lim-gerlijke Stand. Gemengd Nleuwm. Met de „Schiff" (de papieren boot, welke gedurende eenigen tijd de aan dacht trok der bezoekers van do tentoonstel ling in den Koekamp) maakte de heer J. Bruyne gisteren een proeftocht langs het strand te Scheveningen. Ofschoon de branding in ver houding van het ranke vaartuigje, waarvan de lengte 9.50 M., de breedte 0.28 M., en de hoogte 0.08 M. is, zeer sterk was, gelukte de proef by uitnemendheid. De bezoek-ers van het strand volgden met aandacht de proef neming. Een korporaal van het regiment grenadiers en jagers, A. D., die zonder verlof zyn garnizoen had verlaten, is te Franoker door de politie gearresteerd en naar Leeu warden vervoerd, van waar hy per spoor onder militair geleide naar zyn corps te 's-Gravenhage is teruggebracht. Voor de arrondissements-recht- bank te Amsterdam stonden gisteren terecht de 28-jarige Casper Josef Duykors en Fran- ciscus Jacobus Van der Blejj, ter zake dat zy in den nacht van 1 op 2 Juli, omstreeks half- twee, met behulp van oen valschen sleutel, het sigarenmagazijn van de wed. Dondorp in de Warmoesstraat zouden hebben geopend en daaruit eenige kistjes en eenige losse sigaren zouden hebben gestolen. Duykers was den zelfden nacht aangehouden en in zjjn bezit waren 74 sigaren gevonden, die hij volgens zjjne opgave van een onbekenden jongen op den Amstel by de Halvemaansteeg gekocht had. Van der Bleij was later door den recher cheur Wolf aangehouden. Het O. M., waar genomen door mr. Pélérin, eischte tegon beide beklaagden, die reeds meermalen ver oordeeld werden, wegens diefstal, door twee vereenigde personen gepleegd met behulp van een valschen sleutel, gedurende den voor de nachtrust bestemden tijd, eene gevangenisstraf van 7 jaren. De verdedigers, mrs. Kappoyne van de Coppello en Van Os, achtten het ton laste gelegde in geenendeele bewezen en vroegen vrijspraak. Een onder wijzer, die eenige maanden geleden naar de Transvaal vertrok, geeft in de „Midd. Crt." eene beschrijving van zijne reis en zjjne aankomst te Pretoria. Hjj bezocht te Pretoria ook eenige malen de zittingen van den volksraad en zag daar „oom Paul" in al zjjne waardigheid. „Het gaat er in dien volksraad heel raar toe", merkt hjj verder op. „„Men Eere", zegt de voorzitter. „„Ik kan me nie vereenige nie met die voorstel van die geachte lid uut A."" Ze verkoopon elkaar daar uien, gooien met sinaasappelen, snuiten zeer primitief den neus enz. Geene gemeen teraadsvergadering in Nederland, waar het zóó toegaat." Gistermiddag om vjjf uren steeg de luchtreiziger Frédéric L'Hoste met zjjn luchtballon „l'Atmosphère" van het Doelen veld te Alkmaar op. Het was prachtig stil weder met zuidelijken wind. De hoer Th. Grote, logementhouder aldaar, maakte de reis mede. Vele menschen waren op de been om het schouwspel te zien. De ballon is te Noord- scharwoude naby het station neorgekomon. Verleden Woensdag-avond had te Ambt-Almeloo weder eene hevige vecht partij plaats. Zekere Knoop werd zóódanig mishandeld en gosneden, dat hy bewusteloos nederviel. Tegen een paar personen, verdacht van deze mishandeling, is proces-verbaal op gemaakt. De dienstmeid J. Boer, te Hol- landscheveld, zag op weg naar Hoogevoen een paar kinderhandjes boven het water in het kanaal, waarlangs zy ging, even uitste ken. Onverwijld sprong do kloeke meid te water en mocht de voldoening smaken een tweejarig kind van een anders wissen dood te redden. Men meldt aan de „N. R. C." u i t Deventer: De IJsel is opnieuw 14 cM. ge wassen. De peilschaal teekent 5.30 M. boven A. P. Verschillende perceelen bouwland staan reeds onder water. Uit MeppelHet water is gelukkig sterk vallende; in de laatste drie dagen bedroeg de val 0.40 M. In het Heppelerdiop teetendo do peilschaal gistorvoormidda.fr 0.70 M. A. P. Met de Hoogeveensche vaart wordt nog gestroomd; de Meppelersluis is echter reeds weer gesloten, zoodat nu met. de stuw wordt gestroomd. Uit Kenkum: De Rjjn blijft voortdurend langzaam wassende; alle aan doze zjjdo dor rivier gelegen lage weilanden zyn nu diep j onder water gezet. Thans stroomt het water over de kade in hot Broek, zoodat ook nu reeds de lage weilanden van het landgoed „Oranje-Nassau's-Oord" zijn overstroomd. Ook in de omliggende plaatsen is het niot beter gesteldook daar zijn alle laag gelegen landen onder water gezet. Te Parijs zoekt de politie naar iemand, die, zich voor civiel ingenieur uitge vende, bij een aantal particulieren zich aan meldde om een toestel op hun gasmeter te plaatsen, waardoor zij eene aanmerkelijke be zuiniging in het gasvorbruik zouden verkrijgen. Daar dit by proefneming werkelyk het geval bloek, betaalden velen hem den govraagden prjjs, namelijk 100 fr. Thans is echter aan het licht gekomen dat de man niets anders deed dan de gasmeters onklaar maken, zoodat zjj eene groote hoeveelheid gas zonder aanwij zing doorlieten. De kerk van Bessancourt, in het dal van Montmorency, is door dieven leegge plunderd. Kruisen, hostiekast, kelken, alles is medegenomen wat eenige waarde had. Op den lSden Juni j. 1. en op hetzelfde uur als keizer Friedrich, word te Commern, een stadje in Duitschland, de on derwijzer Friedrich "Wilhelm Axel begraven. Evenals de keizer was Axel op den 18der, October geboren en den 15den Juni gestorven en beiden overleden aan dezelfde kwaal. Jackson, de man, die in do gevan genis te Manchester den cipier Webb ver moordde, is verleden Dinsdag in dezelfde ge vangenis opgehangen. Blijkens de nadore berichton uit Kaapstad omtrent het schrikkelijk onheil in de De-Beersmyn, dd. 18 Juli, werd het geheele verlies aan monschenlevens, Europea nen en inboorlingen, op 250 geschat. Omstreeks 6 uren in den avond werd de brand ontdekt en eerst te tien uren den volgenden ochtend kon de eerste der opgesloten mynwerkers ontkomen. In den loop van den dag worden 43 blanken en 460 inboorlingen gered, waar- by veel heldenmoed en monschonliefde werd aan den dag gelegd. De geldelyke schade werd op 25,000 pd. st. geraamd, maar men vreesde dat de schrik, door het onheil ver oorzaakt, in het vervolg het vinden van de noodigo werklieden onder de inboorlingen zeer zou bemoeilijken. In de omstreken van Redding, in Californië, hoeft zich een voormalig pos tiljon, men weet niet om welke reden, op zonderlinge wijze van hot leven beroofd. Hjj kocht een vaatje met 50 pond eener voor mynwerken gebruikte ontplofbare stof, ging er op zitten en stak het aan. Men hooft van het lichaam slechts 20 pond vormlooze over blijfselen kunnen terugvinden. Vo Monticello, in Sullivan, Nieuw- York, is zekere Allen, een gewezon Engelsch matroos, opgehangen, die eene oude Duitsche vrouw met een geweerschot en messteken vermoord en hare woning leeggestolen had. Men kon eerst 'géon spoor van den dader vinden, maar eindslyk werd hy ontdekt met behulp van een stuk van eene courant, het welk hy als prop voor zyn geweer gebruikt had. Te Havre is een huis ingestort, waardoor een persoon het leven verloor en zeven werden gewond. By het spoorwegongeluk te Hamptonwicli, in Engeland, werden in het ge heel 28 personen gekwotst. Twee van hon, die beide beenen braken, verkeeron in zoer govaarlyken toestand. Te N i e u w-Y ork brandde weer een „hötel garni" af, waarby vier personen, nl. zekere Berg, zyno vrouw, dochter en schoonmoeder, in de vlammen omkwamen. Het groote houtvlot uit Nieuw- Schotland is behouden te Vineyard aangeko men, na in zeven dagen kaap Cod te zyn omgevaren. Men verwacht dat het vlot nu spoedig te Nieuw York zal aankomen. Emma (overluid tot zich zelve): „Honderd en tien steken in den rug, viel en tachtig in de borst, twee on twintig in den schouder Karei: „Dat is verschrikkelijk! "Waar is die afschuwelyke moord nu weer gepleegd?" Emma„Och neen, lieveIk lees het patroon voor een borstrok, dien ik breien wil." BUITENLAND. Frackrljk. Generaal Boulangor zal nog eenmaal zijn geluk beproeven, en wel in hot dspartement dor Sornme, waar hy zich candidaat heeft gestold voor do Kamer. In afwachting van zijne reis naar dit district, heeft Boulanger nu reeds een manifest tot de kiezers uitgevaar digd, geheel in denzelfden geest en van den zelfden inhoud als de vorige stukken van dien aard, welke da generaal reeds in het licht zond. Aan de „Temps" wordt uit Port-au-Prince, onder dagteekening van 10 Aug., geseind d3t in het noorden des lands een opstand is uit gebroken en eene sterke bende naar Port-au- Prince oprukt. In het proce3 van Charles Ferry tegen Rochefort en den uitgever van de „Intransi- geant", wegens laster, zyn beide laatsten ver oordeeld tot 1300 fr. boete, 4000 fr. schade vergoeding en het opnemen van het vonnis in 6 Parysche bladen. Vyftien manifestanten, die Donderdag te Parys gearresteerd zyn, werden tot gevangenis straffen van 15 dagen tot 2 maanden ver oordeeld; onder hen bevonden zich 2 Belgen en een Duitscher. Gisteren hebben Atlialin en Clement ook eene huiszoeking ingesteld ten huizo van Soudée; er zyr, compromitteerende papieren in beslag genomen. Een 600-tal grevisten trachtten de aardwerkers, welke aan de kerk van het Heilige Hart arbeidden, tot staking van het werk te dwingen, doch werden door de politie daarin verhinderd. Te Marseille werd Donderdag-avond, in tegenwoordigheid van 500 werklieden, eene vergadering gehouden, waarin sympathie met de Parysche grevisten betuigd en besloten word 5000 franken tor ondersteuning te zen den. Een der sprekers trachtte de aanwezigen, waaronder byna alle beroepen vertegenwoor digd waren, tot eene algemeone werkstaking over te halen. De vergadering ging uiteen onder geschreeuw van: „Leve de revolutie!" De belastingen hebben in de maand Juli 2,692,700 franken minder opgebracht dan do raming, maar 9,582,100 franken meer dan gedurende dezelfde maand verleden jaar. Dultaohlknd. In September a. s. zullen hertog Maximi- liaan van Beieren en zyne gemalin, de eenige nog levende zustor van koning Lodewyk I, hunne diamanten bruiloft vieren. Het huwelyk werd gesloten den Oden September 1828. De viering zal plaats hebben in het Tegern seer slot, waar ook de zilveren en gouden bruiloften gevierd werden. Naar de „Vossischo Zeitung" mededeelt, zul Ion kindoron en behuwdkinderen van het echt paar, dus do keizerin en de keizer van Oos- tenryk, de koningin en koning van Napels, gravin Trani, de hertogin en de hertog van Alen?on, de erfprins van Thurn en Taxis enz. tor feestviering tegenwoordig zyn. Opmerkelyk is het dat de echtelieden op denzelfden dag van hetzelfde jaar geboren zyn zy zyn nu 80 jaren oud. De geschiedschryver Georg Weber is gisterochtend to Heidelberg overleden. Do werkstaking der timmerlieden te Breslau heoft aan het weerstandsfonds 50,000 mark gekost, waarvan 5000 mark gezonden zyn door de typografen en 12000 mark door de werklieden te Hamburg. Daar de opofferingen niet in verhouding staan tot de verwachte voordeelen, zullen de grevisten een scheidsgericht benoemen, om het verschil tusschen hunne patroons en zich- zeiven op te lossen. Keizer Wilhelm zal morgen op de herten jacht gaan te Reinhardsbrunn, op liet gebied van don hertog van Gotha. Zyne vier zoons zullen van Oberhof komen, om hun vader te zien. Keizerin Augusta gaat den 15den van Coblenz naar Babelsberg. België. De groote internationale wedstryd der weten schappen en ny verheid te Brussel zal o. a. worden opgeluisterd door een groot interna tionaal banket van de heeren leden van het algemeen commissariaat der regeering, van het uitvoerend comité van den grooten wed stryd en de heeren algemeene commissaris sen, afgevaardigden en secretarissen van al de deelnemende natiën. Het banket zal plaats hebben in de groote feestzaal van den grooten wedstrijd, Zaterdag 25 Augustus, te vijf uren, en, naar de com missie verzekert, „tot eenig doel hebben de verzekering dat in de 19de eeuw de goede verstandhouding altijd volkomen is op het gebiod van wetenschap, arbeid en vooruitgang." Internationale muziekgezelschappen zullen de twee galerijen bezetten en men vertelt tmi- -iigewöne dingen van do spijskaart, welko in denzelfden goest van internationaliteit i3 samengesteld. Zoo heeft ieder dor algomoene buitenland- sche commissarissen gewedijverd in het aan bieden der meest beroemde wynen van zyn land, welk aanbod op dit oogenblik reeds een zeer aanmerkelyk aantal flesschen der beste merken uitmaakt. Door nayver geprikkeld, volgen de tentoon- stellers van voedingsmiddelen het voorbeeld der commissarissen. Behalve de koffie, likeu ren, sigaren van de fljste merken en dui zenderlei tusschengerochten, is er van niets minder sprake, op voorstel van de afdeeling van het Chineesche Rijk, waarvan de ver tegenwoordiging officiéél aan de tentoonstel ling is toegewyd, dan van een eerste gerecht, bestaande in rechtstreeks van de Gele Rivier aangevoerde eetbare vogelnestjes. Een zeer groot aantal deelnomingen is reeds aan het comité opgegeven en alles geeft roden om op een goeden uitslag voor deze plechtige betooging te hopen. Prins Boudewijn van Vlaanderen zal in Sept. en Oct. de gast zyn van den koning en de koningin van Rumeniü te Sinaia. Italië. Onder reserve wordt door de „Diritto" medegedeeld dat keizer Wilhelm koning Hum- bert gaarne te Berlyn als gast zou ontvangen. Onmiddellyk na een bezoek van den vorst van Italië, zou Wilhelm II te Rome komen. De voornaamste beschuldigde in het proces te Athene, betreffende de valsche bank biljetten, heeft bekend dat ook in Italië val sche bankbiljetten van 500 lire in omloop zyn- Er wordt te Napels eene bedevaart naar Rome georganiseerd, welke in October zal vertrekken. „L'Osservatore Romano" spreekt tegen dat de Paus sedert eonige dagen ongesteld is, gelyk door enkele bladen werd medegedeeld. Men zegt dat koning Milan, tydens zyn verblyf te WeeneD, eene leening van 250,000 fl. trachtte aan te gaan voor zichzelf. Of hij daarin geslaagd is wordt niet vermeld. Groot-BrltaimU. Het aantal vreemdelingen, dat Engeland bezoekt, is dit jaar byzonder groot. Gemid deld worden nu 12,000 menschen per week of 1600 per dag over het kanaal vervoerd. Het verkeer neemt zóó toe, dat de Londen-, Chatham- en Dover-company weer eene nieuwe stoomboot moet aanschaffen, welke aan de Clyde zal gebouwd worden. In het Lagerhuis viel sir John Swinburne onder de discussie over de Parnellwet in slaap. Zelfs de drukte by de stemming vermocht hem niet te doen ontwaken. Men verliet de zaal on reeds maakte men zich gereed die te sluiten, toen gelukkig de sergeant-at-arms, dio nog eens rondkeek, den afgevaardigde van Lichfield slaponde zag en hem wekte Het geheele bedrag, dat in 1S87 ten be hoeve der armen van Londen besteed is, beloopt ruim 60 millioen gulden. Hot verslag over het loodswezen van het comité uit het Lagerhuis bevestigt het resumé, de vorige week door de „Standard" gegeven. De commissie adviseert tot besten diging van de loodsbrioven voor Engelsche en vreemde gezagvoerders en schippers, het geen „Trinity House" bestreden, maar de „Trade Board" verdedigd had, omdat slechts aan een dertigtal vreemdelingen loodsbrioven uitgereikt zyn, terwyl moeielykheden over deze zaak met de belanghebbende vreemde staten Engelands handel zouden kunnen be- nadeelen. De Engelsche rogeering en de com missie uit het Lagerhuis vertrouwen evenwel dat de regeeringen der vreemde staten eene even vrijzinnige gedragslyn tegenover de En gelsche loodsen zullen volgen. Turltjje. Mahmoud-Pacha, de minister van financiën, is afgezet en voorloopig vervangen door Agob- pacha, den minister voor de civiele lyst. Zuid-A frika. Uit Pietermaritzburg wordt, dd. 10 Aug., gemeld dat de hoofden der opstandelingen Dinizoeloe en Undabuko met duizend hunner volgelingen en al hun vee op Transvaalsch grondgebied de wyk genomen hebben. ALKEMADE. Bevallen: J. Uithol geb. Van Wieringen, zoon. "W. Bleijewijk, geb. Van Leeuwen, zoon. H. Van Ruiten, geb. Olstboorn, tweelingen, zoo is. P. Van tie Tanne. geb. Van Spluntcr. zoon. G. M'ortman, geb. Van Opzceland, zoon. Overleden: Elisabeth Bertha Augcnent, lfi jaa'. Rommert Comeïia Postina, -1 jaar. SASSENHEIM. Gehuwd: Nicola as Van derElat cu Christina Johanna Den Hollander. Ondertrouwd: IIcndrik Uogerrorst van Voor-

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6