1 :-. Tzy. kwam, dat de Faust dikwyls to kort Sclioot? Integendeel, mot deze omstandigheden reke ning houdende, kunnen wy niet anders dan op hoogen prys stellon hetgeen de heer Van Os ons gegeven hoeft. Ofschoon eene enkele maal, vooral in het hooge register, zyne stom niet krachtig ge noeg bleek te zyn, ofschoon hy niet altyd bet orkest kon volgen, toch gaf hy verschil lende malen blyken een goed zanger te zyn; vooral de duo's met Margaretha, in het derde en in het laatste bedryf verdienen onze warme hulde. De heer Poons als Valentyn scheen ons niet zoo goed gedisponeerd als Sylvain in de „Huzaren in het dorp"; zyne stem klonk ditmaal mat en dof; alleen in de stervensscène herwon hy eenigermate zyne kracht. Mevrouw Albers Jahn was in hare travestie- rol als Siebel uitstekend op hare plaats. In haar Bloempjes, lieflyk en zoet, Brengt haar myn groet! toonde zy te kunnen bogen op eene heldere £x tevens sympathieke sopraanstem. Aan haar ongetwyfeld komt de eerepalm van den avond toe. Het figuur van mevrouw Van Ophemert en ook hare dictie zyn niet bepaald in staat ons een idealistisch Gretchen voor oogen te stellen hare krachtige, heldere, klankvolle stem en hare goede actie vergoedden echter voel. Deze laatste was o. a. zeer te roemen in de slot scène. Omtrent den heer Albers als Mephistofeles kunnen wy niet anders dan met donzelfdon lof gewagen, welken wy hem reeds vroeger en ook gisteren hobben toegezwaaid. Het „Gloire immortelle de nos aieux" eet. werd door het koor met kracht en gloed ge zongen. Over het algemeen voldeden de koren be'er, dan wy ze tot nu toe gehoord hebbon. Het orgel in de kerk-scène werd goed be speeld. Het orkest was niet meer dan zeer mid delmatig, dikwyls zelfs slecht; vooral een hoorn scheen den oorlog aan onze gehoorvlie zen te hebben verklaard. Ook aan de monteering had eenige meerdere zorg kunnen besteed wordende kamer, welke wy gewoon zyn te aanschouwen als armoedig verblyf, was gisteren gepromoveerd tot stu deervertrek van Faust; de Broeken zouden zich geschaamd hebben zulk eene photographie van zichzelven te zien als ons te aanschou wen werd gogeveneene met goud- en zilver papier beplakto sigarendoos moest - dienst doen als byouteriekistje, enz. Te ongeveer kwart vóór twaalven mochten wy het schouwburglokaal verlaten. Wy houden ons overtuigd dat de weder opvoering van de Faust, welke, op veelvuldig verlangen, ons Zaterdag wacht, na terzijde stelling van alle mogelyke moeilykheden, zal zyn meer waardig, meer overeenkomstig de workelyk goede krachten, waarover dit gezel schap beschikt. Mr. L. H. In de Stadszaal was het gisteravond weer zoo bezet, zooals we dat by vorigo jaren altyd gewoon waren. Natuurlyk dat dit gunstigen invloed zoowel op 't publiek als op de artiston uitoefent, op het eerste om de vrooiyke stem ming er in te houden, op de laatsten om de voordrachten of de toeren met meer succès te doen slagen. Dat was dan ook nu zoo het geval. De kleine Alexandre wist allo aanwezigen door zyne coupletten in te pakken, vooral door de voordracht van het nieuwe kermisliod„Le Bi, du Bout, du Banc." Alexandre wordt waarlyk een concurrent van den welbekendon Chrótienni. De heer Kohley op zyne 20 voet hooge rek-pyramide werkte evenals Schilly, the man crocodil, voor een opgetogen publiek, dat zich dan ook niet onbetuigd liet deze heeren door een buitengewoon applaus eenige koeren ten tooneele te doen verschynen. De hoor Charlier mocht medo ruimen byval ln- oogsten met zyne coupletten, welke aan de zaal verkrygbaar waren gesteld. Mogen we nog een woord van bewondering uitspreken over de werkzaamheden van Unthan, den persoon zonder armen, die menig schutter op het punt van schieten zou doen blozen, ook het damespersoneel weet by voortduring het publiek in te nemen. Frl. Tonny Ferry en MUe Céline Dumont zyn zeer getrokkon, niet het minst door de aanwezigen op do eerste ry in de zaaldo drie gezusters St.-Felix mit hare Engelsche voordrachten en dansen b3koren eveneens. Vergeten wy ten slotte prof. Barton en de vyf Seraroels niet. Het lied, op de wjjs dör Türkisclie Schaarwache, valt zeer in den smaak. Het voordeel der practische inrichting 'van den vloer, welke nu zóó ingericht is, dat zelfs de meest achteraan zittenden een vry uit zicht op het tooneel hebben, deed zich gister avond gelden; nu toch was geene plaats in de zaal onbezet meer en het publiek, dat by sommige vertooningen al spoedig geneigd is van den stool op te staan, kon blyven zitten. Het publiek is hiermede zeer gebaat. Nette programma's, in den vorm van een waaier, brachten de noodige koelte aan. Het théatre Spriet is alle avonden eivol; er moesten zelfs, om alle nieuwsgierigen te bevredigen, enkele avonden twee voorstellingen gegeven worden. En geen wonder, als men weet wat er te zien is: goochelen, koord dansen, jongleuren, acrobatische toeren, comi- sche scènes, lichtbeelden, en tot slot de z. g pantomime „De onschuldig veroordeelde", waarby het publiek werkelyk in oogenblikken van spanning verkeert. By het vertoonen der lichtbeelden is nu de voorzorg, ter voorkoming van ongelukken, ge nomen om het licht in de tent niet geheel te dooven. Morgenavond zal, blykens achterstaande advertentie, in het nieuwe café „De zwarte Ruiter", aan den Stationsweg alhier, iets bui tengewoons plaats hebben, waarvan, evenals van zooveel andere zaken, wel gebruik zal worden gemaakt. Gea*B|d Nieuw». Zekere D. Van B. geraakte gis teravond in den Heerensingel by de begraaf plaats te water, doch werd, hoewel met moeite, door een paar personen gered. Van B. had inderdaad een raar terrein uitgekozen om kermis te houden I Er was naar zyn zin zeker nog niet genoeg regen in deze week gevallen. Voor het gerechtshof te 's-H age werd gisteren behandeld het appèl van een vonnis der rechtbank, waarby een behanger uit Leiden, wegens het afleggon van een val- schen eed in een civiel geding voor het kan tongerecht te Loiden, tot 3 maande» gevan genisstraf werd veroordeeld. Uit het onderzoek dezer zaak bleek, gelyk reeds by de behan deling in eersten aanleg werd gemeld, dat bekl. te Leiden een huis had gehuurd voor den tyd van 1 jaar met 1 jaar optie, dat hy, na twee termynen van den huurprys te heb ben voldaan, nalatig bleef in de betaling van het derde kwartaal en hy by de behandeling der vervolgens tegen hem ingestelde vorde ring een hem opgedragen eed heeft afgelegd, waarby hy ontkende het van hem gevor derde schuldig to zyn, daar hy geen huurder meer was. Ook voor het Hof hield bekl. vol dat hy naar waarheid den hem opgedragen eed had afgelegd. By het niet ontvangen van een ge- teekend huurcontract hield hy het er voor dat de mondelinge overeenkomst was verval len, dat hy geen huurder meor was en dus ook niet schuldig was wat van hem was ge vorderd. Mr. J. Van Gigcli, die, evenals by de recht bank, voor bekl. optrad, trachtte ook nu op verschillende gronden aan te toonen dat bekl. geheel tor goedertrouw had gehandeld en zich niet aan meineed had schuldig gemaakt. Pleiter concludeerde tot vernietiging van het vonnis en vryspraak van appellant. De proc.-gen. mr. Byleveld geloofde dat hetgeen door den verdediger was aangevoerd in het vonnis reeds was wedergelogd. Z.E.G.A. besprak daarom slechts enkele punten en was van oordeel dat bekl. in stryd met de waarheid den hem opgelegden eed had afge legd en hy mitsdien terecht door de rechtbank was veroordeeld. Hy vorderde bevestiging van het vonnis. Togen 4 uren deed het Hof uitspraak. Het vonnis werd bevestigd. Vyf Hagenaars, voor hun pleizier uit vissclien, waren gisteren zoo vry op een afgelegen molenerf te Leiderdorp te gaan, waar de bewoners afwezig waren. Één hunner was tevens zoo vry eene vischkaar uit het water te halen en die te openen, doch hy werd door den molenaar, die niet was opgemerkt, betrapt. Deze waarschuwde de politie en onze visschers werden ter beschikking van den burgemeester gesteld, die tegen No.l proces-verbaal opmaakte wegens poging tot misdryf, waarin hy buiten zyn wil werd verhinderd, en tegen allen wegens het betroden van een erf, waartoe zy niet gerechtigd waren. In den afgeloopen nacht ont stond brand in de panfabriek van de heeren H. Kloot Co. te Oudshoorn, vermoedelijk ontstaan door het stoken der ovens. Door het krachtdadig optreden van heeren brandmeesters en het verdere personeel van spuit No. 2, binnen deze gemeente, was het gevaar evenwel spoedig geweken en binnen een paar uren was men den brand meester. Naar men nader verneemt, is het kindje, dat gisterochtend te 's-Hage by het spelen met lucifers brandwonden bekwam, in het ziekenhuis aldaar overleden. G i s t e r n a m i d d a g te éénuuris, weder door het spelen met lucifers, brand ontstaan ten huize van den heer A. C., Koninginnegracht No. 56, to 's Gravenhage. De gordynen en bedden stonden in een oogen- blik in vlam en het gelukte, na zeer veel inspanning van eenige particulieren, geholpen door de buren en het dienstpersoneel, den brand te blusschen. De stoombrandspuit en een slangen wagen waren spoedig ter plaatse, maar behoefden niet in gebruik genomen te worden. Te Alfen aan den Kjjn is van de scheepstimmerwerf van den heer A. Pannevis met goed gevolg te water gelaten het yzeren rynklipperschip, genaamd „Rynvaart", groot pl. m. 155 last, en gebouwd voor rekening van de reedery „Rynvaart", directeur de heer C. C. Staab, te Rotterdam. Daarna werd de kiel gelegd voor eene yzeren sleepkaan, groot 200 last, voor rekening van den heer H. Van Woerkom, te Rotterdam. De verzending van zwarte aal- bossen naar Engeland is te Hillegom afge loopen. De prys bedroeg 10 a 11 ct. per KG. In het geheel zyn circa 100,000 KG. verzonden. Wanneer des avonds de tuiniers, meestal met wagens, deze vruchten aanvoerden, heerschte er op het dorpsplein eene buitengewone drukte. Op de gisteren te Haarlem ge houden paardenmarkt waren aangevoerd 672 paarden en drie veulens. De pryzen liepen van f 70 tot f 750. Er waren verscheiden Fransche en Duitsche kooplieden, die veel kochten. Er was zeer levendige handel. Door de politie te Haarlem zyn aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht een 18- en een 17-jarige jongen, die den avond te voren aan het Prinsen Bol werk aldaar eene dienstbode hebben aange rand, op den grond geworpen en van hare portemonnaie beroofd, waarin ruim tien gulden was. De beide knapen hebben reeds vroeger wegens diefstal gevangenisstraf ondergaan. De directeur-grant van het „Hotel du Passage" tevAmsterdam, schryft aan de Amsterdamscho bladen, naar aanleiding van den diefstal, waarvan wy melding maak ten, dat uit het onderzoek volstrekt niet is gebleken dat de portefeuille aan den koop mansreiziger in genoemd hotel is ontvreemd, daar hy 's avonds na zyne aankomst het hotel nog tweemaal heeft verlaten, en hy zelf ver klaard heeft niet zeker te weten, of by aan komst op zyne kamer, des nacht te kwart vóór éénen, de portefeuille nog in zyn bezitwas. Het drama achter het Rijksmu seum te AmsterdamCato Seinstra niet Zylstra was, volgons het getuigenis van hen, by wie zy in huis woonde, een lief, zacht, blond meisje van 19 jaar, en de doch ter van een zeekapitoin, die, op dit oogen- blik op reis zynde met zyn schip de „Hol- landia", onwetend is van het vreesolyk lot, dat zyne dochter heeft getroffen. Een jaar geleden had zy, waarom kan men niet zeg gen, de kostschool, waarop zy door haren vader was besteed, heimelyk verlaten, en had in de Gerard Doustraat by de Ferdinand Bolstraat in een comestibleswinkel, kamers gehuurd. Zy scheen steeds ruim by kas te zyn en men wist ook te vertellen dat zy by een notaris te Amsterdam een bedrag van f 4000 te goed had, dat haar in ter mynen werd uitbetaald. Hare familie, in Indiö, moet zeer gefortuneerd zyn. Gisternacht is de bliksem in de schuur van den heer Passue, te Berg aan de Maas, geslagen met het noodlottig gevolg dat niet alleen de schuur met het daarin ge- borgene, maar ook de daaraangrenzende stal lingen in korten tyd eeno prooi der vlammen werden. Het vee werd gelukkig in tyds gered. Ook ontlastte zich te Voorst eene hevige onweersbui. De knecht van den landbouwer W. Kroon werd op eenigen afstand in eene weide doodelyk getroffen. Een andere arbeider, mede aldaar werkzaam, geraakte eonigen tyd zyn bewustzyn kwyt. Toen Dinsdag de generaal-majoor Den Beer Poortugael, commandant der 3de divisie infanterie te Breda, naar eene oefening iTanwa;i—i i 11 in, i fHrw»-nf-g~a 11 a reed, struikelde zyn paard en viel het ter aarde. De generaal werd op den grond geworpen en bekwam daarby eene hoofdwond en eene kneuzing aan den arm. Gelukkig is geen der kwetsuren van ern- stigen aard. Woensdag namiddag is te Dor- drecht het jongste zoontje van den heer L. uit een zolderraam gevallen en op eene binnen plaats neergekomen, met het gevolg dat het kind byna onmiddellyk een lyk was. Onder de aardwerkers te Parys is eene werkstaking ontstaan. De beweging is begonnen by de arbeiders op het Champ de Mars, die de toepassing van het tarief der stad, zynde 60 centimes per uur, in plaats van 45 en 50 centimes, die zy van de onder nemers ontvingen, geëischt hebben. De be weging heeft zich spoedig daarna ui^gobreid, zoodat zy thans algemeen onder de aardwer kers is geworden. Velen hunner, die er niet aan wilden meedoen, werden onder bedreigin gen door anderen gedwongen gemeene zaak met hen te maken. De werkstakers hebben zich Woensdag naar de Arbeidsbeurs begeven om te overwegen wat hun te doen stond om hunnen eisch in gewilligd te krygen. Er is besloten eene com missie van 12 leden naar den gemeenteraad af te vaardigen en dezen te verzoeken krach tig tusschenbeide te komen by de aannemers, om hun een loon van 60 centimes uit te koeren, gelyk door de stad voor haar zelve is bepaald. Voorts is besloten den socialistischen bladen te verzoeken eene inschryving voor hen te openen, opdat zy in de gelegenheid worden gesteld den stryd met goed gevolg vol te houden. De werkstaking der aardwerkers dreigt, volgens nadere berichten, zich tot het ge- lieele departement der Seine uit te strek ken. Verscheidene groepen hebben gistermid dag den weg ingeslagen naar het centrum van Parys, met de driekleurvlag voorop en onder het zingen der „Marseillaise". De gen darmerie nam maatregelen om die groepen uiteen te jagen. Volgens de jongste berichten is de gezondheidstoestand te Napels, evenals in geheel Italië, goed. Evenals te Osnabrück, heefteene besmettelyke oogziekte zóó veel leerlingen van het gymnasium te Giitersloh aangetast, dat de onmiddellyke sluiting der inrichting moest plaats hebben. Ten gevolge daarvan begon nu reeds de vacantio en is een groot aantal gymnasiasten ylings vertrokken. Uit Nieuw-York wordt aan de „Daily News" geseind dat, ondanks de vorige teleurstelling, speculanten te Novastia ander maal een monster-houtvlot uitrusten, be staande uit 30,000 samengeketende boomstam men, hetwelk door twee sleepbooten naar Nieuw-York gebracht wordt. De stad Roselyn in het centrum van het kolendistrict in Washington, is door brand vernield; 1500 menschen zyn van hun dak beroofd. BUITENLAND. Frankrjjk. De Woensdag-avond te Parys gehouden Bou- langistische vergadering is zeer woelig ge weest. Sussini trachtte de aanwezigen too te spreken, doch het mocht hem niet gelukken zich verstaanbaar te maken. Er werd ge vochten en geschreeuwd. Een der sprekers is byna vermoord, en do vergadering, welke 4 uren geduurd heeft, is niets anders geweest dan eene aanhoudend voortgezette vechtparty. Carnot zal 5 Augustus a. s. het stand beeld van Mirabeau te Montargis plechtig gaan inwyden. Zyne reis naar Lyon zal tegen 25 Augustus plaats hebben. De Fransche begrootingscommissie is tot 12 Sept. uiteengegaan, na o. a. 500,000 fr. op de begrooting van openbare werken te hebben geschrapt. Dvltaofcland. Blykens bekendmaking in de „Reichsan- z.iger", is prins Lodewyk Ferdinand van Beieren, onder vrystelling van het daartoe vereischt examen, als arts in het Duitsche Ryk toegelaten, waarmede hy het voorbeeld volgt van zyn als oogarts welbekenden neef hertog Karei Theodoor, den broeder der keizerin van Oostenryk. De prins, 29 jaar oud, is to Madrid geboren en zoon van wyien prins Adalbert van Boieren en de infante Amalia van Spanje. In 1883 huwde hy te Madrid de infante Maria de la Paz, zuster van wylen koning Alphonsus. Hij heeft te Munchen en

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2