Leiden, 18 Augustus. aangewend om eene nieuwe octrooi-regeling in het aanzijn te roepen, rekening te houden met de wyze, waarop deze zaak in het buiten land, allereerst by de buren met wie we in het drukst verkeer staan, is ingericht, op dat de vervanging van al3dan hier bestaande bepalingen door de nader overeen te komen schikkingen en besluiten met slechts geringe veranderingen zou kunnen geschieden. Voor standers van het octrooi stelsel, omdat we in eene verstandige toepassing een middel zien om verdienstelijken arbeid zijn loon niet te doen ontgaan, hopen we dat men deze zaak van de practische zijde zal beschouwen en rekening houden zoowel met de rechten van particulieren als met do belangen van het algemeen. By wederzydsch streven naar bil- lykheid, zijn deze wèl met elkander in over eenstemming te brengen. De collecte, vanwege de nu tion jaren bestaan hebbende Unie „eene school met den Bybel", den 17den Aug. ook in deze ge meente langs de huizen gehouden, heeft op gebracht de som van 715.29'/,, terwyi tijdens den dank- en bedestond, welke gisteravond in de Hooglandsche kerk plaats had, werd ge collecteerd 83.65 voor de Christeiyke scho len alhier. Bedoelde byeenkomst werd met gebed ge opend en geleid door ds. H. VT. J. Baart de la Faille, vroeger predikant by de Ned.-Herv. gemeente alhier, thans als zoodanig te Am stelveen, die eene rede hield naar aanleiding van Mattheus 13: 31 en 32, en met dank zegging gesloten door den emeritus-predikant ds. J. D. B. Brouwer. Weinige plaatsen slechts bleven in het kerkgebouw onbezet. Gelyk bekend is, stellen de Amerikanen, die thans Nederland bezoeken, er eene groote eer in van Nederlandsche afkomst te zyn. Men moet echter niet meenen dat elk Neder lander, die in Amerika is gevestigd of ge naturaliseerd, lid van de „Holland Society" kan worden. Om tot die Vereeniglng te kun nen toetreden moet men eerst kunnen bewe zen dat zyne voorouders van vaderszyde reeds vóór 1674, - toen ten tweeden male Nieuw- Amsterdam (Nieuw-York) in Engelsche handen overging van Nederlandschen oorsprong en op Amerikaanschen bodom gevestigd waren. Met groote belangstelling trachten de thans te 's Hage aanwezige leden personen op te sporen, die denzelfden naam als zy dragon, en wanneer zy er een vinden, doen zy hun best de genealogie van hun geslacht vast te stellen. Te Scheveningen zouden nog eenige naamge- nooten van Van Duyn en Suydam gevestigd zyn, naar men beweerde, doch tot dusver is het nog niet gelukt de personen met hen in aanra king te brengen. In het weeshuis te Briello werden een paar verpleegden gul door hunne A«nerikaansche naamgenooten bedacht. Zelfs hebben do Amerikanen in de resi dentie den heer Vorsterman Van Oye in den arm genomen om hunne geslachtslijsten aan te vullen. Hy was daartoe tegenwoordig by de receptie ten huize van den heer mr. H. D. Levyssohn Norman, wiens echtgenoote in de ontvangst werd ter zyde gestaan door eene Duitsche dame, die van haren broeder, den bekenden schryver George Ebers, aan 't ge zelschap, vooral aan de dames, niet genoeg kon vertellen. Wol eeu bowys dat de Ameri kanen belangstellen in de Duitsche literatuur. Het was de heer mr. O. J. H. en niet de heer W. graaf Van Limburg Stirum, die deel uitmaakte van de heeren, die de Amerikanen rondleidden. De heer mr. F. baron Van Hogen- dorp was alleen by de aankomst in het Huygenspark tegenwoordig, maar nam verder geen deel aan den tocht. Ook is door enkele bladen by vergissing gemeld dat een Engelsch volkslied door de kapel van het regiment gren. en jagers in het Bosch werd gespeeld, het echte Ameri- kaansche volkslied werd ter eere der Ameri kanen aangeheven. Niet zonder belangstelling zal men ver nemen dat aan het diner te Rotterdam een dor gasten in zyn toost verzekerde dat by eene volgende presidentskeuze in de Ver- eenigde Staton bepaaldelyk in aanmerking zouden komen de heer Roosevelt, de tegen woordige gezant te 's-Gravenhage, en de Hon. Chancery Dephew, die, ook lid der Society, wel in Europa verblyft, maar per telegram van zyn leedwezen had doen blyken, by de rondreizen in Nederland niet te kunnen tegen woordig zyn. Naar men aan de „Maasb." mededeelt, zal de Koningin, wanneer het nieuwe zieken huis aan de Van Oldonbarneveldtstraat to Rotterdam geheel gemeubileerd zal zyn, deze inrichting met een bezoek komen vereeren. Weldra zal het nieuwe gebouw, waar mede het bekende gesticht „Meerenberg" vor- groot i3 geworden, in gebruik kunnen worden gesteld, en daarmede aan deze roeds zoo be- langryke inrichting eene uitbreiding gegeven worden, waardoor het aantal verpleegden van byna 800 zal kunnen worden gebracht op ruim 1200. Met het oog daarop is door een aantal autoriteiten, waarondor in de eerste plaats de ministers van binnenlandsche zaken, van justitie en van waterstaat, handel en nyver- heid, een bezoek aan die instelling gebracht. Enkele cyfers mogen hier aangevoerd worden om een indruk te geven van den omvang van het werk. Behalve circa 50,000 gulden voor den aankoop van de gronden, welke aan het bestaande uitgestrekte terrein zyn toegevoegd geworden, is aan den bouw ruim een half millioen ten koste gelegd, welke gelden ge vonden zyn gedeeltelijk uit de fondsen van hot gesticht zelf en voor het overige uit eene geldleening ten bedrage van ƒ300,000, door de provincie voor dit doe! aangegaan, waarvan rente en aflossing uit de opbrengst van het gesticht gevonden kunnen worden. In ronde getallen is onder anderen van dit bedrag voor den bouw van het gesticht zelf uitgegeven ruim ƒ300,000 (de som, waarvoor het werk oorspronkolyk aan den aannemer, den heer L. De Rooy, uit Tilburg, gegund werd, bedroeg 289,777), verwarming en waterleiding 55,000, woning voor den ge neesheer ƒ13,360, aanleg van het terrein ƒ12,000, rasterwerk ƒ10,000, aanschaffing van meubilair ƒ53,000, verlichting ƒ40,000. Het behoeft niet gezegd te worden dat by dezen bouw met de nieuwste vindingen op verschillend gebied is rekening gehouden en de inrichting zoodanig is, dat aan alle eischen van veiligheid en hygiëne, met de minst moge- lyke kosten van exploitatie, voldaan zal wor den. De verlichting geschiedt door zoogenaamd oliegas, gestookt uit petroleum. Voor de ver warming i3 een centraal-verwarmingsstelsol aangebracht, dat de stoom door buizen voert naar kachels, welke in de verschillonde lokalen en gangen zyn geplaatst, doch steeds zóó, dat zy buiten bereik der verpleegden zyn. Door de verschillende koudwater kranen in verband te brengen met deze stoomleiding, kan men overal uit deze kranen zoowel koud als warm water van den verlangden warmtegraad tappen. De aanvoer van het koude water geschiedt overigens uit een reservoir, dat 40,000 liter inhoudt en gevuld wordt door stoompompen, welko tegelykertyd ingericht zyn om in geval van brand te kunnen dienst doen. Daarvoor zyn in het gebouw een 35 tal brandkranen aangebracht. Gemangd Nlauwa. Men meldt uit Katwyk aan Zee: Van de haringvisschery zyn hier aangeko tiienbomschuit K W No. 55, „De Gebroe ders", schipper H. De Jong, reeder N. Haas noot, 225 kantjes-pekelharing, 5 weken reis; bomschuit K W No. 4, „Johanna tVillemina", schipper Jb. Schaap, reeder T. E. Meerburg, 220 kantjes-pekelharing, 6 weken reis; bom schuit K "W No. 25, „Op Hoop van Zegen", schipper C. Dubbelaar, reeder Ph. Hoek, 250 kantjes-pekelharing, 6 weken reis. Een treurig ongeval had gisteren te Koudekerk aan den Ryn plaats. Het vier jarig zoontje van don kleermaker K. viel in die rivier en werd levenloos opgehaald; de onmiddellyk aangewende maatregelen, voor geschreven door de Maatschappy tot redding van drenkelingen, mochten dus niet baten. De dood kon alleen worden geconstateerd. Naar men verneemt, is de ziekte, waaraan de paarden van het regiment huzaren te 's-Gravenhage lyden, voor diphtheritis ver klaard on zyn dientengevolge de te houden oefeningen van dat regiment uitgesteld. De Haarlemsche politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 19 jarig jongeling, die sedert. Woensdag ochtend de militaire kleeding van een veld-artillerist uit Den Haag in gebruik bad genomen en daar mede in dronkenschap op de straat was aan gehouden. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde gisteren mej. Bastiaanse, wegens oplichting, tot 9 maanden gevangenisstraf, met vermindering van den tyd, welken zy in pre ventieve hechtenis hoeft doorgebracht. De ongeveer twintigjarige zoon van G. Prins, te Nieuweroord, werkzaam aan het gravon van een kanaal in de zoogenaamde „Pikkery" (Pruisen), is, door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronkon. Gisteren geraakte te Honselers- dijk een jongetje van twee jaar van zekeren A. V. spelende te water, met het ongelukkig gevolg dat men het eenige oogenblikken later levenloos ophaalde. Te Scherpenzeel is tegen zekeren W. S. B., wegens beleediging van Z. M. den Koning, in het openbaar gepleegd, proces verbaal opgemaakt. Dit is reeds de tweede maal dat B. zich in die gemeente aan het zelfde feit schuldig maakte. Hy werd in voor- loopige bewaring gesteld, ten einde ter be schikking van den officier van justitie te Utrecht te worden overgebracht. Te Berchem, Engelen, 's-He r t o- genbosch, Moergestel, Osch, Rozendaal, Uden en Vlymen zyn in de laatste dagen gevallen van vlekziekte by de varkens voorgekomen. Onder het vee van den landbouwer H. Van Dyk, onder Snoek, is 't miltvuur uitgebroken. Reeds is eene' der koeien gestorven en het ïyk onder toezicht der politie verbrand. Uit Oostmahorn wordt, dd. 17 Aug., gemeld dat het aldaar en in de omstreken slecht ge steld is met de varkens. In jaren is de ziekte niet zoo erg geweest als thans. In korten tyd zyn 400 beesten afgemaakt, welke door de ziekte waren aangetast. De notaris E. to Roermond heeft dio stad verlaten, zonder orde op zyne zaken te stellen. Hy heeft intusschen eervol ontslag aangevraagd. Indisch nieuws! De „Telefoon" liet zich 8 Juli uit Amsterdam seinen dat de heer Domela Nieuwenhuis een degenstoot had gekregen, en voegde er in een volgend nummer aan toe, dat de stoot was toegebracht in Schoterland, wellicht door een der verveners. Een jonge Australiër heeft by een cricket- wedstryd te Londen 20,000 pd. st. verloren. Men zal zich herinneren dat by gelegenheid van het kerkelyk huwelyk van don prins van Croy met eene prinses Arenberg, ergeriyke straatschandalen te Brus sel plaats hadden. Het onderzoek, dat door den minister was bevolen, vorderde tot nog toe zeer langzaam, maar dezer dagen is plotseling een aantal personen voort 't gerecht geroepen en verhoord. Een photograaf had tydens de ongeregeldheden instantanée-afbeel- dingen van verschillende groepen genomen, waaruit men door vorgrooting portretten van de afzonderlyke personen verkreeg. Een der beschuldigden beweerde hardnekkig dat hy niet medeplichtig was geweest. Toen de rech ter hem echter eene photographie voorlegde, waarop hy, woest met een stok zwaaiend, was afgebeeld, was ontkennen niet meer mo- gelyk. Op deze wyze waren verscheidene per sonen herkend. Te Parys had dezer dagen eene herige ontploffing plaats in een kruideniers winkel. Deze werd totaal vernield, terwyl zeven porsonen min of meer ernstige wonden bekwamen. Men heeft in den trein, welke te middernacht te St.-Pierre des Cors aankomt, een slapend kindje gevonden, daarin achter gelaten door eene ryk gekleede dame, die te Chateau du Loir, tusschen Le Mans en Tours, was uitgestapt. B onlanger was te Woincourt en te Cayeux, waar zich thans tal van badgasten bevinden, het voorwerp van hem vyandigo manifestatiën. Te Saint-Valéry kwam het weder tot ernstige botsingen tusschen vóór- en tegenstanders van don ex-generaal. Volgens de „Rópubliquo francaise" werd Boulanger te Amiens uitgefloten en zyn rytuig met meel bestrooid. Te Doullens riep men, toen hy voor het raam van het hotel verscheen: „Weg met den comediant!" Do lynchwet. Te Wapleton (N. A.) is de onder-sheriff Elmer, die, na eeno onbeduidende woordenwisseling, de dienstbode van den sheriff, by wien hy inwoonde, Marie Herbei, met eene revolver had doodgeschoten, in het holle van den nacht door een twee honderdtal ingezetenen uit de gevangenis gehaald en aan de leuning van de brug over de rivier opgehangen. Elmer hield zich tot het laatst toe volkomen kalm. Toen men hem eenige oogenblikken gaf om een laatst gebed te doen, verklaarde hij daarin geen lust te hebben. Vele menschenlevens vielen te betreuren by een ongeluk, dat Woensdag te Oil ville, in het petroleumryke Pennsylvania, plaats had. In deze stad werd onlangs op eene onaanzienlyke diepte eene tweede petro leumbron gevonden. Op genoemden dag is mei begonnen onderzoek te doen naar de waard, en hoeveelheid der olie, doch door onvoorzich tigheid van een der ingenieurs had eene hevigi ontploffing plaats. Een 30-tal huizen stortti in, terwyl het postkantoor en de Bank ver brandden. Vele personen zijn dood uit di puinhoopen opgegraven en er zyn minstens nog evenveel verwonden. De schade zal niet vee minder dan een millioen dollars bedragen. Een duur huwelyk. By hel sluiten van een vorstelyk huwelyk valt mei de kosten, aan den ambtenaar van den Bur gerlyken Stand te betalen, niet te spotten. Als notaris der Kroon moet de minister-pre sident Crispi het aanstaande huwelyk voltrek ken van den hertog van Aosta met prinses Laetitia Bonaparte. Het gewone honorarium, dat een dergelyk ambtenaar ontvangt voor zulk een buiten kansje, bedraagt ƒ20,000. Telegrammeu. {Zie de buitenlandsche berichten in hel 3de blad.) RIJSEL, 17 Augustus. De grève van Devilly kan als ten einde beschouwd worden200 gre visten hebben het werk hervat. Te Cateau is alles kalm. De ontboden troepen zyn wede: vertrokken. DUINKERKEN, 17 Augustus. Camille Pel letan heeft in het theater eene rede gehouden waarby hy er op wees hoe Boulanger, zoo wel uit een politiek als uit een militair oog punt beschouwd, een gevaar voor het vader land i3. Hy eindigde met de kiezers aa te sporen voor de republikeinsche candidate te stemmen. BERLIJN, 17 Aug. {Ind.) Iets wat wel di aandacht verdient en voor de waarheid waar van wordt ingestaan, is voorzeker dit: De eerste exemplaren van den „Norddeut sche Reiehsanzeiger" waren juist afgedruk met den tekst van den door den keizer t Frankfort uitgesproken toost, toen, ingevolg bevelen van hoogerhand, dat bericht moes vervallen. De nieuwe editie van den „Reiehsanzeiger' bevat den keizerlijken toost dus niet. De Beurs opende heden onder den ongun atigen indruk, teweeggebracht door de woor den, uitgesproken door den keizer te Frankfort Men zegt dat het garnizoen te Berlyn bin nenkort de3 nachts zal verrast worden doo: het een of ander alarm, waarscbijnlyk per sooniyk van den keizer afkomstig om he garnizoen eens op de proef te stellen. CAIRO, 17 Aug. Door bedevaartgangers die van Sokoto, in West-Afrika, te Soeakir (via Bongo, in Bahr-el-Gazal) zyn aangekomet wordt de aankomst van een groot aant: blanken in de provincie Bongo gemeld. E bedevaartgangers verlieten Bongo in Februar waar zy vier dagen hadden gekampeerd m; de blanken, die met Remington-geworen ware gewapend. St.-PETERSBURG, 17 Augustus. Een de voornaamste bladen geeft Frankryk den raa Italië te antwoorden door do opheffing de capitulatiën te Tunis. Van Bulgarye verneemt men dat pric Ferdinand, verre van zich tot vertrokken ge reed te maken, van "Weenen zeer geruststel lende verklaringen ontving. OILVILLE, 17 Augustus. De catastropt alhier is gebleken van nog grooteren omvat' te zyn dan gemeld werd. Nagenoeg de gj'; heele stad is vernield. LONDEN, 17 Augustus. De op eikand geloopen stoomers „Geiser" en „Thingvall: werden beiden te Kopenhagen gebouwd behoorden tot de tusschen Nieuw-York i Kopenhagen bestaande Thingvalla-iyn. Hl grootste deel der van de „Geiser" verong' lukte tachtig personen moeten gezeten ft mers uit het noordwesten zyn, die vroeg Duitsehland verlieten en thans het vaderla:? wilden bezoeken. Onder de geredden bevin zich ook de kapitein van de „Geiser", Moli^ geheeten. Volgens de „Times", heeft de Porte: aandringen van den Russischen gezant zjv nota, betreffende de Massowah-quaestie, de mogendheden verzonden. PARIJS, 17 Augustus. In de byeenkom waarin de werkstaking der aardwerkers g eindigd, werd verklaard, deelde de voorzit! der werkstakingscommissie mede dat hy som van 10,000 fr., welke tegen heden. d( 2tsten dag der werkstaking, toegezegd w; niet ontvangen had. De kas is nu leeg

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2