lingen het eere-burgerschap van eene of andere stad aan te bieden, doch wy bieden u iets beters, wy bieden u de hand der vriendschap, en spreken daarby den wensch uit dat de band, die ons tot heden te zamen snoerde, nog hechter moge worden en dat gy, by uwe terugkomst in Amerika, aangename herinne ringen moogt hebben ontvangen." De secretaris der „Holland Society", de heor Geo W. Van Siclen, antwoordde op deze har- telyke toespraak in even hartelyke bewoor dingen. Hy sprak uit naam zyner modeleden een woord van hulde uit voor de vriendschap- peiyke gastvryheid, waarmede hy en do overige leden der club waren ontvangen. „Wy doen thans," zei hy, „een pelgrimstocht naar uw land; wy, die niet alleen door vele tradition, maar ook door handel met ulieden zyn ver bonden. Maar het was niet de handel, die ons hierheen trok. Keen, wy wilden uw schoon land leoren kennen, dat, ouder en beter dan het onze, een land der vryheid is geweest. Deze uw grond is ons een gewydo grond. Hier stond het huis onzer vaderen, hier wap perden reeds vroeg onze nationale kleuren, want de kleuren uwor vlag zyn ook onze kleuren. Moge de overeenstemming dierkleuren het symbool zyn van de eendracht onzer beide volken Prof. Asser wees hierna op geestige wyze op de uiteenloopende regeeringsvormen van de Vereenigde Staten en van Nederland, wat niet verhinderde, zei hy, dat beide volken zich afstammelingen gevoelen van dezelfde vaderen. Eeno aardige historische byzonder- lieid gaf de spreker hierbij ten beste om te bewijzen dat de Amsterdammers al vroeg behoefte gevoelden om vriendschaps- en han delsverbindingen aan te knoopen met de broe deren aan do overzydo van den oceaan. „Toen het Amerikaansche volk nl. zyn onafhanke lijkheidsoorlog tegen Engeland streed, wilde de regeering van de stad Amsterdam reeds een handelstractaat sluiten met de pas ont stane ropubliek. Thans worden dergelijke tractaten door do wederzydsche gezanten ge sloten en het gaat or niet slechter om, want- wy kunnen het hun gerust toevertrouwen, niet het minst aan den nieuw benoemden vertegenwoordiger der Vereenigde Staten by onze Regeering, den heer Roosevelt, wien wy voor zyne tegenwoordigheid hier ter plaatse dank behooren te brengen. Wy sluiten hier dan ook een tractaat, een tractaat van har telyke vriendschap, on dat te eerder, wyl wy beiden evenveel eerbied hebben voor beider traditiën, wy voor do onzen, gy voor die van Washington, Lincoln, Franklin en Edison. Dit tractaat van vriondschap zal zeker een zegen zyn voor beide volken." Luide werdon de sprekers telkens tooge juicht en ter afwisseling werden de Neder- landsche en Amerikaansche volksliederen ge speeld door een orkest, dat, hoewel onzicht baar, niettemin de feestelijkheid door opge wekte melodieën verhoogde. Nog geruimen tyd bleef men in gezellig en vriendschappoiyk gekout byeen, waarna de receptie werd opgeheven, en vele dames en heeron, onder geleide van enkele leden van het comité, hot koffiehuis Krasnapolsky bezochten. Het programma, door den heer Geo W. Van Siclen samongosteld, luidt als volgt: Zaterdag 11 Augustus, 10 uren: Bezoek aan het genootschap „Natura Artis Magistra" 3 uren bezoek aan de Universiteits-bibliotheek, beiden te Amsterdam. Zondag 12 Augustus wordt op Engelsche, doch niet minder oud-vaderlandsche wyze, alléén aan de kerk gewyd. Maandag 13 Augustus: Bezoek aan de stad Leiden, waar de „Holland Society" ontvangen wordt door „de 3-October-Vereeniging." [Reeds door ons uitvoerig medegedeeld en thans in eene in dit nummer van ons blad voorkomende advertentie nader omschreven.] Dinsdag 14 Aug.Stoomboottocht naar Marken of Hoorn. Woensdag 15 Aug.Bezoek aan Den Haag en Delft; ontvangst door het plaatselyk comité, en déjeuner by mr. Levyssohn Norman; be zoek aan het Huis ten Bosch, Mauritshuis enz. Diner in het Kurhaus to Scheveningen. Torug naar Amsterdam. Donderdag 16 Aug.: Bezoek aan Rotter dam. Watertochtje naar Dordrecht en Brielle, diner in den Dierentuin te Rotterdam. Vrydag 17 Aug.Bezoek aan Utrecht. Zaterdag 18 Aug.: Terugreis van een doel van het gezelschap naar Amerika. Een groot gedeelte dor loden van de „Hol- j land Society" bJyft in ons land toeven om Groningen, Leeuwarden, Deventer, Nijmegen, Zutfen, Arnhem (Alvazaal), Middelburg, Frane- ker, Dokkum, Schiermonnikoog, Hindeloooen, Sneok, Kampen, Zwolle, Apeldoorn, hot Loo, 's-Hertogenbosch, Katwyk en andereplaatsen van ons land te kunnen zien, en ook reizen te doen naar Duitschiand, Zwitserland en Italië, om oindelyk weer gozamonlyk van Amsterdam naar Nieuw-York terug te keeren. Allen drager op de borst een grooteu oranjestrik als her- kenningsteeken. Ziethier de juiste opgaaf van de namen der vreemdelingen John H. Voorhees, rechtsgoleerdeGeo H. Howard, rechtsgeleerde, beiden van Washing ton L. L. Van Allen en zuster, mej. Agnes Van Allen; Isaac E. Ditmars, architect; dr. J. Elmendorf en echtgenoote, geestelyke; Geo W. Van Siclen, rechtsgeleerde; Robert A. Van Wyck, rechtsgeleerde, allen van Nieuw-York; H. B. Hubbard, rechtsgeleerde en zyn zoon; J. B. Voorhees, mevr. J. B. Voorhees, allen van BrooklynPeter V. Fort met dochter en kleindochter en mevr. en mej. Delehanty, van Albany; Sheldon T. Viele, van Buffalo; Jas. H. Blauvelt, Henry R. Blauvelt, Edw. Elsworth, burgemeester van Poughkeepsie en mej. May Elsworth, Frank Hasbrouck, van Nyack; M. Van Voorbis, van Rochester; G. Y. Van de Bogert, John L. Swits, Alex J. Thomson, dr. H. W. Veeder en J. A. Van Voost, van Sche nectady; dr. J. Van Duyn en echtgenoote, van Syracuse; W. H. Vredonbergh en zoon, van Freehold; Eugène Elsworth, van Irving- ton; Fr. I. Van der Beek jr. en eerw. J. Howard Suydam, van Jersey; dr. Ch. H. Voorhees en echtgenoote, van Nieuw-Brunswyk; H. B. Gates en miss Gates, van South-Orange. Allen afstammelingen van Hollanders, die zich vóór byna drie eeuwen te Nieuw-York, toen Nieuw-Amsterdam, vestigden. Het zal dan ook niemand verwenderen dat onze taal hun vreemd is (enkelen spreken ze slechts gebrekkig) en dat by velen alleen de naam op do herkomst wjjst. By het gezelschap bevindt zich een verslag gever van de New-York Herald," de heer Lehman Israels, broeder van den schilder Jozef Israels, die reeds een uitvoerig verslag van de reis, de aankomst en de ontvangst te Rotterdam en Amsterdam aan zyn blad seinde. Gisteren heeft koningin Nathalie van Servië, na eene levendige telegraphische ge dachten wisseling met het buitenland, vastge steld dat zij den volgenden ochtend van 's Hage zou vertrekken. Hedenochtend hoeft H. M., vergezeld van hare zuster, de Russische prinses Ghika, (prins Ghika had reeds vroeger die stad verlaten), met don internationalen trein van do Holl. Spoorw.-Maatsch. te 8 u. 46 m. van Den Haag verrokken, voorgoed de residontie verlaten, waar zy juist heden drie weken vertoefde, zich begevende naar Parijs. H. M. reed in open landauer van het „Hotel des Indes" naar het Hollandsche Spoor-station en droeg een ruiker, vervaardigd uit bloemen van de Nederlandscho kleuren. Aan het station werd de koningin door eene nieuwsgierige menigte eerbiedig begroet, waar op H. M. met buigingen antwoordde. Naar wy vernemen, zal koningin Nathalia voorloopig te Versailles verbiyf gaan houden. Aan den eigenaar van het „Hotel des Indes" te 's-Hage, den heer F. Wirtz, heeft de koningin by haar vertrek persoonlijk hare tevreden heid betuigd over haar aangenaam verbiyf in zyn établissement. Genenfd Nlenvrt. Gedurende deze week werden op „Rhynzigt" alhier genomen 432 zwemba- don door heeren en 59 door dames. De tem peratuur van het water is 19'/2° Celsius. Men meldt uit Rynsburg, dd. 10 Augustus: De bloomkool, waarvan hier dit jaar ruim een derde meer dan in de laatste jaren was geplant, staat nu nog door de menigvuldige regens beneden het middel matige, en ofschoon vooral bloemkool spoedig buitengewoon in groei kan toenemen, is de toestand op heden zeker toch zóó nadeelig, dat het te produceeren getal vaten zeker nog boneden dat van verleden jaar blijven zal. Koop is er op heden nog niet gesloten toch zal de prys der eerste wel op f 25 komen te staan, vooral daar ze groen aan de markt tot f 15 per honderd worden verkocht. De uien staan zeor goed, doch in de laatste dagen openbaart zich de zoogenaamde ziekte in het loof, zoodat, wanneer die moest doorgaan, do rneesto partijen niet den vollen wasdom be reiken zullen van prys hooqt men hier nog. ze-er weinig. De aardbeziënteelt kan redelijk'' genoemd worden; de soort, die hier groeit, wordt niet voor inmaak, doch voor onmiddel lijke consumtie gebruikt. De vroege aardappel teelt was niet voordeelig; 't beschot was redelyk, doch de prijs zeer laag, zelfs tot een galden por heet.; in de late soort openbaart zich de gevreesde ziekte. De bloembollen hebben redelyk aange kweekt, en de pry'zen zyn voor de meeste soorten zelfs zeer hoog, zoodat dit jaar onder de gunstigste zal gerekend worden. Krokussen (de soort, hier verbouwd, groote gele) zyn in de laatste jaron het opplanten niet waard. Hooi werd tot op heden weinig en slecht gewonnen, doch op heden is er veel gras. Het koren staat redelyk, doch of de korrel wel zal meevallen, is zeer bedenkelijk. Voor alles verlangt men droog, doch frisch weder, daar op de menigvuldige regens enkele heete dagen aan alle vruchten grootelijks schaden zouden. 1 {N. R. C Door bijzondere omstandigheden vierde de schooljeugd te Valkenburg gisteren reeds het feest, dat haar in vorige jaren op „Prinsesjesdag" door den heer R, F. C. De Bruyn, burgemeester dier gemeente, werd be reid. Behalve op eene ruime uitdeeling van versnaperingen, werd de vroolyke kinder schaar thans onthaald op eene voorstelling van „professor" Bosco, die door menige proeve zijnor kunst vaak de lachspieren in beweging wist te brengen en de vreugde ten top deed stijgen, toen hij uit eene ledige kist eiken scholier een kloin geschenk doed toekomen. Het feest liep dan ook uitstekend van stapel. Zeker blijft het velen lang tot eene aange name herinnering, en moeielijk kan veronder steld worden dat dan ook niet torens met dankbaarheid zal gedacht worden aan den edelen gever, die reeds zoo dikwijls toonde oen warm kindervriend te zyn. Omstreeks halfelf gisteravond vond de wachter van het seinhuisje aan de Laan van Meerdervoort by 's-Hage van de Hollandsche stoomtram, Knebel, nabij dat huisje een man op de rails liggen, die in het water had gelegen. Het bleek een uit het krankzinnigengesticht aldaar ontvluchte verpleegde te zijn. Nadat de wachter den ongelukkige met een zoet lijntje in het seinhuis had weten te krijgen en hem voorzien had van droge kleeren, waarschuwde hy de politie, met behulp van wie hy den krankzinnige eerst naar het Cer- traalbureel aan het Aloxanderplein en daarna naar het gesticht terugbracht. Ook de tweede dag der wedren nen te Clingendaal werd door heerlyk zomer weder begunstigd en velen hadden er zich heen begeven om zoowel daarvan als van het schouwspel der rennen te genieten. Wel dreigde er regen en onweer, dcch het liep gelukkig af en al was het bezoek aan- vankelyk minder dan den eersten dag, op den middag werd 't even druk, even geani meerd. Vooral op 't middenterrein, waar weer tal van rytuigen stonden, was 't levendig en by de bookmakers, die op de eerste goede resul taten vol hoop waren, ging ook heel wat om. De wedloopen van dit jaar hebben door organisatie, bezoek en afloop den Clingendaal- races nieuwen luister en roem verzekerd. Zy, die meenden ook koningin Nathalia van Servië onder de uitgelezen menigte te zullen zien, werden teleurgesteld. De modedeeling dat H. M. op Clingendaal zou verschijnen, zal wel eene handige reclame van bookmakers of andere belanghebbenden zyn geweest. Als bijzonderheid kan nog gemold worden dat een reporter van het „Rotterd. Nieuwsbl." successievelyk postduiven opliet om berichten te verzenden. Dit lokte natuurlyk veel „kijkers" aan den „seinpaal", van waar hy zyne ge vleugelde boden uitzond. Omtrent het vertrok van nota ris A., uit Den Haag, verneemt het „Vad." nader, dat hy aan den officier van justitie verlof had gevraagd voor 1 maand, tot her stel van gezondheid, terwyl hy notaris Wos- terouen Van Meeteren aanwees om zyne mi nuten te bewaren. De officier had geen reden het verzoek te weigeren. Eerst later is gebleken (Jat de heer A. geen orde heeft gesteld op het beheer zyner zaken en belangen, zoodat het noodig werd bewind voerders aan te wyzen. Do rechtbank heeft daartoe benoemd do hoeren mrs. Stipriaan Luïscius en Van Rossem. Men spreekt van een passief van een half millioen. De juiste omvang der verbintenis is echter nog niet bekend. Do Rotterdamscho rechtbank bohaudelde gisteren do geruchtmakende aeak eener R.-K. dame, genoemd Bastiaanse, die zich uitgaf voor een zeer vroom on liefdadig mensch, doch er haar werk van maakte om verscheidene Katholioko ingezetenen te dier stede voor aanzienlijke bedragen op te lichten. De rechtbank eischto voor deze bedriegster twee jaar gevangenisstraf. Gisterochtend had een jonge- ling aan de Oostvest te Rotterdam het on geluk* by zyn wagen, welke in gang was, te struikelen, ten gevolge waarvan hem de wielen over eene zyner handen heengingen, en hij zwaar daaraan werd gekwetst. Bewusteloos werd hy naar de mariniers- kazerne gebracht, alwaar hem door een of ficier van gezondheid hot eerste verband werd gelegd. Van twee vingers zal een gedeelte moeten worden afgezet* Met don wagen, waarmede hy werd over reden, is hy huiswaarts gebracht. (R. N.) Aan de Sterrenwacht to Utrecht is het telegraphisch bericht ontvangen dat de heer Brooks, directeur der voor hem door den heer W. Smith gebouwde sterrenwacht, te Geneva, in Nieuw-York, don 7den dezer eene komeet ontdekt heeft. Zy stond dien dag te 8 u. 46 m., o. m. tyd te Geneva fdus onge veer 13 u. 46 m. tyd te Greenwich) op 151° 15' rechte klimming en 44° 30'noorderdecli natie (dus in de nabijheid van de Groote Beer), en hare bewoging wordt als oostelyk opgege ven. Verdere bijzonderheden worden niet mede gedeeld. De officier van justitie to Heerenveen heeft zes maanden gevangenisstraf geëischt tegen een kermisreiziger, die op de straat te Lemmer zong„Leve de socialen, weg met Willem III"! Te Birmingham slikte zekere Darcy in zyn slaap zyn valsch gebit in. Den dag daarna werd hy geopereerd en de tandt n werden hem uit gohaald, maar Darcy bezweek ten gevolge van de operatie. Volgens de „Polit. Corres p." heeft koningin Nathalia de bevoegdheid van het Consistorie van Belgrado erkend en heeft zjj Pirotschanatz tot haren vertegenwoordiger gekozen. De Servische Regeering had hiertegen geen bezwaar. Eene gemeenteraadszitting te Tulle. Een dokter wierp een advocaat een brief in het gezicht, twee andere leden ransel den elkaar af, de overigen mengden zich in don stryd, en de maire moest do zaal dooi de politie doen ontruimen. Telegrammen uit Weenen maken melding van het ontdekken van een komplot te Cettinje, de hoofdstad van Montenegro, met het doel om in Bosnië, Servië en Bulgarye eene revolutie te doen uitbreken. Het revo lutionaire comité te Cettinje moet vertakkingen te Praag, Laibach, Brünn en Zara hebben. „Zog eens, je praat altoos over spaarzaamheid, en blyft soms tot één uur 's nachts in de kroeg. „Wat zal ik je zoggen? Ik zie altijd ge weldig tegen het oogenblik op, dat er betaald moet worden, en stel dit zoolang mogelyk uit."' Telegrammen. BERLIJN, 10 Augustus. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" doelt hedenavond mede dat men in de best ingelichte kringen ver zekert dat de keizer niet voornemens is naar Straatsburg of naar Metz te gaan. LONDEN, 10 Augustus. De Engolsche kanonneerboot „Argus" heeft hedenmorgen twee Fransche visschersvaartuigen in de Engelsche wateren van Cungeness in beslag genomen. BELGRADO, 10 Augustus. Generaal Horva- tovitsch is op pensioen gosteld. KIEW, 10 Augustus. Zankoff heeft zich met eenige Bulgaren in dezo stad govestigd, naar het heet, om een opstand in Bulgarije te bewerkstelligen. MUNCHEN, 11 Augustus. De jury der internationale kunsttentoonstelling alhier hoeft aan de schilders Maris, uit Den Haag, en Courtens, uit Brussel, eerste medailles toegekend. PARIJS, 11 Augustus. De bom, naar den politiepost van de mairie van het elfde arron dissement geworpen, is onderzocht in het stedelyk laboratorium. Het is eene bom in den vorm van een cy linder en van blik, zeven c. M. hoog en welker ééne uiteinde was gesloten met een plaatje, voorzien van gaatjes. Het inwendige was gevuld mot eene ont plofbare stof, gelijk aan mtro glycerine, en met eene hoeveelheid spijkers en stukken yzer, een soort van schroot vormende. Aan

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2