N°. 8715. Dinsdas: ~$l7 .Tuli. A0. 1838. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fêon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Burgerlijke Stand. Feuilleton. EVA. Uit het Duitsch van Georg Berger LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Toer Loidoa por I muidok140. Ptuo. por poot.liW. AAioniortyk. Nommorm..7...V. (AS. PRIJS DM JlDYÏBTBLNTTBH: Tmh 1—6 wgeLi 1.05. I*der« rugftl m«er/0.1Ti. Qrootoro leiten near pUaUnrimie. Yoor hei ia- oaoaeorea buiten de atad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nleu tv o. 11 verwpen gaarne naar ach terstaande advertentie omtrent don filter Cham- berland, systeem-Pasteur, welke alle aanbe veling verdient, te meer daar deskundigen dit toestel zeer gunstig beoordee'len. Onge twijfeld zal er dan ook meer en meer alge meen gebruik van worden gemaakt, zoo in de huishouding als in fabrieken en op reis. Uit Katwijk wordt gemeld: B U het onweder van verleden week is de bliksem, by den eersten zwaren slag, geslagen in den hoogen schoorsteen van de machine by den watertoren van de Leidsche Duinwatermaat schappij aldaar. Op onderscheidene plaatsen is het gevaarte gespleten; toch kan men het nog gebruiken totdat een nieuwe schoorsteen zal zijn gebouwd, waarvoor dan ook reeds terstond de onderbouw is gelegd. "Wanneer dus geene bijzondere ongevallen zich voordoen, zal Leiden niet tijdelijk van water versto ken zjjn. Zaterdag-middag eindigde de corpswedstrijd, behoorende tot den algemeenen schietwedstrijd der scherpschuttersvereeniging „Rotterdam." Yan de 28 vereenigingen, die zich tot deel neming daaraan hadden doen inschrijven, waren er 26 opgekomen. De prijzen werden behaald als volgt: lste prijs, gouden medaille der Vereeniging: Amsterdamsche Studenten schietvereeniging te Amsterdam, met 265 punten; 2de prijs, zilveren medaille der Vereeniging: schietvereeniging „St.-Sebastiaan" te Hoorn, mot 262 punten; 3de prijs, zilveren medaille der Vereeniging: scherpschuttersgilde „Eendracht" te Amster dam, met 260 punten 4de prijs, bronzen medaille der Vereeniging: Scherpschutters-vereeniging „Oranje-Nassau," in Den Haag, met 258 punten. 5de prijs, als voren, Leidsche Studenten vereniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel „Pro Patria," met 254 punten. Een groot aantal belangstellenden bewoog zich onophoudelijk in het schietlokaal om den wedstrijd te volgen. Te Haarlem werd onlangs petro leum in de waterleiding gevonden. Hoe deze er in was gekomen begreep men niet; ook voor de directie was het een raadsel. Dat raadsel is nu, naar het „Haarl. Dagbl." mede deelt, opgelost. Een der bewoners van het Korte Spaarne had willen beproeven, of hj] door middel van den druk der waterleiding eene bijzondere soort lamp voortdurend met petroleum gevuld kon houden. Daartoe bracht hij de leiding in onmiddellijke gemeenschap met een vergaarbak, die eene hoeveelheid petro leum inhield. Nu wilde het geval dat juist op eene plaats in de buurt de leiding werd afge sloten, waardoor het water terugvloeide en de petroleum medevoerde. Deze liep toen in de buizenvan daar dat het later uit de kra nen der huizen in dat stadsgedeelte te voorschijn kwam. Door langdurig spuien is het ongerief thans verholpon. De Duinwater-Maatschappij heeft maatregelen genomen om de onrecht matige handelingen van den verbruiker in 't vervolg te voorkomen. In sommige huizen lag de olie eenige millimeters dik op het water. Uit Eisden, in Limburg, deelt men in „De Tijd" eene droevige gebeurtenis mede Vorige week geraakten twee schooljongens in het naburige "Warsage in twist. Na eene korte woordenwisseling, zeide L. aan zijn tegen stander CL, dat hij met zijn zakmes een op dezen toepasselijken bijnaam in den muur ging schrijven. Cl. kwam hiertegen ernstig in verzet, maar tevergeefs. Toen de naam geschreven was, geraakte men voorgoed hand gemeen. L. maakte daarbij gebruik van zjjn mes, dat hij nog geopend in handen hield, en bracht zjjne medeleerling eene doodeljjke wonde in den onderbuik toe. Zondag overleed de getroffene aan buikvliesontsteking. L. is 11, zjjn slachtoffer was 10 jaren oud. Het Glasgowsche schip „W asp" liep Vrijdag te Mersey op de voor anker lig gende Duitsche bark „Hypatia". De „Wasp" bekwam een groot lek en zonk na tion mi nuten. De equipage had ternauwernood tijd, met achterlating van alles, er het leven bjj te behouden. Ook de „Hypatia" werd hevig beschadigd. Onder de leerlingen van het gymnasium te Osnabrück is de Egyptische oogziekte met zooveel kracht uitgebroken, dat die inrichting op bevel van het provinciale college van onderwijs is gesloten. De Deensche handelsvloot be stond bjj den aanvang dezes jaars uit 3158 schepen, van welke 281 stoomschepen, met eene inhoudsruimte van 262,042 ton. Muizenplaag. In Australiö heeft men tegenwoordig niet alleen last gelijk bekend is van konijnen, maar ook van muizen. By scharen vertoonen zij zich op vele plaatsen. Ergens werden 2 shillings voor de 100 doode muizen geboden en nog maar één nacht was verloopen, of er werden 1000 ingeleverd. In een hotel doodde men er met vergift in één nacht 1000. Ergens anders aten de muizen in één nacht een geheel pas geslacht schaap op. Hier en daar vielen zjj de menschen in hunnen slaap aan. Op vele velden is de geheele oogst door deze knaag diertjes vernield. Te Peking is dezer dagen zekere Pao onthoofd, een man uit den aanzienlijken stand, die valsche stukken gemaakt had, waarbij benoemingen gedaan en eereteekenen verleend werden. In die stukken kwam her haaldelijk het woord „keizerlijk besluit" voor op de nagemaakte zegels stond „keizerlijk commissaris". De directie der ParyscheGroote Opera heeft de hand gelegd op eene Rurneen- sche zangeres, die, naar de beschrijving te oordeelen, alles in zich vereenigt: bevalligheid, een gelaat vol uitdrukking, eene stem van twee en oen half octaaf, enz., zoodat zij zoowel Valentine als Marguerite, Aïda als Ophelia kan zingen. Mme Darclée zal in October debu- teeren als Juliette. De om zjjne rijkdommen en zjjne liefdadigheid bekende Weenor baron Hirsch heeft twaalf millioen gulden beschikbaar gesteld voor het oprichten van betere scholen voor de Joodsche kinderen in Galhcië. Deze stich ting, die als eene ware weldaad zoo voor Joden als Christenen in Oostenrijk moet beschouwd worden, zal 2 December, met het 40-jarig regee- ringsjubilé van keizer Frans Jozef, in werking treden. De interest van het te Londen te be leggen kapitaal zal beheerd worden door drie commissies, te Weenen, te Krakau en te Lem- berg, en is alleen voor bedoolde scholen bestemd. Een zelfmoord op bevel. Dat de nihilisten-vereonigingen in Rusland goed georganiseerd zjjn, zal niemand kunnen loo chenen. Te Kralup in Bohemen heeft nu een Rus sisch student zelfmoord begaan en uit de door hem nagelaten papieren is gebleken dat hjj nihilist was en op bevel van zijne vereeniging de vreeselijke daad had ten uitvoer gebracht. Hoe eene mode ontstaat. - On langs zou de schoone hertogin Van F., te Trouville, een weldadigheidsfeest bijwonen. Zjj werd opgehouden en kleedde zich in zulk eene haast, dat zij hare handschoenen in het rijtuig aantrok. In de zaal tredende, bemerkte zij met ontzetting, dat zjj bjj haar zwartwitzjjden toilet éénen zwarton en éénen witten hand schoen had aangedaan. Zjj was hoogst ver drietig over het ongeval, maar ziehet nieuwtje maakte grooten opgang en nu durft geene dame te Trouville zich vertoonen zonder tweeérlei handschoenen, overeenkomstig de hoofdkleuren van haar toilet. De „Popoio Romano" deelt mede dat de Italiaansche regeering uit Massowah ver scheidene Grieksche individus heeft gebannen, die geweigerd hebben de stedelijke belasting te voldoen. Koelbloedigheid. Vóór eenige dagen was de president van Mexico in den schouwburg, toen opeens de kreet „brand!" weerklonk. Door don schrik opgejaagd, liep alles naar de deuren en men verdrong elkan der. Op dit oogenblik, vóór in zjjne loge komende en de hand op den schouder van mevrouw Diaz leunende, riep de president: „Stelt u gerust; het is niets!"j Daarop gaf hjj het orkest bevel het Volks lied te spelen. Op hetzelfde oogenblik hield de algemeene vlucht op; men bracht eene ovatie aan den heer Diaz, terwijl de brand weer hot vuur uitdoofde. Alle ongelukken waren vermeden en men kon de vertooning voortzetten. Volgens een bericht uit Lem- berg hebben hevige branden gewoed in de steden Dzikar en Tarnovrzeg. ALFEN. Bevallen: J. Yan den Bosch gob. Yan Dam, Z. P. v. Heusdcn geb. De Ruiter, Z. Overleden: W. Yan Rijn, echtg. van A. Elcler- broelc, 56 j. Gehuwd: P. De Lcede en A. Verwey. H. Erko- lcns en R. Hubcr. AARLANDERVEEN. Bevallen: J. Stoof geb. v. Soest, D. Tb. Ponsioen geb. v. Buuren, Z. Overleden: S. Brockkuyzcn, 25 j. BODEGRAVE. Bevallen: T. v. Eek geb. De Hoog, D. Overleden: D. Beijeman, 2 m. J. Kol, 27 j. Gehuwd: J. T. Van Egdom, jm. 20 j. en G. Oos- tcrom, jd. 23 j. T. Oostcrom, jm. 25 j. en P. Koster, jd. 19 j. A. Uithol, jm. 23 j. en H. Muvs, jd. 22 j. BOSKOOP. Bevallen: M. Bakker geb. Zwart, Z. C. M. Van den Hoorn geb. Den Ouden, Z. Overleden: A. H. Kooy, 3 w. HAZERSWOUDE. Bevallen: L. Van den Bent geb. Goriascn, D. Overleden: C. Kluis, 5 j. KOUDEKERK. Bevallen: M. G. Yan Houten geb. Gijselaar, D. M. J. Van Harstkamp geb. Van den Bosch D. LEIDERDORP. Bevallen: G. Wolff geb. Roos, D. C. Vromesteyn geb. Yan der Zon, D. J. Tho- masse geb. De Haas, levenl. D. Overleden: N. Verhaar, jm. 16 m. Gehuwd: C. Yan Muiswinkel, 22 j. en E. J. W. Bos, 21 j. OUDSHOORN. Bevallen: P. Westmaas geb. Schellingerhout, Z. J. Ras geb. Vinkhuyzen, D. WOUBRUGGE. Bevallen: M. Yerkado geb. Ana- lijn, Z. A. Verdoes geb. Yan der Horst, Z. J. Do Wit geb, Schijf, Z. ZWAMMERDAM. Overleden: E. Borst, 3 m. (wonende te Nieuwkoop). 15) DOOR P. .T. C. Hjj antwoordde niet, maar geleidde haar buiten do balzaal; toen zjj een weinig van de dans-vermoeidheid bekomen was, namen zjj, daar het onderwijl droog was geworden, den terugweg aan. Aanvankelijk liepen zij als stommen naast elkander, onder het dichte bladerdak der boo- men, voort; daarop begon Eva beschroomd: „Hans, ben je boos op me, omdat ik met dien heer gedanst heb?" „Ja," luidde het antwoord kortaf. Zij zweeg even. „Als je eens wist hoe graag ik dans," zei ze daarop weder, „en in hoe lang ik niet gedanst heb I Maar, je hebt wel gelijk, HansIk had het niet moeten doenWees nu niet boos, zeg!" Zjj bleef staan, legde beide hare handen op zj|n arm en keek hem aan. Hjj gevoelde, want zien kon hjj het niet, de nabijheid van haar gelaat, „Neen, Eva," zeide hjj toen; „ik ben niet meer boos, maar dan moet je me vast be loven dat je zoo iets niet meer zult doen en dat je mo nooit meer zult vragen om bjj zulk eene gelegenheid te dansen." „Dat beloof ik je," zeide zij onder het voortgaan. Bij zichzelven dacht Hans echter: Het is goed dat hot spoedig anders wordt en dat zjj onder het toezicht van mijne juffrouw komt. Dan zal ik meer invloed op haar kunnen uit oefenen. De brieven der moeder schenen wel te strooken met de inzichten van don zoon, want op den eersten Juli betrok Eva het verblijf, dat Hans voor haar bestemd had. Zy was blykbaar zeer verheugd toen zy het nette, lieve kamertje binnentrad, waarin de avondzon zoo vriendeiyk hare laatste stralen wierp. „Nu, ziet het er hier niet aardig uit?" vroeg Hans, die juist aankwam. „Ja, allerliefst zelfs; als ik denk aan myn vroeger kamertje, met die kale muren Nieuwsgierig bekeek zy de schilderij, die aan den wand hing, en welke aan het geheel een ouderwetsch voorkomen gaf. Hans trad dichter naar baar toe en sprak zachtjes; „En nu, Eva, moet ik je meteen de complimenten doen van, ja van wien denk je wel?" „Van den meester?" „Neen, van myne moeder Zy koek hem ongeloovig aan. „Is het echt waar?" vroeg zy aarzelend, toen hy ernstig bleef zien; „heeft ze je werkelyk daarmede belast?" „Ja, Eva I" „"Wat moet je moedor toch een goed mensch zyn, Hansl O, en die rozen!" riep zy eens klaps, terwyl zy naar de tafel ging en eene vaas optilde; „wie heeft....?" Meteen keek zy Hans aan. Vervolgens gaf zy hem, terwyl zy het gelaat in de rozen verborg, de lin kerhand. „De linker?" vroeg hy, ze dralend aan nemende. „Het komt uit het hart, Hans!" was haar eenvoudig, afdoend antwoord. Op die wyze deed Eva haren intocht in hare nieuwe woning. De juffrouw was haar eerst niet dan met eenig wantrouwen te gemoet gekomen, maar dat veranderde reeds zeer spoedig en zy kreeg het meisje hoe langer zoo meer lief. Haar praatzieke aard noopte haar Hans dit mede te deelen. „Zulk een net en fatsoeniyk meisje heb ik nog nooit gezien," aldus luidde het slot harer aankondiging; „ik verzeker het u, mynheer Ewald, boven, in hare kamer, vind ik nergens een stofje. En wat ziet ze er zelve altyd keu rig uit! En 's avonds, als ik toevallig bjj haar kom, is ze altyd zoo vlytigdan leest of naait ze 1 Alleen schynt ze graag altyd maar sierlyk gekleed te willen zyn, want ook in huis heeft ze altyd hare allermooiste japon aan en die fijne schoentjesen toen ik den laatsten keer op hare kamer kwam, had ze zelfs een rooden, fluweelen band om het haar gebonden." Overigens bleef alles by het oude. Eva ging telkens naar het magazyn, las datgene, wat Hans haar gaf en een paar malen 's weeks gingen zy samen wandelen. De eenige nieuwig heid, welke Hans, na lang tegenstribbelen van hare zyde, eindelyk had ingevoerd, was deze, dat zy dagelyks op zyne kamer moest komen om zich op degelyke wyze onderricht te doen geven. Als dat uur dan om was en het niet juist hun „uitgaandag" was, ging zy weder naar hare kamer en telkens was de indruk, welken zy op Hans maakte, gunstiger en dieper. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5