aflegging voor don krijgsraad, in zake kapt. "Willink ICetjen. „Eene bijzondere, wollicht zeer juiste, in ieder geval treffende lezing wordt gegeven van het uitoinde des bekenden sergeant- majoors Ransonnelte. Er wordt gezegd dat deze jonge man, van eene aanzienlijke Bel gische familie, hier eerst bekend stond als oen oppassend, kundig en beschaafd militair; dat hg do eerzucht en hoop had, eens officier te worden, dat lig ochter baloorig werd door de bejegening, ondervonden niet rechtstroeks van zjjn toenmaligen kapitein (een braaf en weldenkend officier), mair van de Bataviascho bureau's; dat degradatie hem alle hoop op bevordering ontnam, hem onverschillig deed worden, van kwaad tot erger vervallen, tot hij eindelijk als deserteur in Atjeh word op gehangen. „Ook do beschuldiging van valsche eedsaf legging tegen verscheidene officieren komt in de memorie voor. Afmaking van verdienste lyke officieren wegens persoonlijke rancune of and9ro rodenon wordt aan sommige chefs te last gelegd. „Wü herhalenof dit «tuk geloofwaardig is, of het in allen deelo juiste bijzonderheden bevat, kunnon wjj niet beoordoelen. Zóó be langrijk bleek hot echter in ieder geval, dat de minister van koloniën, in wiens handen hot is gesteld, het de opzending naar Batavia waardig achtte, om door het legerbestuur een onderzoek to doen instellen naar de vermelde feiten. Dat onderzoek heeft thans op de meest gelioimzinnige v.-yze plaats. Reeds sedert oenigon t(jd vergaderen daartoe dagelijks, in oene kamer ton huize van den leger-comman dant in de Hertogslaan, de generaals-majoor Gey Van Pittius en Van Zjjll De Jong met kapitein Nieuwonhuizen, adjudant van den leger commandant. Van de resultaten lekt •ochter tot hoden niets uit." De heer L. H. Weetjen, een bekend financier, lid dor firma Chemet en Weetjen te Amsterdam on jarenlang voorzitter van •hot Amsterdamsche Beurscomité, is Zaterdag bij hot nemon van een bad noodlottig omge komen. Hjj bereikte don leeftijd van 73 jaren. Gemengd Nlonwa. Do leerlingen van de Ambachts- school alhier bozooken van tijd tot tijd fabrieken en in aanbouw zijnde werken, onder geleide en toezicht van hunno onderwijzers. Hodcnnamiddag zag men do leerlingen van do afJaeling Smeden een bezoek brengen aan de fabriok van de heeren Seret en Barnevold, machinefabrikanten alhier. Doze heeron waren zoo welwillend de leer lingen rond te leiden. Ook de gemeente-architect stelt de leer lingen in de gelegenheid den geheelen opbouw ran de in aanbouw zynde school aan de Langobrug te zien, waar de heer Spyker, op- zichtor aan genoemd work, hun de noodige ophelderingen geeft. Het tweode en vierde bataljon Infanterie alhier rukten hedenmorgen te zeven uren uit, respectieveiyk naar Katwyk en de Maaldrift. Om twee uren vereenigden zich beido bataljons aan het Haagsche Schouw om met de regiments-muziek aan het hoofd naar de stad terug te marcheeren. Eoiligen tyd geleden verdween het badhuis te Alfen en zag men zich ver sloten van gelegenheid om te baden. Thans hebben de heeren M. De Pyper, J. Stokhuy zen, K. Van der Linde, H. Schippers, H. A. Vogelaar en J. L. Kouwonaar eene uitnoodi ging aan de inwoners van Alfen, Oudshoorn en Aarlanderveen gezonden om op 24 dezer oene vergadering te willen bywonen, ten einde maatregelen te beramen ter oprichting van oen badhuis met zweminrichting. (N. R. C.) Gistermorgen geraakte te Hoofd dorp, in de Haarlemmermeer, J. Ruigentuin, die bezig was een paard aan eene ruif vast te maken, met een zyner vingers tusschen de lis, terwijl het paard achteruitliep, zoodat de top van 's mans vinger totaal werd afgeknald. Het iy k, dat te Wageningen uit de rivier is opgevischt, was dat eener Haagsche damo; het werd te Wageningen tor aarde besteld. Te Haarlem is gisternacht in oen nieuw kantoor van Gobr. Van V., aan den Hazepetershaven, ingebroken. Over de heining geklommen zynde, heeft men een raam open geschoven er is echter niets vermist dan een sleutel. Zaterdag-middag had in eene afgerasterde plaats in de Houthaven te Am- te:dam een door de „Amstordamscho Zwem- club" geregelde zwemwedstryd plaats. Het weder was vry ongunstig. Er woei een krach tige wind, welke nogal hinderiyk was voor de zwemmers. De baan was driehonderd meter Igng, welke heen en terug moesten worden afgelegd, zoodat alléén zeer geoefende zwem mers aan den wodstryd konden deelnemen. De prüzen bestonden uit eene gouden medaille, eene verguld zilveren medaille en eene zilveren medaille. Twaalf heeren namen aan don wedstryd doel. Om vier uren begon de wedstryd, welke door twee deelnemers te geiyk werd beslecht. De uitslag was dat de heer L. E. Beszelsen van Gouda de gouden medaille verkreog, de hoer C. J. Van der Poll van Amsterdam de verguld zilveren, en de heer A. W. Slote- maker van Arnhom de zilveren medaille. De jury bestond uit de heeren D. Vrijdag, president, en M. L. Q. Van Ledden Hulseboscb, beiden van Amsterdam; G. Henri Sythoff, Leidon; mr. A. C. Van Daalen, Arnhem; A. C. Cosyn, Gouda; R. Aten Wzn., Zaan dam; dr. C. N. Van do Poll, J. C. Schmidt en P. C. Adrian. In de Bad- en Zweminrichting aan de De Ruyterkade werd gisteren door dezelfde Zwem- club een gekostumeerd zwemfeest gegeven, waaraan tal van zwemmers deelnamen. Het weder was het zwemfeest andermaal niet zeer gunstig, want hoewel het droog bleef was hot toch zóó guur, dat de meeste toeschou wers zich met den besten wil voor de overi gons zeer belangwekkende races niet warm konden maken. Het feest was voortreffelyfc geregeld en het bleek opnieuw dat ons land een groot aantal zeer geoefende zwommers ryk is, die metterdaad bewyzen da£ het water nog altyd het rechte element voor den Hollander is. Hoe belangwekkend de verschillende num mers van het snolzwemmen zoowol op den rug als op den buik en van het duiken ook waren, het aardigst van allen was, volgens het „Hbl.", eene verrassing, waarop oen aan tal jonge meisjes de toeschouwers onthaal den. Als echte nereïden ploften en duikelden en zwommen zy in het water, dat het oen lust was om te zien en alles geschiedde daarby met zooveel gratie, dat het den schyn had alsof deze jonge meisjes zich nergens beter dan in water tehuis bevonden. De matroos 3de k 1. F. V., die in het vorige jaar te Nieuw-York is gedeserteerd van Zr. Ms. schroefstoomschip „Koningin Emma dor Nederlanden," hoeft zich thans aangemeld aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip „Anna Paulowna." Hy zal wegens desertie te Amsterdam voor den zeekrügsraad terecht staan. Te U b a c h-o v o r-"VV o r m s (L.) i s e e n vyfjarig kind in een poel gevallen en ver dronken. Het bezoek der leden van de „Holland Society" aan Utrecht is thans op Vrydag a. s. bepaald. Wegens het ziek zjjn van een deel der paarden van de veldeskadrons van het 3de regiment huzaren en het deelnemen van het late regiment huzaren aan de manoeuvres in Noord-Brabant, zullen de cavalerie manoeuvres dit jaar niet gehouden worden. Eene dame te Kralingen, die des avonds vóór het naar bed gaan vergeten had aan hare dienstbode te zeggen hoe laat zy des morgens moest gowekt worden, her innerde zich omstreeks middernacht haar ver zuim, en, bevreesd zich te verslapen, stapte zy het bed uit en begaf zich naar de dienst- bodenkamor. Het meisje, wakker wordende en by het flikkeren van een nachtlichtje eene gedaante, in het wit gekleed, voor haar bed ziende staan, verschrikte daarvan zóó hevig, dat het hare spraak verloor. Er werd terstond geneeskundige hulp ingeroepen. De toestand van de dienstbode moet echter niet gunstig zyn. Verleden week was baron Asbeck te Amersfoort bezig eenige nieuw aangevoerde paarden te dresseeren. Hy besteeg daartoe een uiterst wild paard, hetwelk do anderen niet konden boryden. Eensklaps sprong het dier met alle vier de pooten te geiyk in de hoogte, waardoor het omviel en boven op zyn beryder terechtkwam. Dezen werd het geheele lichaam opengereten, en zyn toestand is zóó ernstig, dat men voor zyn leven vreest. Volgens de „Middolb. Crt." heeft hot in don nacht van Woensdag op Donderdag in het oostelgk doel van het kanton Oostburg flink gesneeuwd. De hoornen waren metsneeuw bedekt en zagen geheel wit. Den vorigen nacht had het gevroren. Te Bonzenrade (L.) had do leien dekker Lindelauf, een braaf en oppassend werkman, het ongeluk van eon dak te vallen, met het noodlottige gevolg, dat hy terstond dood was. Hy Iaat eene weduwe met kinde ren achter. In „Harpers Magazine" voor Augustus, zooals men weet een Amerikaansch tydschrift, dat geiyktijdig te Nieuw-York en to Londen verschynt, komt een lozenswaard artikel voor over het Friescho vee, ge schreven door een Amerikaan, den heer Hoxie. Deze houdt daarin staande dat er geen beter vee ter wereld gevonden wordt en beklaagt zich over d6 Engelschen, die altijd hun vee hebben aangeprezen als het beste, dat er te krygen was. Voor Nedorlandsche veefokkers is er moeieiyk aangenamer lectuur te vinden dan dit stuk. Nader wordt nog uit Londen om trent den ongelukkigen tocht van de „Geiser" gemeld dat een groot deel der passagiers bestond uit pleizierreizigers uit Minneapolis, in Minnesota, van waar reeds driemaal in dit jaar eene pleiziervaart naar Kopenhagen op de Thingvalla lyn werd gedaan. Nagenoeg twintig salon passagiers, die in de zijhutton sliepen, werden, waarsehynlyk door den binnondringenden boog van de „Geiser", letteriyk vermorzeld. Kapitein C. Móller had zich tegen drie uren dos morgens, nadat de eerste officier hem gezegd had dat het schoon weder was, ontkleed en te bed begeven. Toen tegen kwart vóór vieren de officior hem gewekt had, liep hy in nacht gewaad op de brug; hy ontwaarde hot nade rende stoomschip „Thingvalla" en liet de alarmfluit hooren. Het was echter te laat. Möller bleef kloek op zyn post tot do „Geiser" zonk en klemde zich toen vast aan eene omgeworpen boot. Hy wees alle hulp af tot het reddingswerk zooveel mogeiyk was vol bracht. Volgens de laatste berichten zyn 78 passagiers en 3ö personen van de bemanning der „Geiser" by de aanvaring verdronken. Omtrent de aanvaring zelve worden de vol gende byzonderheden gemold door een pas sagier van de „Thingvalla": Dinsdagochtend halfvyf, in een hovigen mist, toen alle passagiers in slaap waren, gevoelde do „Thingvalla" plotseling een hevi- gen schok. Allen snelden naar het dek. De regen viel in stroomen en geen land was er in zicht. Dwars voor den boeg der „Thingvalla" lag hot Duitscbe schip „Geiser", waarin de eerste een gat had gestooten, waar gemakkelyk een man kon doorkruipen en inderdaad kroop een der mannen van de „Geiser" met groote tegen woordigheid van geest door het gat op de „Thingvalla" en redde zich düs het leven. Zeven minuten na de aanvaring zonk de „Geiser." Eene groote menigte angstig door elkaar loopende, om hulp roepende passa giers verdween in de golven, en ofschoon de booten der „Thingvalla" onmiddeliyk werden uitgezet, slaagde men er slechts in 13 pas sagiers en 17 van het scheepsvolk, waar onder eindelyk de kapitein Möller, te redden. De boeg van de „Thingvalla" was byna ge heel verbryzeld tot op 2,5 decimeter van het eerste beschot. Indien dit gebreken ware, zou bet schip zonder eenigen twyfel gezonken zyn. Eenige uren lang kwam geen zeil in 't gezicht, doch eindelyk verscheen, de Ham burger paketboot „Wieland," welke de nood signalen bemerkte en de passagiers der „Thing valla" aan boord nam. De vulkaan op hot eiland Vul- cano is weder begonnen met het uitwerpen van steenen en zand. In hot dorp Stettenhofen, by Augsburg, heeft eene weduwe haar 3 jarig stiefdochtertje in een grooten ketel met kokend water geworpen. Hare moeder hielp haar daarby. Beiden zyn gearresteerd. BUITENLAND. Fr«nkr|jU. Eenige socialisten in het Noorderdeparte- ment hebben zekeren Alfred Delcluze candi- daat gesteld voor de Kamer. Deze candidaat heeft geone andere aanspraak dan deze, dat hy zich in de gevangenis bevindt. Hy werd wegens laster tegen een byzondej persoon veroordeeld tot 1000 franken schadeloosstel ling en vier maanden Iyfsdwang. Zyne vrien den hebben der regeering verzocht dat hy voorloopig in vryheid zou worden gesteld, ten einde aan de verkiezingscampagne te kunnen deelnemen. Dit verzoek is echter afge wezen, en wel op dezen grond, dat do Iyfs dwang door de civiele party was gevraagd. Gold het eene correctioneele straf, het wat anders zyn. De radicalen nomen don minister van ju; deze beslissing hoogst kwalyk, en zei; „Justice", overigens het ministerio vr schappelyk gezind, keurt het af dat Del niet tydelyk in vryheid gestold is. Over do herkomst der enorme som welke het Bonlangistisch comité aan reel voor den generaal ten kosto legt, is vee sproken. Welke zinspelingen er deswege gemaakt worden, de Boulangistische per steeds in gebreke gebleven eenige inlichtir te geven. Thans beeft een blad, de „1 ouvrier", in verband daarmede tegen langer als oud-minister van oorlog besch gingen gericht, zóó ernstig en zóó op den af, dat het „Journal des Dóbats" van oor is dat de ex-generaal niet langer zwi mag, maar verplicht is eene aanklacht b justitie in te d.enen, wil hy niet die besc digingen op zich laten kleven. Te Chailles werd Boulanger op c* vyandelyke manifestatie onthaald; hetze) fc was het geval te Roye. De grève der mynworkers te Bessi van de Maatschappy Dalys duurt voort, revolutionnair comité verzekert lederen w staker 2 franken per dag; de werkstal zal niet ophouden, totdat de middelen het comité uitgoput zyn. D9 grevi zyn kalm. De rechtbank te Saint Jean-d'Anj heeft eenige Boulangistische manifests: veroordeeld van drie dagen tot ééno ma gevangenisstraf. Mevrouw Pelouze, de eigenares van kasteel Chemonceaux, zuster van Wilson, schoonzoon van den heer Gróvv, is fai verklaard door de rechtbank van Koophai van het Seine-dopartement. Daartoe had zy zich aangemeld als ha laarster in schuimende wijnen. Hot pa: beloopt 3 millioen; het actief dat hoi wordt geschat bestaat uit het kast allerlei landeryen en een hotel te Parys. Ongeveer tweehonderd schrijnwerker Parys hebben het besluit genomen de w staking voort te zetten en hunne kamera aan te manen tot deelneming daaraan. Uit Toulon wordt van 18 dozer gent In den afgeloopen nacht zjjn de fourage- gazynen voor oorlog en marino binnen wei uren door brand vernield. Ondanks de spo aangebrachte hulp kon men slechts do be dende inrichtingen behouden. Een persoo: licht gekwetst. De schade is aanmerkely! de oorzaak onbokend. Aan bet „Journal dos Dóbats" wordt i Weenen gemeldDe sultan weigert nog stf t de voorwaarden eener leening goed te keu waarover de minister van financiën er Oltomanische Bank het eens geworden wa Dnltsohland. De „Reichsanzeiger" meldt de benoen van den minister Von Böttichor tot vice sident van het Pruisische staatsminister' De „Nordd. Allg. Zeitung" komt i maals terug op het bekende stuk, onla door mad. Adam openbaar gemaakt, en klaart opnieuw dat het een ondorgescho stuk is, in weerwil der verzekering van e Adam, die het tegendeel volhoudt. De Italiaansche premier, de hoor Cn wordt reeds in deze week te Friodrich verwacht. De voorloopige commissie tot uitrus eener Duitsche expeditie ter ondersteu van Emin-pacha heeft eene circulaire ui vaardigd, waarin zy finantiëele medewer vraagt. Het doel der zaak is, wannee aansluiting by Emin-pacha kan worden kregen, een handelsweg te openen en tal stations daar langs aan te leggen. Gedurende de exercitiën te Dantzig een bataljon veld-artillerie, bad een sol de onvoorzichtigheid op een lont to trap welke met 20 kilogram buskruit in aanr was. Eene hevige ontploffing had pl waarby 4 manschappen op vreeselyke verminkt werden. Er is weinig hoop op behoud. Op de tentoonstolling te Münchon is hiertoe reeds voor f 360,000 aan kunstwe verkocht. Prins en prinses Heinrich hebben op bezoek te Kiel eene deputatie ontvangen de Sleeswyk Holsteinsche ridderschap, die een prachtig zilveren tafelservies als huwel geschenk overhandigde. Italië. De „Agenzia Stefani" maakt eene openbaar, welke onder dagteekening va

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2