@eze insurant wordt dagelijksmet uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 14 Juli. Feuilleton. E V A.. Uit het Duitsch van Georg Berger (Wordt vervolgd.} PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Frenco par poet1.40. Atronderl-gke Nommeri0.06. PRIJS DER ADVBRTBNTIEN: Van 1—6 regale 1.05. Iedere regel meer/0.17J. Grootere lettere neer pleeteruimte. Voor het ia- ceaaeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Bc liCldsche Kermis In aantocht. Woldra zullen eenige grachten, straten en pleinen in onze stad wederom vervuld worden met het geklop en gehamer, dat aankondigt dat de Leidsche kermis, voor dezen welkom, voor genen, om welke redenen dan ook, hin derlijk, ophanden is. Woldra zullen de inge zetenen onzer gemeento, evenals telken jare in de tweede helft dor Juli maand, als het ware bestormd worden door kormiswenschers, die sproken van „pleizier" en „voordeel", maar het stilzwegen bewaren over datgene, waarom het hun eigenlijk te doen is, en in onze verbeelding zien we rondom de eerwaarde sleutelstad de wateren - aan welker boorden in dezen tijd zoo menig visscher zich in het nu meestal natte gras een plaatsje kiest om het geschubd gedierte te verrassen bedekt -met tal van vaartuigen van verschillenden vorm, met eene ijverige bemanning (waaronder ge woonlijk eone massa vrouwen en kinderen) en de bestanddeelen inhoudende van de houten perceelen, welke te Leiden voor korten tyd zullen gebouwd worden. Ook ontwaart 's menschen profetische blik reeds van verre, voor zooveel het ten minste niet van zeer nabij te zien is, een leger ge harde, maar toch hoogst talentvolle, muzikale Germanen, een leger, dat met de meest vriend schappelijke bedoelingen en, behalve op finan- tiëal gebied, wars van alle annexatie-plannen, onzo gemeente zal binnenrukken, om zich, daarbinnen gekomen, te splitsen in kleine af- deelingen en gedurende de kermis mot de haast, leden van „vliegende" legertjes eigen, eenige muziekstukken van bekende en onbe kende meesters, men zegt wel twee stukken voor één cent (twijfelachtige rekening) uit te voeren. Doch niet enkel Germanen,, ook „echte" Spanjolen, met geel gelaat en zwarte haren, die Spanje nooit, wellicht niet eens op de kaart, gezien hebben, „volbloed" Italianen, •die nog nooit in Italië zijn ontmoet, zij allen beginnen de reis herwaarts aan te nemen. Misschien dat slechts eene enkele maal een waar vreemdeling de kermis met een bezoek vereert; men moet het met den landaard dan ook maar niet te nauw nemen en de kermis- voorstanders moeten maar tevreden zijn, wan neer, bohalve de reeds bedoelde personen, nog eene tweede collectie dwergen of eenige reuzen, of andere buitengewone voortbreng selen uit de dierenwereld (we bedoelen nu nrtuurljjk beosten) kunnen bewonderd worden. Uitgenomen de kramen met keurige en geurige artikelen op don Nieuwen Rijn, waar ook de plek is, waar anders Anton Huffs welbe kende handschoenenkraam stond, welke thans door hare afwezigheid de dames en heeren met weemoed zal vervullen, behalve de speel goed-, oliebollen-, poffertjes-, wafelen-, beignets- enz.-kramen, welke Visc.h-, Aal-, Bloem-, Boom Beesten-, Lammeren- en Turfmarkt, benevens IJzerengracht en Kort-Rapenburg zullen versieren, in damp of rook zullen hullen en de reukorganen zullen aandoen, uitgezonderd de paling- en zuurwagens, de weeg- en krachtmachines en andere voer tuigen, met kermis-artikelen bevracht, welke de openblijvende plaatsjes zullen innemen zal op den Apothekersdyk, met het front naar de Paardensteeg, Schentke's théatre dos méta- morphoses verrijzen. De Doezastraat zal worden gebruikt door de tooneelgezelschappen van de heeren A. Van Lier en de firma Kreukniet, Mutters en Co. om daar hunne houten paleizen te grondvesten, terwijl het Schuttersveld, modderiger gedach tenis, een terrein by uitnemendheid werd geacht voor het „Cirque beige", directie Hen rotte, en de Lammermarkt wederom zal bezet worden door de weduwe Spriet. Schuitenvoerder's paardenspel en de honden en apentent van "Wery zullen der GrooteBees tenmarkt de noodige hulde brongen, terwijl men op de IJzergracht het ook al bekende panopticum van de weduwe Prohn zal kunnen binnentreden. Op de kermis zal ook weder de gelegen heid tot draaien opengesteld zijn, daar, be halve do gewone draaimolens, oen scheepjes draaimolen van Tewe en een vélocipède-dito van Sliekor op de Lammermarkt zullen draaien. Ook de oud-Hol landsche poppenkast zal zich hier of daar nestelen. Verder zullen te be zoeken zijn de Cagliostro-theaters van Alb. Mullens en van A. Albor, de Galathée des heeren Bonefang, de schouwburg, waar het Hollandsch Opera-gezelschap zal optroden, en de Stadszaal, waar de troep van den heer Frits Van Haarlem zjjn ouden roem zal trachten te handhaven. Alle directeuren en directrices van spellen zullen wel weer zorgen voor iets tot hiertoe „ongeziens" en „ongehoords". Voor de kermis-voorstanders zal er dus ge noeg gelegenheid tot uitspanning zijnde kermis-tegenstanders zullen ook nu wel weder bevredigd worden. Men zjj dus tevreden! De uitslag der toelatings-examens tot de Hoogere Burgerschool voor jongens alhier is als volgt: Voor de 4de klasse had zich aangemeld 1 candidaat. Toegelaten E. L. C. Schmülling. Voor de 3de klasse: 1 candidaat voor enkele vakken, R. B. Dozy, toegelaten. Voor de 2de klasse: 1 candidaat, J. E. Heenk, toegelaten. Voor de lste klasse: 40 candidaten; afge wezen 6; toegelaten: R. A. Kern, C. Muller, I. Vos, J. C. Steendijk, G. A. Koeze, C. J. Beek, J. Van der Made, C. M. B. Wanna, C. C. Meerburg, G. Van Lissa, R. Le Poole, J. M. Van der Weijde, J. B. Dumont, P. Kleinpenning, J. W. M. Rosier, A. J. Kool- haalder, J. A. Eigeman, W. C. A. Ridderhof, J. J. C. Donker, J. J. Van Eek, C. V. Bos, G. E. Dücker, J. C. Borger, L. H. Keereweer, N. J. Brouwer, C. F. L. Heijmans, G. Buiten dijk, G. J. Sala en L. Janse Bz. en voor enkele vakken: C. J. M. J. Machen en H. M. Byleveld. Voorwaardelijk: H. N. Van der Hoijden, J. Brasser en W. Piek. De lste luitenants Hemmes en Schott zjjn van hunne detacheering bij de normaal- schietschool te 's-Hage, alhier teruggekeerd. Te Leiderdorp treedt morgenochtend te 10 uren in de Herv. kerk opProf. Wildeboer, vat) Groningen. Ter gelegenheid van den nationalen feestdag in Frankrijk was heden uit de woning van den Franschen gezant, den heer L. Legrand, in de Amaliastraat, te 's-Hage, de vlag van de Fransche Republiek ontplooid. De gezant bood heden het geheole perso neel der legatie een diner ten zijnen huize aan, waarbij mede aanzaten de consulaire vertegenwoordigers van Frankrijk te Amster dam en te Rotterdam. In den vroegen ochtend is te 's-Hage op 68-jarigen leeftijd gestorven de heer J. D. Sachse, inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht. Volgens particuliere berichten, zal de afgetreden gouverneur van de kolonie Suri name, het benoemde kamerlid, de heer Smidt, zich in het laatst dezer maand naar Nederland begeven, ten einde medio Augustus hier te lande aan te komen. Z. K. H. Prins Albert van Pruisen met gemalin, kinderen en gevolg zal aanstaan den Dinsdag, 'svoorm. te halftwaalf, per Ryn- spoor in de residentie aankomen, en zich verder per rijtuig naar Scheveningen begovon. De gemeenteraad van Wassenaar heeft met eenparige stemmen tot. gemeente ontvan ger benoemd den hooggeb. heer L. G. A. graaf Van Limburg Stirum, ambtenaar ter secretarie. De aannemer van de spuiwerken der Haagsche grachten, de heer G. Key te Rotter dam, heeft wegens te late oplevering eene boete beloopen van p. m. 15000. Nu de gemeente raad besloten heeft de werken vooralsnog niet in gebruik te stellen, heeft de aannemer zich tot B. en Ws. gewend, met verzoek om kwijt schelding van de boete, omdat nu blijkt dat er geene haast by het werk was. Naar men verneemt, moet op zjjn verzoek afwijzend z(jn beschikt. Men schrijft aan de „Haarl. Crt.": „De drukkerij der Weesinrichting te Neerbosch heeft over 1887 eene winst van meer dan f 10,000 behaald. Voor dit bedrag zjjn 100 weezen verpleegd geworden. Daarenboven zijn duizenden nuttige geschriften verspreid, waar door de beschaving onder de minder ontwik kelden zeer in de hand is gewerkt." Bjj beschikking van den minister van binn. zaken, d. d. 13 Juli, is de toelating van dr. G. P. Wesselink, dr. H. F. Jonkman, dr. A. J. Van der Weyde, mr. J. M. W. Schwartz en mr. C. W. Van der Pot Jr., als privaat docenten aan de Rijks-universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven, onderscheidenlijk in do phy3ische diagnostiek, de morphologie en de systematiek der phanerogamen, depropae- doutische kliniek, het Romeinsche recht en het notariaat en het fiscaal-recht, op hun verzoek ingetrokken. Bij koninklijk besluit is de beer J. A. Van Dorsser, lid der Algemeens Rekenkamer van Ned.-Indiö, benoemd tot voorzitter van dat college. De antirevolutionnaire leden van de Tweede Kamer hebben Donderdag-avond eene party- of club-vergadering gehouden in het lokaal der Kamer. Een hoogst verdiensteiyk gemeente ambtenaar te 's-Gravenhage, beleefde gisteren een schoonen dag. Vyftig jaren was 't toch geleden dat de heer K. L. Hupscher, thans hoofdcommies by de eerste afdeeling der gemeente-secretarie met den personeelen titet van griffier, in dienst dier gemeente trad. Van ve'e zyden ontving hy bewyzen van be langstelling. Diep getroffen betuigde de heer Hupscher zyn dank en deelde tevens mede dat hy, naar rust verlangende, tegen Septem ber een eervol ontslag uit zyne betrekking heeft aangevraagd. 112) DOOR P. J. c. „Ja, maar ik ga in eene andere betrekking," 3eide zy daarop. „Daar was reeds lang sprake van, maar ik mocht er niets van verklappen, want myn chef wilde my niet laten gaanhy wist welke goede diensten ik hem bewees en dat ik zeer goed myn werk deed. Maar nu is itfj toch van gedachte veranderd. En ik heb nu eene voel betere betrekking en kryg ook veel meer loon! Daarenboven behoef ik niet zoo laDg te werken en ben ik daardoor reeds oei vroeger vry dan tot nu toe het geval jwas. Is dat nu niet aardig Dan kan ik meer ez«n, als je me nog boekon brengt. Ach, Tans, wees toch een beetje bly met mijik ien vandaag zoo overgelukkig! Maar," hield li plotseling stil, terwyl zy staan bleef en aren arm uit den zynen trok, „hoe kan ik zoo met je loopen? Het is nog geheel licht!" „Maar dat hindert niets, Evaantwoordde hy lachend. „Neen, laten we liever gewoon naast elkan der gaan," hernam zy; „wat moeten de men schen er wel van denken?" Z(j was thans vrooiyker dan ooit. Verscheidene dagen later wandelde Hans, met de handen op den rug, op Eva wachtende, op het Augustus-plein heen en weder en keek hy met verlangen naar de lieve gestalte in den donkeren mantel. Hy tuurde juist met groote opmerkzaamheid in de verte, toen hij eensklaps naast zich zeer zacht zyn naam hoorde noemen. Verwonderd keek hy op; daar blikte hy Eva in het gelaat, maar vol verbazing staarde hy haar van het hoofd tot de voeten aan. Zy zag er heel anders uit dan vroegerde don kere mantel ontbrak, ovenals het bruine kleed. In plaats daarvan had zy een smaakvol be werkt, blauw katoenen kleed aan, op sieriyke wyze afgezet; ook hield zy een parasol inde hand, terwijl licht-bruino glacé handschoenen haar toilet voltooiden. Ook zette oen elegant hoedje, waaronder op haar voorhoofd de go- krulde, donkere haron te voorschijn kwamen, veel luister aan het geheel bij. Z(j zag Hans met een gelukkigen blik aa:i en zeido daarop, terwijl een licht rood haar gelaat overtoog: „Wilde je me niet herkennen, Hars?" „"Waariyk, ik zag niet dat jij het was en als je my niet had aangesproken, zou ik rus tig hebben biyven wachten. Wat zie je er vreemd uit!" „Nietwaar? Nu behoef je er niet meer tegen op te zien met my te wandelen." „Dat is nooit het geval geweest, Eva!" merkte hy aan. „Ja, Hans, toch wel een beetje; dat heb ik bemerkt. Maar zoo gaat het beter, nietwaar?" Hy knikte toestemmend. „Zie je, dat komt door de nieuwe betrek king, en zooveel verdien ik nu maar," zeide zy trotsch. „Maar Eva, heb je dan in korten tyd al zooveel verdiend of hadt je het nog van vroeger?" „Neen," antwoordde zy, terwyl zy over die vraag verwonderd het hoofd schudde; „dat niet, maar ik heb het toch nu of zal het ten minste krygen." „Je houdt van verkwisten, Eva," was zyn oordeel. „Ja, dat geloof ik ook wel; als ik maar ge noeg dubbeltjes had." Thans traden zy den tuin van het kristallen paleis binnen; Hans had haar reeds lang be loofd haar daarheen te geleiden. „Wy moeten toch uwe nieuwe japon een beetje door de menschen laten bewonderen," zeide hy, terwyl zy binnentraden. En toen zy daarna te midden der menschen zaten en naar de heerlyke muziek luisterden, kon Hans niet nalaten haar voortdurend aan te zien. Zy zag er thans inderdaad bekoorlyk uit; gedurende de weken, waarin hy haar voor de eerste maal aantrof, was zy er zichtbaar op verkomenhare wangen hadden thans eene roode tint en hare oogen eene meer levendige uitdrukking; over het geheel had haar gansche wezen niet meer die zekere matheid over zich, welke vroeger op te mer ken was. Vooral hare nieuwe, sieriyke klee ding droeg nu ongetwyfeld veel by tot haar gunstig uiterlyk. Niemand zou haar aangezien hebben voor hetgeen zy werkelyk was; de fijnheid harer trekken en in het byzonder eene zekere geestige uitdrukking op haar gelaat deed haar uitmunten boven al hare vrouweiyke collega's. Later wandelden zy samen door den tuin en daalden ook op den achtergrond daarvan in de kunstige, door roode vlammen verlichte grot af.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5