Van Hoge n- dorpstraat te 's Gravenhage ontstond gister ochtend op den zolder eener woning brand tydens do vrouw van den bewoner P. eenige oogenblikken afwezig was. Drie der kinderen waren in het benedenvertrek, terwyl het jongste op den zolder speelde. Het werd ge lukkig door twee particulieren juist bytyds gered en het vuur gebluscht. Gistermorgen te zes uren word in het Plantsoen aan het Oude Hoofd te Rot terdam moord geroepenmen vond een man met zware wonden aan den hals bewusteloos liggen. Naar men zegt, zou men een man en eene vrouw uit het Plantsoen de vlucht heb ben zien nemen. De politie heeft een onder zoek ingesteld. De toestand van den gewonde is zeer ernstig; volgens eenige woorden, die hy na den aanslag op een briefje geschreven heeft, is hy een Duitsch Israëliet, van beroep vleeschhouwer, en was hy van plan naar Amerika te gaan. De daders zyn nog niet bekend. Maasb Gisteren werden doordoAmstor- damsche roei- en zeil-vereeniging „De Hoop", by gelegenheid van haar 40 jarig bestaan, wedstryden gehouden op den Amstel te Am sterdam, welke heden werden voortgezet. De wedstrijd begon onder niet al te gun stige voorteekenen, wat aangaat de weersge steldheid. Onophoudelyk viel er een fijne regen, die een wel wat somber waas wierp over den andors zoo vroolykon Amstel. Nochtans, aan de opgewektheid der toeschouwers deed het weer niet voel kwaadde kapel van het zevende reg. maakte muziek, en de gebouwen langs do oevers, waar de verschillende Amster- damsche roei- en zeilvereenigingen hun pied- d terre hebben, waren goed gevuld; aan dames was geen gobrek, vooral niet in het socië teitsgebouw van de vereeniging „De Hoop." Aller aandacht was natuurlyk gevestigd op het laatste nummer, voor zesriems-inrigged- giekon, waarvoor als prys was uitgeloofd de fraaie zilveren beker, door de Koningin ge schonken, benevens eeno verguld zilveren her inneringsmedaille voor den stuurman en iederen roeier; 2de prysgroote zilveren vereenigings- medaille. Hiervoor waren drie deelnemers. Des avonds werd het feest voortgezet mot een concert van de muziek van het 7de regi ment. Gedurende de pauzeering reikte de voor zitter van „Do Hoop", do heer J. G. Van Gelder, met hartelyke woorden van golukwon- sching aan do pryswinners de uitgeloofde pry- zen uit. Toen de spr. met eene vaderlandslie vende toespraak den koninginnebeker aan de overwinnaars van „Neptunus" overhandigde, speelde de muziek het „Wilhelmus" en werden zijne woorden met geestdrift toegejuicht. Een prachtig vuurwerk besloot den avond. Het weder was daarvoor zeer goed, hoewel

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1