s-jy-rirEJ Lz c^wzur AJO* BUITENLAND. Frankrjjk. De heer Goblet zal zich den 19den dezer naar Amiens begeven om deel te nemten aan de verkiezingen, welke dien dag in het depar tement der Somme plaats hebben. Hg zal den volgenden dag de eerste zitting van den alge- meenen raad van genoemd departement bij wonen, en, na nog eenige dagen te Amiens te hebben vertoefd, voor een veertien dagen naar Villers gaan. Yan daar uit zal hy ten minste ééns por week te Parijs komen om aan de zittingen van den ministerraad deel te nemen. Italië. Het bericht dat keizer Wilhelm een bezoek van koning Humbert te Berlijn zou verlangen voordat hjj zelf naar Rome gaat, is van grond ontbloot. De nota van den heer Crispi aan de mogendheden, in antwoord op die desheeren Goblet, zal binnen eenige dagen, naar uit Rome gemeld wordt, verzonden worden. Groot-BrltAnnlA De hoer Wortton Isaacson heeft in de Za terdag door het Lagerhuis gehouden zitting aangekondigd dat hij in de najaarszitting van het Huis de aandacht zal vestigen op den gedwongen militairen dienst van Britsche onderdanen in Nederlandsch-Indié. Bradlaugh's „Oaths Bill", welke de strekking heeft om den parlementairen eed voor hen, die het wenschen, door eene een voudige belofte te doen vervangen, is in het Lagerhuis met 147 tegen 60 stommen voor de derde maal gelezen. De afgevaardigde voor Northampton ziet hierdoor zijne volharding in eene wezenlijk billijke zaak met den verdien den uitslag eindelijk bekroond. Zuid-Afrika. Naar de „Times" uit Durban verneemt, schijnt het einde der onlusten in Zoeloe-land ophanden. De opstandelingen zijn ontmoedigd. De Transvaalscho regeering werkt krachtig mede met de Britsche overheid om de rust te herstellen. Te Kaapstad dreigde eene ministeriéele crisis uit te barsten, naar aanleiding der quaostie van het tolverbond, hetwelk heet mislukt te zyn. De opperrechter Villiers en Hofmeijer heb ben de candidatuur voor het presidentschap vermoedelijk worcTen aanvaard ado? k¥iÏz.""' Servië. De „Magdeb. Ztg." bevat het volgende particuliere telegram uit Pesth„Een Belgisch- Nederlandsch consortium hooft aan den Ser- vischen minister van financiën aangeboden de obligatieleening van 42'/, millioen geheel over te nemen, op welke de minister in Januari reeds een bedrag van 21 millioen opgenomen heeft. De zaak is nog hangende, omdat het consortium als koers 73 biedt, doch de re geering niet beneden 74 wil gaan". Xelegrammeu. PARIJS, 12 Augustus. Generaal Menabrea, ambassadeur van Italië, die zyn vertrek had uitgesteld wegens de aanwezigheid van do koningin van Portugal te Parjjs, gaat eenige weken mot verlof op reis. Gisteren werd hy door den heer Goblet ontvangen. PARIJS, 13 Augustus. De „Figaro" ontvangt eon telegram uit Saint-Jean Angely, waarin wordt gemeld dat, toen Boulanger by zijn intocht door de menigte werd toegejuicht, een man vyf revolverschoten loste op het rjjtuig van den generaal; Boulanger werd echter niet getroffen. Volgens de „Intransigcant" verklaarde de moordenaar, toen hjj in hechtenis was genomen, dat eenige Boulangisten hem hadden aange vallen, en dat hij op hen, on niet op Boulanger had aangelegd. SOFtA, 13 Aug. De internationale trein, welke tusschen Pest en Konstantinopel zal loopen, is gisteren hier aangekomen. Prins Ferdinand ontving de genoodigden, die de eerste reis meemaakten. Hedenochtend zal de reis naar Konstantinopel wordon voortgezet. LONDEN, 13 Aug. Gelijk de „Daily News" uit Konstantinopel verneemt, heeft de Khedive van Egypte aan de Porto medegedeeld, dat hy heeft geprotesteerd tegen de iniy'ving van Massowah en de afkondiging van Italië's be schermheerschap over Zula. De Fransche gezant verzekerde den sultan, dat Frankryk volstrekt geene vijandige be- «WTMirWECtt MUMKI doelingen koestert ten opzichte van Tripoli on zyne vloot daarheen zal zenden om de rechten van den sultan te beschermen. Het bezoek der Amcrlkaanseltc dona teurs van de 3-0ctobcr-Vercent- ging aan Leiden. Reeds in den vroegen morgen van heden had onze stad een feesteiyk aanzien, daar van de gevels veler particuliere en aller openbare gebouwen het dundoek vroolijk wapperde, dank zy den zeer krachtigen wind, en be schenen door de stralen der in de laatste dagen maar al te veel verscholen zomerzon. Ja, de zon bescheen de straten en grachten onzer veste, welke de eer stond te genieten de stamverwanten uit Amerika binnen hare grenzen te ontvangen, en, al hadden het storm geloei en het regongekletter des nachts menig een met vreeze vervuld, des ochtends had men reden tot tevredenheid. Niet alleen do vaderlandsche driekleur, het oranje en de stadskleuren, maar ook de be kende rood met wit gestreepte, van een donker blauw vierkant vak (veld), met zilveren sterren bezaaid, voorziene Amerikaansche vlag trot seerde hier en daar de kracht van den nog aanwakkerendon windo. a. prykte zy aan het Stadhuis, aan de Katoenfabriek en op de Broestraat, in het midden boven de straat. Eene groote menigte richtte tegen het oogen- blik van aankomst van den trein, welke de Amerikaansche gasten herwaarts zou brengen en ook bracht, de schreden naar het stations gebouw, eveneens met eene vlag getooid. Die gasten, stamverwanten uit het oude Nieuw-Amsterdam, die sedert ruim tweehon derd jaren als vergeten waren, ze stonden weder op, fier dat zy Hollanders zyn. Zy kwamen van verre over de zee om dat oude land weder te zien, dat de oorsprong was van hunne machtige republiek; zy kwamen ook naar Leiden. En Leiden of liover de 3-OctoberVereeni- ging ontving hen, die geene vreemdelingen geworden zyn, al hebben zy ook de driekleur verwisseld tegen de sterrenvlag der Unie, hen, als wy, afstammelingen van die stoere zee vaarders der zeventionde eeuw, die de wereld veroverden door moed 'en door kracht, hen, wien de hand gedrukt wordt als bloedver wanten, op waardige wyze. Is het wonder dat wy nu ook terugdenken, zy het dan met weemoed, aan dat fort op Man- hattans-eiland, waar in 1615 de vlag van het fóoJné'loJ-f;1 warrmr^fangSameïO- hot machtige Nieuw-York heeft ontwikkeld? Zul len wy niet bedenken hoe het een Hollander was, die Pieter Stuyvesant, die dien bloei eigenlyk grondvostte? Maar, daar komen zy, de lang verbeide gasten 1 De trein van 10.40, (welke iets over den bepaalden tyd aankomt), staat stil en de muziek der schuttery doet het Amerikaansche Volkslied hooren en er gaat uit de menigte, welke op het perron toegang had vei kregen, een hoera op. Door de bestuursleden der 3-October-Ver- eeniging worden nu de gasten in de wacht kamer eerste klasse geleid, waai zy, in een kring geschaard, door den president, den heer N. Brouwer, in het Engelsch volgenderwyze worden toegesproken „Dames en heerenl Ik vraag verlof voor een paar woorden, welke ik namens de 3-Oct.-Ver. wensch te spreken. In de eersto plaats roep ik U een harteiyk welkom toe ih Leiden en spreek ik onzen oprechten dank uit voor Uw bezoek aan onze stad en onze Yereeniging. Broeders en zusters, afstammelingen van dezelfde "Watergeuzen der 16de eeuw alswy, alleen gescheiden door do wateren van den Atlantischen Oceaan, maar krachtig vereenigd door dezelfde beginselen van burgerlyke en godsdienstige vryheid, is het voor onze 3-Oct.-Vereeniging eene groote eer, U dezen dag onze gasten te mogen noemen. Onzen byzon- doren dank aan do dames, die het aangename van ons samenzyn zullen verhoogen Nu de dag zoo kort is, zullen wy trachten er het best mogelyke gebruik van te maken, en daarom noodig ik U uit plaats te nemen in de rytuigen, die ons naar het Stadhuis zullen brengen. Als in elk rytuig eene der dames en twee lieeren plaats nemen, zal zich oen lid van ons bestuur by U voegen, opdat ieder onzer de eer en het genoegen van Uw gezelschap zal kunnen smakon. Vooraf neem ik do vryheid aan de dames een kleinen bouquet aan te bieden, als een bewys van onze ge voelens jegens U. Moge deze bouquet hot omen zijn van een schoonen dag!" Na wisseling van handdrukken, worden don dames door het bestuur bouquetten aange boden, eene attentie, welke zeer werd op prijs gesteld. Daarna boden de leden dor ontvangst-com missie welke, behalve uit hot bestuur der 3 October-Vereeniging, bestond uit de heeren mr. Charles M. Dozy, archivaris dezer ge meente, P. Du Rieu Jr., conservator van het stedelijk museum, Louis D. Petit, con servator aan 's Ryks Universiteits-Bibliotheek, dr. "W. Pleyte, conservator aan 's Ryks mu seum van oudheden, James De Fremery, con sul der Nederl. te San-Francisco, tydelyk in den lande aanwezig, dr. E. A. O. "Was, en P. J. Van Wyngaardon, oud-bestuursleden der 3-October-Vereeniging, den dames den arm om haar naar de 16 rytuigen te geleiden, in elk waarvan ook een bestuurslid by de gasten plaats nam. En toen ging het in optocht, te midden eener langs de wegen dichtgeschaarde menigte, welke met handenwuivingen de stamverwan ten begroette, naar het Stadhuis. Voor de sociëteit „Minerva" werd eerst nog even halt gehouden, want daar werden ze opgewacht door de studenten, die hun, terwyl de muziek het Io vivat speelde, het volgende gedrukte stuk, gepaard meteen glas oranje bitter, deden aanbieden. 1575 1888. ACADEMIA LUGDUNI-BATA VARUM. The Students of Leiden, sympathizing with the members of the Holland Society U. S. A., but not able to receive them at their club house at this moment, claim the honour of offering them a glass of a national drink „Orange bitters" and propose the health of t.he King, the Queen and the Princess of the Netherlands. De vertaling hiervan luidt aldus De Leidsche studenten, vol sympathie voor de leden der „Holland Society" in de Ver- eenigde Staten, maar niet in staat hen thans op hunne Sociëteit te ontvangen, hebben de eer hun een glas nationalen drank „Oranje bitter" aan te bieden en voor te stellen te drin ken op de gezondheid van den Koning, de Koningin en de Kroonprinses der Nederlanden. Ook deze eigenaardige verrassing maakte een goeden indruk, en werd blykbaar gaarne aanvaard. - •-—o-11- rr/\ daar het hooge bordes en werden de gasten daar in de burgemeesterskamer opgewacht door den waarnemenden burgemeester, mr. N. L. J. Van Buttingha Wichers, den ge meent-o-secretaris en door eenige raadsleden. Ook hier, in een kring geschaard, sprak de waarn. burgemeester o. a. het volgende in der gasten taal: „Dames en heerenl Namens de stad Leiden, welke ik lieden de eer heb te vertegenwoordigen, roep ik u het meest hartelijke welkom toe. Ik acht het voor onze stad een groot voorrecht, een voor recht, waard in hare gedenkboeken te worden opgeteekend, dat uwe Vereeniging ons een dag afstaat van haar kort verblyf in Holland. Tegelykertyd zult ge het wel niet aanmerken als verwaandheid van myne zyde, zoo ik durf zeggen dat wy niet anders verwacht hadden. Nu gy van over den Oceaan zyt gekomen om het land uwer voorvaderen te bezoeken, kondet gij Leiden niet onbezocht laten. Gij zyt hier geene vreemdelingen, ofschoon gy voor de eerste maal uws levens onze gemeente aanschouwt. Gy allen kent Leiden en weet welke plaats het inneemt in de geschiedenis der Nederlanden. Onze jaarlyksche viering van den derden October is eene der dryfveeren geweest om u belang te doen stellen in dit gedeelte van ons land en het te vereeren met uw bezoek. Do roem onzer universiteit, dagteekonende van de dagen, waarin uwe voorouders hier te lande hunne woonplaats hadden, is zoowel u als elk Nederlander dierbaar. Dit is evenwel nog niet alles. De stad, welke gy eert als een zetel van geleerdheid en wegens do dapperheid harer inwoners, is tevens eene geheiligde plaats voor ieder rechtschapen be woner van uw huidig vaderland. De Pilgrim Fathers genoten onze gastvry- heid en binnen de grenzen dezer gemeente is het graf van John Robinson. "Wat gy in uw persoon vereenigt, staat dus in nauwe betrekking tot deze gryze stad, de herinne ring aan Nieuw Nederland en aan Nieuw-En- geland, aan den grond, welken gy by voort during blyft eerbiedigen zonder hem te be treuren en aan een nieuwen oorsprong, in bewondering waarvoor wij niet bij u willen achterstaan. Dames en heeren! Hoe meer wij gevoelden aanspraak op uwe komst alhier te mogen maken, des te meer waardeeren wy uwo tegenwoordigheid in ons midden. De tijd is u kostbaar en ik zal u geen groot gedeelte daarvan door eene lange rodevoering ontrooven. Vergun my alleen nog aan het slot myner toespraak den wensch, uit den grond myns harten; te uiten dat onder de herinneringen, welke gy mede huiswaarts neemt, de herinnering aan dezen dag, te Leiden doorgebracht, geone onwaardige plaats moge innemen!" Terwyl den gasten de eerewyn werd aan- goboden, was de heer Geo Van Siclen aller tolk om dank te zeggen voor de hartelijke receptie, door een gemeentebestuur in eene stad, waar velen hunner voorvaders geleefd of eene toevlucht gevonden hebbeneene stad tevens, die om hare wetenschap voor de gas ten wereldberoemd is. De heer dr. J. H. Suydam bracht daarna in breede trekken in herinnering degeschiedenisder slichting van Nieuw-Amsterdam, van hetgeen daarop volgde, hoe de maatschappelyke betrek king tusschen oud- en niouw-Nederland wel verminderden, maar hoe de verwantschap niet temin bleef bestaan, getuige daarvan het be zoek, heden aan Leiden gebracht, op verzoek van het bestuur der 3 October-Vereeniging, welke uitnoodiging ten hoogste aangenaam was, want er kon daardoor tevens eene hulde gebracht worden aan de mannen, met Van der "Werf aan het hoofd, wier namen in de geschiedenis van Leiden onuitwischbaar zyn gegrift, wegens hunne standvastigheid en getrouwheid aan het Huis van Oranje en van Nassau, evenals ook het tegenwoordig ge slacht zich daardoor nog onderscheidt. Waren voor byna driehonderd jaren hunne voorvaderen met de kern tot stichting van een nieuw ryk naar het verre westen getogen, die kern is thans tot vollen wasdom gekomen. Het onderwijs is hun hechten steun, dat is hun leger, waarop zy trotsch zyn, en waarvan zy nu de vruchten komen vertoonen. Spreker hoopte namens zijne medereisgenooten dat ook hunne Hollandsche vrienden er toe mochten overgaan dat zy zich by gelegenheid met eigen oogen zouden komen overtuigen van hunnen toestand. Dat zou ten zeerste worden gewaardeerd. Men zou zien dat het Hollandsche karakter niet geheel verdreven is, dat Oranje ook by hun nog wordt hoog gehouden. Zoo lang dit ook hier te lande zoo blyft, gaat Hol land niet onder„Oranje blyve bovenalOranje bovenal!" Deze toespraken, waarvan de slotwoorden in het Nederlandsch, een opgewekten indruk maakten, werden levendig toegejuicht. Inmiddels was de menigte voor het Stad huis uiteengegaan en ook de muziek vertrok ken, welke nu werd vervangen door de be speling van het carillon, terwyl de Ameri kaansche stamverwanten, onder wie ook een paar kinderen en allen voorzien van een Oranje- strik en een geuzenpenning op de borst, eenige overige lokalen van hot Raadhuis met belangstelling bezichtigden, om zich daarna in groepjes naar den historischen Burcht te bege ven, welke by velen zelfs bewondering opwekte wegens zijn voorkomen niet alleen, maar ook om de herinnering er aan verbonden en om het schoone gezicht, dat men over de stad en hare omstreken had. Menigeen informeerde tevens naar boekwerken, over dit bouwstuk verschenen, en kocht reeds by voorbaat on- middellyk photographieën, aan den ingang verkrijgbaar. Onder geleide van hunne mentoren maakte men vervolgens in afdeelingen eene wandeling door de stad, boofdzakeiyk langs Nieuwstraat, Hooglandsche Kerkgracht, Haarlemmerstraat en Mare, om zich weer in de Lakenhal te voreenigen, waar tevens de opening, zou plaats hebben van de verzameling voorwer pen, betrekking hebbende op voorvaderen van hen, die nu onze gasten waren. Op het voorplein werden ze welkom ge- heeten door dr. W. Pleyte, bestuurder van het stedelijk museum, met eene toespraak, waarvan de inhoud is weergegeven in de voorrede van een overzicht of catalogus der verzame ling, van welk werkje aan eiken gast door lieve dames een exemplaar werd overhandigd, vergezeld van een aardig souvenir aan hun bezoek van Leiden, bestaande in een kaartje, voorstellende Leiden in 1888 en Nieuw Am sterdam kort na zyne stichting. Daarop begaf men zich in het aangrenzende perceel, waar bedoelde expositie is opgericht,

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2