N°. 8731. Zaterdag -4 An«»iistus. A0. 1888. feze <Qourani wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 3 Augustus. Feuilleton. DE BROEDERS. Ir - - ~~-f LEIDSCÏÏ DAGBLAD. Leiderdorp de godsdienstoefening geloid worden door ds. D. A. Van Haselen, predikant te Schipluidon. Onze Koningin, beschermvrouw der vrouwenvereeniging „Tesselschade", heeft be langrijke aankoopen laten doen op de bazaar der Vereeniging in de Badkapel te Scheve- niugdn. Dezer tentoonstelling, welke gisteren werd gesloten, viel een druk bezoek ton deel, terwyl tal van voorwerpen zjjn aangekocht. Toen de koningin van Servië gistermiddag in gezelschap van hare zuster, prinses Ghika, en eene hofdame het „Hotel des Indes" te 's Gravenhage verliet om een rjjtoer te maken, juist op het uur, dat het in het Voorhout zeer levendig was, verzamelde zich eene dichte men8chenmenigte voorgenoemd hotel en juichte de koningin luide en aanhoudend toe. H. M. nam dit onverwacht huldebetoon zichtbaar mtt welgevallen aan. In de plaats van den heer Zimmerman, overleden, is door de directie der Nederl. Rijn spoorwegmaatschappij benoemd tot tijdelijk adsistent bjj de stoomtram Den Haag-Sclie- veningen, de heer T. Boonacker, adsistent bij den stationsdienst, ter wiens vervanging is aangesteld de adsistent van het station Ede, D. H. Monné. De nieuwe voorzitter van do Haagsche rechtbank, mr. A. A. Weve, presideerde heden voor de eerste maal de burgerlijke terecht zitting en daarna de strafkamer, die tijdens de vacantie van dit collego des Vrijdags na do civiele zitting wordt gehouden. Prins en prinses Albert van Pruisen vertrokken hedenochtend met gevolg per Holl. spoor van halftien uit 's-Hage naar Dordrecht, vanwaar H.H. K.K. HH. to 4 uren in 's Hage wederkeerden. Woensdag avond is van een langdurig buitenlandsch verlof in de residentie terug gekeerd do heer H. E. V. graaf De Villers, secretaris dos Konings voor de zaken van het Groothertogdom Luxemburg. Naar wij vernemen, komen voor de be trekking van commies van Staat bjj den Raad van State in aanmerking mr. H. H. A. Neijs en jhr. mr. A. J. Van Citters. De voormalige gouverneur dor kolonie Suriname, de heer Smidt, lid van de Tweede Kamer, wordt weldra te 's Hage verwacht. Hij zal hot huis aan de Amsterdamsche Veer kade, tot aan zijn vertrek naar Wost-Indië bewoond, wederom gaan betrokken. De door den Raad der gemeente Koude kerk vastgestelde rekoning over hot jaar 1887 bedraagt in ontvangst ƒ11,547.43 en in uitgaaf 10,078.94'/,. Het batig saldo is dus 1468.48'/,. Hot 7de Hoofdstuk, afdeeling „onderwijs", beloopt 3620.39'/2. Ter raadsvergadering van Noordwijk is het verslag medegedeeld, uitgebracht door de commissie, belast geweest met het onderzoek van de boeken en kas der spaarbank voor Noordwijk en omstreken. Blijkens dat verslag bestond het kapitaal dezer inrichting op 1 Juni uit ƒ83,792.18 72; aan de inbrengers was toen verschuldigd 77,399.62'/,, zoodat een reserve-kapitaal aanwezig is van 6,392.56. Het aantal boekjes in omloop bedroeg 538. In plaats van den heer J. Lutgers, die, wegens vertrek uit de gemeente, ontslag nam, werd de heer W. C. Balkenende tot commissaris der spaarbank benoemd. De gemeente rekening over 1887, bedragende in ontvangst ƒ45,979.181/, en in uitgaaf 45,406.53 en alzoo sluitende met een goed slot van 572.65'/,, werd gesteld in handen eener raadscommissie ten onderzoek. Door dr. B. W. Schultetus Aeneae was het uitvoerig adres ingediend, waarby hy den Raad wees op het nadeelige van het vervoeren van lyken van de eene begraafplaats naar de andere, en voorstelde dat vervoer te verbieden, indien aanvraag mocht geschieden om lyken, ter aarde besteld op hot gedeelte der algemeene begraafplaats, uitsluitend voor de leden der R.-K. gemeente bestemd, over te brengen naar de in aanleg zjjndo bijzondere begraafplaats der R.-K. gemeente. De Raad echter achtte zich onbevoegd op het adres te beschikken als behoorende deze zaak niet tot den kring zjjner bemoeiingen, en ging over tot de orde van den dag. De Eerste Kamer heeft heden aangeno men het gewijzigd Reglement van Orde. Sftir- gon komen de Bankwet en alle overige ont werpen aan de orde. Blijkens het eindverslag dor commissie van rapportours uit de Eerste Kamer, over het ontwerp van wet tot verlonging van don diensttijd voor de ingelyfden bij de militie te land der lichting van 1883, en voor de inge- lyfdon by de zeemilitie der lichting van 1884, waren over de vraag, of dit wetsontwerp noodig is, de meeningen verdeeld. In verschil lende afdeelingon betwijfelde men of de buiten gewone omstandigheden, waarop de Regeering zich beroept, wel aanwezig zijn en verklaarde men zich op dien grond tegen dit wetsontwerp. Sommigen wilden de beoordeeling van dit punt aan de Rogeering overlaten. Andere leden achtten vorsterking der militie op dit oogenblik, PRIJS DEZER COURANT: V»or Leiden per S meenden1.19. Franco per poet1.40. Aff onderlijk e Nommera.0.06. Onze Amerikaansche broederen naderen reed3 de Hollandsche kust. Vol verwachting zien zij nu uit naar hot land dat hunner vaderen vaderland was en dat zy toch niet kunnen vergeten, niettegenstaande hun verblijf in den vreemde. De liefde tot het vaderland is dus blijven bestaan en daarom doen wij nogmaals een beroep op onze stadgenooten, opdat het aan het bestuur van de 3-October-Vereeniging moge gegeven zjjn, te doen blijken dat wy die sympathie op hoogen prijs stellen! Men zende de gaven aan den penningmeester, den heer J. Goedeljee Sr.! Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Leerdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk heden nacht om 12 uren bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort op het adres vermeld te worden. Als scheidsrechter bij de oefeningen der late divisie infanterie zullen optreden de kolonel, commandant van het 3de regiment huzaren, en de kolonel, commandant van het 2de regiment veld-artillerie, alsmede de kolo nels K. P. Kempers en J. W. Boellaard, respec tievelijk commandant van het 1ste en 7de regiment infanterie. Bü koninklijk besluit is bopaald dat bij vereeniging van de diensten der telegraafkan toren met die van de hulpkantoren der pos terijen onder het beheer van één ambtenaar, de benoeming van dien ambtenaar in het ver volg door den Koning zal geschieden. Het traktement dor genoemde ambtenaren zal bedragen van 800 tot ƒ2000, terwijl hun vrjje woning in de daarvoor bestemde lokalen of eene schadeloosstelling wegens hu's- of lokaalhuur kan worden verleend. Naar aanleiding van den verjaardag der Koningin, werden gisteravond op Musis Sacrum alhier door de schutterij kapel zoowel bjj het begin der muziekuitvoering, als na de pauze en aan het einde van het concert het "Wilhel mus en "Wien Neerlandsch Bloed staande uit gevoerd. Het avondfeest in de residentie, ter viering van dezen dag, slaagde uitnemend, dank zy het droge weder zonder wind. In het Haag sche Bosch krioelden duizenden dooreen om de verlichting te bezichtigen. In den grooten vijver prijkte een fraai6 triomfboog met ver schillende doorgangen, in den eersten vijver Naar het Duitsch van J. O AC KW KIL, ER. Daar hadden twee harten elkander gevonden, en niets vermocht hen te scheiden. Nu was het zaak als een man afstand te doen. En als een man had hjj zwijgend zijn lot gedragen, maar bittere jaloerschheid folterde zijne ziel en ter kwader ure beving hem haat tegen den verwoester van zjjn geluk. Die jaloerschheid had hom ook heden weder naar buiten gedrevenhy moest de wonde telkens opnieuw openrijten en zich verteren in waan zinnige, stomme smart. I Langs denzelfden weg, welken hij gekomen jWas, bereikte Anton weder zijne slaapkamer, onbemerkt door de moeder, doch de slaap ntweek aan zijne brandende oogleden, en oen de oogen zich eindelijk sloten, folterden •em woeste droombeelden. II. De bleeke maan aan den westelijken hemel was door licht nevelfloers omgeven en daalde eene soort van driehoekige pyramide. De weer kaatsing in het water maakte een goed effect. De verlichting der nieuwe sociöteitstent was sierlijk langs alle lijnen der benedenver dieping, maar maakte niet zooveel indruk als vroeger, toen het geheele gebouw geïllumineerd was. In de stad slaagden alle gasilluminatiSn voor de ministoriën volkomen. Het tentoon stellingsterrein in den Koekamp was mede met lampions verlicht. Daar zoowel als in het Bosch werd herhaaldelijk Bengaalscli vuur ont stoken. Ook in het Voorhout vermaakte zich de menigte recht goed op de kermis in't klein. Het verslag, uitgebracht in de 72ste jaarlijksche algemeene vergadering van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, bevat onder anderen de volgende mededee- lingen De inkomsten over 1837 hebben bedragen ƒ95,659.95. Behalve de renten van het kapitaal op het Grootboek, die 44,632.25 beliepen, en de op brengst der jaarlijksche collecte, ad 26,021.29, zijn onder het aangegeven cijfer der inkom sten begrepen: de rente van het nationaal huldeblijk, ter gelegenheid van Zr. Ms. 25- jarige regeering, ad ƒ9048.08, en het subsidie van het Rijk ten behoeve vau het Invaliden huis te Leiden, groot ƒ5000; voorts een gezamenlijk bedrag van 10,958 33 aan legaten. Aan 1690 deelgerechtigden keerde het Fonds ƒ75,357.08 aan gratificatiën en toelagen uit de renten van 's Konings geschenk uit. Onder die deelgerechtigden bevonden zich 1 verminkte en 1 nageblevene van een gesneu velde van den veldtocht van 1815, 314 ver minkten uit Oost-Indië, 52 verminkten en 3 nageblevenen van gesneuvelden in den strijd met België, 1305 infirmen, blinden en vete ranen, 12 oud-stryders van Waterloo en 1 militair van de Amsterdamsche landmilitie. Het Invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Togen afstand van hun pen sioen en hunne gratificatie genoten 63 deel gerechtigden van het Fonds daarin doelmatige huisvesting en goede verzorging. De uitgaven ten behoeve van dit gesticht beliepen 19,574.40. Gedurende het afgeloopen jaar werden 89 nieuwe deelgerechtigden in het Fonds opge nomen, als: 11 verminkten uit Oost-Indië en 78 infirmen. Het getal sollicitanten bedraagt 1200. Zondag 5 Augustus a. s., des morgens te 10 uren, zal in de Ned.-Herv. Kerk te juist achter do gryze toppen van het gebergte. Daar werd de deur van „De Kroon" geopend, en de broeders traden naar buiten. Zy waren warm gekleed, droegen hooge laarzen en had den de pelsmutsen diep over het voorhoofd getrokken. Ieder droeg eene scherpe byi, en Valentyn bovendien het opgerolde, sterke touw. De broeders gingen langs de lodige dorps straat naar het Schonwald. Toen zy by het huis van den ouden Holzer kwamen, werden juist de groene vensterluiken geopend, en in het verlichte raam verscheen Anna's gezichtje. Valentijn lachte zacht. Dan bukte hjj zich en zocht een klein hardgevroren sneeuwklompje, dat hjj met zulk eene handigheid naar het venstor slingerde, dat het juist in hot blonde haar van het meisje terechtkwam. Met een lichten gil stoof het meisje ver schrikt terug, maar het heldere lachen van den knaap verraadde haar terstond vanwaar de worp gekomen was, en het kopje verschoon weder in het venster. Spoedig was Valentijn door het tuintje ge sneld en stond by haar. In de schemering zag hy niet het bleeke, verteorde gezicht van den broeder, niet den blik, welke hem volgde, en smart, pjjn en haat weerkaatste. Krampachtig omklemde de bevende man den steel der byl hy meende krankzinnig te moeten worden. Maar vóór hem stond de broeder en wisselde zachte liefdewoorden met het meisje, als ge schiedde het om hem te bespotten hem, don verradono. Maar was hjj dan verraden Waarom had hy niet vroegor gosprokon? Waarom washjj zoo schuchter goweest? Nu was het te laat. En toch, als hem het glimlachen der Tozige lippen gegolden had, als hem. Hy vermande zich en wierp de byl over den schouder. „Kom, Valentyn, het wordt tyd Wy moeten ons haastenvanavond krijgen wjj slecht weer." „Tot vanavond dus, Anna!" „Ja, tot vanavond. Kom niet te laat thuis!" „Het venster word gesloten. Valentyn kwam terug en ging zyn broeder vóór; nog altijd lag een biyde glans op zyn jeugdig gezicht. Anton volgde, somber vóór zich starend de jaloerschheid veroorzaakt verschrikkelijke ellende, en hopelooze liefde vreeseiyk loed. Achter het dorp vertakt zich de weg en voert naar de bergen. Ongeveer een uur achter het dorp verheft zich uit het diepe, romanti- scho dal als een reusachtige, donkere kegel de Etz«lberg. Het Schönwald bedekt zyn ge welfdon rug. Hier was het doel der broeders. Langzamerhand was de schemering voor den aanbrekenden dag geweken. Boven den PRIJS DHR ADVtHRTHNTEEN: Tu 1—6 «gal* 1.06. I*der« r»gal re ear ƒ0.171. Grootera letton neer plaatarnimta. Voor het 1b- otaaoaren balten de *ted wordt 0.10 bonkend. donkeren zoom des bergketens in hot oosten verscheen eene matte, roode streep^ half in nevels verborgen. Zy werd grooter; eene tweede, als zilver glanzende stroop, verhief zich onder haar; de schitterende band steeg naar boven. De met sneeuw bedekte toppen glansden in gouden weerschyn en nu duikt de bovenste rand der zon op. Wel schitterden hare stralen, maar, in plaats van warmte, scheen zy heden yzige koude uit te stralen. „Waarlyk", zei Valentijn, „vandaag snydt de wind als 't ware met messenHy keek om en zag Anton aan, wiens breede baard met ijskristallen bedekt was. „Zie eens, wat voor een oud man gy vannacht geworden zyt." „De wind maakt ander weer", ontweek Anton; „waarscbyniyk brengt hy ons nieuwe sneeuw." Zwygond gingen de broeders verder en waren woldra aan den voet van den Etzol- berg gekomen. Langs twee wegen konden zy het woud bereiken. Thans, by de diepe sneeuw, waren beide moeiiyk begaanbaar, maar terwyl do een breeder en berydbaar was, was de ander, het zoogenaamde geiten pad, een steil rotspad, over klippen en steonen, maar veel korter. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1