H°. 8744-. Büaainwlae; SO Au»u^tus. A0. 1888. <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 18 Augustus. Feuilleton. MICA. LEIDSCE FRIJB DKZER COURANT: Y*or Leiden p«r 6 maanden.1.16. Franco par poot1.40. Aifconderltjke Nommera0.06. FBUB PUR JLDVRRTHNTO1N: ▼an 1—6 regaU/1.06. Ieder# regal maer/0.l7|. Grootara letten naar plaatarolmte. Voer kat la- caseeoren buiten da stad wordt f 0.10 berekend. Met zekerheid kunnen wy meedeeler. dat commissarissen der Maatschappij voor Toon kunst alhier geslaagd zijn het Philharmonisch Orkest, uit Berlijn, onder leiding van Gustav Kogel, te engageeren tot het geven van het eerste concert op 1 October a. s. Zy, die in de gelegenheid waren dezen zomer het Philharmonisch Orkest in het Kur- haus te hooren, zullen de volmaaktheid van dit orkest zeker hébben gewaardeerd. Hans Von Bülow beweerde nog onlangs dat dit orkest het beste was uit geheel Europa. De leden der Maatschappy voor Toonkunst met hunne dames hebben dus een avond vol kunstgenot in het verschiet. Dr. R. Sissing alhier is benoemd tot leeraar in de natuurkunde en costnographie aan de hoogere burgerschool te Delft. Aan het voornemen van de leden der Hollandsche opera om Leiden nog een bezoek te brengen alvorens het winterseizoen in den Parkschouwburg te Amsterdam (den lsten September) een aanvang neemt, zal a. s. Woensdag gevolg worden gegeven. Alsdan zal in de zaal van Zomerzorg een groot concert plaats hebben, waarop (behalve de voordrachten door den heer Johan Schmier, nl. de „Pruimeboom", „het gebroken Glas", „Onbedachtzaamheid", „de Zelfmoordenaar" enz.) een geheel ander programma van het repertoire, dan wat verleden jaar en gedurende de jongste kermisweek werd voorgedragen, zal worden aangeboden. Eene in dit nommer voorkomende adver tentie doet reeds eenigszins een blik slaan op de verscheidenheid, waardoor het pro gramma zich zal kenmerken, terwyi de toe gangspas weer laag is gesteld: al te maal redenen, welke ook nu eene goede opkomst van de zyde van hot publiek doen verwachten. Van de elf miliciens der lichting 1888, die alhier met een getuigschrift van voldoende geoefendheid in den wapenhandel onder de wapenon kwamen, werden negen tot korpo raal bevorderd, die mitsdien in de termen vallen om na vier maanden werkeljjken dienst met groot verlof te worden gezonden. Doer het vertrek van den officier van gezondheid 1ste kl. Ripping, is dr. Boonacker, officier van gezondheid 2de kl., voorloopig belast met den geneeskundigen dienst aan de militaire strafgevangenis alhier. De 58ste algemeene vergadering der Maatschappy tot bevordering der Bouwkunst zal gehouden worden op Dinsdag 11 Septem ber a. s., des voormiddags te halfelf, in de Raadzaal van het Raadhuis te Leiden. Vóór de opening der vergadering bestaat de gelegenheid tot het bezichtigen eener ten toonstelling van werken van de leden der Leidsche afdeeling. Deze tentoonstelling wordt geopend om halftien in de aangrenzende gerechtskamer (tegenwoordig Trouwzaal) van het Raadhuis. Op de agenda der vergadering komen, na de opening, voor de volgende puntena. mede- deelingen van het bestuur der Maatschappy'; b. discussiën over voorstellen, staande de ver gadering gedaan; c. mededeelingen over de te bezichtigen gebouwen, door den heer W. Kok, voorzitter der afdeeling Leiden, waama de vergadering zal gesloten worden. Te 12 uren zal door de afdeeling Leiden aan de leden een ontbyt worden aangeboden op „den Burg." Te 1 uur: wandeling door de stad, ter be zichtiging van eenige merkwaardige gebouwen. Te kwart over tweeën per extra-stoomtram (aangeboden door de afdeeling Leiden)tocht naar Noordwük aan Zee en terug naar Leiden. Te 6 uren zal gelegenheid bestaan tot de.')- neming aan een gemeenschappelyken maaltyd op Zomerzorg. Het gisteravond verschenen nommer der „Staatscourant" meldde nog niets omtrent het in ons vorig nummer medegedeelde par ticuliere bericht, dat te Sragen en vorder in het Solosche (Java), de toestand zeer beden- kelyk is enz. Een eerst heden by do Regeering uit echter Indië ontvangen telegram meldt Op aanwijzing uit Solo, zyn aldaar, zoomede in de residentiënKediri, Pasoeroean enMadioen, ettelfcke geestdryvers met hunne aanhangers opgevat, als verdacht van onruststoken. Het Bestuur is overal waakzaam. Rustverstoring onwaarschynlyk. In de Ned.-Herv. kerk te Zoeterwoude zal morgenochtend te halftien voor de gemeente optreden ds. Keers, predikant te Hazerswoude. De nieuw opgetrokken school voor uitge breid lager onderwijs, achter het raadhuis te Bodegrave, is gistermiddag in gebruik genomen. De heer C. Zyderveld, onderwyzer aan eene byzondere school te Haarlem, is geslaagd voor het examen in de Fransche taal. De heer De Katmanoff, laatstelyk secre taris by de Russische legatie te 's-Hage, is weder daar ter stede aangekomen en heeft zijn intrek genomen in het „Hotel Paulez". Aldaar zyn ook afgestapt de heeren Ridders en Bénie uit Florence. Aan het „Hotel des Indes" te 's-Hage zyn afgestapt prins en prinses Talouca, van Rome. De directeur van de Kon. Fransche Opera te 's-Hage heeft aan die instelling als solo pianist-organist verbondon den heer Louis Buziau, voormalig leerling van de Kon. Muziek school aldaar. By koninklyk besluit van S dezer (Staats blad No. 130) is vernietigd een besluit van B. en Ws. der gemeente Hillegom, dd. 7 Juni 1888, waarby de heer H. Van Teylingen met ingang van 1 Juni te voren is benoemd tot waarnemend onderwyzer aan de openbare school aldaar. De vernietiging is gegrond op de overweging, dat omtrent die benoeming geen overleg met den arrondissements-school- opziener heeft plaats gehad, immers dat de enkele kennisgeving omtrent de opdracht der tydeiyke waarneming niet kan worden be schouwd als het bp de wet geboden overleg. Eehalve het subsidie, dat door de ge meente '8-Gravenhage aan do commissie voor de feesteiyke viering aldaar van den verjaardag van prinses Wilhelmina Is verstrekt, zal deze ook op den 31sten Aug. a. s. het Voorbout plafondsgewpze doen verlichten, terwpl daar eene muziekuitvoering zal plaats hebben. Dit stadsgedeelte zal ook worden versierd door dundoek in de nationale-, oranje- en stadskleu ren. De kleine kermis zal ook niet ontbreken. By beschikking van den minister van waterstaat enz. is bepaald dat met ingang van 1 September a. s. de afdeeling „spoor wegen" by zyn departement wordt opgeheven, en dat de daaraan verbonden werkzaamheden zullen worden overgebracht naar de afdeelingen waterstaat, handel en nijverheid en compta biliteit. In verband daarmede zullen de hoofdcom mies jhr. Van Citters, de sectie-ingenieur jhr. Repelaer Van Driel, de hoofdopzichter Van Roosendaal en de commies Putters naar die afdeelingen overgaan. Voorts is bepaald dat de heer Michaölis, chef aan de opgeheven af deeling, met de voltooiing van het spoorweg net blyft belast en als technisch adviseur voor spoorwegzaken zal optreden. Aan hem wordt een kleine staf van ambtenaren, nl. de heeren Van den Berckhof, Van Tricht, Haring, Bom en Duymaer Van Twist toegevoegd, terwyl de overigen, zynde de heeren "Witsen Elias, Simon, Weenink. Stortenbeker, Danner, Lindhout,Riel, Riko, Dewald en Le Comte, respect, met lo. Januari, 1 April en 1 Juli 1889, van hunne betrekking by de spoorwegen zullen worden ontheven. De leden der „Holland Society" werden gis teren te Alkmaar ten Raadhuize ontvangen en door den burgemeester toegesproken. Daarop werd hun de eerewyn aangeboden. Een bezoek aan het museum volgde. Daar werden hun, namens de commissie van het museum, door den secretaris der gemeente, den heer Nuhout Van der Veen, als herinnering aangeboden noodmunten, in 1573 geslagen om de solda ten te betalende giftbrief van Prins Willem I betreffende de waagrechten; eenige photogra- phieën van de kaasmarkt en den waagtoren een zilveren gedenkpenning van de feestviering van 1873; een portret van burgemeester Van Teylingen en een boekwerk: „Alkmaar's Be leg" van Hofdyk. Ons werd oen nommer toegezonden van de „Münchener Neueste Nachrichten." Het bevat een feuilleton, gewyd aan de Hollandsche schilders op de tentoonstelling. De schryver, de heer R. Muther, brengt alle hulde aan onze school en roemt vooral het landschap. Hy noemt onzen Israels, onzen Maris en onzen Mauvo de klassieken der nieuwe richting. De heer S. Diffel, onderwyzer te Amster dam, is benoemd tot onderwyzer aan eene byzondere school te Nieuw-Vennep. De gemeenteraden van Polsbroek (Utrecht) en Vlist (Zuid Holland) hebben besloten het onderwijzend personeel aan de gemeenschap- pelyke school te Polsbrook, tegen 1 October a. s., te vermeerderen door het aanstellen van eene onderwyzeres op een salaris van f 500. Te Groningen is ter benoeming van een tijdelyken leeraar in de wiskunde aan het gymnasium voorgedragen de heer H. A. W. Speekman; id. in de oude talen de heer R. K. Boekmeyer; id. in de geschiedenis en Ned. taal de heer mr. Meyer Wiersma, allen te Groningen. Het stoomschip „Donar," van Singapore naar Amsterdam, is 17 Aug. van Suez ver trokken; de .Drente," van Rotterdam naar Java, vertrok 17 Aug. van Suez; de „Voor waarts," van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 17 Aug. St.-Vincent; de „Soenda," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 15 Aug. te Padang. Z. M. heeft aan mr. H. Ferf, op zijn verzoek, met ingang van 1 September 1888, eervol ontslag verleend als kantonrechter te Bergumaan F. W. Van der Goes, op zyn verzoek, met ingang van 1 September 1888, oervol ontslag verleend als notaris te Beek, gemeente Ubbergen. Naar liet Fransch van 5) T. COMBE. „Voor zoover ik zien kon," hernam David, op hoogst ernstigen toon, „was het arme dier met den poot beklemd geraakt in den strik van een koord, dat met het andere einde vastzat aan een hoop planken en oude ge reedschappen. Of het beestje al trok en met de vleugels klepte, het touw gaf niet mee. Het was bang voor my en sloeg met de vleu gels alsof het dol was, zoodat ik de grootste moeite had. „Ze heeft u toch niet gebeten?" vroeg Robert, die van oordeel was dat Céline's redder misbruik van den toestand maakte. David Borel gaf geen antwoord. „Zonder u," zei Mica, die bang was dat Robert verder zou gaan, „zou de vos myne arme kip hebben opgegeten. Ik dank u wel." „Maar het is volstrekt geen dank waard Het was louter toeval „Natuuriyk," zei Robert op scherpen toon. Hy wilde er een eind aan maken. Men bleef niet lang in den stal bijeen. De bezoekers gingen weldra heen, en wederkeerig was men ontevreden. Abdias had zich ge- ergerd over den toon, welken zyn logé tegen over den jongen hulpprediker had aangeslagen; en hij luchtte zyne verontwaardiging, toen hy met zyne vrouw alleen was. „Die neef van je," zei hy, terwyl hy in zyne volle lengte voor Caroline kwam staan, die bezig was den kleine te wasschen, „die neef van jou is een onverdragelyke vent „Vindt je?" zei Caroline verstrooid, terwyl zy met de spons langs den poezeligen rug en de mollige schouders van hot kind ging. „Een onverdragelyke venthy heeft voor niemand respect, die neef van je." „Kleine schat, lieveling!" zei Caroline, terwyl zy den molligen hals, waarop reeds een paar haartjes krulden, met kussen bedekte. „Hy steekt den gek met alles en met iedereenhy zou my zelfs niet ontzien, ge loof ik, wanneer ik my maar bloot gaf." „Dat zou wel kunnen 1geef my dien war men doek eens aan, daar ginds, op dien stoel." „En dan schynt die neef van je maar eeuwig hier te willen blyven." „Die neeC van my! Ik kan het toch niet helpen, dat hy myn neef is He mag hem anders welhy is goed wakker en hy is beter dan hy zich voordoet." „Zoo, geloof je dat? Nu, ik ben van eene andere meening, en Mica ook." „Mica?" „Die jongen past niet by haar; dat heb ik terstond wel gezien; zjj ontloopt hem zooveel mogeiyk; zij spreekt niet tegen hem; in het kort: zy kan hem niet uitstaan." „Heeft zy je dat zelve gezegd zei Caroline met een byna onmerkbaar glimlachje. „Neen, maar dat kan ik zonder bril wel zien; in die teere zaken raad ik altyd ver wonderlyk goed. Waarom lach je?" „Ik Om niets.Kyk onzen jongen eens, Abdias; hy staat zoo stevig op zyne beenen als een kleine Turk." En Caroline hief met moederlyken trots den kleine, die nog maar half aangekleed was, in de lucht, terwyl de jonge woelwater ongedul dig met de voetjes schopte. Ami en Jean-Jacques Frénel liepen achter elkaar, langs het nauw begaanbare voetpad, flauw verlicht door een blauwachtigen weer- schyn, welke uit de sneeuw scheen op te sty- gen en als een nevel bleef hangen. „Ik zeg maar," zei Ami, terwyl hy zyn laars met moeite uit een gat van den weg trok, waarin hy met zijn voet was vast geraakt. „Dat de weg wol wat beter kon worden onderhouden," vulde Jean-Jacques aan. „Neen, dat bedoel ik niet; als men den weg zoo slecht kon maken, dat mynheer David Borel er niet langs kon, dan zou ik er met pleizier een paar takkenbossen voor aan dragen. Ik wilde zeggen dat het in de wereld niet altyd recht gaat.Nu byvoorbeeld die kip weer, welke quasie in zijne armen komt vallen.Waarom niet in de myne? „Of in de myne?" zei Jean-Jacques, terwyl hy een by zonderen nadruk op die woorden „Watl in jou armen?.... Zou jij?.... Zou jij „Wel verdraaid!" Ami, die vooraan liep, bleef staan, draaide zich om en kruiste de armen over de borst. „Dus ry jij me in de wielen?" „Of jy vdj'." Zy zagen elkaar een tydlang zwygend aan. Eindelyk keerde Ami zich om en liep voort. „Ik had het van jou allerminst verwacht," zei hy na een oogenblik stilte. „Kon jij niet eene andere hebben gekozen „En jy dan?" „Jo hadt me tenminste kunnen waar schuwen." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5