nu de Regeering binnenkort over vjjf geoefende lichtingen kan beschikken, met het oog op onze verdedigbaarheid niet noodzakelijk. Vrij algemeen werd op het nemen van spoedige afdoende maatregelen tot reorgani satie en versterking onzer levende strijdkrach ten aangedrongen. Vele leden verklaarden dat dit de laatste keer zoude z(jn dat zoodanig wetsontwern r,j] aan c nunHP fetèüi zouden go vei: tóetl Vèftfö'jwde dat de m'ffiistër zooveel mogelijk bij de toepassing dezer wet rekening zou houden met de belangen der miliciens en in eene afdeeling werd er algemeen op aangedrongen dat de minister reeds nu de toezegging zoude geven dat de miliciens van de lichting van 1883 en 1884, met het oog op gunstiger omstandigheden, in October of uiterlijk 1 November zullen worden ontslagen. Tevens heeft de commissie van rap porteurs haar eindverslag uitgebracht over het ontwerp van wet tot goedkeuring der op 16 November 1687 te 's-Gravenhage ge sloten internatiohaiè overeenkomst tot het tegengaan der misbruiken, voortvloeiende uit den verkoop van sterken drank onder de visschers op de Noordzee, buiten de territo riale wateren. Verscheidene leden gaven te kennen dat zij daarvan slechts geringe resul taten verwachtten. Vooreerst maakt het ont houden van het „droit de visite" aan de kruisers het toezicht zoo niet geheel illusoir, dan toch zeker hoogst moeieiyk, en vorder kan ook het niet toetreden van Zweden en Noorwegen tot de conventie ten gevolge heb ben, dat onder de vlag van een dier beide rijken ongestoord de gewraakte dranknering zal worden voortgezet. Evenwel scheen ook dezen leden de aan neming van dit wetsontwerp wenschelijk, wanneer de regeering ook harerzijds de rege ling dezer zaak slechts beschouwde als eene eerste proef, welke na eenigen tjjd tot meer volledige maatregelen kan leiden, vooral indien zjj tracht dat de genoemde mogendheden tot de conventie toetreden. Door de 's-Gravonhaagsche scherm- en gymnastiekvereeniging „Olympia" zijn wed strijden uitgeschreven op Zaterdag 6 en Zon dag 7 October a. s., ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan. Do wedstrijden zullen plaats hebben in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Als deelnemers zijn uitge- HOOdigd de yoreenigingen uit Zuid-Holland en Zeeiahu. De audiënties van den nieuw benoemden gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiö zullen voor het laatst te 's Gravenhage plaats hebbed óp Dinsdag en Woensdag 7 en 8 Augustus. Blijkens een by het departement van koloniën ontvangen telegram van den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-Indiö (dd. 2 dezer), zijn ook de laatste twee belhamels der onlusten in Bantam onschadelijk gemaakt. Naar aan do „N. R. C." gemeld wordt, bestaat er bij de Regeering het voornemen over te gaan tot de opheffing van twee Rijks kweekscholen. Het stoomschip „Prins Froderik Hon- drik" is 1 Aug. van Nieuw-York naarWest- Indië vertrokken; de „Schiedam," van Am sterdam naar Nieuw-York, passeerde 3 Aug. Lizard; de „Soonda," van Amsterdam naar Batavia, passeerde Perim 1 Aug.; do „Prins Maurits," arriveerde 29 Juli van Amsterdam te Paramaribo, en 2 Aug. te Demerara; de „Soorabaia," van Rotterdam naar Java, arri veerde 1 Aug to Port-Said; de „Edam," van Nieuw York naar Amsterdam, passeerde 2 Aug. Scilly; do „Prinses Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 2 Aug; de „Prins Willem I" is 27 Juli van Paramaribo naar Amsterdam vertrokken. VU het Gemeenteverslag. Vervolg.) Het aantal gesloten contracten voor leve ring van duinwater, dat op 1 Januari 1887 3623 bedroeg, is op 31 Decembor van dat jaar tot 3869 gestegen. Aan behoefteen werden 5490 emmers kos teloos verstrekt tegen 10310 in 1886, terwijl de gemeente daarvoor '/2 cant per 15 L. be taalt. Voor do uitbreiding van het buizennet in de wijken 7 en 8, in de kosten waarvan door de gemeente 10 pet. of f 2200 is gega randeerd, behoefde niet te worden bijgedragen. Straatdrinkkranen zijn aangebracht by de Doozabrug, Blauwpoortsbrug, Havenbruggen, Gepekte brug (over den O. Rijnl, Marebrug, Markthuisjo b(j de Nieuwe Boestenmarkt, Waaggebouw, Gansoordbrug (Watersteeg), Utrechtsche Veer, Van-der-Werfstraat en Ge dempte Geerengracht; twe^ ni6UW6 zuUen worden aangebracht. r kked'3^ dir0e^P'* W61c*0n bepalingen be- u - openbare reinheidsverordeningen dot Aigeni. "Politieverordening streng gehand haafd, Qpct 0p het houden van varkens, het bewaren Nan mest enz. een nauwlettend toe zicht gehouden. Aan de verschillende geneeskundige wetten en verordeningen wordt door de gezondheids- politie steeds de hand gehouden. Met den bouw van arbeiderswoningen, ook ln de onmiddellijke nabijheid der stad, word voortgegaan. Van de openbare zwemplaats voor militai ren en minvermogenden, van de bijzondere inrichting voor warme baden ên van de zwem en badinrichting, buiten de Morschpoort, werd wederom druk gebruik gemaakt. Het aantal leden en leerlingen van laatst genoemde inrichting, „Rhynzigt", nam toe. Door 18 leerlingen werd het examen als ge oefend zwemmer af""'".,,', -oV'OgU. Gedurende het jaar 1887 werden ten Raad- huize aangegeven als aangetast door: Pokken geene. Diphtheritis 47 personen, van wie 23 overleden. Roodvonk 6 personen, van wie geen overleed. Typhus en Febris Typhoïdea 9 personen, van wie 2 overleden. Mazelen 123 personen, van wie 3 overleden. Geene besmettelijke ziekten werden epide misch verklaird. In den toestand der begraafplaatsen is geene verandering gekomen. Het aantal lijken, op elke begraafplaats in het afgeloopen jaar begraven, is als volgt: Algemeene begraafplaatsGeene Afdeeling, bestemd voor de Israëlieten Begraafplaats aan de Groenesteeg 39 Begraafplaats aan de voorm. Mare- poort222 Begraafplaats aan de voorm. Heere poort 495 R. K. begraafplaats309 Totaal 1065 Op 1 Januari 1888 werden in de genees kundige gestichten voor krankzinnigen, voor rekening der gemeente, verpleegd: te Delft 32, Medemblik 12, 's-Hertogenbosch 1, Coude- water 9 en te Ermeloo, gesticht Veldwijk,!. Samen 55. Gedurende do maanden Juni tot en met November is de commissie van het Pare Vac- cinogène 95 malen in het Elizabethshof bijeen geweest; zy heeft ?0 kalveren ingeënt, waar van één zonder gevolg; in 13 zittingen voor on- en minvermogenden zyn 980 kinderen gevaccineerd, van wie 955 met voldoenden uitslag, 9 na herhaaldo inenting zonder uitslag 6ii 16, van wie door niet terug te komen het gevolg onbekend gobleven is. Gedurende 9 zittingen voor betalende personen, zyn 104 kinderen ingeënt, van wie één zonder gevolg. By' de a. s. herziening der algemeene Politieverordening zal in overweging moeten worden genomen in hoeverre doeltreffende betalingen kunnen worden in het leven ge roepen ter voorkoming van den verkoop van vleesch, waardoor nadeel aan de gezondheid kaD worden toegebracht, overeenkomstig den wensch van de afdeeling Leiden en omstreken tot bevordering der Geneeskunst. Naar het oordeel van het bestuur der Vereeniglng tot bevordering der Volksgezondheid zouden zoo danige maatregelen moeten bevatten keuring van het vee, voor de slachting bestemdtoe zicht by de opening der geslachte dieren keuring van het vleesch zelf, waarvoor een uitgebreid, geoefend en geheel onafhankeiyk personeel wordt vereischt, terwyi zelfs nog in dat geval eone zoo volledig mogeiyke keu ring slechts zal kunnen geschieden in een goed ingericht abattoir. Twee kinderen, door een dollen hond ge beten, worden voor 's Ryks rekening naar Parus gezonden, ten einde door den heer Pasteur behandeld te worden. Hun verbiyf aldaar duurde van 31 Aug. tot 17 Sept. Gelukkig hebben zich sedert by bedoelde kin deren geene ziekteverschynselen voorgedaan. De gemeente politie wordt uitgeoefend door een commissaris, vier inspecteurs, van wie één met den titel van hoofdinspecteur, vier agenten van de 1ste kl., acht agenten van de 2de klasse en 40 agenten van de 3de kl. In do inrichting der brandweer is geene verandering gebracht. Er hadden 44 branden plaats, waarvan 5 van oenige beteekonis. Het vorbruik van gas vermeerderde met 6 pet., daar dit in 1886 bedroeg 26,204.57 M3., tegen 27,964.30 M3. in 1887. Do kosten van politie, met inbegrip van de wachthuizen, bedroegen f 38,306.65 en voor de brandweer f 7810.38. ■■lllTil'»—wm-TH-Tin Menvra. De Leidsche „Vereentging tot bevordering van geregeld schoolbezoek" zal den oud-leerlingen, die in 1887/88 eervol van de school ontslagen zyn, op Woensdag 8 Augustus a. s. wederom een feestje bereiden. Op genoemden datum zullen de leerlingen des namiddags te één uur in „Zomerzorg", aan den Stationsweg alhier, moeten aantreden en, na aldaar eene korte wyle vertoefd te hebben, zullen zy per stoomtram een uitstapje naar Katwyk aan Zee maken. Op Koningins-ver jaardag wer- den aan het Station alhier 642 plaatskaarten haar Den Haag afgegeven. Hedenmorgen, omstreeks 11 uren, trokken twee batteryen van het 2do regiment veld-artillerie, op den terugmarsch van de legerplaats by Oldebroek naar 's-Gra- venhage zunde, onze stad door. Door het muzlekcofps van het 4de regi ment infanterie aan de Utrechtschebrug op gewacht, werd hun tot naby de Vink uitge-. leide gedaan. Het Koninklyk Zoölogisch Bo tanisch Genootschap te 's-Hage ontving onder vele andere geschenken van mej. E. P. Viruly te Leiden 1 Melopsittacus undulatus Shaw (grasparkiet) uit Australië. De Hollandsche Spoor we g-M a a t- schappy zal een goedkoopen trein 2de en 3de klasse laten loopen van Rotterdam, Schiedam, Delft, Den Haag en Leiden naar Haarlem en Amsterdam en terug op Woensdag 8 Augustus. Te Katwyk aan Zee kwamen gis- teren hier aan een 6-tal Zandvoorder schuiten met versche visch, welke van ƒ40 tot f 50 be- somden. Eene Katwyker schuit maakte onge veer f 40. Aan de gisteren te Hoofddorp,in den Haarlemmermeer, gehouden harddraverij van boerenpaarden onder den man, namen 6 paarden deel. De prys, f 75, werd gewonnen door „Emma", eigenaar H. Dalenberg, bery- der H. Dalenberg. De premie, ƒ25, verkreeg „Emma", eigenaar N. Peters, beryder J. G. Matze. De wielrydersclub „Rechtuit" hield tegely- kertyd een wedstryd in ryden om tyd. De baan van 6000 M. werd afgelegd door M. L. Den Ouden in 13 m. 40 s.door G. Oude jans in 14 m. en door P. Witteman in .14 min. en 57 s., die den lsten, 2den en 3den prys behaalden. De langste tyd, dien een der acht deelnemers over de baan besteedde, was 19 min. 20 sec. Door twee regenten van het weeshuis op de Bloemgracht te Amsterdam is aan de politie kennis gegeven dat de wees- v.ider van gemelde inrichting sedert eergister avond spoorloos is verdwenen, zoomede een negentienjarig weesmeisje, sedert 1878 aldaar verpleegd. T e O u d-B eierland is een maaier, die het ongeluk had met den voet in eene zeis te trappvn, zóó ernstig verwond, dat hy aan de gevolgen is overleden. Gisternamiddag is te Breda de officier van gezondheid dr. Van W., by het zwemmen in de zwem- en badinrichting, ver dronken. Een sergeant, die hem wilde redden, zou mede verdronken zyn, indien een korpo raal hem niet nog met moeite had gered. By het onweder, dat op 1 Aug. over do gemeente Baexem woedde, is de bliksem in eene boerenwoning geslagen, met het gevolg dat alles door de vlammen ver nield werd. Het onweder, dat zich in den namiddag van 1 dezer over Vlodrop ontlast heeft, ging ver gezeld van eene zware hagelbui. Door de wind stilte op dat oogenblik is gelukkig geene noe menswaardige schade aan de veldgewassen toegebracht. In het academisch ziekenhuis te Groningen is overleden de schaapherder W. Klinkenberg, uit 't gehucht Holthe, die Maandag-avond in de nabyheid van 't station Beilen uit den sneltrein is gesprongen. Hu moest dus zyne roekeloosheid met den dood betalen. Een heer, die verleden Zaterdag zat te ontbyten in het hotel „Tweebruggen," te Princetown, zag bloed door den zolder drup pelen. Hy maakte er de vrouw des huizes opmerkzaam op en toen men bovenkwam, vond men den kapitein De Burgho, van het 12de regiment lanciers, die op die kamer woonde, dood op den grond liggen. Iiy had zichzelf doodgeschoten. Spoedig aangebrachte geneeskundige hulp mocht niet baten. Men weet voor den zelfmoord geene enkele reden aan te voeren. en „Raap mjjn neus op; dan kan hem er misschien weer aaniymen 1" jamme: een ongelukkig metselaar, Lataille, gistere tend te Parys. Hy had een twist met eene vroi gehad en in de hitte van de woordenwissel: had zune tegenparty hem den neus afgesned Lataille en zyn nous werden naar het ga huis vervoerd. Do te Madrid gemelde tydii. van het faillissement der Nationale Bank Uruguay is van alle waarheid ontbloot, toestand van de Ryks-Bank is goed. De bakkersknechtsteBo1og hebben het werk gestaakt. De patroons hebt onder elkander een broodmagazyn opgerk De heer Billings was neg; veertig en nog vrügezel. Het was op een schoof Moj hu ^met mejuffrouw Mc t°Dge Vrijster van vyf en veertig, door tuin wandelde. Zy zetten zich neder op ei hink, en de heer Billings had de onvoorzi tigheid zich de woorden te laten ontvalt „Zie die vogels daar hun nestje in d ouden appelboom bouwen!" „O, mynheer Billings!" maar Billing3 t nog argeloos en ging voort: „Vindt ge het niet aardig om te zien 1 lief die kleine vogels met elkander omgaat „O, mynheer Billings! wat zegt ge daa „Werkeiyk, mejuffrouw Mc Ginnis, ik.. „O, mijnheer Billings I" „Maar mejuffrouw." „O, mynheer Billings!" „Neen, maar werkeiyk, mejuffrouw Mc 0 nis, ik spreek in ernst, ik houd „O, gy ondeugende man! En neem je daarvoor mede, om me dat te zeggen? mynheer Billings 1" „Maar, ik wilde alleen maar zeggen houd. „O! ol maar dat is al te snel. "V moet ik zeggen Ik ik je zult me i „ja" doen zeggen. Ik o, Oeorge!" „Maar ik ik Mijn George!" „Maar goeie mensch, ik „Nu, wanneer je er op staat, lieve, kan ik wel binnen eene maand gereed zpi „Maar luister nu eens, mejuff. „Stil, beste, daar komt iemand." Een paar andere gasten naderden en mej frouw Mc Ginnis bloosde en zeide met terne geslagen oogen: „Wy zyn verloofd." En zy en Billings werden gefeliciteerd, de laatste had het hart niet om het te o: kennen. Zoo werden zy een paar. KOLONIËN. BATAVIA, 24-29 Juni. Luidens bericht van den directeur derl geriyke openbare werken, is de aanleg i de havenwerken te Tjilatjap zoover gevordi dat de opening van de spooriyn van station Tjilatjap naar Tjilatjaphaven voorl goederenvervoer door hem is vastgesteld 1 Juli a. s. (Jav.-Crt: Door den adsistent-residont van Soel boomie is een inlander gearresteerd, dien vermoedt den moord op den heer W. hebben gepleegd, althans in die zaak trokken te zun. Onze ads.-res. voor de politie heeft de zending herwaarts van dien persoon verzo om hem met mevr. W. te confronteeren. De gearresteerde Wongso biyft hardnek alle schuld ontkennen. Het onderzoek in deze moordzaak is zoo gevorderd, dat eerlang de verwyzing van zaak naar den omgaanden rechter in de 1 afdeeling zal plaats hebben. Morgen zal van mevr. W. nogmaals i den adsistent-resident een verhoor worder genomen. Als getuigen zullen nog verschil de baboe, die verklaart "Wongso in huif hebben binnengelaten, de huisbediende, hem in huis gezien heeft, en drie inland die den gevonden hoofddoek herkend het te zyn die, door hem gedragen. Particuliere berichten uit Atjeh be tigen dat de berri-berri tot stilstand geko is. De electriciteitsproef, waaraan than: 1 van berri-berri verdachten worden onder' pen, schunt gunstig te werken. Seder: wordt aangewend, worden betrekkeiyk ve. als gezond uit het hospitaal naar de kaz: teruggezonden, die zich als berri berril; hadden laten opnemen. (Bat. E De volgende berichten zyn ontleend de korte verslagen omtrent den stand zaken in de residentiên Oostkust van Suir. en Banka, over de maand Mei jl.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2