igeze fèourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 13 Angnstus. N®. 8739. I>iii«clao- fugues tuts. A0. 1888. LEIDSCH sÉg M®LjSDD PRIJB Dim COURANT} Vwr L«id«n p«r 8 mssnden.....l.lt. Franco par port1.48. lAonderlflke Ntmmin.0.06. Offleioele Kenniajjovinj^en. Vergadering Tan den Gemeenteraad ran Leiden op Donderdag 16 Augustus des namiddags te drie uren. Punten ter behandeling: 1°. Vaststelling van drie dubbeltallen voor de benoe ming van drie zetters (160). 2°. Verzoek van mej. H. Maas om een riool te leggen naar den Zuidsingel (156). 3°. Idem van J. G. Crama en J. J. Laman, on twee bruggen te leggen over de Heorensingelsloot en eene spoelstoop in de Singelgracht (157). 4°. Voorstel van de Commissie voor de Huishoude lijke Verordeningen om de in werking treding van de Verordeningen op de Commissie van Finan ciën vast to stellon op 1 Januari 1889 (159). De by liet 4de regiment infanterie nieuw benoemde luitenants P. E. Pfeiffer, C. Stolk en A. S. Doorman zyn allen ingedeeld by de bataljons van dat reg., in garnizoen te Leiden. By de heden gehouden openbareverkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 36, 18, 3.70 en ƒ1.85; de laagste ƒ35, 18, 3.70 en 1.85. Door Burg. en Weths. van 's Gravenhage is op het verzoek van den aannemer van de werken van het ververschingskanaal, G. Key, om kwytschelding van de boeten wegens de vertraagde aflevering, aan den Raad voorge steld de gevraagde kwytschelding toe te staan, welke, na aftrek der kosten, door de vertraagde oplevering aan de gemeente veroorzaakt, ƒ24,935 kan bedragen. Voor het eerste gedeelte van het examen voor surnumerair der directe belastingen zyn geslaagd de heeren: A. A. Vreede Jz. te AaltenJ. B. Van üon Dnes te AmnemA. L. Boot, L. Burgh, H. J. Koning te Ruiner- wold; H. Wiersma, te Visvliet; P. L. Broek smit, te Zwundrecht; C. W. Bodenhausen, te Joure; L. M. Calkoen, te HellevoetsluisC. A. Vassy, te 's-Hage; F. P. Wethmar, te Rotterdam; K. Meyers, te Almeloo; J. Ph. Schippers, te BreukelenG. W. Worst, te Epe; H. L. J. N. Dufour, te Maastricht; C. Valkhoff, te Leeuwarden; J. Nagtegaal, te Joure; A. C. A. baron Van Dedem, teWage- ningenP. J. F. L. Baumann, te Amsterdam F. Adriani, te Leeuwarden, en DorhoutMees, te Groningen. De Staatscourant van 12/13 dezer bevat een verslag van den heer Victor De Stuers, be treffende het Museum Gevangenpoort te 's- Gra venhage, over 1886. Daaruit biykt, dat het aantal bezoekers 20,025 bedroeg. Sinds hier omtrent regelmatige aanteekeningen gehouden werden, dat is sedert tien jaren, is gebleken dat de Gevangenpoort werd bezocht door niet minder dan 179,789 personen. Bedenkt men dat, behalve de schilderijenverzamelingen van den Staat te Amsterdam en te 's-Gravenhage, geen ander museum op zulk een groot be zoek kan wyzen, dan blykt afdoende dat het publiek zeer veel belang stelt in de gryze voorpoort van het kasteel der graven van Holland, en in de verzameling werktuigen, door den vroegeren strafrechter gebezigd, en dat dus de inzichten juist waren, welke ge leid hebben tot het koninklyk besluit van 1 Juni 1853 No. 61, waarby tot het behoud der Gevangenpoort als een historisch monument werd besloten. De belangstelling van Neder lander en vreemdeling heeft volkomen die in zichten gerechtvaardigd. Het Amsterdamsche comité ter viering van den Prinsessedag mag zich, naar het „Hbl. meldt, in 't algemeen, in veler mede werking verheugen. Zoo hebben de dames werkende leden der rederykerskamers „Hooger zy ons doel" en „Jacob Léon Wertheim" zich beschikbaar gesteld om de zeven vrouwe figuren voor te stellen, welke in den histori- schen optocht op 1 September a. s. zullen voorkomen. Het tweede, niet gekostumeerde gedeelte van den optocht zal bestaan uit verschil lende corporation. De veraenigingen, waar van do leden aan de feestviering deelnemen, worden uitgenoodigd zich met hare banieren in den stoet te doen vertegenwoordigen. Andere vereonigingen kunnen zich eveneens met bare banieren of op andere wyze, in overleg met de commissie voor den optocht, aansluiten. De heer F. J. Haverkamp heeft het vol gend vers gedicht, dat door de kinderen, die deelnemen aan het volksfeest van 30 Aug., zal worden gezongen: FEESTLIED op Prinsessedag 1888. Wyze: Onze duinen schaarden. Maandje van Augustus, haast ten eind gèbpoed, Kleur de jonge wangen met der vreugde gloed, Strooi uw gouden vonken op de Driokleursvlag, Schenk uw schoonsten glimlach aan deez' jubeldag! Amsterdamsche jongens, geeft uw hart 'reis lucht Meisjes, mengt uw stemmen in het blij gerucht. Laat de tonen zweven op den zomerwind, Laat den feestzang ryzen voor het Koningskind 1 Vreugd en dank doorgloeien 't lieve Nederland, Stad en dorp verhalen 't aan het stille strand. Mocht een toontje dringen van ons feestgedruisch xoi ouö uöi ri'iiiobbjo, tot in 's Konings huis. Heil u, grüze Koning, lieve Koningin! Heil u met den zegen in uw bly gezin! Zie 't Prinsesje groeien in verstand en deugd, Lust en trots der ouders, Nederland tot Vreugd. Maandje van Augustus, schenk uw schoonsten lach, Strooi uw gouden vonken op „Prinsesjesdag I" Vyfmaal duizend monden jub'len 't bly hoezee, Vyfmaal duizend harten zingen dankend mee Naar wü vernemen, zullen de Ameri- kaansche dames en heeren van Hollandsche afkomst, die Woensdag de residentie en Sche veningen komen bezoeken, door eenige heeren worden ontvangen, doch zonder eenige officiëele plechtigheid. Aanvankeiyk was het voornemen rseds denzelfden dag naar de hoofdstad terug te keeren, doch thans is bepaald dat het ge zelschap te 's-Hage zal overnachten en eirtt Donderdag zal vertrekken. Voor bet gezelschap zyn kamers in gereedheid gebracht in het „Hotel Bellevue". Van den gezameniyken maaltyd in het Kurhaus te Scheveningen is afgezien. 's R\jks middelen hebben gedurende de maand Juli 11, opgebracht ƒ8,615,634 tegen 8,383,378 in Juli 1887, en gedurende de eerste zeven maanden van 1888 60,723,884, tegen ƒ58,926,844 gedurende dat tydvak van 1887. Het 7/ii<ïerramingbedraagt 63,052,169. Do opbrengst is dus in de afgeloopen maand Juli ca. 232,000 meer dan in dezelfde maand van het jaar 1887. Tot de hoogere ontvangst hebben voornamelyk bygedragen de indirecte belastingen, en verder de accynzen, de pos- tergen, de Rykstelegraaf en de loodsgelden. Van de accynzen brachten in Juli meer op: wyn, gedistilleerd en geslacht; daaren tegen minder: suiker, zout, zeep, bieren en azynen. De invoerrechten waren in Juli 18,000 en sedert den aanvang van het jaar 46,000 minder. De zegel- en registratierechten te zamen genomen leverden tot dusver ruim ƒ300,000 meer op dan in de eerste zeven maanden van 1887. Te Dresden is overleden onze landgenoot de heer B. Polak Daniels, die door zyne muzikale studiën bekendheid had verworven en van wiens talent ook eenige opgevoerde opera's getuigden. Het stoomschip „Rotterdam" vertrok 11 Aug. van Nieuw-York naar Rotterdamde „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Ba tavia, passeerde kaap St.-Vincent 12 Aug.de „Edam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 12 Aug. Dover; de „PrinsAlexander" van Batavia naar Amsterdam, passeerde 11 Aug. Kaap Finisterre; de „Voorwaarts" van Amsterdam naar Batavia, passeerde 12 Aug. Dungeness. Z. M. heeft, met ingang van 1 Sept. a. s., benoemd tot officier-machinist 2de kl. by 's Rijks stoomvaartdienst, de machinisten late kl. in het vaste corps J. De Leeuw en C. Boon; aan Zr. Ms. ordonnans-officier, den eersten luit. R. baron Van Heeckeren Van Molecaten, van den grooten staf, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3de klasse der Pruisische Kroonorde, hem door den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, toegekend. Geangd Nieuw*- Tydens de muziekuitvoering op Musis Sacrum, reed gistermiddag een wiel rijder in volle vaart over den Zoeterwoud- schen Singel. Juist over die sociëteit geko men, scheen hem zyne stuurkunst in den - -i- i- *->_iiirj lagen weldra in de sloot. Nadat mensch en werktuig op den vasten wal gezet waren, besteeg de eerste de vélocipède, waarvan de wielen op sierlyke wyze met waterplanten gedecoreerd waren, en zette zyn tocht voort. Het tentoonstellingsterrein in den Koekamp te 's-Hage vertoonde zich Zater dag-avond in het licht van een kunstmaneschyn, door eene dynamo electrische machine van aanzienlyke kracht uit de fabriek der Electr.-Maatschappy voortgebracht. Aange naam was 't daar eenige uren te toeven onder het heldere, witto achynsol, dat de elec trische lampen over het grastapijt verspreid den en dat zich scherp aftoekende tegen de bladerkroon, welke zich boven de hoofden der bezoekers welfde. De muziektent en verscheidene ververschings- tenten waren door een grooten bol als door daglicht beschenen. Nu on dan vermengde zich de rosse gloed van bengaalsch vuur, op verschillende punten ontstoken, met de witte tint van het elec trische licht, waardoor een zeer fantastisch effect werd verkregen. Het dansen by electrisch licht op de balzaal, onder leiding van een dansmeester in Lode- wyk's kostuum, met staartpruik en driekanten hoed, bood aan velen een prettig uurtje na afloop van de muziekuitvoering. Het weder was ditmaal eens het concert en 't landelyk dansfeest gunstig, waardoor dit avondfeest een van de gezelligste was in de rij van festiviteiten. Te 's-Hage overleed Zaterdag plotseling een 4-jarig meisje van een met- •slaar aldaar. Daar vermoed werd dat de dood het gevolg was van mishandelingen, welke het kind van hare stiefmoeder zou ondervon den hebben, is door de politie een onderzoek ingesteld en de doodschouw gelast. De kunstnyverheidstentoon- stelling, in den Koekamp, te 's Hage, werd gisteren door ruim 4000 personen bezocht. Zaterdag-ochtend, teongeveer twaalf uren, is door de stoomtram der II. T.-M., welke te li*/» u-van 's Gravenhage naar Delft vertrekt, op den Ryswykschen weg een 3 jhrig meisje overredon, dat aldaar woont. T-— PEJJB DXR ADTEBTKITTnW: Tan 1—8 regal* f 1.01. leder* regel mee* f wooter* lettere neer pUeteraimt*. Teer kei 1»- «aeeeeren bulten de eted wordt 0.10 berekend. Het arme kind, dat aan zwakheid van geest vermogens lydt, stond achter een boom naby de tramrails. Toen het wilde overloopen werd het door de tram gegrepen. Het linkervoetje werd afgereden. Het kind is naar het zieken huis gebracht. Het avontuur met den op de tramrails tusschen 's-Hage en Scheveningen gevonden waanzinnige heeft ook eene komische zy'de. De verpleegde heeft het gesticht niet door uitklimming, noch op eene andere heimelyke wijze verlaten, maar door de hoofddeur, welke nog wel door den portier wagenwyd voor hem werd opengezet. De portier nl. werd door den verpleegde misleid. Deze toch, die niet de kleeding, in het gesticht gebruikelyk, droeg, beval den portier op hoogen toon de deur te openen. De beambte, denkende dat hy, die aldus beval, oen bezoeker of wellicht een der regenten was, raakte heel beleefd zyn hoofddeksel aan en liet den krankzinnige vertrekken. De wielerwedstryd te Scheve ningen werd gisteren beter bezocht dan den dag te voren. Vooral op het zyterrein was het publiek talryker. De vry sterke wind werkte belemmerend voor de ryders. De muziek der huzaren luisterde ook thans den wedstrijd op. Tydens een der ritten brak Zaterdag het zadel van 't rywiel van den mededinger F. J. Huysser, uit Maastricht, waardoor hy ge noodzaakt was van de vélocipède te springen. Hy deed dit vlak voor Jan Meddens, uit Rot terdam, die het ongeval niet bemerkt had. De twee ryders vielen over elkander. Zy sche nen zich niet erg bezeerd te hebben, maar Zaterdag-avond is te Rotter- dam een als werkman gekleed persoon door de stoomtram overreden en ten gevolge daar van onmiddellyk gestorven. By onderzoek is gebleken dat het ongeval geheel aan onvoor zichtigheid van dien persoon is te wyten. Het lyk is onder politietoezicht naar het zieken huis overgebracht, en door de familie herkend. Zaterdag avond, omstreeks acht uren, kwam de tuinman K. Vente, wonende aan het Berg- sche Verlaat te Rotterdam, met zyn arbeider L. Hofland van het werk, en zou als ge- woonlyk met zyn bootje de Rotte overvaren. Onverwachts, en door welke oorzaak weet men nog niet, zonk het bootje, met het onge lukkig gevolg dat Vente verdronk; Hofland werd met moeite gered. Zaterdag-nacht, ongeveer te halféén, sprong een jongen van 19 jaren aan de Coolvost te Rotterdam uit brooddronkenheid te water, met het doel over te zwemmen. In het mid den gekomen zonk hy echter. Een agent van politie had het geluk hem met eene dreg te grypen en op het droge te halen. Door toe passing der voorgeschreven maatregelen voor de behandeling van drenkelingen, werd hy tot bewustzyn gébracht, waarna hy naar het ziekenhuis aan den Coolsingel is vervoerd, alwaar hy des nachts echter is overleden. Het lyk van den milicien-plaat s- vervanger H. Jans, uit Bellingwolde afkomstig, is gisteren te Groningen opgehaald. Een wielryd^r maakte een tocht door Buckenhamshire en was vergezeld van zyn kleinen Schotschen dashond. Opeens miste hy den hondhy steeg af en wachtte eenige oogenblikken, denkende dat het hondje hem wel zoude inhalen. Toen dit niet ge schiedde, reed hy een eind terug, en een meisje tegenkomende, vroeg by dit naar den hond. Ja, het meisje had, een beetje verder op, een hondje zi^i zitten op iets, dat wel geleek op eene jas. Maar toen zy het had willen oprapen, bromde de hond. Toen be merkte onze reiziger, dat het jasje, hetwelk hy achter den zadel had vastgebonden, los geraakt was, en het trouwe beest was er by blyven zitten om er de wacht over te houden. (N. Sport.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1