8736. Vrijdag ÏO Augustus. A0. 1888. <§eze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 9 Augustus. ÈUugsPmisk «ffiw, Feuilleton. Een Duitsche „Enoch Arden/' PBIJB DHEBB. COUBAÜT: T»or Lsidtn por 8 muuidsn1.18. Jrmnoo pot pottl.M. Afiondoriyke Nommavm.0.06. PRIJS DHR AR V JUtTJIN Ï'LEUT: y™ 1—8 1.06. ltd»» regel meer /0.17J. GfrootdS letters neer pleeAraimte. Toer kei ie- oMeeeren botten de eted wordt 0.10 ber*kead. Offleleele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden, gezien art. 18 der Wet van den 14dcn September 1866, (Staatsblad No. 138), houdende bepalingen betrekke lijk de inkwartieringen en bet onderhoud van het krijgsvolk in de transporten en leverantiën voor 'sKonings legor of vestingen gevorderd; Doen te weten, dat do lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartie ring en onderhoud in aanmerking komeD, is opge maakt, op de kleine pers van het Raadhuis aange plakt en van heden, gedurende veertien dagen op de Secretarie dezer gomeente voor een ieder ter i inzage wordt nedergelegd. Wordende tevens in herinnering gebracht dat bij voormelde Wet, aan de inwoners vrijheid wordt ge- I geven tot ruiling met, of uitbesteding bij de op de llijet voorkomende personen, van de inkwartiering of het onderhoud, mits rij van den wensch daartoe kennis geven aan den Burgemeester, vóór dat do uitreiking aan de manschappen is geschied, bjj ge breke waarvan zij verplicht zjjn aan de vordering [tot inkwartiering en onderhoud te voldoen in hunne p woning. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. L. J. VAN BUTTINGHA WICHERS, Wetb.,lo.Burg. E- KIST, Secretaris. Leiden, 8 Augustus 1888. Vanwege de Leidsche Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek had gisteren te Katwijk aan Zee het jaarlijksch feest plaats, den in 't schooljaar 1887/88 eervol ontslagen leerlingen der scholen voor on- en minvermogenden bereid. Door inteekening van onderscheidene inge zetenen daartoe in staat gesteld en waarvoor zij den hart el ijken dank van 't hoofdbestuur erdienen, kon dit feest op flinke schaal wor- en aangelegd. Begunstigd door gewenscht weer en opge luisterd door goede muziek, ving de tocht in 't oog der kinderen een zegetocht gelijk van uit „Zomerzorg", na eene statige wan deling door den bjj uitstek fraaien tuin, per extra-tram aan. Het uitbundige gejuich der kinderschaar, ten getale van 180, was wel 't bewijs dat zij zich een ongekend genot voorstelde. En die verwachting werd vervuld. Bjj den wedstrijd in 't duinbeklimmen, bjj de andere wedstrijden, maar bovenal bij de toovervoorstellingen en tableaux-vivants van prof. Bosco Jr., die bjj dergelijke verma kelijkheden niet genoeg kan worden aange prezen, heerschten de grootste opgewondenheid en het uitbundigste vreugdebetoon, vooral toen ieder feesteling uit „den hoorn des overvloeds" van den toovenaar een cadeau (den jongens een sigarenkoker met sigaren, den meisjes eene fraaie broche) werd aangeboden. In het kort gezegd: het feest is uitmun tend geslaagd de kinderen hebben volop genoten Katwijk aan Zee en bovenal het Paviljoen en het terrein van het „Groot Bad hotel", de bediening van den heer Vlaanderen zijn daarvoor ten zeerste aan te beveleniets wat de talrijk opgekomen bezoekers uit Leiden en omstreken gaarne zullen getuigen, terwjjl het hoofdbestuur voor de vele moeiten en op offeringen in 't welslagen zeker de ruimste belooning zal gevonden hebben. Bovenal een woord van dank aan den heer burgemeester van Katwijk voor de uitmun tende ondersteuning met de g ehe el e politie, waardoor de orde overal werd gehandhaafd; den chef van de stoomtram, den heer Smits, die alle mogelijke veiligheidsmaatregelen had genomende heeren Gebrs. v. d. Hoek en anderen die fraaie boekwerken voor prijzen hadden toegezonden, en ook den heer Couvée, die voor de samenkomst „Zomerzorg" en den tuin had beschikbaar gesteld. Het schoolfeest van '88 zal den feestelin gen nog lang heugen! De beëediging der nieuwbenoemde 2de luitenants P. E. Pfeiffer, A. S. Doorman en C. Stolk zal morgen op de gebruikelijke wijze op het Schuttersveld alhier plaats hebben. Den fourier Muller, van het 2de bati 4de regt. inf., alhier in garnizoen, deelgeno men hebbende aan den corpsschietwedstrijd te Amersfoort, uitgeschreven door den schutj terjj-kaderbond aldaar, is bij het individueel vuur de 2de prijs ten deel gevallen. Door Burg. en Weths. van Den Haag is aan den gemeenteraad voorgesteld eene verhooging van het te betalen recht voor het bijzonder trouwen, en wel voor huwelijken op Woensdag en Vrijdag, tusschen tien en twaalf uren, van 7 tot ƒ15; vóór tien of na twaalf uren, van ƒ14 tot 30 en opeen anderen dag van 30 tot 60. In het toenemend gebruik, dat van de ge legenheid gemaakt wordt, meenen Burg. en Weths. het bewijs te zien dat bjj velen, die in het huwelijk treden, in de kosten, daar mede gepaard, geen bezwaar wordt gevonden. Voor personen van gegoeden en van gefortu neerden stand schijnt een recht van ƒ30 en 60 niet bezwarend. Daarentegen ligt het in het voornemen om juist deze personen ten stadhuize op eene betere en meer waardige en met de plechtigheid overeenkomende wijze dan tot dusverre, te ontvangen, waardoor te gemoet zal worden gekomen aan de in den laat- sten tijd meermalen dienaangaande gehoorde klachten. De dien ten behoeve door de gemeente te maken kosten voor aanschaffing van een be hoorlijk vloerkleed in de trouwzaal en van een behoorlijken looper in de gang, zullen door de voorgedragen verhooging van het recht worden gedekt. Op het verzoek van de Haagsche timmer lieden- en modelmakersvereeniging, onder de zinspreuk „Vooruitgang is ons streven", om door de gemeente in staat te mogen worden gesteld de te 's Hage gehouden wordende tentoonstelling van Oude en Nieuwe Kunst nijverheid te bezichtigen, meenen Burg. en Weths. afwijzend te moeten praeadviseeren. De notaris A. te 's Hage, houder van een jarenlang zeer gezien kantoor, heeft, naar be weerd wordt wegens finantiëelemoeielijkheden, die stad verlaten. Mr. H. J. Smidt, oud-gouverneur van Suriname, thans lid van de Tweede Kamer, is hedennamiddag per Holl. IJzerenspoorweg van één uur in de residentie teruggekeerd. De oud-gouverneur betrok dadelijk weer zijne vroegere woning aan de Amsterdamsche Veerkado. Het is, naar men ons mededeelt, vrjj waarschijnlijk dat de volgende week kroonprins Alexander van Servië, vergezeld van eene commissie, bestaande uit een generaal en een bisschop, bjj H.Ds. moeder te 's-Hage een bezoek zal komen afleggen. Het stoomschip „Amsterdam" van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 9 Aug. Dover. Het stoomschip „Amsterdam", waarmede komt hedennamiddag te ongeveer 5 uren te Rotterdam aan. De „Nedorlandsch-Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij" heeft er voor gezorgd dat tegen dien tijd aan het station van den Rijn-4 spoorweg twee salonwagens gereed staan, waarmede de bezoekers de reis naar Amster dam (Centraal-station) voortzetten. In „Bracks Doelenhotel" z\jn daar hunne kamers be sproken. Door de Holl.- en Rijnspoorweg-maat schappijen zjjn aan de Regeering voorstellen gedaan om, bijwijze van proef, gedurende de maanden December, Januari en Februari a. s. op de Zondagen aan het personeel meer rust te verschaffen door op die dagen sommige treinen niet te doen loopen. Naar de „N. R. C." verneemt, zullen er in de volgende maand een drietal adjunct administrateurs onder geleide van een officier van administratie per particuliere gelegenheid naar Oost-Indië vertrekken. -4 De koningin van Servië zal, naar het „Hbl." verneemt, de wedloopen te Clingendaal bjjwonen. Hertog Adolf van Nassau, met zjjn zoon, die, zooals men weet, generaal is in Oosten- rjjkschen dienst en vermoedelijk troonopvolger in het groothertogdom Luxemburg, worden heden op het Loo verwacht. Zy zullen waar- schyniyk eenige dagen de gasten van Hunne Majesteiten zyn. Tegen 1 Sept. is benoemd tot assistent bloemist op het Loo de heer J. Kraayenbrink, thans te Loenen aan de Vecht. Te Haarlem is gisteren aanbesteed het grondwerk van het naby Hoofddorp (Haarlem- meer) te bouwen fort, graven van een kanaal, het plaatsen van sluizen voor inundatie enz. (Raming 72,600). Het aantal inschry vers be droeg 14. De laagste inschryver was W. H. Swets, te Hardingsveld, voor ƒ61,888. Binnenkort zal door den heer W. Penders, te Grave, een geïllustreerd vakblad worden uitgegeven op gebied der schoenmakery en aanverwante vakken. Aangezien op dit gebied hier te lande weinig bestaat, en een dusdanig orgaan veel kan bydragen tot bevordering van handel en nyverheid, rekent men op eene flinke deelneming. Biykens een hier te lande ontvangen telographisch bericht is de adsistent resident P. H. Van Hengst, te Medan (Deli), benoemd tot resident der Lampongsche districten. Vad.) Volgens de „Vlissingsche Courant" heeft op te treden. Volgens een telegram is het eerste stoomschip „Gouverneur-Generaal 's Jacob," varende voor de Stoomvaartmaatschappy „Holland," van Batavia via Genua naar Am sterdam vertrokken. Het stoomschip „Drente," van Rotterdam naar Java, arriveerde 8 Aug. te Marseille; de „Prinses Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 8 Aug. van Port-Said. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Oirschot, H. Burger, ontvanger der registratie en domeinen te Oirschot; benoemdP. De Wys tot burge meester der gemeente Brummen (met gelyk- tydige toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Venendaal)C. A. Beuken kamp, wethouder van Helder, tot burgemeester dier gemeente; eervol ontslagen H. C. Schuyt van Castricum, op zyn verzoek, als burgemeester der gemeente Lisseen aan den burgemeester en secretaris der gemeente Schets uit het Duitsch-Amerikaansch leven, 2) n'aar ERNST OTTO HOPP. Maar geiyk er lichte ongesteldheden zijn, welke de kunst der doctoren bespotten, zoo zyn er ook uitzonderingen in omgekeerden zin. De levensvlam van den Duitscher, welke byna niet uit te blusschen scheen, behaalde de zege praal; hy doorstond, tegen alle verwachting in, den langen, aangrypencfen tocht, langs on- gelyke wogen en in ongemakkelijke wagens, naar een ver afgelegen lazaret der opstande lingen. Hy herstelde zeer langzaam, doch toen er een jaar voorby was, kon hy al op kruk ken rondkomen, en het jaar daarop kreeg hy het gedaan om in eene machinewerkplaats in Alabama als opziener werkzaam te zyn. De Zuidelyken hadden groote behoefte aan flinke werktuigkundigen, zoodat men hem goed betaalde en zoolang het ging behield. In Mei 1865 herkreeg hy dus eerst zjjne vryheid. Destyds was het verkeer der zuideiyke spoorwegen grootendeels gestremd; het ver voer was lastig en de postdienst niet te ver trouwen. Körber had herhaaldelyk naar Phi ladelphia aan zyne vrouw geschreven, maar zoolang de oorlogswoede raasde had hij geen antwoord gekregen. Daarby kwam nog dat de doctoren hem eene reis in den winter streng verbodenzyne linkerzyde was geheel verlamd, en slechts heel langzaam word hy beter. Door de tusschenkomst van eenige wel willende hoofdofficieren werd hem echter een hoog pensioen uitgekeerd en eene badplaats in Cincinnati opende hem voor eenige maan den hare gastvrije poorten. De nasporingen, welke omtrent zyne familie werden ingesteld, bleven vruchteloos; men vernam alleen dat zy uit Philadelphia vertrokken was. Eene vrouw, die zyn naam droeg, bestond noch daar, noch te Nieuw-York. Eerst een jaar daarop was hy weer in orde, zoodat hy het wagen kon naar de groote metropool 'van den Hudson te reizen. Niemand, die hem vroeger gezien had, herkende hem zyn haar was wit geworden; scherpe plooien lagen er op zyn voorhoofd en diepe lynen om zyn mond. Als eene ruïne keerde hy terugalleen zyn geest was jong gebleven. Hy was geen vrooiyke man meerzachte droefgeestigheid lag er over zyn wezen. Menigeen wordt door onge lukken buiten zijne schuld ternedergedrukt menigeen werpraich in het slyk der wereld, omdat hy toch aan geen geluk meer goloc- ven kanhy daarentegen was door geduldig lyden gelouterd en beter geworden. De geschiedenis varl den Duitschen soldaat had opzien gebaard; op vele plaatsen had men geld voor hem ingezameld, gedeeltelyk om het lot van den armen kreupele te ver zachten, maar vooral om de treurige en on verklaarbare wyze, waarop hy zyne familie verloren had. Een der Croesussen, die het hospitaal bezocht, had hem een banknoot van duizend dollars toegestopt, en, zooals reeds gezegd is, had men zorg gedragen hem het hoogste pensioen toe te leggen. Zoodoende beschikte hy over een klein vermogen en daar zyn toestand hem eene geregelde levenswyze voorschreef, kon hy niet eens zyn maande- lyksch inkomen verbruiken. Toen de eenzame invalide in hot Hudson- babel aangekomen was, huurde hy eene zit- en slaapkamer in het Duitsche gedeelte der stad. Maar spoedig werd het hem daar veel te druk. Het leven, dat zich luid en ernstig aan zyn oor opdrong, hinderde hemhy had van het leven niets meer te wachten; voor hem was het niet meer vol hoop. Hy had nog slechts één wensch: te ervaren wat er van de zijnen geworden was, aan wie zyne ziel hing, van zyne vrouw en twee kinderen. Hjj reisde dus naar Philadelphia, waar er nog meer leefden, die Körber gekend hadden. Eene oude vrouw, met wie zy vroeger om gingen, vertelde hem dat zyzelve met in pakken had geholpende vrouw van Körber, zeide zy, was al lang geleden naar Nieuw-York vertrokken. Zyn vermoeden bleek dus waar te zynhy keerde naar den Hudson terug en zette zyne plannen om haar op'het spoor te komen voort. Mynheer Schlamberg had een veelbewo gen leven achter zichhy was iemand, die altyd zoekt, snuffelde en naging, die goed op de hoogte was van de kroniek der talryke Duitsche landverhuizers, bevriend was met alle Duitsche tappers en die toch niet te kort kwam. Na den oorlog was hy by do politie ge komen en een Duitsch-Araerikaansche overste, die van het „geval Körber" gehoord had, had den invalide naar dezen beschermer verwezen. „Begrypt ge er iets van?" vroeg Körber hem by het eerste bezoek„zy is met de kin deren naar Nieuw-York gegaan, maar in het adresboek staat ze niet, de politie weet niets, en myne oproeping in de staatscourant heeft evenmin wat geholpenzy zyn verloren alsof de aarde ze had verzwolgen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1