A°. 1888. feze <§ourant wordi dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Een merkwaardige droom. N». 8723. IjUTaa-viilag: 30 J11 i. PRIJS DSZRR COURANT: Voor Lttidoa per 3 maandenf 1.19. Franco per poet1.40. Aisonderljjko Noinmore,0.06. PRIJS DHR ADVBRTENTTE1N: Yan 1—6 regel* 1.05. I«dere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere naar plaaUrnlmte. Yoor het ln- ca3seCTon buiten de etad wordt f 0.10 berekend. olllciceie Kounis^evin^oa. Inkomstenbelasting. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen in herinnering dat op 31 Juii a. s. de derde termijn ie vervallen van den aanslag op het kohier, dienst 1388, zoodat vóór of op dien dag minstons drie achtste gedeelten van den gelieelen aanslag moet zijn voldaan. Zij noodigen daarom belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van de vervolgingskosten, tot de betaling van het verschuldigde ten kantore van den gemeente ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEL, Burgemeester, 28 Juli 188S. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester der gomeente Leidon brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den outvarger der Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld Siet primitief kohier wegens patentrecht van wijk dienst 1888/89, executoir verklaard den 26sten Juli 1888 en herinnert voorts de belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 28 Juli 18S8. DE KANTER. Leiden, 2S Juli. Aan de universiteit te Heidelberg is bevor derd tot doctor in de geneeskunde de heer D. P. Van Nouhuys, geb. to Leiden, mot acad. proefschrift, getiteld„Ueber Tracheotomie bei Laryngitis diphthorica." Bij het gisteren te Utrecht gehouden exa men ter verkrijging van de akte voor Fransch (L. O.) is geslaagd do heer S. R. Perrin te Leidon. Do zomervergadering der Nederlandsche Botanische Vereeniging, gisteren te Zwolle gehouden, werd door elf leden uit verschil lende streken des lands bijgewoond. De ver gadering word gepresideerd door prof. Suringar ■uit Leiden. Na afloop der gewone werkzaam heden worden eenige mededeelingen op bota nisch gebied gedaan door de heeren Van Eedon, Posthumus, Goedhart, Top, Ensink, Lako, Kok Ankersmit en Bisschop Van Tuinen. Tot loden der Vereeniging werden benoomd mej. C. E. Destroo in Den Haag en de heeren dr. J. A. Tresling te Zwolle en A. M. C Jong- kindt Coninck te Dedemsvaart, en tot corres- •pondeerend lid prof. F. C. Schubeler, directeur van den Bot. tuin te Christiania. Tot honoraire leden werden benoemd de heeren J. Van Reenen te Loenen aan de Vecht, mr. Van Heyst te IVyk-by-Duurstedo en Van der Eist te Dedemsvaart. Heden zouden de leden eene botanische excursie houden tussehen Heinoo en "Wjje. De a. s. zomervergadering zal worden gehou den te Hoogeveen. (Z. C.) De officier van gezondheid 2de klasse II. Straab, werkzaam bij het militair hospitaal te Utrecht, is aangewezen om doel te nemen aan hot oogheelkundig congres, dat in de maand Augustus, onder voorzitterschap van prof. dr. Donders, te Heidelberg zal worden gehouden. De 1ste luit. jhr. L. J. Quarles Van Ufford, van hot 3de reg. huzaren te 's-Hage, heeft weg.ns ziekte non-activiteit aangevraagd. Aan den Raad der gemeente Noordwyk is het volgende adres verzonden „Edel Achtb. Heeren! Binnen eenigen tijd zal het nieuwe kerkhof voor R.-Kath. in gebruik worden gesteld. Met het oog hierop en liet bestaande plan, het overschot van do Roomsch-Kath., op hot oude kerkhof voor beide gezindten, tot dus verre in gebruik, begraven, over te brengen naar het nieuwe, uitsluitend voor R.-K. be stemd, verzoek ik U een besluit te nemen, waarbij verboden wordt het overschot van de ter aarde bestelden op hot kerkhof in do duinen, op te graven en naar het nieuwe kerkhof te vervoeren. Ik stel mjj voor dat de motieven, welke U tot aanneming van dit verzoek moeten leiden, de volgende zijn lo. Zult Gjj door dit voorstel aan te nemen, niet te kort schieten in den eerbied, waarop ieder afgestorvene recht hoeft, leder beschaafd menscli immers verlaat na eene lijkplechtig- heid, ook wel het brengen naar de laatste rustplaats genoemd, het kerkhof met de uit gesproken of gedachte bede: „zijne (of hare) asch ruste in vrede." 2o. Ligt het voor de hand dat opgravingen als doze niet bevorderlijk zijn voor den alge- meenen gezondheidstoestand, maar als zeer schadelijk aan te merken zijn. 3o. Dat er door een dergelijk voorstel aan te nemen kans is te voorkomen dat de ver houding tussehen Katholieken en Protestanten, welke reeds nu hoe langer hoe meer verwij dering is geworden, niet door eene opgraving en do overbrenging van het overschot van R.-K. door de andersdenkenden terecht voor eene boleedigende provocatie aangezien, in haat veranderd worde. Als inwoner dezer gemeente en als prak- tiseerend medicinae doctor en arts richt ik tct U dit verzoek. Immers de opinies van de twee andere geneeskundigen kunnen niet als onbevangen in deze worden gerekend, wanneer men be denkt dat de hoer Kervel, de tegenwoordige gemeente geneesheer, vóór twee jaren door bemoeiingen van den pastoor Van der Horst hierheen word gehaald, terwijl in den lieer Van Nes de redenen te vinden waren, waarom de pastoor meende dit te moeten doen. Van dit schrijven heb ik den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht op de hoogte gesteld; terwijl ik zal trachten te voorkomen dat de Raad, zooats 11. jaar, met verkrachting van alle recht, ook van dit schrijven geene notitie neme of zelfs ovenals toen op zegel geschreven verzoekschriften „ongelezen" zal ter zijde leggen. Het voorstel dat ik U in overweging ver zoek te nomen, luidt geformuleerd als volgt „De Raad der gemeente Noordwjjk, gehoord het verzoek van dr. Aeneas; gelet op den eerbied aan alle afgestorvenen, van welke gezindte ook, verschuldigd; overwegende daft opgravingen van een kerkhof als schadelijk te achten zijn voor den algemeenen gezond heidstoestand, verbiedt, by eventueele inge bruikstelling van hot niouwe kerkhof voor R.-K., de stoffeiyke ovorblijfsels der sedert jaren tot nu toe teraardebestelde Roomsch- Katholieken op te graven en zo naar het andore, uitsluitend voor R.-K. bestemde kerk hof te vervoeron." Dit adres is getoekend dr. B. \V. Schul- tetus Aene®. Do Staatscourant van hoden behelst den tekst van de op 10 Juli 1S88 te 's-Graven- hage tussehen Nederland en België gesloten schikking, betreffende de verlaging van het port van drukwerken, tussehen de beide lan den uit te wisselen. In de gomeente Den Heldor circuleoren lysten tot het oprichten van een monument op het graf van don aldaar onlangs overleden burgomeester, den hoer Stakman Bosse. De Ilollanihchc Opera. Ook „Do Zigeuner-Baron" is voor ons publiek geen onbekende; ook aan dit werk van Joh. Strauss hebben wij reeds vroeger onze toe juichingen geschonken. Niettegenstaande da', bleek gisteravond duideiyk uit de tot de nok toe gevulde schouwburgzaal, dat deze reprite door ons kunstminnend volk met ingenotte - heid werd begroet. Een lieftallig, schoon meisje, als kind door Zigeuners gestolen, dat lator de dochter van een vorst of koning blykt te zyn, is ons door talrijke sages en legenden, door Andriessen, door Van Lennep medegedeeld; in „Mignon", „König Arpad" en verschillende andere schouw spelen is het ons voor oogen gestold. Het libretto van „De Zigeuner-Baron" heeft het aantal dezer vorsteiyke heidenkinderen wederom met één vermeerderd. Het was dus een oud thema, maar op eene nieuwe wys. De muziek toch kon op originaliteit bogen zy is daarenboven frisch en opwekkend, zoo als wp zulks van den componist der wereld bekende „Walzer" mochten verwachten. De heer Albers in de titelrol zong het entrée-couplet met veel humor en toch zeer beschaafdin zijn duet met mevrouw Albers „De tortelduif heeft ons getrouwd", ontwikkelde hij eene kracht, welke werkelyk bewondering afdwong; alleen in de laatsto acte schenen zyne krachten hem een oogen- blik te begeven, hetgeen voorzeker ons geene verwondoring mag baren, na hem drie avonden achter elkander, steeds met de zwaarste par tijen belast, te hebben zien optreden. Op uitstekende wyze werd hy ter zyde gestaan door zyne echtgenoote als het Zigeu nermeisje Saffi. In haar Zigeunerlied klonk hare stem nog even helder, was dat geluid nog even sympathiek, maar veel krachtiger dan wy het tot nu toe gehoord hadden. De toejuichingen, haar by het eind van dit lied gebracht, vormden eene hulde, harer vol komen waardig. Be lor grime, zoowel van den heer als van mevrouw Albers, was der natuur zeer getrouw nagebootst. De heer F. Derckx als Zsupan was een goede trial, wel in staat om het komisch element tot zyn recht te brengen hy hoede zich echter voor al te groote charges Mevrouw Ophemert, gisteren Gretchen, heden eens oude Zigeunerin les deux extremes se touchent mocht er in slagen, niettegen staande hare zware en niet dankbare rol, door eene bepaald goede actie menigvuldige by vals- betuigingen in te oogsten. Met een woord van oprechte hulde aan de overige acteurs en actrices meenen wjj dit maal te kunnen volstaan. Do koren, exept aan het slot der eerste acte, goedde kostumes en verdere mise-en- scène zeer prijzenswaardig. Het orkest, hoewel m'nder bezet dan in do „Faust", was toch nog te hard. Met genoegen hobben wy vernomen dat ons nog eene opvoering van „De huzaren in het dorp" wachtwy veroorloven ons onze lezers ten sterkste aan te raden, enkele uren te wyden. aan deze werkelyk lieve opera, op uitstekende wyze door de Hollandsche artisten ten gehoore gebracht. Mr. L. H» 4) VAN E. W A L T II E K. Deze ontving my aan haar bed en verhaalde, •daar zy zich een weinig beter gevoelde, aan haren neef en den inspecteur in afgebroken zinnen, hetgeen zij van de verschrikkelijke gebeurtenissen, welke gedurende de nacht had den plaats gegrepen, wist. „Ik ontwaakte door een licht gedruisch," sprak zy, „richtte my in het bed op en zag, by het zwakke schynsel der nachtlamp, dat de deur naar de andere kamer open was en daarin eene in een gry- zen doek gehulde vrouwengestalte stond. Voordat ik myne gedachten verzameld had •en naar de bel naast my grijpen kon, ging eene tweede gestalte door da kamer; plotse ling voelde ik eene hand om mijn hals. werd in hetzelfde oogenblik in het kussen terug gedrukt en stopte men my een doek in den mond. Vervolgens werden myne handen en voeten met groote snelheid vastgebonden; •ook hierby was eene vrouw tegenwoordig, wier gezicht en gestalte door een grooten mantol bedekt werden. Van uit dozo omhul ling staarde my een paar boosaardig glinste rende oogen aan. Toen ik nog togen de be wusteloosheid en het gevoel van verstikking streed, kwam het my nog voor alsof ik op den vloer zachte schreden hoorde en de vrouw met den gryzen dook zoide„daar komen ze," waarna ik het bewustzyn verloor on eerst ten gevolge der inwryvingen en storko mid- delon, die door den dokter werden aangewend, wederom ontwaakte." Dat verhaal kon nu waarlyk weinig licht in de duisternis werpen; by my echter kwam by deze zeldzame gelijkheid van myn droom beeld de stellige overtuiging op, dat niemand anders dan Julia, hare moeder en hare hel pers die daad verricht konden hebbenook nu werd hare nachtelijke verschyning in de stad voor my duidelyk. Ik beraadslaagde met de tante wat te doen, en wy kwamen, na zorg vuldige overweging, daarin overeen, de vrouw van den justitieraad er voorloopig niets van te vertellen, maar dadeiyk op het rechte doel af te gaan, d. w. z. den inspecteur de zaak bloot te leggen en zyn raad in te winnen. Dezelfde rechtsbeambte, een beminnelyk, beschaafd man, vervulde den wensc'n mijner tantos en kwam bij ons, hetgeen daardoor rain- derin het oog viel, omdat tussehen de familie Wellstein cn ons huis slo ls eeno goede vor standhouding bestaan had. Na eene korte in leiding van tante Mina moest ik al mijne be schouwingen en avonturen vertellen en, met den zeldzamen droom beginnende, al de ver dere gebeurtenissen nauwkeurig verhalen. Myn heer Pohl viel mij nu en dan met eene vraag in de rede, hoorde my met zichtbaar gespannen aandacht aan en sprak ton laatste als zyne meening uit, dat hy bepaald geloofde in Julia en hare helpers de daders te zien. Daarmede was veel gewonnen, maar er bleef evenwel nog veel te doen, daar men met geslepen dieven te doen had wat dezen zonder twijfel waren die zeer moeilyk te vangen waren. Vóór alles verzocht hy, tegen niemand over de zaak te spreken. Julia zou hy zelf in het oog houden, doch wilde, om geene achterdocht by het intusschen teruggekeerde meisje te verwekken, niet jneer by ons komen en verzocht daarom hem de opvallende ge beurtenissen per brief mede te deelen en al leen in de noodzakeiykste govallen om hem te zenden, daar hy ook by de familie Well- stein alles vermyden wilde, wat oonige ach terdocht kon wekken. Zoo verliepen wederom eenige weken zonder dat er iets byzonders voorviel. De heer Pohl, dien ik eenmaal by de Wollsteins ontmoette, deelde my mede, vol gons ingowonnon berichten, dat Julia's moeder stil en eenvoudig in een klein, bouwvallig huisje leefde, en werkelyk gedurende de be wuste dagen ziek te bed had gelegen. Haro dochter had haar in dien tyd verpleegd. Deze omstandigheid bracht zijne overtuiging echter in het geheel niet aan het wankelen, maar gaf hem moer en meer de zekerheid met slimme menschen te doen te hebben. Julia zelve gaf niet de minste aanleiding om gewan trouwd te worden; zy gebruikte niet meer geld voor zich dan vroeger en was even zacht en vriendelijk als altyd. Noch moeder, noch neven lieten zich weder zien, of werden door haar bezocht, terwyl zy slechts éénmaal van de eerste een brief ontving, welke goede be richten betreffende hare gezondheid bevatte. Ook uit het kindermeisje, dat een schuwen, angstigen indruk maakte, vjas niets los to krygen. De jonge "VVellstein, die zyne zaak niet langer alleen laten kon, vertrok zeer moedeloos en bekommerd, hoewel de heer Pohl hem de verzekering gaf, dat hij een spoor volgde. Mevrouw Wellstein had het plan opgevat eene vriendin te bezoeken, om door eene vriendeiyke omgeving hare in de war zijnde zenuwen woder te herstellen en een weinig tot kalmte te komen. (Wordt vcrvo'jd

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5