BUITENLAND. Franhrah. Dufeuille, de secretaris van den graaf van Parys, heeft tegen den prefect van politie Lozé een eisch ingesteld tot teruggave van de 97o exemplaren van het sclrryven aan de bulge- meesters en de andere voorwerpen u.tde drukkery-Dupont, waarop beslag werd geleg en tot betaling van 100 fr. boete voor eiken dag, dat zy langer in zyn bezit biyven. Binnen 11 dagen zal het proces voor het gerecht komen. Gistornamiddag is het godenkteeken voor Gambetta onthuld. President Carnot werd door de menigte met den kreet: „Leve do Repu bliek!" begroet, en toen de minister-president Ploquet, niettegenstaande het plaats gehad hebbend duel, ook verscheen, brak er een storm van toejuichingen los. Ter eere van den 14den Juli is Erai - Zola door president Carnot tot ridder van het Legioen van Eer benoemd. Alexander Dumas lils werd tot commandeur en Sully-Prudhorome tot officier bevorderd. Ook zullen 1-00 ge vangenen óf worden ontslagen óf vermindering van straf verkrygen. De Senaat heeft de legerwet in baar geheel by tweede lezing met 184 tegen 88 stemmen goedgekeurd. PuittoUand. Prinses Heinrich van Pruisen vierde den 11 den dezer haren verjaardag, by welke ge legenheid de straten van Kiel met vlaggen waren getooid. De broeder der prinses, de erfgroothertog Ernst Lodewyk van Hessen, nagaf zich onmiddellyk na zyne aankomst te Kiel, met den hofmaarschalk vryheer Von Seckendorff, naar zyne zuster. De Duitsche gezant te St.-Petersburg, generaal Von Schweinitz, die te Berly n vertoe t vergezelt keizer "Wilhelm naar St.-Petersburg. De keizer vertrok gisteravond om tien uren uil Beriyn en zou hedenochtend om negen uren te Kiel aankomen. Een Russisch eskader, bestaande uit negen oorlogsschepen onder bevel van grootvorst George Alexandrowitsch, wacht m de haven van Roval de komst des keizers af. - Graaf De Launay, de Italiaansche gezant te Beriyn, is verleden Dinsdag naar Potsdam gegaan om een gouden lauwerkrans or het graf van keizer Frederik te leggen uit naam van koning Umberto. De groote internationale tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters te Beriyn, door de KoninkiykeAcademie.aldaar wordt den 15den Juli geopend en den 30steti September gesloten. De Paus heeft prins Karl Von Löwenstem de Christus-orde verleend. De regeering heeft een krediet van zes millioen gevraagd om oene nieuwe ™r8ad<** zaal voor de Kamer van Afgevaardigden bouwen. De tegenwoordige zaal is in a e op zichten slecht; men bevriest or in den winter in den zomer is het er ondraaglyk warm de acoustiek is er zóó slecht, dat de sprekers zich met moeite verstaanbaar kunnen maken, on ten slotte heeft men ontdekt dat het ge bouw zóó onsterk is, dat het dreigt in te storten. België- De Belgische bladen bevatten sedert eenigen tifd aanduidingen, dat de overneming door ,leii Staat van don Luik-Limburgschen spoorweg door het bestuur der Maatscliappy op aandrang van Duitsche aandeelhouders wordt voorge steld. Dit klinkt niet zeer geloofwaardig en met alle voorzichtigheid aan te nemen, zoodra daaromtrent niets officieels is bekend gewordem TTot Journ. de Brux." bericht nu dat de „„coring alle daarop betrekking hebbende documenten in handen moet hebben en dus spoedig op het voorstel zou kunnen antwoor den Dewyl echter ook met de Nederlandsclie regeering daarover zou moeten worden onder handeld zouden die onderhandelingen tevens lot den Luik-Maastrichtschon spoorweg kunnen worden uitgestrekt. In hoeverre dit waar is, •ml moeten worden afgewacht. Het besluit van de Brusselsche.tentoon stellingscommissie om de beambten der inzen- ders na ir' Tuli m0t V°°rZien I de na r.n is fr. toe te laten, heeft abonnementskaart van Duit- groot misnoegen gewekt en -een aantaDuit sche, Russische, Italiaansche en Belgische inzenders hebben gedroigd, hunne uitstalling to sluiten indien do maatregel niet herroepen V'To Boom is de orde weer hersteld. De houding van don burgemeester by de vei- kiezingsongeregeldbeden wordt zoor gel.akt. Do godoode Van den Bossclien werd ter aarde besteld onder groeten toevloed van belang stellenden. Er werden vele redevoeringen ge houden, maar de orde werd niet gestoord. Itualand. By keizerlyke ukaze wordt het recruten- contingent voor dit jaar bepaald op 250,000 man, togen 235,000 in het vorige jaar. Verder wordt de diensttyd voor de door het lot aan gewezen manschap vastgesteld op 18 jaren, waarvan 5 actief. Aan de studeerenden by de hoogere inrichtingen van onderwys, die hun leertyd hebben voleindigd en als vrywilligers willen dienst nemen, worden zekere voorrech ten vorleend. De dienst by do landweer is tot het 43ste levonsjaar verlengd; zy bestaat uit soldaten, die reeds in actieven dienst zijn geweest, en wordt in twee klassen verdeeld de eerste staat in vasten dienst, terwyl de tweede slechts by keizerlyk besluit kan wor den opgeroepen. Servië. Men ontvangt de volgende berichten uit Wiesbaden over de gewelddadige wegvoering van den kroonprins van Servië. Donderdag avond meldde de directeur der plaatselyko politie aldaar aan de koningin van Servië, dat de Duitsche regeering besloten had haar binnen een etmaal uit het land te zetten, aangezien hare tegenwoordigheid op Duitsch grondgebied de vrier.dschappelyko betrekkingen tusschon Duitscbland en Servië verstoort. Tevens werd verwittigd dat de kroonprins gisteren aan generaal Protitch, den aide-de-camp van koning Milan, zou worden o'ergeleverd, desnoods met geweld, om naar Belgrado te worden opge zonden. Gisterochtend te tien uren werden bovengemelde instruction uitgevoerd, nadat eene sterke politiewacht do villa „Clémentine", waar de koningin toefde, den gehoelen nacht bewaakt en niemand daarin toegelaten had. De inspecteur, aan het hoofd van twintig politie-agenten, drong do villa binnen en eischto van de koningin den twaalfjarigen kroonprins op, die weenend zyne moeder omvat hield. „Ik weiger", riep de koningin, waarop do inspecteur antwoordde: „Dan moet ik gewold bezigen", en by ging don politie-agenten daartoe voorbereiden. Toen vielen de zusters der koningin, alsook prinses Mourouz, de koningin te voet en smeekten haar de grievende ge weldpleging te vermyden. De koningin liet zich toen vermurven, waarop de kroonprins snik kend weggevoerd, in een rytuig geplaatst, naar het station gebracht werd, en terstond per trein naar Belgrado vertrok, onder de hoede van generaal Protitch. De troosteloos achtergeblevon koningin werd in de villa gevangengehouden en niemand by haar toegelatenzelfs haar biechtvader werd afgewezen. Gisternamiddag te vyf uren werd zy naar het station gebracht. De Duitsche politie heeft last om haar overdeOostenryksche grenzen te brengen. De berichtgever van de „Daily News" te Weenen zegt uit goede bron te weten, dat prins Von Bismarck aan de koningin reeds vroeger had aangeraden zich naar de wenschen van haren koning te schikken, omdat, als het Consistoriale Hof te Belgrado in den geest des konings uitspraak deed, de Duitsche overheid verplicht zou zyn den kroonprins van Servië aan den afgevaardigde des konings uit te leveren. In dc Fransclie Kamer en liet Doel. Ziet hier nog enkele byzonderheden omtrent de beruchte Fransche Kamerzitting, welke tot het zoo noodlottige duel tusschen den minister-president Floquet en generaal Bou- langer heeft aanleiding gegeven. In langen tyd had de vroegere goneraal de Kamerzitting niet bygewoond en was er ook weinig van hem gehoord geworden, zoo dat er ook niet veel meer over hem werd gesproken. Het was dus dringend noodig dat er weer eens iets gedaan werd om de aandacht op den hervormer te vestigen. Het nationale feest van 14 Juli bood daarvoor eene geschikte gele genheid. Eerst maakte de generaal een reisje door Bretagne, maar de uitkomst beant woordde niet aan de verwachting. De ont vangst was zeer koel en de tocht kenmerkte zich door niets byzonders. De dag van heden, de 14de Juli, de zoo by uitstek gesclükte dag voor volksdemonstraties, stond echter voor de deur en er moest dus gehandeld worden. Geheel onverwacht verscheen Boulanger daarom vlak voor den nationalen gedenkdag in de Kamer en diende daar het bekende voorstel in dat de Kamer zichzelve een bewys van onmacht zou verlsenen. Natuuilyk werd dit vreemdsoortig voorstel door Boulanger alleen ingediend om een voor wendsel te verkrygen zijn mandaat neer te leggen en door een nieuwen verkiezingsstryd het land weer in beroering te brengen. Ter beurze was het 's middags reeds bekend dat de afgevaardigde van het noorderdepartement zyn ontslag zou nemen, maar men wist nog niet hoe hy dit zou doen. Toon Boulanger nu in de Kamer opstond en mededeelde dat hy een voorstel wilde indienen om de ontbinding der Kamer uit te lokken, verklaarde de voorzitter, de heer De Méline, dat by daarvoor het recht niet had, omdat alleen de president der republiek het recht heeft de Kamers te ontbindenmaar Boulanger bleef op de tribune en handhaafde zyn voorstel. Boulanger beweerde dat zyn voorstel niet met de grondwet in stryd was en verlangde dringendverklaring uit hooge noodzakelykheid. Het was niet zyn doel het land opnieuw in beweging te brengen, maar by wil het liefst zoo spoedig mogeiyk rust en kalmte terug geven. De algemeens verkiezingen, welke in het volgende jaar noodzakeiyk moesten gescbie den, zouden groot nadeel doen aan de ten toonstelling men moet ze óf vroegor óf later doen plaats hebben. Wilde men door een wanhoopsmiddel het leven der tegenwoordige Kamer verlengen? Neen, niemand zou het land zulk een slechten dienst durven bewij zen. Volgens Boulangers meening, kan de Kamer door een vrywillig besluit harerzyds worden ontbonden en het was het beste, dat dit zoo spoedig mogelyk geschiedde. Indien de Kamer thans voor eenige maanden uiteen ging, zou zy den verontrustenden toestand laten bestaan; de regeering, wier krediet niet vaststaat, daar de begrooting immers niet is goedgekeurd, mocht wel weten wat zy deed. De minachting voor de openbare macht, ging Boulanger voort, zou zich tot de staats inrichtingen zeiven kunnen uitstrekken. Her ziening alleen kon de republiek onkwetsbaar maken. De tegenwoordige Kamer was mach teloos, do partyen waren verward en het go- heel was een stoffige en bouwvallige rommel. [Opschudding]. Indien men dezen toestand Het voortbestaan, stelde men de republiek verant woordelijk voor do onvruchtbaarheid der regee ring. Het geheele land siddert, daar het achter het machteloos bestuur de monarchaal-gezinde partyen ontwaart, die zyne zwakheid zien en kennen. Het tegenwoordig stelsel verdedigt zich op 't oogenblik slechts op zyne wyze tegen de lagen der pretendenten, terwyl zyn wettig verdedigingsmiddel het algemeen stemrecht zou zyn. In naam van anderhalf millioen kiezers, uit alle deelen des lands, roept Bou langer nu van de tribune: „Ontbinding! Ik heb myn plicht gedaan; de Kamer doe thans de hare!" De radicale afgevaardigde Wickersheimer mengde zich in het debat en verlangde dat het voorstel van Boulanger althans in over weging zou worden genomen; maar de heer Floquet wilde er niets van weten. De minister beschouwde het voorstel wel niet als strydig met de grondwet, maar de meerderheid der Kamer was er tegen en daarom verzette hij zich tegen de mbehandelingneming. „De heer Boulanger", zeide Floquet met snydende ironie, „gekozen door monarchisten en Bonapartisten en eenige afgedwaalde repu blikeinen, verlangt in hun naam de ontbin ding dor Kamer. Hy is nooit tegenwoordig en toch maakt hy aanmerking op het werk der Kamer. Nog onlangs heeft hy een beroep gedaan op het volk en de verkiezing in Charente gaf het antwoord. De regeering.is republikeinsch. Het land verwacht van haar, dat zy het land verdedige en hervormingen invoere. Van Boulanger heeft de republiek niets te wachten. De eenige ontbinding, welke hy noodig heeft, is de ontbinding zyner party," die feitelyk reeds uit elkaar is gespat. Anders zou zy het land niet overstroomen met zyne portretten, welke in Duitschland gemaakt zyn." Het scherpe antwoord van den minister president deed Boulanger opstuiven. Hy noemde Floquet een niet wól opgevoede schoolmeester, en toen deze uitdrukking een storm van ver ontwaardiging onder de republikeinen deed ontstaan, riep Boulanger dat men hem het vrye woord ontnam en hy daarom zyn ontslag nam. Een ontzettend rumoer volgde toen. De heer De Méline maakte ten gevolge van het nog reeds herhaalde geroep der leden van „de censuur 1 de censuurde opmerking dat Boulan ger zichzelven reeds recht liad doen weder varen en las het sclrryven voor, waarin Bou langer modedselt dat hy zyn mandaat neerlegt. Zoo mogelijk werd het rumoer nu nog heviger. Het woord van den een werd over schreeuwd door dat van den ander. De voorzitter vroeg ten slotte, of men, nu Boulanger zyn ontslag heeft genomen als afgevaardigde, nog stond op de toepassing der censuur. Die vraag werd toestemmend boantwoord en de censuur uitgesproken. „Do brief was al geschreven vóórdat de zitting begon!" riep de heer Wickersheimer- en onder groote beweging verliet Boulanger 06 zaal. Dit zorgvuldig vooruit beraamde optreden van generaal Boulanger in de Kamer en het schandelijk rumoer, waartoe het aanleiding gaf worden natuurlyk door de republikoinsche bladen ten zeerste afgekeurd. De „République franraise" eischt dat Bou langer worde terechtgesteld wegens hoog- verraad. Het opportunistisch blad vergelykt hem by Catilma en acht het dringend noo dig dat een eind worde gemaakt aan de ge vaarlijke vertooning. Met zyne toespraak in den linker- en zyn verzoek om ontslag in den rechterzak is Boulanger in de Kamer gekomen, ten einde tweedracht te stoken „Welnu - zegt de „République" - hy is nu geen afgevaardigde meer, hy is niet meer „mynheer Boulanger", maar hy is een op roermaker. Laten wy hem dan ook als zoo danig behandelen en de wetten toepassen, welke de republieken mogen toepassen tegen soldaten, die de krygstucht schenden." Do radicale „Justice" is minder heftig en slechts den spot met „monsieur Bou- dGn Jeune Premier met den mooien baard, den man der monarchisten enz. Het orgaan van den heer Clémenceau doet uit- omen dat deze laatste poging noodig was, daar Boulangers kansen hoe langer hoe slech- oi werden, maar acht zyne zaak nu geheel verloren nu de laatste slag geheel mislukt is. Zelfs de socialistische „Lantorne" laat Bou- langer in den steek en verklaart zich tegen hem omdat hy den steun van alle vyanden der Republiek heeft ingeroepen. Daarentegen hebben de organen der rechterzyde niets dan lof over voor Boulangers optreden Ook bevatten de bladen nog vele byzonder- heden betreffende de zitting. Boulanger verscheen, evenals den 4den Juni, weer op de tribune met een groot papier in de hand en las de geheele rede voor. Van aar an ook,- dat, toen de voorzitter sprak van de spreker zegt", een der leden dit ver beterde door te roepen: „de voorlezer". De oon van den generaal was zeer dreigend, en toen h„ 6ens uitr.ep; nNeemt uinaohtr ontstond een hevig rumoer. De republikeinen, hierin eene bedreiging ziende van den aanstaanden dictator, beant woordden dezen uitroep met een verward koor van uitroepen van allerlei aard, totdat een grappenmaker op do openbare tribune eene dame bemerkte, die geheel in het wit was gekleed en het sein gaf tot een algemeen „Prenez garde, prenez garde, „La dame blanche vous regarde!" Een algemeen gelach ging op van de ban- ken der linkerzyde, toen Boulanger zyn ont slag nam met de woorden: „Ik neem myn ontslag, daar de tribune niet vry is", want men wist dat reeds Woensdag-avond in eene vergadering van het nationale comité was besloten, dat Boulanger zyn mandaat zou neerleggen. De rechterzyde daarentegen steunde den generaal en moedigde hem door allerlei toeroepen en toejuichingen aan. Do heer Paul De Cassagnac achtte zich echter verplicht er by te voegen: „Wy juichen alleen den soldaat toe, en niet den staatsman." De uitslag van het duel tusschon de heeren r loquet en Boulanger is bekend. De uitdaging geschiedde door den minister-president, wien Boulanger viermalen toeriep: „Gy hebt ge logen De secondanten van den heer Floquet waren de heeren Clémenceau en Casimir Perier, terwyl Boulanger werd bygestqan door de heeren Laisant en Le Hérissé. Het gevecht was byzonder vinnig, zoodat beide partyen werden gewond. Alle ministers en de voornaamste partyleiders wachtten in I' Joquets woning den uitslag van het duol af. t it het proces-verbaal van het duel blykt dat de wond van Boulanger ernstig is. De geneesheeren zeggen dat de toestand van ^compliceerden, ingewikkelden aard kan worden. Niettegenstaande zyne wonde aan den hals eeno hevige bloeding veroorzaakte, bleef Bou langer toch staande. Zyn beide getuigen leid den hom van den tuin in huis.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6