Feuilleton. MIOA. I Gemengd Nieuw». Gedurende deze week werden op „Rhynzigt" alhier genomen 569 zwemba den door heeren en 53 door dames. Do tem peratuur van het water is 18° Celsius. Maandag 18 Juni van dit jaar vervoegde zich by den archivaris van Haarlem, H. Hendriks, uitdrager, die een klein schil- derytje te koop kwam aanbieden. De archivaris, het stukje beziende, bevond dat het een por tretje was van Arent Fabricius, geschilderd door Dirk Hals, en meende dat het eene aardigo aanwinst zou zyn voor de stedeiyke verzame ling. Hy meende zich te herinneren dat in de verzameling-Fabricius een stukje aanwezig was van ongeveer dezelfde grootte, en aarzelde daarom geen oogenblik er den gevraagden prys, f 25, voor te betalen. Daarna begaf hy zich naar het Museum om het nieuw aange kochte stukje te vergelyken met het aan wezige, doch bevond dat dit van zijne plaats verdwenen was en dat hy het verdwenone zelf in handen had. De zaak werd in handen der justitie gesteld en de uitdrager H. ver telde al spoedig dat hy dit stukje had ge kocht van A. Wykhuizen, smid van beroep, die zelf beweerde het voor een paar glazen bier van een polderjongen in eene herberg te hebben gekocht. Daar hy echter dezen polder jongen niet nador kon aanduiden, werd hy reeds dadelijk zelf van het misdryf verdacht en gedurende de instruction kwamen er om standigheden aan het licht, welke hem zeer be zwaarden. Een opzichter en een politie agent hadden hem op 17 Juni het Museum zien binnengaan. Zy wisten dit zeker, want zy kenden den beklaagde, en hadden hem ver boden te rooken. De beklaagde daarentegen ontkende alles. De twee getuigen echter hielden vol dat de beklaagde tusschen halfdrie en kwart vóór drieën op het museum geweest was en verklaarden zelfs dat do beklaagde by het uitgaan zyne jas slechts met één knoop vastgemaakt droeg. Het ontvreemde stukje is ovaal van vorm, 1 dH. lang en '/j dM. breed, zoodat het gemakkelyk in den binnenzak van eene overjas zou kunnen verborgen worden, 's Avonds op den 17den Juni is de beklaagde in verschillende herbergen geweest, doch heeft hy niet over de schilderij gesproken. Den vol genden morgen trachtte Wykhuizen het stukje te verkoopen. Daartoo liet hij door een zyner kennissen het schilderytjo aan verschillende personen te koop aanbieden en ten laatste verkoopen aan Hendriks voor 25. Een 14-tal getuigen staafde Donderdag deze gegevens voor de Haarlomsche rechtbank, torwyi de beklaagde zyne onschuld volhield. De subst.-officier van justitie, mr. E. M. Von Baumhauor, achtte het ten laste gelegde vol komen bewezen en eischte eene gevangenisstraf van 1 jaar. Uitspraak over 14 dagen. Gistermorgen werd in de n a b y- lieid van Urk gevonden en aldaar aangebracht het lyk van een man, gekleed in zwart Engelsch lederen broek, blauw wollen hemd en blauw gebreide trui; alles ongemerkt; vermoedeiyk het lyk van den voor eenige dagen by Marken overboord gevallen schippersknecht. Te Groningen heeft een loop- knecht zich met f 150 van zyn patroon uit de voeten gemaakt. Naar het, Ifransch van 6) T. COMBE. „Heb jy my dan gewaarschuwd?" „Neen, maar dat komt omdat ik er niets van wist. „Ik ook niet." „Kyk, daar heb je den voszei Jean-Jacques opeens, terwyi hy met zyn vinger woes op eene schaduw, welke langs den boschkant over de sneeuw gloed. Ami was daar nu echter onverschillig voor, hoewel zyn jagershart zich onder andere om standigheden nietonbetuigd zou hebbon golaten. „Had ik myn geweer maar hierhernam Jean-Jacques. „Vroeger in de schiettent, Ami, als wy op hetzelfde wit schoten, en jy den prys kreeg, deed my dat evenveel genoegen alsof ik hem zelf gewonnen had. „Het is nu heel iets anders," zei Ami, ter wijl hy het hoofd schudde. „En wy," ging Jean-Jacques zuchtend voort, die tot dusver altijd zulke goede vriendon zijn geweest, die altyd samen on het altyd eens waren De p 1 e i z i e r t r o i n vanDeventer naar Amsterdam kreeg op de terugreis naar Deventer een defect aan een der waggons, waardoor de trein in plaats van om 10.39 eerst om 12.10 middernacht te Deventer aan kwam, met ongeveer 300 reizigers. Twee jonge meisjes van goede familie te Cannes, die beiden op een zelfden jongen man verliefd waren, hebben geduelleerd. Vooraf kwamen zy overeen het gevecht niet te staken, vóór eene van haar doodelyk go- wond was. Zy hielden woord: een kogel ver brijzelde der jongste van haar, 18 jaren oud den linkerarmde oudste kroeg eene doodolyke wond in do borst. Het duel heeft groot opzien gebaard. In het gouvernementTschernikofl (Rusland) is een schat van Bvzantynsche mun ten gevonden, waarvan de waarde op 50 mil lioen roebel wordt begroot. De zoon van den heer Radowitz een Franschman, is te Broessa, in Klein-Azië, door roovers gevangengenomen en weggevoerd Onderwijzer: W at is een wonder? LeerlingIk weet het niet. Onderwyzer: Als de zon middon in den nacht -zou schynen, wat zoudt ge dan zeggen dat het was? Leerling: De maan. OnderwyzerMaar als ze je dan zeiden dat het de zon was, hoe zoudt ge dat dan noemen? LeerlingEen leugen. Onderwyzer: Ik lieg echter nooit. Noem nu eens aan dat ik tot je zeg: dat is de zon, wat zoudt ge dan donken?" Leerliug (na eenig talmen)Dat u niet ge heel nuchter was. BUITENLAND. Frankrjj k. Weer hadden by botsingen tusschen de werkstakers en de politie te St.-Ouen en te St.-Denis zestig aanhoudingen plaats, van welke echter maar achttien van blyvenden aard waren. Donderdag-ochtend had te St.-Ouen nog maals eene druk bezochte vergadering der grevisten plaats, waarin heftige redevoeringen gehouden werden en in het byzonder gespro ken werd over Floquet. De politie had uit gebreide maatregelen gonomeneene afdoeling van zestig man der republikeinscbe garde te paard hield de wacht in do avenue St. Ouon. In het algemeen is de toestand in de omstreken van Parijs weinig veranderd; de tioepen en de politie beschormen nog steeds de bouwterreinen, waar gearbeid wordt. De berichten omtrent de tentoonstellings werkzaamheden te Parys luiden echter minder gunstig. In de Esplanade des Invalides liggen de bouwgronden byna alle nog braak, aan den Quai d'Orsay zyn nog slechts weinige personen aan den arbeid en ook op het Champ de Mars is hun aantal afnemende. De Pary sche garde te voet bewaakt voor een deel de terreinen aan den Quai d'Orsay en op het Champ de Mars. Het gerucht wordt verspreid dat de grevisten naar het Champ de Mars wilden trekken en do arbeiders daar onder handen nemen. Busson-Billault, geboren in 1823, een der laatste ministers onder Napoleon III, (hy trad 10 Augustus 1S70 in het Kabinet op), is overleden. „Zyn wy het dan nü niet eens? Wy kie zen immers dezelfde vrouw?" Het was of die opmerking Jean-Jacques trof. Hy zweeg eenigo oogenblikken. „Onze smaak is altijd dezelfde geweest," hernam hy eindelyk. „Zeg my nu eens open hartig, Ami, wat je plannen zyn." „Ten eerste," zei Ami, die by elk punt, dat hij opsomde, met zyn stok een kruis in de sneeuw toekende, ten eerste zal ik Mica Yer- dan zoo vaak bezoeken als ik kan." „Ik ook," zei Jean-Jacques. „Ten tweede zal ik haar zooveel mogelyk van dienst trachten te zyn, boodschappen voor haar doen, de streng ophouden als zy een kluwen opwindt en hare parapluie open doen, als zy 's Zondags uit de kerk komt." „Dat laatste toch om den anderen Zondag, hè?" vroeg Jean-Jacques. „Ten derde zal ik haar wat van myne boerdery vertellen en van myn goed humeur 'en ik zal haar zeggen dat, als ik trouw, myne vrouw eene meid krijgt en een wagentje op veeren." „Dat is niet kwaad,"zei Jean-Jacques; „dat zal ik haar ook zeggen." „Ten vierde zal ik haar zeggen dat het geene kleinigheid is om domineesvrouw te zijn, al heeft men dan ook eene eigen bank in de kerk Boulanger vorliet Donderdag-ochtend te zeven uren, onder het gefluit en gesis der menigte, Doullens en kwam te nogen uren te Abboviilo aan, waar hy ook al mot gefluit en met hot geroep van „Weg met den dic tator Boulanger!" ontvangen werd. Van het station ging hy naar het kerkhof, waar admi raal Courbot begraven ligt. Voor het kerkhof kwam het tot eene worsteling tusschen Bou- langiston en hunne tegenpartyderseen der laatsten, die zich veroorloofde in Boulangers nabijheid te fluiten, werd door diens Paryscho lyfgarde, die den ex-gonoraal overal vergezelt, neergeworpen. Do burgomoester weigerde der menigte den toegang tot het kerkhof om ge vaar te voorkomen; slechts Boulanger, de afgevaardigde Turquet en de journalist Mille- voie werden toegelaten. Bij den terugkeer van Boulanger van het kerkhof begonnen de manifestation opnieuw. In eene gisteren talryk bezochte verga dering van werkstakers te Parys, is aange kondigd dat het comité niet langer by machte is om de werkstakers geldelyk te ondersteu nen. Dienvolgens hobben velen besloten den arbeid te hervatten. De „Patrie" hoeft eene inteekenlijst opge steld, ten einde handteekeningen bijeen te zamelen van voorstanders der Bonapartistische politiok. Deze lyst zal daarna naar Brussel worden gezonden. Louise Michel is te Calais aangekomen. De anarchisten hebben gisternacht een ge deelte der hekken van het park vernield. De verschillende verminderingen op de Franscho begrooting, waarin de ministers heb ben toegestemd, bedragen te zamen 6,500,000 fr. De gemeenteraad van Fontainebleau heeft besloten het college der stad voortaan Collége- Carnot te noemen. Er is sprake van dat de regeering voor het geheele land denzelfden tyd zal invoeren, naar den meridiaan van Parys. DnltsohlcmdL De keizer bracht gisteren oen bezoek by veldmaarschalk Von Moltke, die naar Berlyn was gekomen om den keizer dank te zeggen voor zijne benoeming tot president der com missie voor de landsverdediging. In de toespraak, welke keizer Wilhelm by do onthulling van het standbeeld van prins Frederik Karei te Frankfort hield, zeide de keizer ton slotte: „Eeuo zaak moet ik er nog bijvoegon, myne hoeren; wy kennen elkaar te goed en daarom wil ik hier myn vader verdedigen tegen de schandelyko verdacht making, dat hy iets zou hebben willen opoffe ren van hetgeen wy in de groote jaren heb ben verworven". Overigens wordt 's keizers toespraak, wélke oerst eenige ongerustheid veroorzaakte, nu to Berlyn als werkolyk vredelievend beschouwd. De byeonkomst tusschen den Italiaan- schen minister Crispi en prins Von Bismarck zal niet te Kissingen, maar te Friedrichsruhe plaats vinden. Koizerin Victoria Augusta zal keizer Wil helm op zyne reis naar Weonen vergezellen. Keizerin Frederik zal in September naar Engeland vertrekken. Een jongmensch te Mühlhausen heeft zich van het loven beroofd, ten einde aan den militairen dienst te ontkomen. on andere „voorrechten." Die David Borol is zoo arm als Job. En dan, als men in eene pastorie wil wonon, moet mon toch ook met do piano kunnen „omgaan", en Mica is te oud om dat nog te leeren." „Daar had ik ook al over gedacht," zei Jean-Jacques; „maar als gy haar dat toch wilt zeggen, zal ik die zorg maar aan jou overlaten. Dat is dus jou programma?" „Ja. „Nu, het is hot myne ook.Ik doe myn best, jy ook; wy zullen dan zien.... Heb je al veel vorderingen gemaakt?" „Neen, niet de minste." „Dan ben je evonver als ik." Zy liepen zwygend voort. Aan het punt ge komen, waar hunne wegen zich scheidden, reikten zy elkaar de hand. „Wij zullen ten minste vrienden blijven, hè?" zei Jean-Jacques, terwijl hy Ami's hand krachtig schudde. „Stellig, reken daarop, hoor!" „Nu dan!... ik wilde zeggon, nu dan! succes, maar neen! dat kan ik je toch niet toowenschen." „Ik begrijp je best," zei Ami. „Het zal eon akelig oogenblik zyn, maar enfin. Zy scheidden. Ami liep met groote schreden verder langs het voetpad. Jean-Jacques was De prins van Wales heeft te Homburg zyn intrek genomen in de villa „Hammer- schmitt." België. Om gezondheidsredenen heeft de hoor Demo- reau zyn ontslag genomen als minister van openbare werken en landbouw. Kardinaal Lavigérie heeft Donderdag in do Ste.-Gudule te Brussel weder eene rede ge houden tegen den slavenhandel, waarbij hy aan drong op hot vormen van een alleen uit Belgen bestaand legertje van omstreeks 100 man, dat aan het Tanganyika-meer zou moeten postvatten om den slavenkoopers den weg te versperren. De kardinaal deed een hevigen aanval op de regeering van den vryen Congo- staat en verklaarde dat in de Congo-landen, welke koning Leopold wil beschaven, de sla venhandel op do moest ergerlyke en wreed aardige wyze gedreven wordt. Er zyn inschry- vingen geopend om het plan van den kardinaal te verwezenlykon. De kosten worden op 1,000,000 franken geschat. Het laat zich zeer slecht aanzien met don oogst in België en men vreest voor sty- ging van de broodpryzen. De „Indépendance" vraagt of het kabinet, onder deze omstandig heden, aan haar protectionistisch programma getrouw zal kunnen biy ven om invoerrechten op granen te heffen. [De graanoogst in Italië bedraagt slechts 37,385,000 hectoliter, dat is 80 pet. van do gemiddelde opbrengst, en hiervan is 5/7 van goede en 2/7 van middelmatige qualiteitj. Groot-Brltannlë. De vrienden van Parnell vormen een ver dedigingsfonds. Reeds zyn verscheidene duizend pond sterling toegezegd. De advocaten van de „Times" hebben excoptios opgeworpen tegen de rechtspleging der Schotsche rechtbank. Hot bericht dat Parnell, zoolang de enquête duurt, als afgevaardigde zou aftreden, is on juist. Volgens een telegram aan de „Times" uit Soeakim worden do berichten omtrent den „blanken pacha" bevestigd. De inlanders noe men hem: Aboedigen, hetgeen beteekent: baarden vader. Het wordt steeds waarscbyn- lylter dat hier Stanley bedoeld wordt. Men zegt dat lord Salisbury eenige dagen by Von Bismarck zal gaan doorbrengen To Devonport zijn 49 gevallen van diph- r theritus voorgekomen. Reeds zyn 6 personen f overleden. In do volgende week zal zoowol de ko ningin van Engeland als de koning van België de Glasgowsche tentoonstelling bezoeken. De laatste zal by deze gelegenheid de scheeps- bouwwerf aan de Clyde bezoeken. Servië. Men verzekert dat koning Milan aan den eisch der koningin, om in persoon voor het Consistorie te Belgrado te verschynen, zal toegeven. Volgens de „Pall Mali" is er geen sprake van eene verzoening tusschen den koning en de koningin. Deze vertrok uit Den Haag alleen, omdat zy het te Scheveningen te koud vond om zeebaden te nemen, welke haar waron aanbevolen en waarvoor zy naar Hol land was gegaan. onboweeglyk blyven staan; het was of hy niet over zichzelf tevreden was. „Ami!" riep hy opeons. „Ami, succes!" „Dank je," schreeuwde de ander terug, „Insgelijks!" III. Robert Verdan vroeg don volgqpden ochtend, eer hy de oogen nog geheel open had, zich j in stilte af, wat toch de oorzaak kon zyn van het onaangename gevoel, dat hem den gan- schen nacht had gekweld. Een bepaalde naam was er niet voor te vinden; het hield het middon tusschen onrust, slecht humeur en hoofdpijn. Hoe hy eehter zocht, de oorzaak kon hy niet ontdekken. Toen hy beneden kwam om te ontbyten, vond by Caroline, met haar kind op den arm, in de keuken, tegenover eene andere jonge vrouw, die eveneens een kind droeg. „Ik heb als zeker gehoord," zei de vrouw, mager en bleek, met fonkelende oogen en zwart haar, dat over de beenige slapen viel, „dat hy werkt aan een weg bij Verrières. Ik zal hem wel vinden." ,Maar wat zal het je helpen?" zei Caroline. „Hy zal je toch opnieuw in den steek laten." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6