N°. £723. A'. 1888. feze Qourani wordt dagelijks, met uitzondering van <&pn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 21 Juli. Femlleton. Een gelukkig Huwelijk. Maandag JTnIi. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COTJBJLHT: Toot Loiéo por I 1.10. truor por poot.l.M. IfeoaAnrtgk» Sommin.IJl. PBUB DU ADVTCT AN TUK: Tu 1—1 1.05. I«der« rtgt 1 meer O.ÏTft, örooVer* lettert nur pl*ttoraimW. Toot hei ia* i buiten de ikd werdt 0.10 berekend. Heden genoot onze gemeente de eer bezocht te worden door prins Albert van Pruisen met gevolg. De Prins bezichtigde het een en ander alhier, bracht o. a. een bezoek aan den heer W. E. Horloos, kunsthandelaar in do Paarden- steeg, waar Z. K. H. weder eenige inkoopen deed van beteekenis, en gebruikte tegen twee uren een déjeuner in het hotel „du Lion d'or.' Door den burgemeester dezer gemeente zyn, als hoofd der gemeente-politie, by besluit van den 16den Juli jl., do conducteurs, koet siers, hulpconducteurs en hulpkoetsiers der Rotterdamsche Tramweg-maatschappy alhier, aangesteld tot onbezoldigde agenten van politie. Na overleg met den voorzitter der Com missie van Fabricage, geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging aan C. J. Do Nie vergunning te verleenen om eene stoep te leggen op openbaren gemeentegrond vóél de nieuw gebouwde huizon aan den Middel weg No. 19 en 19b, mita de stoep niet meer dan 88 centimeter buiten den gevel uitspringe en worde gelegd overeenkomstig aanwijzing van rooimeesters. Nu en dan zijn by B. en "Ws. klachten ingekomen omtrent eene te-late-plaatsing van de kachels in de onderscheidene schoollokalen, zoomede omtrent eene te late-wegneming. Hieromtrent merken B. en "Ws. op dat, be halve de calorifères, haaiden en kachels van verschillende vormen, voor de scholen onge veer 160 kachels van hetzelfde model voor handen zyn, waarvan de jaarlyksche herstel ling zou kunnen worden bespoedigd, wanneer steeds de noodige stuks in voorraad waren van de onderdeelen, die het meest te lijden hebben, zoodat, als de kachels in den zomer aan de Stadswerf zjjn, de beschadigde deelen slechts door andere te vervangen zijn, waarna in den winter het eigenlijke herstellen dier deelen kan plaats hebben om tegen den vol genden zomer als reservestukken te dienen. Daar bovendien sommige kachels met te groote gebreken terugkomen om door vervan ging van enkele deelen in orde te worden gebracht, zal het tevens wenschelijk zijn eenige reservekachels aan te schaffen. De commissie van fabricage heeft uit dien hoofde voorgesteld bij onderhandsche aanbe- Slot.) Naar het Duitsch van T. VOS KiPFF - ESSEXTHE. steding aan te schaffen12 nieuwe school- kachels, 40 onderkolommen, 10 bovenkolom- men, 150 kachelpijpen en 20 T-stukken. Voor een en ander zal ongeveer f 520 be- noodigd wezen, met welk bedrag de posten voor schoolmeubelen zullen dienen te worden ver hoogd. Vervolgens zullen nog enkele artikelen der begrooting met een zeker bedrag moeten worden verhoogd, als de post Onderhoud van het Raadhuis. In do eerste plaats is een der vloeren in het bureel van politie moeten vernieuwd wor den, welk werk niet kon worden uitgesteld. Ten tweede is eene verandering en uitbrei ding van de gasleiding voor het Raadhuis noodig, in verband met de plaatsing van meerdere gaskachels. Ten derde waren er aan den gevel van het Raadhuis nog eenigo herstellingen te verrichteneen gedeelte namelijk van de hard- steenen lijst boven de hoofdwacht bleek bescha digd en moest vernieuwd wordeneen zand- steenen latei eveneens, terwjjl verder hier en daar nog iets moet worden bijgewerkt. Voor een en ander is een bedrag van ongeveer f 375 benoodigd. Verder is geklaagd over lekkages der boven lichten in het schoolgebouw der school 3de klasse No. 1 aan het Plantsoen, en het is noodzakelijk bevonden daaraan herstellingen aan te brengen, waarvan de kosten worden geraamd op f 380. Eindelijk is op de begrooting een bedrag van 300 toegestaan voor de herstelling van eenige huisjes in de Dolhuissteeg, behoorende tot do voormalige administratie der vereenigde Gast- en Leprooshuizen. Nu met het werk begonnen is blijkt, zooals meermalen met oude gebouwen het geval is, dat er meer aan te doen is dan oorspronkelijk werd vermoed, en dat, wanneer men de huisjes bewoonbaar wil houden, het herstel niet, zooals het plan was, over eenige jaren kan worden verdeeld, maar spoedig moet geschie den. Op de begrooting voor 1889 zal uit dien hoofde een bedrag van ƒ1400 voor dit doel worden uitgetrokken. Intusschen zullen ook voor dit jaar eenige meerdere gelden noodig zjjn, ten einde sommige huisjes nog bewoon baar te maken, waarvoor thans f 170 vol doende zal wezen. B. en Ws. geven den gemeenteraad op grond Het besproeien der wegen en het ver keerde plaatsen der naambordjes waren voor hem slechts bijzaken geworden. Ik verklaarde op zekeren dag, dat ik nog nooit te Weenen zulke stevige, prachtige kin deren gezien had. Dit wierp de eerste licht straal op de overeenstemming der echtge- nooten. Beiden verklaarden mij met evenveel vuur behalve dat hy haar overschreeuwde dat de kinderen geheel volgens het Jaegerscbe wolregime grootgebracht warendaarom waren zij zoo flink uit de kluiten gewasschen en zoo gezond. In de oogen der ouders waren zij mooi, omdat zij het „vaste vleesch" hadden, dat het ideaal van den wolapostel is. De ouders waren zeer verheugd dat deze kinderen nu een voorbeeld zouden worden van de verbete ring, welke dit stelsel in het geslacht der men sehen belooft te brengen. Zjj prezen Gustaaf Jaeger, den „verstandigen" man, die, spot en ongeloof trotseerend, zijne hervormingen ton uitvoer bracht. Het geheele huis van mijn vriend was daarom ingericht volgens Jaeger's regimezelfs de hond had een nest van wol, om niet eens van de kinderen te spreken, die geen draadje linnen of katoon aan het ljjf hadden. Zjj waren van top tot teen normaal- menschen a la Jaeger. Nu twijfelde ik er geen oogenblik meer aan do geestdrift, welke beiden bezielde voor dezen wolapostel, was de grondslag voor de har monie van dit echtpaar. Weldra werd mijne meening ten volle bevestigd. Op zekeren dag was Schuster voor zaken naar Weenen gegaan, en ik ontmoette Elisa op de wandeling, waar wij samen keuvelden, terwjjl de kinderen speelden. Op mijn aan dringen vertelde zij mij het een en ander omtrent de geschiedenis harer verloving. Mej. Elise had van de liefde en het huwelijk steeds de juiste begrippen gehad, welke be tamen voor eene gouvernante en predikants dochter; het was haar nooit, zelfs niet ééne enkele maal gebeurd, dat zy verliefd werd; daarop scheen zij trotsch te zijn. Eens echter woonde zij eene voordracht bjj van prof. Jaeger en sedert stelde zjj het levendigste belang in hem. Haar prozaïsch karakter geraakte nooit in vuur voor een pianist met lange haren, oen yankist, gezeten voor zijn nieuw instru ment, of een tooneelspeler met eene fraaie stem, maar de practische taak, welke Jaeger zich gesteld had, en zjjn beroemd weefsel maakten een diepen indruk op haar jonkvrouwelijk gemoed. Do apostel vertrok, maar mej. Elisa zond hem een ongeto9kenden brief na, waarin zij hem haren bijval betuigdo en zjj droeg, van dat oogenblik af aan, do kleeding van Jaeger. Nu leorde zjj Schuslor kennen, wiens vrjj- van een en ander in overweging eenige artike len der begrooting voor dit jaar te verhoogen. Zij geven tevens in overweging de benoo- digde verhoogingen te vinden door afschrijving van den post voor Onvoorziene Uitgaven. De Commissie van Financiën bericht dat zjj de suppletoire staten van begrooting en de staten van af- en overschrijving, dienst 1887, van het R.-K. Wees- en Oudeliedenhuis ea het R.-K. Armbestuur heeft onderzocht. Vermits dat onderzoek tot geene bedenkingen aanleiding heeft gegeven, stelt zjj voor die staten goed te keuren. Krachtens vroeger Raadsbesluit werd aan den heer P. Van Driel Bz. tot wederopzeg- gens vergunning verleend voor het in gebruik nemen van terrein aan den Vestwal, aan het einde der Oost-Havenstraat, voor de oprichting van eene machinale tapijtklopperjj. Thans worden door adressant nog 4 centi aren in gebruik verzocht tot uitbreiding van de inrichting. Na overleg met de commissie van fabricage, is het B. en Ws. gebleken dat de uitgestrektheid van het terrein aan den Vestwal langs de Heerensingelgracht niet toelaat meer grond in gebruik te geven dan reeds is afgestaan, aangezien die grond voer de gemeente als bergplaats van oude keien moet beschikbaar blijven. B. en Ws. geven mitsdien in overweging afwijzend op het verzoek te beschikken. B. en Ws. loggen den gemeenteraad over een schrijven van de Gedeputeerde Staten, dd. 16/18 Juli jl., waarby de Raad namens den minister van binnenlandsche zaken wordt uitgenoodigd in te trekken de tweede alinea van artikel 1 der in de Raadszitting van 28 Juni jl. vastgestelde Verordening, regelende den werkkring der Commissie van Fin., luidende: „Het lid van het Dageiyksch Bestuur, speciaal met de voorbereiding der finantiëele zaken belast, is Voorzitter van de Commissie van Financiën," en zulks ten einde eene vernietiging van Regeeringswege te voorkomen. B. en Ws. geven alsnu in overweging de bedoelde bepaling in te trekken en tot eene nieuwe stemming over de aldus gowyzigde Verordening over te gaan. Gedeputeerden hebben als hun gevoelen te kennen gegeven dat de Raad inderdaad onbe voegd moet worden geacht een voorschrift als het bovenvermelde te geven. I denkery en losse taal haar zedelijk gevoel kwetsten. Maar hij was een wolraensch; hjj stond daar voor haar in de kleeding van den wólapostel, al was bij ook niet even steug gebouwd. Nu beoordeelde zjj hem zachter; hy kon wel eens in menig opzicht gelijk hebben. Zjj spraken met elkander steeds over Jaeger. Hy liet zich eens ontvallen, dat hjj alleen dan zou trouwen, wanneer hjj eene „verstandige" vrouw kon vinden, die afstand deed van wit ondergoed en hot huis geheel „normaal," volgens Jaeger, inrichtte. Op hetzelfde oogen blik voelde Elisa aan het versnelde kloppen van haar hart, dat zij de vrouw was, die hy zocht. Eens trof Schuster haar alleen in het huis harer kweekelingen; do kinderen waren met mama uitgegaanhy vroeg haar deelnemend hoe hare betrekking haar beviel en of zy tevreden was. Zy antwoordde dat zy het daar aan huis zoo goed had, als zy in eene af han- kelyke betrekking slechts verlangen kon; natuurlyk moest zy zich in tal van dingen schikken. Zy wenschte o. a. hare leerlingen „normaal" te kloeden, maar de kinderen wilden niet en do moeder was zwak genoeg om den kinderen hun zin te geven, wyl zij noch vóór, noch tegen Jaeger was. Toen reeds zeide Schuster: „Gy verdient een „verstandigen" man te krygen en een eigen huis te hebben gy bezit karakter." Vier weken later gaven zjj elkander het jawoordElise beloofde alle vooroordeelen op Naar aanleiding hiervan, bericht hun do minister van binnenlandsche zaken dat ook naar Zyner Excellentie's oordeel al. 2. van art. 1 der door den Raad vastgestelde veror dening niet behouden kan blyven. „De Raad aldus schryft de minister is niet bevoegd omtrent de verdeeling der werkzaamheden tusschen de leden van het Dagelyksch Bestuur voorschriften te geven en dus ook niet om te bepalen welk lid van dat bestuur het voorzitterschap der hier be doelde commissie zal bekleoden." Daar de verordening den 4den September a. s. in werking zal treden, zal de minister gaarne het bericht omtrent het door den Raad aan deze uitnoodiging gegeven gevolg spoedig ontvangen. Voor de akte lager onderwys gymnas tiek zyn te's Gravenhage den 19den en 20sten geëxamineerd 12 candidaten. Toegelaten wer den de heerenJ. B. Rauwerda van Leeuwar den, M. A. Bracht van Finsterwolde, E. J. Poll van Nymegen, O. J. Ton Thye van Haar lem, A. Kruis van Dordrecht, en R.Davidson van Hoogkarspel. Door den gemeenteraad van Utrecht is besloten tot het uitschryven eener prysvraag voor den eventueelen parkaanleg en de exploi tatie van het onlangs aangekochte buitengoed „het Hoogeland", alsmede van de terreinen, in de nabyheid daarvan gelegen. De redactie van „De Nederlandse/ie- Spectator" heeft merkbaar eene moeiiyke week doorgebracht. Daar er weinig op poli tiek gebied gebeurde, scheen een onderwerp voor de plaat, gewoonlyk by dit werk gevoegd, niet gemakkeiyk te vinden. "Wat nu te doen? Dat men er zich uitstekend heeft weten uit te redden, doet ons het papier zien, waarop de plaat gedrukt had moeten zyn. Men ziet togen het licht het Nederlandsche wapen, dat veelal op Hollandsch papier voorkomt. Daar onder het 3-regelig versje Daar niets gebeurt in Staat en Kerk, Ziet men, by regenzwanger zwerk, Den Leeuw alleen als watermerk. Naar de „N. R. C." verneemt, zal er binnenkort by het departement van waterstaat, handel en nijverheid eene reorganisatie plaats hebben, waardoor een deel van het tydelyk personeel, dat thans nog by de spoorweg- afdeeling werkzaam is, buiten dienst of op wachtgeld zal kunnen worden gesteld. zyde te zetten, van alle modes afstand te doen, en het huis geheel op de wyze van professor Jaeger in te richten. Zy had woord gehouden, haar echtgenoot waardeerde haar, hy was tevreden, ja, gelukkig zelfs. Van hartstochte- ïyke liefde was tusschen hen beiden nooit sprake geweest zelfs niet eens van grooto teederheidmaar zij waren door het geme6n- schappelyk belang en de natuurlyke levens- wyze d la Jaeger verbonden, „wel verre van door de wol geverfd," onverbrekelykTwee zielen, gloeiende van liefde aaneengesmeed,"' zooals Vondel zong. Elisa vergeeft haren echtgenoot om dit ééne al zyne grillen. Zy was tevreden in het be- wustzyn van hare eigenaardige levenstaak, in hare onontbeerlykheid. De kinderen hadden den band nog nauwer toegehaald; beide oudera toch waren het volkomen eens dat zy hen li la Jaeger moesten opvoeden. Ik wenschte mevr. Schuster van harte geluk. Niet alle echtparen levon in zulk eene onge stoorde harmonie. By eene volgende gelegenheid zeide ik tot Schuster: „Wanneer men een paar geslachten zoo opvoedde, als uwe kinderen, in znivore, dierlyke wol zoudt gy dan niet vreezen dat de wol eindelyk wortel schoot en de menschen met eene harige huid bekleed werden?" „En zoudt gy dit dan zulk een ongeluk vinden?" vroeg hy. „Dan kwam er ten minsto een einde aan die verwenschto mode! Dat zou heel „verstandig" zyn."

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5