A0. 1838. I DKZER COURANT: Leiden, 26 Juli. §eze gourani wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Voor Leiden per S mï&nden..T. 1.10. Franco per postm 1.40. Afzonderlijke Konunort0.06. Olïloieele Kennisffoviugen. Oproeping in werkelijken dienst, van Milicien-Verlofgangers der lich tingen van 18§3 en 1880. De Burgemeester der gemeente Leiden, Gezien de circulaire van den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland, van den 13den April 11., A No. 794 (2de afd Provinciaal blad No. 44; Brengt ter kennis van de navolgende in deze ge meente gevestigde milicion-verlofgaDgcrs der lichtin gen van 1885 en 1886, dat zij, krachtens art. 125 der Militiewet, onder de wapenen worden geroepen en daartoe respectievelijk op do hieronder vermelde dagen, des namiddags vóór vier uren, bij hunne corpsen tegenwoordig moeten zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voor- werpen van kleed ng en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekje, zullende de opgeroepen manschappen op de mede hieronder aangewezen tijd stippen in het genot van onbepaald verlof worden hersteld, als: die belioorende tob het regiment Grenadiers en Jagers, het late, 2de, 3de, 4de, 5de, 6de, 7de en 8ste Regiment Infanterie, lichting 1885, van 13 Augustus tot 15 September, het 1ste, 2de en 3de Regiment Veldartillerie, 1ste, 2de, 3de, 4de, 5de en 6de batterijen, lichting 1885, van 20 Augustus tot 22 September, het Corps Rijdende Artillerie, lichting 1885, van 27 Augustus tot 29 September, liet late Regiment Vestingartillerie, 5de en 8ste com pagniën, lichting 1886, van 7 Augustus tot 11 Sep tember, het 1ste Regiment Vestingartillerie, 9de compagnie, lichting 1886, van 21 Augustus tot 25 September, liet lste Regiment Vestingartillerie, 2de en 3do com pagniën, lichting 1886, van 18 September tot 23 October, het 2de Regiment Vestingartillerie, 2de en 4de eom- pagniën, lichting 1886, van 7 Augustus tot 11 Sep tember, het 2de Regiment Vestingartillerie, ode, 6de, 7de cn 9de compagniën, lichting 1886, van-18 September tot 23 October, het 3de Regiment Vestingartillerie, late en 3de com pagniën, lichting 1886, van 14 Augustus tot 18 Sep tember, het 3de Regiment Vestingartillerie. 2de cn 10de com pagniën, lichting 1886, van 18 September tot 23 October, het 4de Regiment Vestingartillerie, 8ste, 10de cn 12de compagniën. lichtiDg 1886, van 14 Augustus tot 18 September, het 4de Regiment Vestingartillerie, 6de en 7de com pagniën, lichting 1886, van 18 September tot 23 October, het Corps Genietroepen, lichting 1385, van 13 Aug. tot 15 September, de lstc 2de cn 3de compagniën Hospitaalsoldaten, lichting 1385, van 13 Augustus tot 15 September; dat bedoelde miliciens mitsdien worden uitgenoo- digd, zich op Zaterdag den 4den Augustus san- at ande, des voormiddags tusschen 10 en 12 urt-n, voorzien van hun zakboekje, aan te melden ter plaat selijke Secretarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de plaats, waarheen zij zich hebben te begeven ■en van het hun eventueel toekomende dsggeld of passage-biljet; en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenon hen mochten verhinderen aan deze oproeping te vol doen, zij daarvan tydig tor plaatselijke Secretarie behooren kennis tc geven, in het eerste geval onder overlegging eoncr geneeskundige verklaring. L ei d e ni De Burgemeester voornoemd, 26 Juli 1888. DE KANTE! Do Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene j. nnis dat op heden aan den ontvarger dor Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld het primitief kohier der personeele belasting van wijk VI, en executoir verklaard den 23stcn Juli 11., en herinnert voorts de belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet to voldoen. Leiden, Do Burgemeester voornoemd, 25 Juli 1888. DE KANTER. Bij het te Utrecht gehouden examen in de Fransche taal (M. O.) slaagden o. a. do dames C. A. Fischer en P. H. E. Prins, als mede de heer J. M. Prins, allen van Leiden. - Ter gelegenheid van het gouden huwelijks feest van den heer 6. Aalbertsberg, heel- en verloskundige alhier, wappert heden van vele woningen in hot Noordeinde de vaderlandsche driekleur. - Do Schouwburg zal hedenavond by go- legenheid van de opvoering van „Faust", door het Hollandsche Opera-gezelschap, druk be zocht zyn. Parterre- en baignoires plaatsen waren te elf uren niet meer te krijgen; slechts enkele loges en plaatsen op de galery waren toen nog disponibel. Prins Albert van Pruisen bezocht giste ren wederom dezo gemeente. Er bestaat gelogenheid tot verzending der corresüondentie naar Noord-Amerika, door PBT-T'tJ ADVERTHNTTEHf: Y»n lie regd>/1:05- Ied"e m»"/017* Groótere letter, n^r ^"•"'imte. Voor het «eheereu buiten de .tarf lordt 010 h"*"*-" middel van het stoomschip „Zaandam", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiteriyk Vrydag- avond om 10 uron bezorgd zyn. De wpze van verzending behoort op het adres vermeld te worden. Benoemd is tot onderwyzeres aan de openbare school aan den Ryndyk te Hazers- woude, mej. J. Van den Ring. Op de voordracht waren geplaatst de dames J. v. d. Ring, A. Mac Gillavry en J. A. C. M. Bruinier. In do Russische kapel aan den Ouden Scheveningschen weg zal morgen een buiten gewone en luisterryke dienst plaats hebben, ter gelegenheid van het feest dat 900 jaren geleden de czaar WJadimir het Grieksch- orthodoxe goloof omhelsde, in Rusland het heerschende geloof. De koningin Nathaha van Servie, zal de plechtigheid, welke te elf uren aanvangt, by- wonen. Gisternamiddag te lialfzes kwam de ko ningin van Servie, vergezeld van eene jonge dame, te Scheveningen en stapte aan 't Kur- haus af. Door don directeur van 't hotel rond geleid, nam H. M. de voornaamste apparte menten dezer inrichting in oogenscliouw, vroeg naar vele byzondorheden en reed togen zes uron naar de residentie terug. Door het te 's-Gravenliage gevostigd comité van uitvoering voor de viering van den verjaardag van do Kroonprinses, op 31 Augustus e. k., is aan B. en IVs. dier go meente de vrye beschikking gevraagd over het terrein van do Renbaan te Scbeveninger, ten behoeve van datgene, wat het comité zich voorstelt voor dat doel te verrichten. B. en "Ws. stellen den Raad voor, dat terrein voor de weinige dagen, dat zulks zal noodig zyn, aan hot comité kosteloos in ge bruik te geven. Het onderzoek van do fabrieken en werk plaatsen, dat do regeering, tot aanvulling van on als handleiding voor de arbeidsonquêto laat instellen, is thans gereed wat betreft 's Gravenhage, Leiden en Gouda (gedeeltelyk), de provincie Groningen en een deel van Fries land. Het zal vermoedelijk in 1889 afloopen. Met dat jaar 1889 te zamen zullen de kosten f 27,500 bedragen. Do 9de jaarlyksche examens der Noder- landscho Toonkunstenaars Vereeniging zyn gisteren to 's Gravenhage in hot lokaal der Loge voortgezet. Van de 5 candidaten zijn geslaagd: voor piano (lager onderwys), mej. Désirée Evrard, te Delftshaven, en mej. Rachel Ilirsch, te Tiel. "Was by vroegere beschikkingen" dor be trokken autoriteiten bepaald dat op Zon- en feestdagen te Valkenburg slechts ééne bestel ling zou geschieden en hot hulpkantoor der posteryen voorts nog van 1 tot 2 uren ge opend zou zyn, thans is eono nieuwe beperking van den dienst ingevoerd door de bepaling dat genoemd kantoor na de morgenbestelling op de aangeduide dagen zal gesloten zijn. In oen paar Portugeesche bladen, b. v. „O Commorcio da Guarda en Diario illustrado", komen waardeerendo artikelen voor over onzen onlangs aldaar overleden landgenoot ar. P. A. Van der Laan, die jaren lang aldaar een zeer gezocht en geëord oog heelkundige was. Hy ontving zyno opleiding aan de Utrechtsche hoogeschool. Aan zyn karakter, aan zyne bekwaamheid en aan zyne groote werkzaamheid op velerlei gebied, wordt oprechte hulde gobracht. Hy stichtte het eerste blad in Portugal, aan de oogheelkunde gewijd, on was de grondlegger van eene school, welke reeds mannen van naam voortbracht. Naar men verneemt, heeft de Regeering bosloten Ned. Indië te doen toetreden tot de intornationale Unie tot bescherming van den industriëelon eigendom. Tot dusver behoorde alleen het moederland tot die Slaten-vereeniging. Hierdoor zal een einde komen aan de vele klachten, door buitenlandsche fabrikanten, vooral Franschen, aangeheven over het mis bruiken van hunne handelsmerken in Neder- landsch Indië door aldaar gevestigde huizen. Tevens zullen nu de daar gedeponeerde merken voortaan ook bescherming genieten in allo landen van de Unie, waar de eigenaars dit verlangen. De „Tyd" verneemt dat de gemeentelyke verordening betreffende de bewaarscholen te Amsterdam door de regeering is vernietigd, op grond van strydigheid met de wet. Blykens by hot departement van marine "ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoom- schip 1ste kl. „Van Galen", onder bevel van den kapitein ter zee E. L. baron Van Heeckeren Van Waliën, den 23sten dezer van Simonsatad (Kaap de Goede Hoop) vertrokken ter voort zetting van de reis naar Nederland. Aan toord was alles wèl. Het stoomschip „Noord Holland", van Java naar Rotterdam, vertrok 25 Juli van Port Said; de „Soerabaia", van Rotterdam naar Java, arriveerde 25 Juli van Marseille; de „Prins Frederik Hendrik" is 25 Juli van West-Indië te Nieuw-York aangekomen. Z. M. heeft aan den eervol ontslagen lïchtwachter by 's Ryka kustverlichting te "Wleringen, G. Omis, ter zake van meer dan 65-jarigen leeftyd, met ingang van 1 Juli 1.1., een pensioen toegekend, ton laste van den Staat, van f 177. De Kermis. De tweede voorstelling van liet gezelschap des heeren Van Lier bestond in do opvoering van „Orpheus in het Schimmenryk", opera- bouffe in vier tafereelon van J. Offenbach, Reeds van vroegere voorstellingen op de Oude Vost was dit werk niet onbekend, zoodat we omtront den inhoud niot in byzonderheden behoeven te treden. "Wel zij hier opgemerkt dat de Hollandsche tekst eene zoer vrye vertaling verraadt, en dat men de goden op den Olympus zelfs van een bittertje, de Poort van Kloef, de verzak kende Amsterdamsche beurs, het bekende geschorste "Wijnbritseradeelsche gemeente raadslid Okma en over andere dorgelyke meer of min beruchte aardsche zaken van den tegenwoordigen tijd hoort praton, én men Orpheus óm zijn dorst te lesschen bovendien een glas Beiersch ziet gebruiken en Jupiter etr.e alledaagsche sigaar ziet rooken Dergelijke woorden en daden van zulke ver heven personages waren wel in staat don aanwezigen herhanldelyk te doen lachen, waar toe trouwens ook medewerkto degehceleniet onaardigo nabootsing van Offenbach's toon werk, dat zeer ten genoege van het wel niet talryke publiek van stapel liep, dank zy de wyze, waarop het tooneelgezelschap zich in deze opera van zyine taak kweet. Immers, wanneer de krachten van enkele der vortooners te kort schoten, wisten zy zich mot de eene of andere manoeuvre handig te redden. Zo worden door het orkest on de koristen krachtig bygestaan e.i ook dekostumes voldeden goed. By gelegenheid dat hedenavond do 100sto opvoering van den „Mikado" plaats heeft, is het front der tont feestelyk met bloemen, vlaggen en wimpels getooid. Ook morgenavond zal dit stuk weer worden vertoond. Evenals do twee eersto kermisavonden, was ook gisteravond II cry's groot honden- en apen- theater en circus in miniatuur flink bezet. Geen wonder dan ook, want zij, die deze tent reeds bezochten, zullen ongetwyfeld van hunne ingenomenheid met hetgeon daar te zien wordt gegeven, mededeeling gedaan hebben aan hunne mede-stadgenooten. De kunsten der als mensch gekleedo apen en honden dwongen zoowel voor dezo dieren als voor hunne leermeesters alle bewondering af; vooral by het rondryden met de kiene equipage werd de tent vervuld met de by vals- betuigingen der aanwezigen. en aerobati- 1 voldeden De gymnastische, athletischt sche toeren van het theater-personee. uitstekend, torwyi het aardige-kleine u. eiS"'_9 welgeslaagde proeven aflegde van hare vaa. digheid in het koorddansen. Het telkenmale optreden der clowns droeg voel by tot het welslagen der vertooningen; vooral voor hot spel op de viool en op de geïmproviseerde viool (een stoffer) komt één hunner byzondere hulde toe. Het kleine paard verrichtte de hem opge legde taak op flinke, soms sierlijke wyze. De Hollandsche Opera. „Les dragons de Villars", opéra comique van Aimé Maillart, is ongetwyfeld eene der geniaalste composities der Fransche school; zij is buitendien een dier gewrochten, welke zich immer hebben mogen verheugen in eene buitengewone popu'ariteit, steeds het lot der werken, waarvan de muziek, hoewel onop gesmukt, toch lieflyk, vol gevoel en innigheid mag heeten. Het libretto zelf is zoo eenvoudig mogolyk, en steunt geheel en al op geschied kundigen grondslag. Een boerenknecht, Sylvain, is bekend met do schuilplaats van een aantal ongelukkigen die na de herroeping van het Edict van Nantes, na don vrede van Ryswyk, ter wille van hun geloof oen toevluchtsoord hebben gezocht in eon dorp, gelogen op den rug van den zich in het zuiden-van Frankryk bevin denden bergketen der Cevennes. Hy verkeert in <ïo mooning oleouta do oonï^c to £\jn, mot dit geheim bekendhy waant zich de eenige helper, de eenige trooster dezer verdrukten. Plotseling echter verneemt hy dat ook nog een ander mensch, dat Rose Friquet, eene geitenhoedster, een door ieder bespot, ver acht wezen, het verblyf der bannelingen heeft ontdekt. Hy smeekt haar het geheim niet te verraden, hy bezweert haar de rampzalige cam sirds niet over te leveren aan de handen hunner beulen. En als Rose hem dit belooft, als zy haar woord verpandt alles in hot werk te zullen stellen om zyne beschermelingen te redden, dan biedt hy, de flinke, krachtigs, ge achte Sylvain, haar, het verstoote, verachte schepsol, zyn liand en hart aan. Eene enkele maal aarzelt hij zyne belofte gestand te doen, ééne enkele maal vorvloekt hy zelfs het oogenblik, waarop hy haar zyn vertrouwen heeft geschonken, want hy heeft het gehoord uit don mond van den officier, belast met het in hechtenis nemen der ge- vluchten. Rose heeft do ongelukkigen verra den, overgeleverd aan hunne vervolgers voor tweehonderd dukaten, den prys dezer schan- delyke daad. Het blijkt echter ras dat de officior gelogen heeft, dat de bannelingen gevlucht en gered zijn, gered door Rose, die hen langs een haar alleen bekend voetpad hoeft geleid en het ge heel eindigt natuurlyk met het huweiyk van het edel menschenpaar. Over de uitvoering zelve kunnen wy niet anders dan met denzelfden lof gewagon, wel ken wy reeds vroeger by gelegenheid dor op voering van „De Bodelstudent" aan de ver- eenigde artisten van de Hollandsche opera hebben toegezwaaid. Mevrouw Cu'p-Kiehl was een by uitstek goed type van Rose Friquelhet krachtig, ontwikkeld figuur, het losse harer bewegin- gon, do ongedwongen vrye blik, dat allés was wel in staat de geitenhoedster, het' onbe schaafde, ruwe kind der natuur, uitnemend weer te geven. Haar talent wist al die eigen schappen duideiyk aan den dag te leggen in haar duo met Bolamy, in het eerste bedryf, terwijl haar duet met Sylvain in het volgend bedryf ons nog immer dozelfde klankvolle, krachtige en heldere sopraan deed bewonde ren, welke wy reeds vroeger zoo menigmaal hebben toegejuicht.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1