poraal De Lango van het 3de bataljon; de sergeant Van der Poll van het 4de bataljon en de korporaal Stikkelorum van het 5de bataljon. Bij de heden gehouden oponbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren do pry zen 35, ƒ18, 3.70 en 1.85. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Banana, Kongo staat, door middel van het stoomschip „Afrikaan", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiteriyk heden nacht om 12 uren bezorgd zyn. Een telegram, dd. 16 Juli, van den gouverneur-generaal meldt dat te Tjilegon ook nog vermoord waren de zoutpakhuismees ter Bachet, de boormeester Grondliout en diens vrouw. De rust kan als hersteld geacht worden. Wel zyn vele verdachten, waaronder Hadjies, opgevat, maar de leiders nog niet. De kam pong Dedji schynt het brandpunt der woe lingen geweest te zun. Do vonnissen der inlandscbe rechtbanken en daarop govolgde goestdryvery schynen de oorzaak der onlusten. De resident acht voorshands de zaak niet van uitgebreide boteekenis. De directeur van het binnenlandsch be stuur, Van Vleuten, is tot onderzoek naar de plaats der ongeregeldheden gezonden. De zes batterijen van het 2de regiment veldartillerie uit Leiden en 's-Hage, zyn heden ochtend om 6 en 7 uren met 3 extra-treinen naar de legerplaats van Oldebroek vertrokken, om aldaar tot 1 Augustus manoeuvres en schietoefeningen te houden, onder leiding van den generaal-majoor ridder Alewyn, comman dant der bereden artillerie. Te Leiden werd den troep uitgeleide gedaan door de stafmuziek van het vierde reg. inf. Hy bestond uit twee batteryen, onder bevel van den luitenant-kolonel baron Van Haersolte Van den Doorn. Zooals gemeld is, overleed te 's-Hage de gepensionneerde schout by-nacht, inspecteur van den geneeskundigon dienst der zeemacht I. D. Sachse. Het „Vad." deelt de volgende bijzonderheden nopens den overledene mede: Na zijne studiën aan 's ryks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht vol bracht te hebben, trad hy den 1 sten Februari 1843 als officier van gezondheid 3de kl. by •do zeemacht in dienst en werd, na eenige reizen naar Oost- en West-Indië gemaakt te hebben, den 1 Januari 1856 geplaatst by 's ryks marine hospitaal te Willemsoord, als chef van de chirurgische afdeeling, leeraar in de chirurgie en aanverwante vakken en lid van de examencommissie aldaar. Hy verbleef daar tot Augustus 1868, om vervolgens twee malen als dirigeorend officier van gezondheid by het eskader in Oost-Indië op te treden. Van 1 Januari 1881 vervulde hy de functies van dirigeerend officier van gezondheid in de maritieme directie te Willemsoord en trad den 1 Jan. 1884 op als inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht. Deze vlagofficier, dio om zyne kennis en humaniteit de algemeeno achting genoot, was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en van de Eikekroon. Thans heeft zich te 's-Gravenhage eene tweede verzakking vertoond by het maken der werken voor de keersluis aan de Loos- duinsche brug. Ditmaal aan de zyde van do brug naar den Z.-W.-Buitensingel. Het tram verkeer over de Loosduinsche brug is gestaakt. Het uitmalen- van do kom is weder moeten -gestaakt worden. De burgemeester van Don Haag, de -heer Roest, die 14 dagen met verlof buiten de stad vertoefde, is aldaar teruggekeerd en heeft heden zyne werkzaamheden hervat. Aan het Staatsexamen tot toelating aan -de universiteit werd op den 12den, 13den en 14den dezer deelgenomen door 15 candidaten. Het getuigschrift A, voor de studie in de faculteiten der godgeleerdheid, rechtsgeleerd heid en letteren en wysbegeerte werd uitge reikt aan de heeren J. Bink, J. H. Boude- wynse en C. M. A. Byleveldhet getuigschrift B, voor de faculteiten der geneeskunde en dor wis- en natuurkunde, aan de heeren G. H. Breyer en E. J. Cohen. Afgewezen worden zes candidaten. Twee trokken zich terug; met twee zal het examen worden voortgezet. Door den gemeenteraad van Delft is aangenomen het aanbod van de finantiëeie maatschappy voor ny verheids-ondernemingen te Amsterdam, tot overneming der concessie voor de duinwaterleiding voor ƒ567,500. Naar het „Hbl" verneemt, heeft rnr. F. S. Van Nierop de benoeming tot wethouder der gemeente Amsterdam niet aangenomen. Naar men ons mededeelt, zou by den minister van oorlog het voornomen bestaan om, aanvangende met 1889, de handgelden af te schaffen voor de personen, die als vry- williger in dien3t treden. (N. R. C.) Er schynen ernstige klachten ingekomen te zyn omtrent de geschiktheid der voor de artillerie hier te lande aangekochte paarden. Op last van den minister van oorlog hoeft de commandant der bereden artillerie daar omtrent een plaatsolyk onderzoek ingesteld. Do gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op 19 dezer niot gehouden worden. Het stoomschip „P. Caland", van Am sterdam naar Nieuw-York, is 16 Juli Lizard gepasseerdde „Prins Frederik", gesleept door de „Hercules", passeerde Kaap Carvoeiro 15 Juli; de „Zaandam", van Nieuw-York naar Amsterdam, is 14 Juli Dover gepasseerd; de „Leerdam" vertrok 14 Jali van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Oranje-Nassau", van Paramaribo naar Amsterdam, is 15 Juli te Havre aangekomen. Z. M. heeft benoemd tot leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Bergen-op-Zoom J. Kuypers, te Harlingen; aan A. W. Hei- dema, op zyn verzoek, met ingang van 16 Juli 1888, eervol ontslag verleend als tydelyk adsistent aan 's Ryks Veeartsenyschool te Utrecht; verleend de volgende pensioenen, als aan: P. M. Van Helvert, zifch ook schry- vende P. Van Helvert, wed. J. Bakx, commies 2de kl. by 'sRyks belastingen, 336; J. E. Bootsma, idem 1ste kl., 430; J. J. Staal, verificateur 1ste categorie by 's Ryk belastin gen, ƒ1086. Oemeiifd Nlonvrs. Door de loden van den Neder 1. Bond van oud-onderofficieren, die gisteren in de zaal van Café „Zomerlust", aan den Sta tionsweg alhier, hunne eerste algemeene ver gadering hielden, werd, na afloop daarvan, eene wandeling door deze gemeente gemaakt, terwyl tegen zes uren door hen, met twee vaandels in hun midden en gevolgd door een groot aantal personen, eene ovatie werd ge bracht aan het monument op het Van-der- Werfpark. Na er eerst omheen te hebben gedefileerd, plaatste men zich voor het mo nument. Een der heeren beklom toen de steenen trap pen van het gedenkteeken en schetste in korte trekken den stryd, hier gestreden, bracht hulde aan den man, die zyn lichaam tot spy- ziging zyner hongerige medeburgers had aan geboden, en wees met trots op de gulden- vryheid door onze voorouders, zoowel van Noord- als Zuid-Nederland, veroverd. Spreker hield zich overtuigd dat dezelfde geestdrift ook nog by ons, de nakomelingen van zulk een roemryk voorgeslacht, in uren van gevaar zoude zyn, en dat, wanneer welke vyand dan ook tegen Noord- of Zuid-Nederland zoude oprukken, wy allen bezield zouden zyn met het devies, hier in het gedenkteeken ge beiteld Het vaderland getrouwe Blyf ick tot in den doot. Dat zongen onze voorouders reeds, dat was hun lied, het lied van Marnix van St.-Alde- gonde. Ter herinnering aan dat roemryk verleden vond spreker het gepast, dit lied ook thans aan te heffen. Men zong het en onder den kreet „Leve de vryheid 1" ging de stoet in opgewekte stemming verder. Van het „Hotel du Soleil d'or", aan de Breestraat, waar de leden oen diner ge bruikten, wapperde, evenal3 van Café „Zomer lust" de vaderlandsclie driekleur met den oranjewimpel. Des avonds keerden de leden naar hunne verschillende woonplaatsen terug. Heden had de eerste schietoefe ning der veldwachters uit de omliggende ge meenten plaats. De eerste luitenant Obreen is met de instructie belast. Het lyk van den Vrydag-avond door de Sclieveningsche stoomtram overreden persoon is herkend voor dat van oen steen houwer te Delft, die familie te 's-Hage be zocht had. Hedenochtend is naby het Rijn- spoorstation te 's-Hage oen 9-jarig knaapje door de stoomtram van de Rynspw.-maat- schappy ovorreden, met het gevolg dat de dood onmiddeliyk volgde. Het lyk van den jongen is door de politie per raderbaar naar het zie kenhuis vervoerd. De dood van den knaap moet aan eigen schuld te wyten zyn. Volgens ooggetuigen, was de knaap gespron gen op de tram, welke achterwaarts uit de Rijnstraat naar de standplaats voor met den trein aangekomen reizigers voor Scheveningen onder buiten den kap van het station rangeerde. Hangende aan een yzer, zou een zyner armen hebben losgelaten, waardoor het lichaam om sloeg, eerst onder den goederenwagen geraakte en vervolgens door de machine gedood werd. Een klein broertje en zusje van den ver ongelukten knaap stonden op eenigen afstand en huilden vreeselyb. Hoewel hier een ongeluk geheel aan eigen onvoorzichtigheid of aan een onverantwoordelyk gebrek aan voorzorg van ouders, die zonder toezicht kinderen naar dergeiyke gevaarlyke punten laten wandelen, te wyten is, zou de directie van het slation de veiligheid zeer vermeerderen, indien by dit rangeerterrein van harentwege een verscherpt toezicht werd ingevoerd, dewyl op het terrein, waarop de tram achterwaarts rangeert, verschillende toe gangen naar het perron leiden. Ook zouden by al de maatregelen welke de Maatschappy of de politie reeds neemt, eenige voorzorg niet overdadig zyn, daar gewoonlijk op dat oogenblik uit tegenovergestelde richting eene stoomtram aankomt. Zaterdag heeft de feestelijke opening van het „Zeebad Loosduinen" plaats gehad. Een aantal genoodigden, zoowel uit het Westland als de residentie, met hunne dames, woonde die feestviering by. Een byzonder ge zellig déjeuner dinatoire hield het gezelschap zeer lang byeen. Het welgeslaagde feest werd 's avonds met een concert en vuurwerk op het terras be sloten. Gistermiddag en -avond hadden er muziekuitvoeringen plaats en bracht de West- landsche stoomtram zoowel des voor- als des namiddags treinen vol bezoekers uit de ge heels omgeving naar hot nieuwe hotel, terwyl ook zeer vele familiën met rytuig de inrich ting kwamen bezichtigen. Reeds den eersten dag der opening werden verscheidene kamers in het hotel verhuurd en enkele terstond betrokken, terwyl binnen kort er verschillende onderlinge diners zulltn gegeven worden door besturen van vereen:- gingen en andere corporaties. Zaterdag had te Amsterdam de wedstryd plaats tusschen ruiters en wiel- ryders. De overwinning bleef aan de wiel- ryders. De 40 kilometer werden door hen afgelegd in 1 u. 24 m. Gisteren had een zelfde wedstryd te Scheveningen plaats. Gemiddeld bleven daar de wielryders 5 ron den (l'/2 Eng. myl) voor. Ook by den beslis- senden rit was dit het geval, maar blykbaar deden de véücopèdisten het zeer op hun ge mak, hetgeen ook blykt uit den tyd, welken zy over ééne myl reden. Het snelst werd gereden door den Engel- schen Champion-ryder Allard (die Morgan ver ving), die eene Engelsche myl in 2 min. 58 seconden aflegde. Overigens wisselde de snel heid tusschen 2 m. 58 sec. en 3 min. 40sec. De jockey Rellen was by den eindrit ruim l'/4 Eng. myl achter. Muziek van de dd. Schuttery vroolykte den wedstryd op, waarby een talryk publiek aan wezig was. Als toegift reden Woordside, Temple, Allard en Morgan nog een mile-race, waarby Ralph Temple overwinnaar bleef. Hy legde de Eng. myl met zyn wielen in 2 min. 58 seconden af, byna onmiddeliyk gevolg door Allard. Een persoon, die zich te Amster dam aan aanranding op den publieken weg schuldig maakte, is overleden aan de verwon ding, hem door den aangevallene in wettige zelfverdediging toegebracht. De beweging ten gunste van vervroegde winkelsluiting heeft te Amster dam voorloopig tot het resultaat geleid, dat 24 firma's in de Kalverstraat hebben be sloten, hunne magazynen van 15 Juli tot 30 September des avonds te negen uren te sluiten. Te Heemstede heeft een dertig- jarig ongehuwd man, die erg aan misbruik van sterken drank was verslaafd, zich in de Nieuwe Laan mot een pistoolschot van het leven beroofd. In de gemeente Weststelling- werf (Fr.) gebruikt de wever D. Maatman nog dagelyks een weefgetouw, dat dagteekent van het jaar 1340. Te Stadskanaal is een gezin door het eten van soep zóó ongesteld geworden, dat de hulp van twee geneeskundigen moest worden ingeroepen. Twee personen hebben in zeer bedenkelijken toestand verkeerd; ech ter bestaat er kans om hen te redden. De oorzaak van het ongeval is tot nog toe niet bekend. Door de sociëteit „Momus", te Maastricht, is het voormalig kruitmagazyn „le Téméraire" aangekocht, om tot oudmansen- huis te worden ingericht. Een der verpleegden uit het hospitaal der marine te Nieuwediep is ont vlucht, met medeneming van eene portemon- naie van een anderen verpleegde, waarin de som van ƒ115.50 was geborgen. De politie is den dader op het spoor. Door de politie te Maastricht zyn by den bakker W. aldaar in beslag genomen 153 brooden, welke van 1 tot 1.5 hectogram minder wogen dan het vastgestelde gewicht. Tegen dienzelfden bakker werd by die ge legenheid proces-verbaal opgemaakt wegens berooYing van vryheid. Hy had nl. de agenten van politie, die met de inbeslagneming der brooden waren belast, ingesloten. Te Charlottenburg heeft het eergisteren zóó geregend, dat de kanalisatie- werken zwaar beschadigd zyn; de Berliner- strasse en de Leibnisstrasse waren geheel overstroomd; het tramspoor stond daar en op andere punten diep onder water. De om liggende graanvelden, maar vooral de war- moezierstuinen, hebben veel geleden. Te Berlyn is het niet zoo erg geweest, maar toch is onder anderen het plantsoen op het Domhoffs- plein zwaar beschadigd. Het regenachtige, koude weder van den laatsten tyd, zoo wordt aan de „Köln. Ztg." geschreven, is van niet geringen invloed op het anders om dezen tyd zoo levendige vreemdelingenverkeer in den Harz. In sommige gedeelten van den Ober-Harz daalde de thermometer des nachts onder nul. Op den Broeken heeft het dezor dagea gesneeuwd. Het nieuwe post- en telegraaf kantoor te Parys, in de Rue Étienne Marcel, is Zaterdag in gebruik gesteld. Niemand had als het ware van de verhuizing van het oude naar het nieuwe kantoor iets gemerkt. Het daaraan verbonden werk met al zyn omslag is 's nachts volbracht. Omstreeks twee duizend personen, nameiyk 1500 brievenbestellers en een vyfhonderd andere beambten, konden '8 ochtends van den 14den geregeld aan hun nen gewonen arbeid in het reusachtige nieuwe gebouw gaan. Tusschen Orange Courthouse en Barboursville, op den Virginia-Midland- spoorweg, is Donderdag een trein door eene brug neergestort. Vyf passagiers kwamen om en 40 werden gekwetst. Er wordtuitKaapstadbericht dat, volgens de laatste nieuwstydingen uit Kimberley, de noodlottige brand in de myn De-Beers, welke twee schachten vernielde, eene schade van 20,000 pd. st. veroorzaakt heeft; vyfhonderd mijnwerkers zyn gered en tweehonderd zyn omgekomen, onder dezen 25 Europeanen. Eene vergiftiging in het leger. Na den avond-maaltyd werden de soldaten van het twaalfde linie-regiment t# Perpignan (Frankryk) ongesteld en alle verschynselen wezen op vergiftiging. Een 70- a 80 tal mannen leden aan dezelfde verschynselen, en alle zorg werd aan hen in het ziekenhuis gewyd. Men denkt dat de manschappen zyn ver giftigd door Amerikaansch vet, dat voor het eten gebruikt was. Een streng onderzoek zal volgen. Een paar jaren geleden werd een Finlander, Runen genaamd, op kosten van de Russische regeering naar Klein-Azië ge zonden, om aldaar, zoo mogelyk, het geheim van de fabricatie van de Oostersche tapyten af te zien. Het gelukte hem eene betrekking te krygen in eene tapytfabriek naby Smyrna en zich aldaar geheel op de hoogte van het fabrikaat te stellen. In zyn land teruggekeerd, is hy in staat gesteld aldaar eene fabriek voor Smyrnasche tapyten te doen bouwen en is hy tot directeur daarvan benoemd. Vij f kinderen in ééne week. De eclitgenooten Gentil, te Parys, hadden vyf kinderenhet oudste 7 jaar, het jongste eenige maanden oud. Den lsten dezer kreeg één der kleinen plotseling diphtheritis en den dag daarop al de anderen. Den 4den stierf één

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2