H°. 8730. Trijdag S» Augustus. A0. 1888. feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van jZfin- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 2 Augustus. Feuilleton. DE BROEDERS. PRIJS DEZER COTJRAJTP: ^Toor Leiden per 8 mwtnden1.18. Franco per poet1.40. Alkonderlflke Nommen.0.05. PBZJ8 Dfca ADTHB.TBNTIBN: Ten 16 regel* 1.05. Iedere regel meer/0.17|. tfrootere letten neer plaeternimte. Yoor kei in- CMBeeren buiten de eted wordt 0.10 berekend. Ter gelegenheid van den 30sten verjaardag van de Koningin wapperde heden van de openbare en eenige particuliere gebouwen alhier de vaderlandsche driekleur, terwyl van twaalven tot éénen het carillon werd bespeeld. Tegen het middaguur vereenigden zich de infanterie en do cavalerie tot het houden eener parade op de Papengracht, aangezien het ter rein van het Schuttersveld wegens den in de laatste dagen gevallen regen niet geschikt bleek. Ook by dit militair schouwspel bleef het hemelwater niet achterwege. Om twaalf uren begonnen, eindigde de parade gecomman deerd door den majoor Hofstede, de infanterie door den kapitein Rutten, en geïnspecteerd door den luit.-kol. Bloem reeds om by half- één, waarna de troepen, na een klein défilé op de Breestraat, weer naar hunne kazernes terug trokken, nadat vooraf nog een huzaar met paard en al aan de Papenstraat, by de Bree straat, tegen don grond was geraakt, naar men zegt wegens het schrikken voor de trambel en het uitgiyden over een der rails door het paard. Ruiter en dier kwamen echter gelukkig weer behouden op de been. De beide batteryen vela-artillerie namen aan deze parade geen deel, aangezien ze eerst om over elven uit de legerplaats van Olde- broek, over de Utrechtsche brug het garnizoen hier waren binnengekomen. Deze stonden onder commando van den luit.- kol. baron Haersolte Van den Doorn, aan wien nu ook het bevel over het garnizoen, wegens afwezigheid van den kolonel Alings, door den luitenant kolonel Bloem, die dit tydeiyk waar nam, is overgegeven. -- De leden der vereeniging „Het Metalen Kruis" alhier, zullen as. Maandag-avond in het café „Zomerlust" aan den Stationsweg hunne jaariyksche feestvergadering met dames houden. "Wy verwy'zen naar in dit blad voorko mende advertentiën van de bekende vereeniging „Kennis is Macht", welke den 4den Sept. a. s. 12'/j jaar in onze gemeente heeft bestaan, in die jaren zeer veel nut heeft gesticht en menigeen in staat heeft gesteld met gemak- keiykheid eene goede betrekking te bekleeden, eene goede plaats in de maatschappy in te nemen. Met alle recht kan de Vereeniging dan ook, zooals trouwens in haar plan ligt, haar 121/,- jarig bestaan feestelyk herdenken. De daartoe gekozen plaats is „Zomerzorg", waar eene feestrede zal uitgesproken worden, waar de schuttersmuziek zich den 4den September zal doen hooren, waar eene comedie-voorstelling zal gegeven worden en waar voordrachten enz. zullen strekken tot verhooging van het feestgenot. Onze vroegere stadgenoot de heer L. J. Goddefroy, die indertyd met den heer Veth de reis naar de zuidwestkust van Afrika heeft gemaakt en van daar eene verzameling etbno- grafische voorwerpen medebracht, welke tï Amsterdam tentoongesteld werden, heeft het voornemen gedurende de aanstaande tentoon stelling te Parys daar een Hollandsch-Afri- kaansch Museum te openen. Daar zullen tevens vele typen van menschenrassen uit de binnen landen te zien zyn. De heer Goddefroy gaat binnenkort naar Zuid-Afrika om inboorlingen te halen en eene nieuwe verzameling te maken, daar de vorige in andere handen is overgegaan. Voor deze onderneming hebben eenige Belgische heeren eene som ter beschikking gesteld van den heer Goddefroy, die van plan is het Museum te vestigen in de onmiddeliyke nabijheid van de tentoonstellingsterreinen. De heer Miras, thans hoofdonderwyzer te Brussel, maakt de reis naar Zuid-Afrika mede. De verjaardag van prinses Albert van Pruisen wordt heden in huiseiyken kring ge vierd op de buitengoederen van den prins te Voorburg. Van het „Hotel den Ouden Doelen" te 's Hage, wapperden heden naast de Neder- landsche kleuren de vlaggen der Mogendheden, wier vertegenwoordigers in dat Hotel verbiyf houden. Zoo wapperden de Portugeesche, En- gelsche en Noord-Amerikaansche dundoeken broederiyk naast het oranje en het rood, wit en blauw. Prinses Ghika, zuster van de koningin van Servië, is gisteravond met haren echt genoot te 's-Hage aangekomen. Zy hebben in het „Hotel des Indes" intrek genomen. By het onderzoek van het ontwerp van een gewyzigd Reglement van Orde van de Eerste Kamer, verklaarde men zich algemeen ingenomen met de wyze, waarop de commissie, met het samenstellen van zoodanig ontwerp belast, hare taak heeft opgevat. Zy heeft in de eerste plaats die veranderingen voorgesteld, welke uit de herziene Grondwet voortvloeien zy heeft vervolgens eenige wyzigingen aan gebracht, waarvan de ondervinding het nut heeft aangewezen en zich voorts bepaald tot enkele veranderingen van redactie. Wel gaven enkele bepalingen van het ontwerp stof tot gedachtenwisseling en critiek, maar men ver langde niettemin zich te plaatsen op het stand punt, door de commissie ingenomen, en zich niet verder in by zonderheden te verdiepen. Nagenoeg algemeen werd de wenscheiykheid uitgesproken om het ontwerp, zooals het door de commissie is voorgesteld, aan te nemen. Het kon dan als het ware by wyze van proef werken en de ondervinding zou aantoonen in hoeverre de aangebrachte wyzigingen aan de verwachting beantwoorden. Te minder kon hiertegen bezwaar bestaan, omdat, wanneer de wet van den 5den Augustus 1850 (Staats blad No. 45) tot regeling van het recht van onderzoek (enquête) zal zyn gewyzigd, toch het Reglement van Orde zal moeten worden aangevuld. Alsdan zal er eene ongezochte ge legenheid bestaan om, zoo noodig, het Regle ment van Orde in zyn geheel aan eene her ziening te onderwerpen. De commissie van rapporteurs, lettende op bovenstaande uitkomst van het afdeelings- onderzoek, heeft gemeend in den geest der Kamer te handelen door haar voor te stellen zich met het ontwerp en bloc te vereenigen. Zaterdag zijn de leden van de Hol- landsche Vereeniging, die ons land komen bezoeken, uit Nieuw-York vertrokken. Deze afstammelingen vau de Hollandsche settlers, meer algemeen bekend onder den naam van Knickebockers, denken zes weken in het oude moederland door te brengen. Het gezelschap, dat onder leiding van de hoeren Van Siclen, advocaat, en Van Slyke, koopman, de reis doet, vormt geen heerenpartytje, want na lange beraadslagingen hebben de dames bosloten hare mannen te vergezellen. Naar men meedeelt, zullen in Amsterdam de Parysche leden der „Holland Society" zich by hunne broeders voegen. Alle incidenten van de reis zullen in een speciaal blad, dat aan boord van „de Amster dam" wordt gedrukt, worden opgeteekend. De directeur van deze buitengewone courant zal zyn de heer Hooper C. Von Vorst, rechter te Nieuw-York, die een weinig het Hollandsch machtig is en beweert dat, wanneer hy het woord „Tappery" op een uithangbord zal zien staan, hy aanstonds zal binnentreden en vragen of „hier verkoopt men sterke dranken." De reizigers zullen voorzien zyn van photo- graphie-toestellen van een geheel nieuw Ame- rikaansch model en zullen hunne instrumenten richten op alle personen en zaken, welke hen het meest zullen interesseeren. Men voegt hier nog by dat ze eene audiëntie van den Koning hopen te erlangen en van dezen wensch hebben kennis gegeven aan den heer G. Von Weckherlin, gezant van Nederland te "Washington, die dezer dagen te 's-Gravenhage is aangekomen. Door den Raad der gemeente Oudshoorn werd in de vergadering van 31 Juli j.l. de ge meente-rekening over het dienstjaar 1887 voor- loopig vastgesteld in ontvangst op f 18084.33'/2 en in uitgaaf op f 15894.69, sluitende alzoo met een batig saldo van 2189.64'/2. By de te Boskoop gehouden stemming van vier leden voor het kiescollege der Herv. gemeente, zyn alle candidaten der vrijzinnige richting gekozen. Voor leerares aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Deventer, op eene jaarwedde van ƒ1200, heeft zich geene enkele candidate aangemeld. Botreffende de onlusten in Bantam is by het departement van koloniën, onder dagtee- kening van 31 Juli jl., nog het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië ontvangen. Meerendeel der belhamels onlusten Bantam met behulp bevolking successievelyk opge spoord. Eenigen wegens verzet, by arrestatie gedood. Twee, nog voortvluchtig, worden ver volgd. Negende bataljon keert terug. De gar- nizoens compagnie (te Serang) wordt met eene__, compagnie tydeiyk versterkt. (Sts. Crt.) Het „Utr. Dbl." verneemt dat de in' _j0- nieur 1ste klasse van 's-ryks waterstaat P de Quartel, voornemens is, met eenige Er ,gei. sche en Amsterdamsche kapitalisten conc essie aan te vragen aan de Nederlandsche reg< je ring tot droogmaking en inpoldering van het groot ste gedeelte van de Zuiderzee en de F riesehe wadden. Ook te Apeldoorn zal de verjaa' /dag var prinses Wilhelmina feestelyk worden aerdaeht. Op een verzoek van de commissi a yooT de volksfeesten, heeft de Raad dier gemeente evenals ten vorigon jare, hiervoor de som van 50 beschikbaar gesteld. Te Heemstede wordt op 1 deer en-Beek eene nieuwe inrichting voor lyder 3 aan vallende ziekte gebouwd, waarvan onla flgS de aanbe steding heeft plaats gehad. Deze sticking moet op 15 April 1889 gel ie6l gereed zyn. Hoo noodzakelyk dat gebou' iSj kan hieruit biyken, dat in den laatsten ti jd reeds een aantal aanvragen tot plaatsing js ontvangen. De kosten van oprichting bed' .-agen ruim f 30,000, terwyl nu reeds aan ver' schillende giften enz. f 15,100 is ontvangen. By beschikking van don minister van waterstaat, handel e nyverheid is bepaald Naar het Duitsch van J. DAt'KWKILER. „"Weet gy, Anton," ving de moeder weder aan, „ik had toch nooit gedacht dat Valentyn u nog vóór zou zyn; eerst heb ik aan u ge dacht, dat gy maar wat doet gy?" riep zy verschrikt uit, „het schoone beeld. Het byna voltooide werk was onder het mes van den snyder weder een vormeloos stuk hout geworden. „Neen, Anton, hoe kondt gy dat doen?" „Het beviel my niet", sprak Anton met heesche stem en keerde zyn bleek gezicht naar de moeder. Deze schudde het gryze hoofd. „Het was wel goed, Anton, maar gij zyt zoo vreemd, lang niet meer zooals vroeger; gy bevalt my tegenwoordig in het geheel niet. Vroolyk ■00als Valentyn, waart gy wel is waar nooit, '^naar zóó stil en zóó treurig heb ik u nog nooit gezien. Scheelt u iets? Zyt gy niet wel?" I „Ziek juist niet," sprak de zoon en ontweek haren vorschenden blik, „maar vermoeid, en ik ga maar te bedmorgen hebben wy zwaar werk. Het mag niet langer uitgesteld worden, want als wy onverwacht dooiweer krijgen, is het voor dit jaar voorby." „"Wanneer wilt gy gaan?" „Om zes uren moeten wy op zyn laatst vertrekkenwy zyn dan tegen acht uren in het Schönwald en hebben, als wy ons haasten, vóór den avond de boomen liggen. Het zagen moeten wy dan overmorgen verrichten, en Vrydag-avond halen wy de stammen. De sneeuw is nu hard gevroren en wy kunnen ze op de sleden gemakkelyk naar het dal brengen." Anton wenschte der moeder goedennaeht en verliet de kamer. Hy ging do trap op, welke naar zyne slaapkamer leidde. By de deur bleef hij staan en luisterde een oogenblik, en toen alles stil bleef, liep hy naar het einde der gang, opende het Tenstor en klom naar buiten op de hooimyt. Dan daalde hy de ladder af en kwam door de schuurdeur in den tuin. Het was bitter koud; de sterren aan don hemel glansden en fonkelden als schitterende diamanten, en de sneeuw onder de voeten knarste en knetterde. Anton betrad de straat en ging zwygend naar het dorp. Voor eene dicht aan de straat grenzende tuinheg maakte by halt. Achter den tuin verhief zich donkergrys het huis, van welks gelykvloersche verdieping een venster verlicht was. Hier woonde buurman Holzer. Langen tyd stond hy op dezelfde plaats; dan doorliep hy den tuinweg, naderde voor zichtig het venster en drukte het gezicht tegen de koude glasruiten. In het verlichte kamertje zaten de twee Valentyn, en tegenover hem Anna. De vader zat in den houten zetel achter de kachel. Tevredenheid en geluk lagen op het teeder roode gezicht van het meisje, als het den jongeling, wien het zich voor altyd gegeven had, aanzag, en de oude Holzer keek trotsch naar do dochter, naar de vroolyke, van geluk stralende bruid. Als vastgenageld bleef Anton by het venster staan en drukte het glooiende voorhoofd tegen het koude glas, terwyl het in zyne borst bruiste en woedde, en de polsen koorts achtig klopten. Eensklaps richtte Pluto, die aan Valentyns voeten lag en met den ver- standigen kop tegen Anna's knie leunde, zich een weinig op en snoof in de lucht; dan sprong hy op en ging kwispelstaartend naar het venster. Anton schrikte en verwyderde zich, om niet ontdekt te worden. Hy ging naar huis en voelde zich naamloos ongelukkig. Hoe vertrouwelyk en huiselyk was het vroeger in „De Kroon" geweest! Zy leefden in liefde en vrede, yg moeder en de broeders zorg kenden zy niet, want „De Kroon" le verde een gedeel celyk bestaan, en de veeteelt deed het overi'^e. De blik der moedor zeide hem steeds dat; hy den ontbrekenden meester goed verving^ en de jongste broeder vereerde den oudsten broeder als zyn vader. Ja, het waren gelukkige tyden geweestToen echter was de dag gekomen, dat hy alleen uitgegaan was om het hooi te keeren, en op de naburige weido w.'is Holzer en zyne dochter Anna. Zyn hart had plotseling vlamgevat by den aanblik van het lieflyke kind, hoe dikwyis hy het vroeger ook reeds gezien had. "Waar hy ging of stond, by het werk, als hy rustte, dagen nacht was zyn geest vervuld van het beeld, dat hy gezien had; hy zag alleen haar en telkens weer haar, die hy voor zyn loven gaarne als geliefde dochter aan de moeder toebedacht zou hebben. Maar de sterke man was schuchter en onbeholpen als een zwak kind. Hy had niet den moed, haar te naderen, haar te bekennen, wat hem bezielde. Zoo waren dagen, maanden verloopen, en toen had hy op zekeren dag Anna wederge zien by de bron en by haar stond zyn broe der Valentyn. Een enkele blik zeide hem dat alles voor hem verloren was. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1