N°. 8718 Woensdag IS Juli. A0. 1888. fêourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 17 Juli. Feuilleton. ËvZ LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Tow LokUa pw 8 nuadM.1 JO. Pnioo por poot.77.".. LH. HhoMVh Nonnon.AM. PRIJS DER AD VERTEN TIRE Tob 1—8 r*«oa 1.01. Iodoro rogol mow/0.1 Tg. (hootoro lotton noor pUotwoimto. Toor hot la- hsitOB do otod wordt 0.10 berekend. Officieel© Kenniggeyingono De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter lgemcene kennis dat op heden aan den ontvanger t-r Directe Belastingen alhier zrjn ter hand gesteld rie primitieve kohieren van het patentrecht, wijken en II, III en IY, alle voor den dienst 1888/89 en xecutoir verklaard den lLden Juli 11., en herinnert oorts de belanghebbenden aan hunne \erplichting m hunnen aanslag op den bij de Wet bepealden oet te voldoen. Leiden. De Burgemeester voornoemd, 7 Juli 1888. DE KANTER. In de Staatscourant is heden opgenomen et verslag vari de commissie, van 1 Augus tus 1887 tot en met 31 Juli 1888 te Leiden belast met het afnemen der practische ge neeskundige en tandheelkundige examina, volgens artt. 2 en 8 der wet van 25 December 1878 (Stbl. No. 222). De examina werden afgenomen, met uit zondering der practische pharmaceutische, waarvoor het pharmaceutisch laboratorium werd beschikbaar gesteld, in het academisch ziekenhuis en in het Boerhaave laboratorium. De voorloopigo vergaderingen en de slot vergadering worden gehouden in eene der col legekamers van het nosocomium, de meeste algemeens vorgadoringen insgelijks; slechts enkele in het physiologisch laboratorium, na afloop der academische examens. Aan hot einde van het vorslag meent do "commissie te moeten opmerkzaam maken op het feit, dat l>y velen der geëxamine'erden eene zoo gebrekkige kennis bestaat der La- tynscho taal, dat dit eene ware belemmering in hunne studie moet worden geacht. By enkelen gaat dit zelfs zóó ver, dat zy niet in staat zyn een recept te lezen of te verstaan. De lsto luitenant-kwartiermeester Woud stra is alhier by de hoofdadministratie van het -tde regiment werkzaam gesteld. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hielden heden hunne tweede zitting in den foyer van het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Hage. y De voorzitter, mr. C. Koek, deelde o. a. mede dat zpn ingekomen adressen van de gemeente besturen van Nieuw-Beierland en Stellendam, verzoekende uit de provinciale kas subsidie voor het vorkrygen van geneeskundige hulp.— 'eze aanvragen zyn in handen gesteld van ed. Staten, ter beschikking. Tot algemeen rapporteur van de afdeelin- gen is benoemd do heer H. Ph. De Kanter. In deze zitting waren aan de orde gesteld I. Benoeming van een lid van het college van Gedeputeerde Staten (vacature-mr. C. W. Hubrecht). De uitslag is dat gekozen werd mr. D. Van Weel te Rotterdam, met 46 van de 69 geldige stemmen. Op mr. H. graaf Van Hogendorp waren uitgebracht 21 stemmen. De heer mr. D. Van Weel verklaarde zich bereid de betrekking aan te nemen en ver zekerde zijn ambt te zullen vervullen met geheele toewyding, onpartydigheid en stiptheid, en zooveel mogelyk den bloei en de welvaart der provincie te zullen bevorderen. II. Benoeming van een buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten. Daartoe werd op nieuw gekozen de heer W. C. M. Begram, met 56 van de 71 stemmen. De heer Th. L. II. H. Borret verkreeg 13 stemmen. De heer Begram verklaarde do benoeming aan te nemen. III. Aanvrage der gemeente Rozenburg om provinciaal subsidie voor den aanleg van een nieuwen voerweg, in verband met het veer tusschen Rozenburg en Nieuwesluis, mot het voorstel van Ged. Staton om deze aanvrage opnieuw in hunne handen te stellen ter fine van rapport in de herfstvergadering. Dien overeenkomstig werd besloten. Z. K. H. Prins Albert van Pruisen met gemalin, drie zoons en gevolg zyn heden voormiddag te 11 u. 50 m. met do Rynspoor in de residentie aangekomen. Zy werden op het stationsperron verwel komd door den Duitsehen gezant en diens secretaris, den commissaris dos Konings mr. C. Fock, don burgemeester mr. A. J. Roest, den waarn. gouverneur der residentie gen.- majoor Klerck, den thesaurier des Konings baron Snouckaert Van Schauburg, den hof maarschalk des Konings baron De Constant Robecque, baron Van Hardenbroek Van Berg ambacht en graaf Van Limburg Stirum en echtgenoote, die der prinses een bouquet aanbood. De vorstelyke familie begaf zich kort na hare aankomst in open rytuigen naar Sche- veningen, alwaar zy in het Oranjehotel in trek nam. Morgen te elf uren zal het sectie-onderzoek plaats hebben van het ontwerp-Voogdywet in de afdeelingen der Vereenigde Kamers. Het plan bestaat de Voogdywet in het openbaar te behandelen na de beslissing van de Bank- wet in de Tweede Kamer. Het stoffelyk overschot van den gep. gen.- majoor Van Toll zal morgenvoormiddag te elf uren op Eik-en-Duinen, bij Den Haag, wor den ter aarde besteld. Het feest, dat hedenavond in de Rotter- damsche Diergaarde bij gelegenheid van haar 30-jarig bestaan zou plaats hebben, is wegens het ongunstige weder uitgesteld tot Vrydag 20 Juli. Ds. C. B. Oorthuys. predikant te Katwyk aan Zee, die op 28 Juni jl. door het kies college der Ned.-Herv. gemeente te 's-Hage tot predikant is beroepen, hoeft dat beroep aangenomen. De 9de jaarlyksche examens der Neder- landsc-ho Toonkunstenaars-Vereeniging zyn gisteren te 's-Hage, in het lokaal der Loge, begonnen. Van de 4 candidaten zyn geslaagd voor Piano (lagor onderwijs): mej. Caroline Van der Linden te Dordrecht, en voor Orgel A. (lager onderwys) de heer Cornelis Immig Jr., van Rotterdam. Aan hot Kurhaus te Scheveningen ver- blyft Fran Pelagio Sthamor Andriessen, prima donna van het Leipziger Stadt theater, lid van het gezelschap van het Richard- Wagner-Theater te Bayreuth. Zy is versierd met de gouden modaille, met de kroon voor kunst en weten schap. De zangoros zal zich in het Kurhaus doen hooren, voor het eerst op het symphonie concert van a. s. Vrydag. Van de eerste groep candidaten voor het staats examens tot toelating aan eene univer siteit, werden gisteren nog toegelatonvoor do faculteit der godgeleerdheid of die der rechtsgeleerdheid of der letteren en wijsbegeerte de heor J. H. Do Crane, on voor de faculteit der geneeskunde of die der wis- en natuur kunde do hoer Jos. Van Gils. De kerk der doloeronden te Oude-Wetering werd Zondag ochtend door ds. Van Schelven ingewyd met eene feestelyke godsdienstoefe ning. Het is een eenvoudig houten gebouw, dat 450 zitplaatsen heeft, die alle verhuurd zyn. De Koningin heeft f 100 geschonken aan de Vereeniging „Do Militaire Willemsorde" te Amsterdam. Te Utrecht is benoemd tot organist der Nicolaaskerk (nieuw orgel) de heer W. Petri, thans organist der Buurkerk. In de vacature dezer laatste betrekking zal nu weer moeten worden voorzien, waardoor dan in drie ver schillende kerken, binnenkorten tyd, verande ring zal hebben plaats gehad. Hoewel het jongste gure weder niet gunstig heeft gewerkt op den gezondheids toestand van het Kamerlid, den heer Bosgra, kan de -Standaard" ovenwol mededeelen dat Batovia, opuava de patiënt steeds aan de betere hand is, en reeds weer kantoorwerkzaamheden verricht. Het hoofdbestuur der Algemecne Ver eeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem zal van 16 Juli tot 1 Oct. a. s., des Maandags van iedere week, beurs houden. Om van die beurs gebruik te kunnen maken, moet men lid zyn der vereeniging voornoemd en behoort men zich dus aan te sluiten aan eene der bestaande afdeelingen. Volgens ontvangen telegram uit Bq wordt de Gouvemements Koffie oogst op 25,000 picols hooger geschat dan de vorigo raming, zoodat die thans op ongevocr 500,000 picols wordt geschat. De heer Gubbels, assistent-resident te Tjilegon, die met zijn gezin door do muitelin gen van Anjer vermoord is geworden, is, naar wordt gemeld, een Limburger en afkom stig van Togelen, by Venloo. Het stoomschip „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 16 Juli Kaap Finisterre; de „Edam", van Amsterdam, is 15 Juli te Nieuw-York aangekomende „Con rad", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde te Padang den 17 Juli; de „Prinsvan Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde te Suez den 16 Juli. Do gewone audiëntiën van de ministers van financiën en van waterstaat op 19 dezer zullen ni3t gehouden worden. Z. M. heeft met ingang van 1 Augustus a. s., bevorderd tot kapitein-kwartiermoester by het corps mariniers, don lsten luit. kwar- tierm. by dat corps, C. J. Hazenberg; den tweeden luit. F. W. J. Loudon, van het Sste reg. inf., voor den tyd van vyf jaren gedeta- choerd by het wapen der infanterie van hot leger in Ned.-Indiö. Gemengd Nieuw*. Mot don ploiziertrein caarArn- hem vertrokken hedenmorgen van hier 581 personon. Aan oen dor politie bureolen te Rotterdam had een vry zonderling verschyn- sel plaats. In den loop van den dag hadden Zondag zooveel beschonken personen in het bureel een onderkomen gekregen, dat er plaats gebrek kwam. Met het oog op den aanhouden den toevoer, werden toen diegenen, die het minst beneveld waren, uitgezocht en naar hunno woning teruggebracht. De duiven-sociëteit „De Zwaluw", te Rozendaal, hield jl. Zondag haren grooten pryskamp met oude duiven van Orleans, fit het Duitsch van Georg Berger DOOR P. J. O. Toch durfde hy nooit een woord zeggen of fis doen, dat het stempel droog van teedere fnendschap, en wanneer soms een blik ver ged wat. werkelyk in hem omging, dan be rispte hy zichzelven daar in hetzelfde oogen- blik ovèr. „Ik moet myzolven eerst onderzoeken en op de proef stellen," zeide hy dan tot zichzelven. Zoo liep do maand Juli allengs ten einde. -V; Op een avond kwam zy weder op den gewonen tyd in zyne kamer. Zy had haren bood op en haren mantel aan en kwam onge- tjwyfeld van de straat, want hare kleederen waren nat van den regen. Zy legde dat go6d niet af, maar ging dadelijk aan do tafel zitten en trok langzaam hare handschoenen uit. flaarop zette zy plotseling hare ellebogen op do tafel en drukte hare dichtgeknepen handen foor de oogen. In die houding bleef zy een oogenblik zitten. Hans kwam vol zorg naar •tiaar toe en vroeg wat_ haar deerde, te. Eerst gaf zy geen antwoord; daarop ging er als het ware eene rilling over haar lichaam; zij stond op en zeide driftig: „Niets; het was maar iets voorbygaandsl" Zy trok nu haren mantel uit, waarby hij haar hielp. Maar zy kon Hans niet vrymoedig aanzien en nam maar spoedig het boek en ging aan de tafel zitten. Zij begon ook te lezen, doch even daarna hield zy weder op en zeide „Ja, Hans, ik geloof dat ik zooeven uwe jongejuffrouw gezien heb!" „Wie?" vroeg hy. „Wol, de jongejuffrouw van het buiten op do heidezy reed my in eene equipage voorby zy lag zeer gemakkelyk in het rytuig. Ik ge loof dat zy my ook zag, want zy lachte spot tend. Weet je dat zij hier is?" „Ja!" „Heb je haar gezien?" „Jal" „Ook al gesproken?" „Ja; ik heb reeds tweemalen in haar ge zelschap doorgebracht- Zij is h;6r by hare tante gelogeerdtegen overmorgen ben ik daar genoodigd en zal haar dan alzoo wederom aantreffen. Maar je doet er verkeerd aan, Eva, haar als zoo slecht te beschouwenzy is veel beter dan je denkt. Zy zal volstrekt niet om je gelachen hebben." Eva antwoordde niet en keek ook niet op, maar hare neusvleugels beefden van innerlyke ontroering, en haar hart klopte hevig. „Emmi is een bedorven kind," ging Hans voort, „maar trotsch is zy niet. Anders zou ze dat ook wel tegenover my zyn, maar zy is daarentegen voor my altyd vriendelyk en voorkomend." Eva zweeg nog; eindelyk zeide zy zeer kalm: „Hans, ik wil je iets zeggen; je moet me echter niet verkeerd verstaanik geloof dat het beter is dat wy in het vervolg niet zooveel omgang meer met elkander hebben." Hy zag haar verbaasd aan. „Waarom dat, Eva?" „Wy behooren niet by elkaar," ging zy voort; „er is zoo'n verschil tusschen ons, dat ik vind dat je boter deodt betrekkingen aan te knoopen met iemand uit je stand, Hans!" „Maar, Eva!" antwoordde hy vol beteeke- nis; „heb ik op verschil in stand ooit ge zinspeeld?" „Tot nu toe nog niet, Hans, maar later dan schaam je je wellicht over my en dat zou ik niet kunnen verdragen, nog minder dan thans, nu wyZij bleef steksgt" „Genoeg, Eva," viel hy nu in„en als je nog wat voor me gevoelt, zeg me dan zoo iets niet meer." Zy boog het hoofd en bewaarde het stil- zwygen. „Emmi is zeker wel heel ryk, nietwaar?" vroeg zy daarna. „Ik denk het wel," antwoordde hij, terwyl hy aan het raam ging staan. Weldra kwam hy daar weor vandaan en bleef nu naast het meisjo staan, dat, met het hoofd gedeeltelyk in de hand, treurig daarneder zat. „Ik geloof zoowaar dat je heel boos op haar bon," zeide hy„dat is niet mooi van je, Eva!" „Ja, zeg het maar dat ben ik ook," zeide ze nu„omdat zy zoo rijk is en ik zoo arm ben." Hy schudde verwonderd het hoofd. Eva sloeg nu evenwel do oogen naar hem op, keek hem met vurige blikken aan en zeide: „O, Hans, als ik toch ook eens zoo rijk was!" „Nu, en wat dan, Eva; wat dan?"hernam hij, terwyl hy zich tot haar vooroverboog. „Dan zou ik ook gelukkig zyn!" was hare ontboezeming. „En aan my denk je daarby in het geheel niet? Als je ryk waart geweest, dan zou jo hier nu ni6t by me zitten en dan zou ik nooit zoo goed met je bekend gewordon zyn als nu!"

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1