BIEREN, B. H. J. POLS, Li DE „NOORDELIJKE HYPOTHEEKBANK," Boerenknecht, BierOronwerii De Gekroonde YalK, Puike, ïerscle cerookte Paliet Dames Steenkolen. Breuklijders Hotel Le Solcil d'Or, ELIXIR DUCHAMP (PRINCESSE) Gerookte Palins'. PliotogTaphic-ToestelIeii Dineeren en Soupeeren. W. F1. FtEKET. Veeren Kapok Wollen Donzen Katoenen Paardeharen Springveeren Kapok Zeegras Stroo gevestigd te ZORGYLIED, gemeente Die ver, verstrekt geld op hypotheek en geeft 4 pCts. pandbrieven uit. Inlichtingen verkrijgbaar bij den Heer J. T. HESSELS, Agent voor Leiden en Omstreken, Hoogewoerd No. 29. EXTRACT YAN LEYaRTRAAM, KINA EN CACAO 15. rue de Poitou, Paris Agentschap van de Rotterdamsche Lloyd, en Ncd. Amcrikaansciie Stoom- vaart-Maatschappü H. J. VAN NOUHUYS, HOLLAND8CHE blijven steeds de gewaardeerde drank voor het Zomerseizoen. te Amsterdam-Dordrecht. Lhmh, tur ÏDflkdrutterö van JL, 'W. SUTHÖYtf, Antwerpen, 35 Groenplaats. By Gerlachdorf in do Karpathen heeft weder een reisongeluk plaats gehad. Een Poolsche graaf trachtte eene zeer steile en ontoegankelyke berghelling te beklimmen. De' graaf gleed uit en sleepte zyn metgezel in zpn val mede in den afgrond. In het dal vond men beiden, den gids met gespleten schedel, terug. De graaf leefde nog, maar zyn toestand is hoogst ernstig. INGEBONDEN. Mijnheer de Redacteur l Daar ik zeer veel van muziek houd, een gebrek, waaraan heel veel menschen ïyden, zoo spoed ik my altyd naar die plaatsen, waar dat zingenot goedkoop te genieten is, omreden myne beurs niet toelaat, er veel geld voor uit te geven. Zoo ook ga ik steeds naar „Musis Sacrum". Maar al wie ik ook spreek van de kant leden, die van de avondconcerten profiteeren, allen zyn het met my eens, dat de „herrie", die daar heerscht (om het tuinhek) onuit staanbaar is. Zy het pauze of niet, altyd zyn er velen, die daar komen om leven te maken en bewyzen te geven van bekwaamheid in het uitgalmen van gemeene taal; men hoort daar mondspoelingen, waarvoor een karaf water van noode is. Daarom zoude ik hen, die daartegen iets vermogen, in overweging willen geven, of dat gedeelte langs „M. S.", aan den singel kant gelegen, niet afgesloten zou kunnen worden en dan toegankelyk te stellen tegen eene kleine entrée van 3 a 5 cents. Zoodoende kunnen zy, die werk e lyk zich willen ver lustigen in de aangename klanken der muziek, profiteerenhet andere gedeelte bleef voor de levenmakerselk wat wils. Zooals ik ver nam, is „M. S." met een prachtig doel opge richt: om daar eene inrichting te hebben, waarvan alle standen konden genieten. Dat juich ik ten zeerste toe! Maar voor den ambachtsman is de contri butie te hoog, dus geen entrée moge- lyk, het kantlidmaatschap de eenige weg om te genieten. Men vergeiyke hierby de concerten op Zomerzorg. Ook daarheen kan niet ieder gaan. Maar nevenaan ligt Zomerlust, en de eigenaar daarvan, de heer De Haan, zet zyn tuin voor ieder kosteloos open, waar men dan onder eene goede bediening een heeriyk glas bier of wat anders kan gebruiken, terwyl de zinnen gestreeld worden door de 'harmonie der muziek. En meer! Niet alleen de har monie der muziek, ook de harmonie der ver schillende standen geniet men erde werkman ziet men er zelfs tusschen werkgever en patroon schikken. En dat die vrye toegang op pry's gesteld wordt, zal een ieder erken nen, die er gebruik van maakt. Tydens de uitvoering is het er doodstil. En mocht al eens een hennetje wat hard lachen, om de uien, welke haar cavalier in stilte slaat, als mynheer De Haan het be merkt, behoeft hy slechts even ernstig te komen kyken, en alles is weer doodstil. Ziet, Mynheer de Redacteur, dat kon op „Ms." misschien ook gebeuren. Als dit voor stel eens van den kastelein uitging? Men plaatse dan aan don ingang der voorgestelde ruimte bovendien iemand (b. v. een gehelmde dienaar van de Heilige Hermandad), om levenmakers en kinderen zonder geleide er uit te houden. Op die wyze konden de muziek liefhebbers onder de kantleden ook hunne kinderen laten genieten, die ze nu thuis moeten laten, om hen niet die zedenbedervende taal te laten hooren, welke daar soms wordt uitgebraakt. U hierby, geachte Redacteur, dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, noem ik my Een muziekminnend lcantlid. Mijnheer de Redacteur l Tot myne verwondering las Ik in uw ge acht blad van heden dat Burgemeester en Wethouders in overleg met do commissie van fabricage in overwoging geven 4 centi aren grond aan den Vestwal, aan den reques- trant P. Van Driel Bzn. te weigeren tot uit breiding zyner machinale tapytkloppery, en wel op grond dat do aangevraagde grond moot dienen tot berging van keien. Ik zeide verwondering, en terecht, want als er eene inrichting is, welke behoefte heeft aan sympathie vanwege het gemeentebestuur en van iederen ingezetene, dan is het zeker deze. Uit een sanitair oogpunt toch, is het nut van eene dergelyke inrichting ten volle bewezen. Waar, by de vroegere wyze van kloppen, wolkon van stof en andere onrein heden in do lucht en in de daaraan gren zende woningen werden verspreid, is by eene machinale tapytkloppery geen sprake van; de aangevraagde grond toch dient om de vergaarde stof en onreinheden in een daartoe te graven put te doen vergaren en op behoor- lyken tyd te reinigenwordt dus die 4 centi aren grond niet toegestaan, dan zal de reques- trant verplicht zyn, elders de stof te doen vervliegen, en wel door een koker of schoor steen, waarby natuurlyk als op de vroegere wyze van kloppen de stof zich weder door de lucht verspreidt. De vraag dient dus gesteldwat is van meer belanghet bergen van een aantal keien (N. B. hoeveel op 4 centiaren of de gezondheid van het in de onmiddellyke nabyheid wonend publiek? De geachte Gemeenteraad leze aan dachtig, alvorens een dusdanig besluit te nemen, de gemaakte gemeente-verordening van het jaar 1879, waarby, voor den tyd van 2 0 jaren, een ieder het recht wordt verleend zonder voorafgaande ver gunning van Burgemeester en Wethouders, op den Vestwal tapytklopperyen te mogen oprichten, waaruit ten volle blykt dat de requestrant uit burgerlyke beleefdheid iets vraagt wat hy op grond dezer Verordening gerust kan nemen. Onder dankzegging voor de plaatsing, M. de R., verblyf ik, UEd. dw. Dr. Leiden, 23 Juli 1888. N. N. Mijnheer de Redacteur Een plaatsje s. v. p. in uw veel gelezen blad naar aanleiding van het droevig incident, Zaterdag j. 1. voorgevallen aan den Witten Singel. Het is n 1. om myne verwondering uit te drukken over het feit, dat hierby plaats had. Ik vraag, hoe is het mogelyk dat in eene welgeordende gomeente, zooals wy moeten veronderstellen dat Zoeterwoude is, het lyk van een zelfmoordenaar, gevonden zynde, daar van 's morgens halfzeven (het uur, waarop het lyk voor 't eerst gevonden is) tot 's na middags halfdrie kan biyven liggen, om door eene groote menigte nieuwsgiorigon, maar voor al spotlustigen te worden aangegaapt. Heeft de gemeente geen personeel genoeg om in ééns het lyk met al dien aankleve te verwij deren, waarschynlyk heeft zy dan toch mate rialen genoeg om althans het lyk-te bedekken en zoodoende het te onttrekken aan de oogen van genoemde spotlustige menigte. Is het niet ergerlyk ieder zyneuiigeopmergingen te hooron maken over den man, die, om welke redenen dan ook, een einde maakte aan een voor hem ellendig bestaan? Had Leiden nu niet eens iets kunnen doen, nu het wist dat Zoeterwoude èf niet by machte was öf niet eerder wilde een einde maken aan dit ergerlyk tooneel? vroeg my iemand. O. Sancta simplicitas! Verbeeld je, Leiden in letterlyken zin één vinger uitsteken in het belang van eene naburige gemeente! Of weet je dan niet dat al wat zich ook maar één duim breed achter de boomen van den Witten Singel bevindt, onder Zoeterwoude behoort Al werd genoemd ergerlyk tooneel ook uitsluitend door Leidenaars in het leven geroepen, al was de ongelukkige doode ook zelf een Leidenaar en al zou ook het gevaar, dat men van be voegde zijde beweert er in te schuilen een voorbeeld te laten zien, daar het gewooniyk navolgers vindt, zich in dezen lioofdzakelyk tot Leidenaars uitstrekken, niettemin zou het onverantwoordelyk voor de gemeente Leiden zyn geweest om zich mot eens anders zaken te bemoeien. Al stonden, om een voorbeeld te noemen, alle huizen aan den Witten Singel op een gegeven moment te gelyk in lichter laaie, Leiden moest, wilde het zich vredelievend betoonen, alle spuiten in hunne huisjes laten ruston. Vredelievend, omdat er in het tegen overgestelde geval ongetwyfeld eene uitdaging van de gemeento Zoeterwoude te wachten stond. En wie weet bovendien of den burger vader van Leiden in de eerste de beste ver- gadoring van den gemeenteraad geene motie van afkeuring naar het hoofd geslingerd zou worden over zyn autocratisch optreden in dezen en zyne getoonde machtsoverschryding. Neen, Leiden dus, in plaats van ook maar het minste te verwyten, een woord van warme hulde gebracht voor zyne betoonde onzydig- heid en vredelievendheid ten opzichte van Zoeterwoude, terwyl ik tevens den wensch uitspreek dat deze gemeente nog eens leere wat voortvarender te zyn in gevallen als hier Zaterdag jl. hebben plaats gehad. Mynli. de Red., u dankende voor de opname dezer regelen, noem ik my gaarne, na betuiging myner hoogachting, Uw dw. Dienaar 23 Juli 1888. H. 155, Breestraat 155, TE LEIDEN. Gedurende de KERMIS is de Restaurant tot na middernacht 2 uren geopend. Groote Zalen disponibel voor gezelschap pen om te My vleiende met een druk bezoek vereerd te worden, biyf ik met allo achting, UEd. Dw. Dienaar, Lcdcknntcn, Wiegen en Veldbedden. Er wordt ton spoedigste gevraagd: een tusschen do 15 en 18 jaren, goed kunnende melken, om dadeiyk in dienst te treden. In persoon zich aan te melden: Postkan toor Lisse. zijn van Bleekzucht, Bloedarmoede, wilt gij de verloren krachten hergeven aan de personen, verzwakt door Ziekten, Maagongesteldheid of koortsen,wilt gij uwe kinderen beschutten tegen te sterke groei en hunne Krachten vermeer deren, gebruik dan samengesteld uit het Dit Elixeris zeer aangenaam te nemen, is in Frankrijk zeer gezocht en geeft in zeer korten tijd eene verbazende uitkomst. liet remplaceert gedurende de zomermaanden geheel het gebruik van Levertraan. Iloofddepót voor Nederland MAISON DE SPÉCIALITÉS FRANIJAISES, Galery 34, AM- STERDAM; verder ROTTERDAM: van San ten Koli F DE.X HAAG Happel, Wagen straat LEY DEN: A.-j. Groen, Haarlemmer straat, 70;Zwolle,-Wed» J.-Rave; UTRECHT: J.-P. van der Bergii Z", Heüigenweg, ver der bij alle apothekers. West-llavenstraat So. 2. Te Arnhem by PITLO, Apotheker, J. M. POLAK, Hof-Apotheek, Hoogstraat 28, te Am sterdam, JOH. S. J. B, WESSELING, Ane- De vanouds bekende Merk: GEKROONDE VALK en SterkIIAAS A SLEUTELS, Cl.y*€S opvolgster van „DE HAAN SLEU'ÏELS". Hoofdagent te Leiden: J. F. RIEDEL, Boommarkt. Standplaats, gedurende de Kermis: Vlsehbrug, bock Aalmarkt, en Haar lemmerstraat IVo. trOa. J. v. d. PLAS. gang 35, te Haarlem. voor Hll. Amateurs, uitmuntend werkend, (geen speelgoed) f 13.75 on hooger, zyn weer voorhanden. Zoo ook alle benoodlgd- hedengelegenheid voor practisc-h onder richt. A. kOORES'HOFF, Kon. Ilofphotogr., Aloölaan by Leiden. Brccde Scheidingen op het lioord, veroorzaakt door het uitvallen van het haar, worden geheel onzichtbaar gemaakt door den ondergeteekende, die persoonlyk maakt, ge heel volgens de natuur: Dames-Kapsels, Schei dingen, -Vlechten, enz. Magazyn van Fransche en Engelsche Parfu merieën, Brosseiïeön, Peignerieën, enz. Laat zich desverkiezonde voor het haar- werk aan huis ontbieden. E. J. DE BRITY1V, Kapper, Haarlemmerstraat 98, Leiden, Volkomene genezing der Breuken, speciale inrichting voor Vrouwenziekten, genezing der verzwakkingen en verplaatsing der Baarmoeder. Eene Dame is aan het gesticht verbonden. Dr. WAERSEGERS, Breukmeester van de Belgische Gasthuizen, Groot-Officier, Comman deur enz. van verschillende Orden, 60 gouden Medailles en Eere-Diploma's. De ondergeteekende beveelt zich aan tot het leveren van puike eerste qualiteit Machine-, Gas-, Haard- en Kachelkolen tot zeer lage pryzen. Monsters te verkrygen aan het Stations- terrein Hollandsche Spoor. Ook te verkrygen geklopte Cokes tego biliyke pryzen. CAROBT, Stationsweg onder Oegstgeesl,

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6