IE M, a samel; A0. 18°8 insurant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leitien, 11 Augustus. !F*oi_xiXlot;o:o.. Een Duitsche „Enoch Arden." moo Jiff-*» mo i -ife - ■s»* FHIJB DKZ3DR COTTRAJTT: V<ïot Leidon por 3 OMumdimƒ1.10. Franco per po«fc1.40. AfronderLjJk® Noramer*.0.06. FaUS DJ3L ADVKROTBlNTraN; Van 1—6 rogals 1.05. lader® regel xoaar/049|. Groot-ere lettere naar plaatwnimte. Toor het 1»- caeeeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De Raad dezer gemeente zal op Donderdag 10 Augustus a.s., des namiddags te drie uren, wederom eene vergadering houden, waarin o. m. behandeld zal worden een voorstel van de Commissie voor do Huishoudelijke veror deningen om do inwerkingtreding van de veror dening, regelende don werkkring der Commis sie van financiën, vast te stellen op 1 Jan. 1S89. In de maand Juli zijn binnen dezo ge meente geboren 132 kinderen, als: 70 zoons en 62 dochters, overleden 59 personen, als: 10 mannen, 9 vrouwen, 21 zoons en 19 doch ters (van wie 9 personen tot andere gemeenten behoorden), daarenboven als levenloos aangege ven 6; gehuwd 17 paren. Uit naam van de Voreeniging voor ge reformeerd Schoolonderwijs is het diploma van het na-examen uitgereikt o. a. aan den heer J. Staal, te Leiden. Het examen voor de Fransche akte lager onderwijs is te Utrecht met goed gevolg af gelegd door me.i. W. Kuenen, van Leiden, en dat voor het Engelsch door den heer B. H. Hansen, te Stompwijk. Zondag, 12 Aug., des morgens te half- tien, zal voor do Ned.-Horv. gemeente te Zoeterwoude optreden do heer VanLinsclioten, candidaat te Leiden. Tot predikant te Oegstgeest is beroepen ds. A. J. Ruys Az., te Schorpenzeel. In hare jongste algemeene vergadering heeft de Academie van Beeldende Kunsten en technische Yfetenschappen te Rotterdam me.i. Therèse Schwartze benoemd tot lid van verdienste. Graaf van Nassau en zijn zoon en ge volg kwamen gisteren mot een extratrein van 6 u. 35 m. aan 't Loo, werden met hof- rijtuigen afgehaald en aan den hoofdingang van het Paleis verwelkomd door H. H. de Koningin en de Prinses. De graaf is heden weder, in 's Konings reiswagen, naar Arnhem vertrokken en van daar in een salonwagen der Ned. Rijn-Spoor wegmaatschappij te 10 u. 45 min. naarDuitsch- land teruggekeerd. Prins en prinses Albert van Pruisen, ver gezeld van H.Ds. drie zoons, talrijk gevolg on den heer Lintz Jr., adjunct-administrateur van Z. K. H. goederen, vertrokken heden per trein van de H. IJ.-S.-M. van 10 u. 43 m. Schets uit het Duitsch-Amerikaansch leven, Slot.) NAAK KKXST OTTO HOPP. Den volgenden dag was er een kaartje op ■de deur van den invalide geplakt, waarop „Fre derik Nagel" stond. Hij had zijn naam veran derd. Door toedoen van de geheime politie, aan wie hij zijne ontdekking medegedeeld had, kon deze naamverwisseling plaats vinden. Do heer Schlamberg had, geheel toevallig natuurlijk, den huisbaas opgezocht en naar den invalide Nagel gevraagd, die in zijn huis woonde. „Nagel?" zei de huiseigenaar, „ik dacht dat hy anders heette." „Ta," zei de politiedienaar, „hy kan zich ook naar zyn peet noemen, maar zijn eigen- lyke naam is „Nagel." En toen had hy den toehoordor een lang verhaal opgedischt van de heldendadon van den persoon in quaestie, van zyne verwonding en wonderiyke redding. Op die wyze was elke ontdekking onmogelijk. Er waren uren van bittere smart voorbij gegaan, vóórdat de invalide Nagel besloten had, zich niot bekend te maken. Zyiie kin deren kon hy bijna dagelyks zien, ja, mot hen sproken; maar zyr.o vrouw niet. Hy gelooflo uit de ïesidentie naar de hoofdstad en be zochten vervolgens het eiland Marken. De vorsteiyke personen keeren te ruim 8 uren te 's-Hage terug. Omtrent het ontslag, door de officioren der dd. schuttery te Amersfoort aan den Koning eenparig aangevraagd, naar aanleiding eener toespraak, door den burgemeester go- houden, zegt de „Arnh- Crt.": „Nader vernemen wy dat de volgende woorden in dezo toespraak hiervan voorna- melyk de reden zijn; de burgemeester zoide „dat daar, waar hot grootste gedeelte dor officieren ongeschikt was voor hunne taak, er e9n kundig kader bestond om hen voor te lichten." Dezo woorden te richten tot een 35-tal officieren der schuttery. waaronder ook ge- pensionneorde officieren van het leger, mag, zoo ze al niet met kwetsende bedoeling zyn uitgesproken, verre van handig genoemd worden'." Gedurende de maand Juli is het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem door 1778 porsonen bezocht. Voor de betrekking van gewoon hoog leeraar in de ontleedkunde enz. aan de ge meente-universiteit te Amsterdam, wordt door B. en Ws., op voordracht van curatoren, aan bevolen de heer dr. Georg Ruge, buitengewoon hoogleeraar aan de universiteit te Heidelberg. Men hoopt te Amsterdam dat de Koningin met het Prinsesje den lsten September daar zal komen, om den optocht, ter eere van Prin sesjes verjaardag georganiseerd, te komen zion. De redactie van „Do Militaire Spectator" is overgegaan van den majoor der artillerio Van Pesch, te Delft, op den kapitein-ingenieur Snyders, te Breda. De heer Chr. Timmner is tot concert meester van het nieuw op te richten orkest van het Concertgebouw te Amsterdam benoemd. De vice admiraal J. "W. Binkes, adjudant des Konings in buitengewonon dienst, afge treden commandant dor zeemacht en chef van het departement der marine in Nederlandsch- Indië, van daar in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De officier van gezondheid der 2de klasse bij de zeemacht D. W. C. Van Dordt Kroon, uit Oost-Indió in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gestold. Blykens een by hot departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroef- stoomschip 4de klasse „Sommelsdyk," onder bevel van den kapitoin-luitenant ter zee J. F. M. Lange, den 9den dezer weder van San- Paolo de Loanda vertrokken. Aan boord was alles wol. Zr. Ms. monitor „Haai" kwam in goode ordo in het Marinedok te Amsterdam aan, derwaarts opgevoerd van Hellevoetsluis onder bevel van den kapt.-luit. ter zee F. J. Stok- huyzen, ten einde tot hot voeren van ander geschut te worden ingericht. Z. M. heeft agreatie verleend: lo. aan de onderlinge opklimming van de commandeurs der Ridderlyke Duitsche Orde Balije van Utrecht l R. J. C. baron Van Pallandt van Rozendael, A. baron Sloet van Oldruitenborgh, E. J. baron Van Pallandt, A. E. L. C. baron Von Bodelschwingh Plettenberg, J. A. Z. graaf Van Recbteren Limpurg en F. baron Van Pallandt van Hagen; 2o. aan de opklimming van den eersten kapittel-ridder W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, tot jongsten commandeur, en van den tweeden kapittel ridder F. L. baron Van Heeckeren van Brandsenburg, tot eersten kapittel-ridder; 3o. aan do benoeming van den oudsten ridder- expectant R. baron Van Heeckeren van Brand senburg, tot tweeden kapittel-ridder; be noemd dr. A. J. Kronenberg, te Deventer, met ingang van 1 September 1888, tot school opziener in het arrondissement Deventer; met ingang van 15 Augustus 1888, aan C. Rómelingh, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Oldekerk; verleend de volgende pensioenen, als aan: I. Wynperle, commies 2de klasse by 's Ryks belastingen, f 454; mr. C. H. B. Boot, lid van den Raad van State, f 1256; C. J. De Raad, deurwaarder der directe belas" ingen, f 160by het wapen der cavalerie benoemd tot lsten luit., den 2den luit. R. G. B. Van Overveldt, van het wapen, thans op non-acti viteit; by het 1ste reg. huzaren, de 2de luits. R. W. Wynmalen en F. A. J. Pippenghegen, beiden van het corps; by het 2de reg. huzaren, de 2de luits. E. "VV. baron Van der Capelft'n van het 3de reg. huzaren, en J. M. baron Van Boecop, van het corpsby bet 3de reg. huzaren, den 2den luit. H. E. Ort, van het corps; met ingang van 1 September 1888, by het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, benoemd tot reserve-officier van gezondheid der 1ste klasse, den burgerge- neeskundige J. C. Rolandus Hagedoorn, eervol ontslagen officier van goz. 1ste kl. by het leger hier te lande, arts te Amersfoort. Het ss. „Prins Alexander", van Batavia n. Amsterdam, passeerde 10 Aug. Kaap Rocca. byna zeker dat zy hem niet herkennen zou, maar by wildo haar toch niot op do proef stellen. Mocht hy den vrede komen verstoren? Hy nam zich voor in alle stilte een kykje in hun familieloven te nemen. Maar er ge beurde niets dat zyne tusschenkomst vorderde. Mullin was oen Amerikaanscho Ier, een Pro testant, een stille, soms knorrige, terugge trokken man, maar goedhartig en trouwhy was in eene lederzaak, waar hy tamelyk goed zyn brood verdiende. Ook zonder dat hy het wilde, vertelden hem Frederik en Anna, de twee kinderen, die den kreupele dikwyls be zochten, van hunne pretjes en ook van hunne kleine verdrietelykheden en van de aange legenheden dor ouders. Dat zy eigenlyk Körber heetten, hadden zy ook verteld. Schlamberg hoorde Mullin op eene slimme manier uit en vernam hot volgende: Mullin had te Philadelphia gewoond en was daar met juffr. Körber in aanraking gekomen. Eens byna zoo, als de man der geheime politie voorspeld had was er een kameraad van Frederik Körber verschenen en had der ongelukkige vrouw het afsterven van haren man medegedeeld. Körber, zoo heette het, was op hot veld van oer, op het met bloed doortrokken slagveld van Suilow gesneuveld do kameraad kon or op zweren dat hy hem in zij'- bloed badend en door kogels doorboord, dus o rod, gezien had. Daavby kwam dat Kör ber niet terugkeerde en er in 't geheel geen bericht van hem ontvangen werd. Op de ge tuigenis van dezen berichtgever werd later de echtverbintenis mogelijk; na lang tegenstrib belen had juffrouw Körber oindelyk besloten, vooral tor wille van hare kinderen, aan het aanzoek van Mullin gehoor te geven. Zy was haren tweeden man naarYordham gevolgd, een klein plaatsje in de buurt van Nieuw-York, en later naar Harlem. Van helden uit de geschiedenis, die geheele ryken verslaan en duizenden in het verderf gestort hebben, hooren wy veel, doch menig groot martelaar of hold wordt vergeten. Nagel, de invalide, dien men kreupel ge schoten had, had het liefste, wat hy op de wereld bozat, in zyne nabyheidhy behoefde slechts zyne armen uit te strekken om zyne dierbaren aan het hart te drukken en tot hen te zeggen„Ziet, kinderen, ik ben jelui vader;" hy had der statige vrouw, die hy dikwyls ge noeg aanzag, slechts deze woorden toe te fluisteren „Ik ben Frederik Körber, je recht matige man" maar hy beteugelde zyn bloedend hart en zei„Ik wil zwygenik zie dat ze gelukkig zyn." Dikwyls kwamen de kinderen by hem; dan speelde en lachte hy met hen, en dat waren de zonnestralen van zyn leven. Zoo verliep de tyd. Toen de Kerstavond van het tweede jaar da;*.- was, zei de moeder tot Frederik en Muziekprogramma's. MUSIS SACRUM. Zondag 12 Aug., te twee uren, door het atafmuziekcorpa van het 4de reg. inf., directeur de heer J. G. H. Mann. Eerate afd. No. 1. „Für's Yaterland", Maracb, C. Millöcker; 2. Ouverture: „Les Diamants de la Couronne", D. F. E. Anber; 3. „Am himmelblauen See", Walzer, C. Mil löcker; 4. Fantaiaie Militaire, C. Coenen. Tweede afd.: No. 5. Ouverture: „Die lustigen Weiber von Windsor", O. Nicolaï; 6. Variatiën over het Ooaten- rijksche Volkslied (arr. Mann), J. Baydn7. FanUisie de l'Opéra do Thomas „Lo Songo d'une Nuit d'Été", A. J. Buys8ens; 8. Violetta-Polka, Joh. Strauss. ZOMERZORG. Dinsdag 14 Aug., des avonds te zeven uren, te geven door het stafmuziekcorps van het 4de regt. infanterie, directeur de heer J. G. H. Mann. Eerate afd.: No. 1. Einzugsmarach aus „der Zigeunerbaron", Strauas; 2. Ouverture: „Gya- brecht van Aematel", Joh. J. H. Verhuist; 3. Rêverie, H. Vicuxtemps; 4. „Verbotene Früchte", "Walzer, Mann; 5. Fantaiaie aur des Motifa de l'Opéra „Mig non", de Thomas, Mann. Tweede afd.: No. 6. „Nachklango von Oasian", Concert-Ouverture, N. W. Gade; 7. La Benediction des Poignards, Scène dra- matique du 4mo acte de l'Opéra „Les Huguenots", G. Meijerbeer; 8. a. Czardaa, aua der Oper der „Geiat des Woïwoden". G. Groaamann; b. Le Colibri, Polka pour petite flüte, Sellenik; 9. Fantaiaie über Motive aua der oper der „Freiachütz" von C. M, v. Weber, (op veelvuldig verlangen), Mann. Marktberichten. Leiden, 11 Augustus. Heden aangevoerd: Tarwe hectoliter. Wintertarwe ƒ-.a -.Zomertarwo -.a -.Rogge 4 H. L. Winterrogge ƒ6.a ƒ5 50. Zomerrogge 4.a 4.50. Gerst 5 H. L. Zomergerat 3.75 a f 4.50. Chevalier-gerat. 5.25 a f 5.75. Haver 7 H. L. Zware Haver f 3.25 a 3.75. Lichte Haver 2.75 a 3.25. Maïs 3H. L. ƒ5.50 a fd.50. Boter: Aanvoer 7630 "'g. late qualit. per l/i vat 50.— a 56.2de quali'. per 1/4 vat 42.a 48.lsto qualit. por ki!o;?r. 125 a 1.-102de qualit. por kiiogr. ƒ1.05 a ƒ1.20. Lange Zwarte Turi 2000dubb.heotol., 0.21 af 0.20. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. "WEEK van 29 Juli tot 4 Aug. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standk. 29 Juli. 30 31 1 Augustus. 7.45 7.45 7.45 7.45 7.45 7/45 7.45 9.45 9.45 9.30 9.30 9.30 9.45 9.45 10.8 17.0 17.2 1C.5 16.4 16.7 1G.4 Dit beteekontWanneer men 5 cubic feet 141.6 liters per uur van zulk gaa verbrandt in een Sugg's London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, een licht wordt verkregen, dat in aterkte gelijk ataat met 16.8, 17.0 enz. Standaardkaaraen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt. Anna„Gaat naar dien armen man, die zoo lief voor jelui is, en vraagt of hij den Kerstavond met ons wil doorbrengen." De kinderen vlogen jubelend weg, want zy hielden van den vrien- delyken, zieken man, en het deed hun goed, hem ook eens iets liefs te kunnen bewyzen. Toen zy echter druk en vroolyk het wolbe kende vertrek wilden binnengaan, hield de oude meid hen tegen, met den vinger op den mond en zei „Die zal geen koek meer eten. Vannacht is hy gestorven. Gaat nu heen en neemt dezen brief mee, welken hy heeft achtergelaten ik wilde hem juist aan je moeder bengen." Toen slopen de kinderen bedroefd met hun Kerstkoek weg, gaven moeder den brief en vertelden het gehoorde. „Een brief aan my?" zei juffrouw Mullin.- en zy las de eenvoudige, met bevende hand ge schreven, onafgebroken woorden: „Lieve Marie! Ik ben je vroegere man Frederik Körber. Wees hartelyk gegroet! Lieve Marie, met my loopt het ten einde. Tot nu toe zei ik niets, omdat het toch te laat was, en hot is beter zóó! Voed de kinderen in godsvrucht op; wat ik bezit behoort hun. Denk nog eens aan my en bezoek myn graf. In Gods handen! Uw Frederik Körber."

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5