N'. 8729. A°. 1888. Qeze (gourani wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton, 1 ><>ïi<lei*<la«>- Aiiaustus. t LEIDSCH DAöBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Y<>or Loiden per 8 meenden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. OHleieele Konuisg-cvinj^en. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen bij deze ter algemcene kennis dat de pas sage over de brug, liggende over de Langegracht, bij de Houtmarkt, wegens herstelling, gedurende eenigen tijd voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Augustus 1888. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis dat op lieden aan den ontvanger der Directe Belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee primitieve kohieren wegens dc personeele be lasting, w ijkeu VII, VIII en IX en één primitief kohier wegens patentrecht wijk VI, alle voor den dienst 1888/89, executoir verklaard 30 en 31 Juli en 1 Augustus 1838 en herinnert voorts do belanghebben den aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bg de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester dor gemeente Woubrugge Waarschuwt neringdoenden, ambachtslieden en anderen, om geen krediet to geven of werk te maken op eene erfenis aan of voor zekeren K. Van der Zwam, alhier tijdelijk verblijvende, doch wonende to Nleuwer-Amstel, als zijnde gebleken dat hij gecne erfenis to goed oi te wachten heeft. Ieder wachte zich voor schade Woubrugge, den 30sten Juli 1888. P. DE RIDDER. Leiden, 1 Augustus. Een telegram, hedenmorgen te 10u. 15 min. uit Batavia door ons ont vangen, meldt dat de hoofden van den opstand in Bantam door tusschen- komst der bevolking gevangengeno men zijn. Bij den daarbij ondervonden tegenstand werden er eenigen dood geschoten. Ter vervanging van den officier van ge zondheid 2de kl. dr. Zeehuizen, die naar Amsterdam is verplaatst, is de officier van gezondheid dr. Boonacker bij het 4de bataljon inf. alhier geplaatst. Heden kwam alhier uit hot kamp te Oldebroek terug een detachement der veld artillerie onder commando van don lsten luite nant Fabius. De batterijen zelf worden morgen tusschen 11 en 12 uren aan de voormalige Hoogewoerdspoort verwacht. Ook de gemeenterekoning over 1887 is thans in druk verschenen. Het bedrag der werkelijke ontvangsten is, gelijk er uit bljjkt, 747,759.67 en dat der werkelijke uitgaven 679,057.58 geweest, zoodat het dienstjaar oplevert een batig slot van 68,702.09. De ontvangsten sproten o. a. voort uit: opbrengst van belastingen en heffingen, als opcenten op de hoofdsom der grondlasten 2".970.42 en 50 opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel 67,364.21; */5 gedeelten van de opbrengst der rijksbelas ting op het personeel 118,818.26, plaatselijke directe belasting 154,437.11; heffingen voor het gebruik van openbare plaatsen, wegen, werken en inrichtingen 90,262.86; belasting op de honden 2240.25; vergunningsrecht ƒ11,988.121/,; baten stedelijke gasfabriek 57,295.09'/;,; vergoeding van het Kijk in de kosten van het lager onderwijs 44,026.91 aandeel van de gemeente in de winst der Leidsche Duinwatermaatschappij 9000. Onder de uitgaven komen o. a. de volgende voor: kosten voor werken en inrichtingen, tot openbaren dienst bestemd, 63,582.47kosten der openbare veiligheid en van de brandweer 83,651.96'/ikosten der plaatselijke gezond- heidspolitie ƒ2851.26; kosten voor het onder wijs en ter bovordoring van kunsten en wetenschappen 301,302.27'/2. By de Leidsche Spaarbank werd in de maand Juli ingelegd 48,260.31'/,, terugbe taald ƒ45,054.69, terwijl zijn afgegeven 132 nieuwe- en geheel afgelost 96 bookjes. Op 31 Juli bedroeg het gezamenlijk tegoed dor 8414 inleggers ƒ1,631,809.71. Nog slechts korten tijd en ons valerl ind, zeer waarschijnlijk ook de stad onzer inwo ning, zal met een bezoek vereerd worden van stamverwanten, die thans wel Amerika hun vaderland noemen, maar zich toch nog zeer aan getrokken gevoelen tot het land hunner vaderen, van welke sympathie voor Neder land zij reeds menigmalen blijk gaven. Ook Leiden ondervond dat die Amerikanen den oud-vaderlandschen bodem niet vergeten hebben en inzonderheid de 3 October Vereeni- ging is hun zeer voel verplicht. Hot zou dan ook te betreuren zijn geweest, zoo onze stamverwanten hier ter stede Diet op waardige w(jze werden ontvangen. Een straal van hoop is er nu, dat die ontvangst wèl waardig zal zijn. Het bestuur der 3-October-Vereeniging immors wil plannen vormen en roept, naar uit achter staande advertentie blijkt, de hulp in van Leidens burgerij, in de eerste plaats van de leden dier Yereoniging. Dat vele bijdragen haren penningmeester mogen toevloeien tot bereiking van een doel, dat Leidens inwoners voor altijd tot eere zal strekken, is odzo welgemeende wonsch. Do onlangs opgerichte vereeniging .Hot Buitonland", wier doel is de vestiging te be vorderen van Nederlanders als kooplieden in hot buitenland en inzonderheid in vreemde overzoesche gewesten, mag zich in veler sym pat hie verheugen. Opmerkelijk is het onge twyfeld dat niet enkel hier te lande de op richting der Vereeniging met waardeering is bogroot, maar ook z(jn in den vreemde stom men vernomen, welke hulde brengen aan hen, die haar tot stand brachten. De Amerikaansche „Nation" o. a. wijdde onlangs eene zeer waar- deerende beschouwing van het doel, door „Het Buitenland" beoogd. "Wil men echter de Vereeniging goed steu nen, dan schenke men haar niet enkel sym pathie, doch ook geldelijkon bijstand. Zonder deze toch is het haar ondoenlijk iets te ver richten. Reeds heeft de Vereeniging zich gewend tot de Regeering, niet alleen ten einde hare medewerking te erlangen, wat in menig op ziebt zeer noodig is, on wat haar reeds is toegezegd door de ministers van waterstaat en van buitenlandsche zaken, maar ook ter verkrijging van geldelijke ondersteuning. „Doch ook met dien steun," aldus lezen we in het door de Vereeniging verspreide rondschrijven, „zal de Vereeniging, om op voldoende schaal aan haar programma uit voering te kunnen geven, krachtige medewer king moeten ondervinden van de belangheb benden in Nederland bp handel en nijverheid. En niet alleen van de direct belanghebbenden, maar ook van allen, wien de bloei van de Nederl. handel en nijverheid ter harto gaat. „Zij wenscht daarom thans in broeden kring tot aansluiting by haar on tot ondersteuning van haar werk op te wekken. „Volgens Art 3 der statuten wordt het lid maatschap verkregenóf door do betaling van eene jaaripksche contributie van 25, óf door eone gift in eons van ƒ250. „Zp, die zich tot de betaling eener jaaripk sche contributie van 10 verbinden, worden als begunstigers beschouwd." De circulaire wordt algemeen verspreid, maar natuurlpk zyn aan de verspreiding door het geheele land groote mooielykheden ver bonden om die goed te adresseoren. Menigeen, waar het schryven goed tereoht zou zijn, za) vergeten worden. Ten einde zooveel doenlpk dit verzuim hersteld kunne worden, vermelden wp dat circulaires, op aanvrage aan den se cretaris der Vereeniging, den heer G. M. Bois- sevain te Amsterdam, gaarne verzonden worden. Eere voorzitter der Vereeniging is jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek, oud-minister van buitenlandsche zaken te 's-Gravenhage, terwpl hot algemeen bestuur bestaat uit de volgende hoeren: J. D. Hooglandt Az. te Amsterdam, lorzitterG. M. Boissevain to Amsterdam, KEUS DER ADVERTENTIES: Tin 10 regal* 1.05. lader* regel meer 0.171. Groote re letten naer plaatarnimte. Voor het in- caseeeren buiten de atad wordt f 0.10 berekend. secretaris; mr. M. Mees te Rotterdam, pen ningmeester; C. T. Stork, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Oldenzaalmr J. P. R. Tak Van Poortvliet, lid van de Tweede Kamer der St.-Gen. te 's-Hage, (dagelpksch bestuur); en verder D. Cordes, president van de Kamer van Koophandel, lid van de Prov. Staten te AmsterdamP. T. C. Driessen, directeur van de Leidsche Katoenmaatschappy te Leiden; J. Hudig Dzn., directeur van de Koloniale Bank te Amsterdam; G. Menalda Azn., president van de Kamer van Koophandel te Leeuwarden; M. M. De Monchy, president van de Kamer van Koophandel te Rotterdam P. N. Muller, koopman, lid van de Prov. Staten te Amsterdam, en mr. E. N. Rahusen, konink- lpk commissaris van de Ned. Bank, lid van de Prov. Staten te Amsterdam. Morgen, de verjaardag van onze Koningin, is tevens die van Prinses Marie, gemalin van prins Albert van Pruisen, thans te Sche- veningen verbiyf houdende. De Koning en de Koningin zullen Zater dag a. s. op het Loo een bezoek ontvangen van prins en prinses Albert van Pruisen. Do reis zal gemaakt worden langs den Ryn- spoorweg, in het ealonrytuig van HH. KK. HH. De trein vertrekt to 10 uren 2 minuten. De nieuwbenoemde gezant der Vereenig- de Staten by ons Hof, Sir Robert Roosevelt, is heden, vergezeld van zpn zoon, dio, naar wy vernemen, als legatie-secretaris zal op treden, te 's-Hage aangekomen en afgestapt in het „Hotel den Ouden Doelen." De beide heoren maakten onmiddeliyk na aankomst by don minister van buitenland sche zaken hunne opwachting. De heeren Holdert Co., te Amsterdam, hebben het recht verkregen tot uitgave van den officiëelen Feestgids, geldig voor het drie- daagsch feest tot viering van den Prinsesse- dag aldaar. Behalve een plattegrond van het feestter rein achter het Ryksmuseum, zal de Gids het volledig programma yeYjjttep van den gelcostumeprdpn optocht, voorstellende do Nassau's in de Nederlanden. Eene byzondere aantrekkelykheid zal zy:n dat de hoer P. H. Witkamp eene korte his torische schets zal leveren van alle personen, die in den optocht zullen vertegenwoordigd zyn. De audiëntie van den minister van water staat, handel on ny'verheid zal op 2 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft goedgekeurd dat de burgo- meester van Heemskerk, jhr. mr, IJ. Gevers Jr., is benoemd tot secretaris dior gemeente. i) DE BROEDERS. Naar hot Duitsch van J. BACRH'EUEB. I. Voorby het dorp loopt de ryweg, nu eens zacht op-, dan woder afloopend naar bet ge bergte. Het witte winterkleed bedekte bosch en akker, de straat en het dorp, en de toppen -der borgen vorhieven hunne zilverwitte spits in de koude, heldere winterlucht. Aan den ryweg, bij den uitgang van bet dorp, lag de herberg „De Kroon", het station der zware lastwagens, eene pleisterplaats ook voor den vermoeiden en hongerigon wande laar, dien do zomer in de schilderachtig gele ken bergstreek lokte. De waardin verstond het zeer goed de oude reputatie van haar huis te handhaven en het iedereen behage- Jyk te maken, en daarom was het in den ~omer en in den horfst druk in „De Kroon"nu chtor, in den winter, waren de besneeuwde egen eenzaam, en alleen de bestuurders der ware wagens voerden hunne rytuigen naar het bekende station. Het was avond en in de gelagkamer, welke des winters tevens tot woonkamer diende, was de geheele familie byeen. Do waardin zat by de groote eikenhouten tafel, in de nabijheid der kachel, kousen to breientegenover haar zaten de beide zoons onder de groote hanglamp. De oudste was reeds een man van zekeren leeftyd, met dichten, bruinen baard en groote, donkere oogen, de andere was misschien tien jaar jonger een echte, frissche zoon der natuur. Hij had eon boek voor zich, maar een op merker zou spoedig ontdekt hebben datzyno gedachten weinig of in 't geheel niet by den inhoud daarvan vertoefden, want reeds een kwartier lang had by hetzelfde blad voor zich en hy maakte nog in 't geheel geene bewo ging, het om te slaan. Maar aangename, recht aangoname gedach ten moesten het zyn, welke hem bezig hiel den; om de frissche lippen, welke door eon aardig snorretje overschaduwd werden, speelde een gelukkige glimlach, en vroolyk en opge ruimd blikten de bruine oogen. Anton, do oudste broeder, was bezig een Christusbeeldje te snyden. Zwaarmoedige err.st lag op zyn door het weer gebruind gezicht, en als hy opkeek en zyn blik den droomenden Valentyn ontmoette, speelde een smartelyke trek om zyn mond en schitterden zyne oogen zonderling, aia 't ware van haat en verbeten weede, en dan boog hij zich weer haastig over zyn werk, maar zyne hand, welke het scherpe mes voerde, beefdo. De waardin legde de kous ter zyde, tilde de welgevoede gryze kat, welke op haren schoot een week rustbed gevonden had, op en zetto haar op den grond noer. Dan bracht zy don bril voor hot voorhoofd en doed oon paar blokken hout in de groote kachel, zoodat do vonken knetterond opspatten, on Pluto, do groote huishond, haastig zyn warm plaatsje verliet. Do broedors zagen op. Valentyn sloeg zjjn boek dicht, greep naar de pelsmuts en stond op. „Moeder, ik ga nog oon poosje naar buur man Holzer." De moeder glimlachte: „Alleen naar b uur man Holzer?" vroeg zy, nadruk leggende op het woord buurman. „Ja, en dan wil ik Anna meteen goeden avond zoggen." „Zoo, zoo, Valbntyn, zoo terloops maar," meesmuilde de waardin, „wensch hun ook van my goedenavond, en ik verwacht hen Zondag beiden." „Ik zal het doen. Binnen een uur ben ik weder hier." „Goedblijf niet lang. Morgenvroeg moet gy naar het wouddan is aanpakken de boodschap en daarom moet gy vannacht goed uitrusten „Wees niet bang ik ben er by." Daar mede ging by naar de deur. „Wil je mee, Pluto? Nu, kom dan maar!" Vorkougd sprong de hond naar zyn jongen meester op, dien de waardin met een trotschen, gelukkigen glimlach nazag, want Valentyn was haar trots, haar lieveling. Antons oog was verduisterd toon de broe der opstond en het was aisof een bliksem straal over zyn gezicht gleed, toen Valentyn den naam Anna uitsprak. Dan sloeg by zyn blik neer on werkte verder aan zyn boeld. Maar de handon beefden koortsachtig en het scherpe mes miste zyn weg. „Het is toch een kosteiyke jongen, die Valentyn!" meende de moeder en nam de kous weder op. „En Anna eon harteiyk, lief meisje. Die twee vormen een paar, dat als 't ware voor elkaar geschapen is." Anton zwoeg; hy boog zich dieper over het beeld; het mes workte onafgebroken voort. Nu was het stil in de kamer, en niets anders to vernemen dan het eentonige getik dor oudo klok in de hoogo gesneden kast, het geklet ter der breinaalden, het knetteren van het hout in de kachel en het bebagelyke gesnor dor kat, welke weder hare plaats op den schoot der waardin ingenomon had. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1