I N°' 8720. Maandag S3 Juli. A°. 1888. Dercle Blad (Bsze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 21 Juli. Feuilleton. De Prima Donna PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franoo per poeiN 1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Offlcieele Kennisgevingen* PRUS DER ADVERTENTIBN: Tan L—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. GrojjBre lettere naar plaattrnlmte. Voor het in- caeaeeren buiten de stad wordt 0.10 berekênd. SCI1ITTËRIJ. Burgemeester en wethouders van Leiden doen te 'eten, dat de Commissie, volgeos art. 15 der "Wet op Schutteiijen, van den llden April 1827 (Staats rad No. 17), benoemd tot het onderzoeken van en leslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uit sluiting, nader zal vaceeren op het Raadhuis dezer ;emeonte, op Donderdag den 26sten Juli aanstaande, namiddags to zes uren. Er worden dienvolgons opgeroepen: I 1°. al de zoodanigen, die aan do loting van dit jjaar deelgenomen hebben; I 2°. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier jzijn komen wonen en geboren zijn in de jaren 1854 tot 1862 ingesloten; 3°. zij, die ambt-halve zijn ingeschreven en eenige !eden tot vrijstelling vermeencn te hebben; 4°. degenen, die na hunne indi^nstste'.ling bij de cliutterij recht op vrijstelling hebben verkregen ilsmede dio bij het bataljon om lichaamsgebreken ijdelijk zijn vrijgesteld, en 5°. degenen, dit?" volgens art. 3 L. en M. der Wet als tot de nacht- of brandwacht behoorende, lijf- of huisbedienden zijnde, of bedeeld wordeüde, vrijstelling kunnen erlangen; allen voor zoover zij in de vorige zitting niet mochten zyn verschenen: om zich voor gemelde commissie te vervoegen, op bovengemelden dag, al ware het dat bij hen geen oproepings-biljet was ontvangen, ten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet versch nen, gea ht zullen worden geene reden tot vrrstelling te hebben en mitsdien, overeenkomstig art. 16 van Zijner Majes- teits besluit van den 28sten Juni 1828 (Staatsblad No. 42), voor zooverre zij dienstplichtige nommers getrokken hebben, bij de schutterij zullen worden ingelijfd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 21 Juli 1888. E. KIST, Secretaris. Do 9do jaarlykaehe examens der Neder- landsche Toonkunstenaars-vereeniging zyn gis teren te 's Gravenhage, in het lokaal der Loge, voortgezet. Van de 4 candidaten is geslaagdvoor piano (lager onderwijs)mej. J. M. De Loos te Loiden. Mej. N. Van den Bergen te Rotterdam, is benoomd tot onderwijzeres aan eene bijzondere school to Leiden. Voor het feest in de „Rotterdamsche Diergaarde" ter viering van haar 30-jarig be staan had het weer niet gedoogd dat hot op den eigenlijken herinneringsdag, Dinsdag, plaats vond, en de gehoelo week heeft het zich niet laten aanzien dat er eenige veran dering ten goede zou komen. Maar ziet, het veranderde en men had gis teren den schoonsten avond, welke zich den ken laat om te illuminoeren en vuurwerk af te steken, dat immers het voornaamste deel van hot programma uitmaakte. De tuin zelf was smaakvol met guirlandes en nationale vlaggen versierd, terwijl op een tweetal plaatsen eerepoorten waren opgericht, welko, toen de avond gevallen was en do giorno- en vetglaasjes verlichting ontstoken was, een tooverachtig aanzien boden. Vooral was dit het geval bij het tweetal rustieke bruggetjes; de lichtjes werden daar duizend voudig in het water weerkaatst. Een tweetal muziekcorpsen, het Rotter- dam8ch harmonie orkest, kapelmeester de heer Muller Berghaus, en de stafmuziek van het 4de reg. inf., kapelmeester de heer Mann, speelden een programma vol afwisseling en zorgden er voor dat alom eene feestelijke stem ming heerschte. Het vuurwerk was zooals men dat van een schitterend vuurwerk kan verwachten. Vooral muntten uit de uitbarsting van Krakatau op den rotstoren en het laatste nummer, geti teld „Herinnering aan het 30 jarig bestaan der Diergaarde", waarin o. a. het beeld van den heer Van der Hoop als eene gepaste hulde aan een der oprichters voorkwam. Duizenden menschen bevonden zich op het feestterrein. Zij, die een plaatsje hadden kunnen machtig worden, waren daar reeds des mid dagsoin vier uren. Het feest begon om halfacht. Het bestuur mag met voldoening op de organisatie er van neerzien, waarbij de orde, niettegenstaande de volte, geen oogenblik werd gestoord. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag den 30 Juli 1SS8, des avonds, te acht uren, in de vergaderzaal der Tweede Kamer. Het „Hbl." ontvangt van mr. W. De Sitter het volgend schrijven uit Dieren, dd. 20 Juli 1888: „Mijnheer de Redacteur! In de zitting van de Tweede Kamer der Staten Generaal van 17 dezer heeft het lid Domela Nieuwenhuis mijne aftreding als lid der Eerste Kamer in verband gebracht mot de omstandigheid dat ik do betrekking van commissaris aan de Nedorlandscho Bank bekleed, en gezegd „Het schijnt althans het kan wezen dat hu gevoeld heeft inderdaad niet in staat te zijn om geheel onpartijdig en onbeva' -n te oor- deelen over deze zaak" enz. „Ik stel or pry's op, M. d. R., teverzekoren dat genoemd lid in dozo door den schyn is bedrogen,„daar er tusschon mijne aftreding alp lid vaii de Eerste Kamer der Staten Generaal en myne betrekking by de Ned. Bank geen verband, hoe ook genaamd, bestaat. „Het zal my aangenaam zjjn wanneer gij, M. d. R., aan deze myne verklaring door plaatsing van deze regelen in uw blad de ge- wenschto openbaarheid wilt geven. By hot afdcolingsondorzook in do Tweede Kamer van het ontwerp van wet tot goedkeuring der op 16 November 1887 te 's Gravenhage gesloten internationale overeenkomst tot het tegengaan der misbruiken, voortvloeiende uit den verkoop van sterken drank onder de vis- schers op de Noordzee buiten de territoriale wateren, werd in het algemeen instemming betuigd met deze wetsvoordracht. De klacht werd echter vernomen, dat zoo lang was ge draald met de indiening er van, ofschoon de visschers, met het oog op da uitrusting hun ner scuepen, er groot belang bij hadden, tijdig ei. medo bekend te zijn. Niott6min waren vele loden er niet van overtuigd, dat het beoogde doel door de voor gestelde bepalingen zoude bereikt worden. Vooral achtten zij de bevoegdheid aan de bevelhebbers der kruisers, met het politietoe zicht belast, onvoldoende. Zoolang visitatie van het vaartuig, waar overtreding gepleegd wordt, niet kan plaats hobben, meenden deze leden da* de overeenkomst tot geen resultaat zoude leiden. Door den gemeenteraad van Amsterdam is mr. P. Pet met ongeveer algemoene stem men benoemd tot wethouder der hoofdstad. De heer Pet is een bekwaam en hoogst achtenswaardig man, die als advocaat en raadslid het vertrouwen won van allen, die hem leerden kennen. (Hbl.) Bij beschikking van den minister van marine is de benoeming van den jongeling IJ. C. ,J. Smepts tot adelborst 3de kl. voor den zeedienst, op -verzoek ingetrokken, en is alsnog, met- 1 Sept. a. s. benoemd tot adelborst 3de kl. voor den zeedienst, de adspirant C. Aronstein. De oud studenten der Utrechtsche hooge school, die in 1830 een vrijwillig jagercorps vormden, om de rechten van het vaderland te helpen verdedigen, zullen den 13 Aug. a. s epne réunie houden in het „Hotel la Station" te'JJtrecLt, om dien dag kameraadschappelijk doft' te brengon. Door den architect A. Van dor Steur Jr. werd dezor dagen to Hoomstedo in het logement „Het Wapen van Heemstede" aan besteed het maken van oen gebouw, dienende tot vorploging van lijders eerste, tweede en derde klasse, en zulks voor rekening van de Vereeniging tot verpleging van ljders aan vallende ziekte. Van dertien inschrijvers waren biljetten ontvangen. Het hoogste hiervan was 33,790 en het laagste van B. Hagen, tim merman te Haarlem, voor ƒ30,200. In Cambier van Nooten's boekhandel, te Alfen aan den Rijn, is verschenen„Acht dagen in Brussel," beknopte gids ®>or Brussel en omstreken. - Het „Nieuwe' van den Dag" zegt o. a. van dit werkje: De tentoonstelling te Brussel zal dit jaar ongetwijfeld een grooter getal landgenooten daarheen lokken dan ge woonlijk het geval is. De „Beknopte Gids door Brussel en omstreken" zal dus een welkome leiddraad zjjn in de handen van zoovelen, die vreemdelingen in die stad zjjn en daar een weekje wenschen te vertoeven. De titel luidt: „Acht dagen in Brussel" en nu komt de schrijver als 't ware den reiziger van den Gare du Nord afhalen, wijst hem met de verschillende tarieven de beste gele genheid aan om por rijtuig of por tram een geschikt hotel en restauratie te zoeken e:i geleidt hem gedurende de acht dagen van zyn verblijf op allerlei aangename uitstapjes en naar alle mogelijke bezienswaardigheden, zelfs den avond niet uitgezonderd. Bevatten de meeste reisgidsen slechts eene opsomming van beziens waardigheden in het algemeen, het eigenaardige van dit werkje is juist, dat het eiken dag afzonderlijk afdeelt en men, daarmede gewapend, zich kan beschouwen als in het gezelschap van een echten Brusselaar, die flink op de hoogte van de stad is en het er op gezet heeft den bezoeker alles goed te laten zien. De zeer geringe prjjs zal hot zeker in veler handen doen.komen. Z. M. heeft den heer L. C. H. Fritsch erkend en toegelaten als consul van België te Makassar; aan mr. C. PynackorHordijk, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter, tevens lid van het collego van regenten over de Rijkswerkinrichtingen Veen- huizen No. 1, 2 en 3, onder dankbetuiging voor de in die betrekkingen bewezen diensten- met ingang van 1 Aug. 1888, aan A. Smit, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Vlissingen aan Carl Fuldmann, geboren te Keulen, ver gunning verleend de geneeskunst uit te oefe nen op Nederlandscho zeeschepen, met uitzon dering van oorloge-vaartuigen, onder voor waarde, dat hy de wotteiyke bepalingen om trent de uitoefoning dor geneeskunst in Neder land, stiptelyk nakome; voor den tyd van drie jaren, met ingang van 1 Augustus e. k., tot plaatsvervangers van den districts-veearts, wien Zevenbergen als standplaats is aange wezen, benoemdde veeartsen P. A. Van den Munckhof, te Boksmeer, en A. J. Vlamings, 1) DOOR AXEL, LAXCiE. In Bella vista, oen hotel van den eersten rang te X., eene bekende internationale bad plaats, waren alle vertrekken, zelfs de zolder kamertjes, reeds verhuurd. De toeloop van vreemdelingen was groot en men kon blydo zjjn mot in de maand Juli nog een logis te vinden. Ik achtte my gelukkig een net beneden kamertje in bezit te hebben, hetwelk de hotel- houdster voor mij, als oude bekende, gcreser- jg veerd had, en zoodoende kon ik het rustig aanzien, dat anderen gehool niet geplaatst werdon of op de 2de of 3de verdieping moes ten gaan wonen, hetgeen voor lieden, die zich opi geene gezonde beenon konden beroemen, allesbehalve aangenaam was. Het was op een drukkend warme namiddag in [de maand Juli. Een rytuig, waarin eene diep gesluierde dame zat, hield voor dp poort van Let hotel stil. De koetsier vroeg den portier, die met de gewono vlugheid toegesneld was, of er nog kamers to huur waren, en toen deze ontken nend op do- vraag antwoordde, lichtte de dame den sluier op en liet een „Och, hoe vreeselyk 1" hooren. Op dit oogenblik kwam de hotelhoud ster naar buiten en gaf haar leedwezen te ken nen, dat er geene plaats meer beschikbaar was. „Dus zal ik genoodzaakt zyn weder te ver trekken," zuchtte de bleoke vreemde, die sporen van zeldzame schoonheid droeg, „en ik had gehoêl -mijn vertrouwen in do baden gesteld; sinds vanhlorgon echter vroog ik te vergeefs om onder dak te komen." „Hoe gaarne zou ik u van dienst willen zyn, mevrouw," hernam do hotelhoudster, „maar hot is onmogelijk, u een vertrek af te staan, het eenige, door mjj zelf bewoond, zal nauwelijks voldoende zynover cenigo dagen echter zal op de eerste verdieping eeno kamer beschikbaar worden." „Ja,.maar wat kan my dat helpen?" ging de damo voort, „als ik gedurende dien tijd niet geplaatst kar. wordenach, ik zou zoo gaarne rust willen nenaen, want ik lijd zulke pijn." De hotolhoudster scheen diep modelijden te gevoelen; ze vloog in 't huis terug, gaf haastig eenige bevolen en verscheen wederom met do tjjding dat zy bereid was hare eigen kamer te ontruimen, zoo mevrouw er genoegen mede wilde nemen. „Zeker, besto vrouw, ik ben u oneindig dankbaar," gaf de vreemde ten antwoord, en toen ze door den portier en koetsier uit hot rytuig word getild en in het huis, meer ge- dragon dan geleid werd, zag men'aan de pijn lijke trekken wat ze te lijden had. Den vol gorden dag verhaalde mij de kellner, door zjjne collega's „de babbelaar" genoemd, dat de gisteren aangekomen dame 's nachts ern stig ziek was gewoest, en dat zjjne meestors haar liad moeten oppassen. De vreemde, met haar edel, fijn pro fiel, had myne belangstelling gewektik deed dagelijks onderzoek naar haren toestand en eerst na verloop van eene goheele week verzekerde men mij dat de dame zoover her steld was, dat zy met de „kur" een aanvang kon nementoen zag ik haar trouwens ook iu een rolstoel naar het bad rjjden. Hot was een heerlijke namiddag. De Kur- kapelle intoneerde den „Hochzeitsmarsch" uit Lohengrin, welke mjj altijd, in welke levens omstandigheden ik my ook bevinden mocht, als electriseerde. Met reuzenpasson haastte ik mjj naar den „Kurgarten", maakte mij mees ter van een aangenaam luisterhoekje en wilde geheel mijne aandacht wjjden aan de overwel digende tonen van den grooton componist. Daarvan zou echter niet veel komen. Mjjne medebewoners der Bolia vista voegden zich bij my en zoo was ik spoedig door oen kring van vrooljjko, lachende menschen omgeven, die het my onmogelijk maakten naar de tonen der muziek te luisteren. „Zie eens, daar hebben wjj de geblankette baronesse, geheel in „crème," zeide de echt- genoote van den kolonel en tikte my met hare parasol op don schouder, „en daar, kyk maar, de Weener danseres, met de oude excellentie, hoe dio woer aan het coyuettee- ren is!" Ik kon my niet langer aan do algemeene conversatie onttrekken en hoorde dan ook hoe de oude excellentie het bekoorlijk krulle- kopje met titulaties als „myne allergenadigste freule" als hot ware overstelpte. IIoo de tjjdon toch veranderen! Frederik de Groote kon over de evon schoor.e als vermaarde Barberini nog schrijven: „hoe dezo creatuur het veiligst naar Borlyn over te brengen is," en hier werd eene onbekende danseres met eerbewijzen overladen, zooals men die anders niet dan personen van staat en rang aandoet. Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 9