pgvraxss Gemengd Nieuw Do politie alhier deed gisteren eene goede vangst. Door een winkelier ge waarschuwd dat er een vreemd persoon ge tracht had bladen gutta-percha te verkoopen, welke handeling zeer verdacht scheen, werd genoemde persoon opgespoord en aangehouden. Aan de politiewacht bleek dat lry in het bezit was van breekwerktuigen en dat hy boven dien behoorde tot de personen, die verdacht worden van de vermelde inbraak en den dief stal van horloges te Abcoude, zoomede dat hy reeds verschillende gevangenisstraffen wegens diefstal had ondergaan. Op verzoek der politie te Amsterdam is hy, Dommes ge naamd, onder storkgeleide derwaarts overge bracht. Verder is door de politie alhier proces-ver baal opgemaakt tegen een persoon, die zich had schuldig gemaakt aan overtreding der wet op de besmettelyke ziekten van vee, door geene aangifte te doen van door hem gekochte varkens, geleden hebbende aan de besmette lyke vlekziekte. Het vleesch dier varkens word in beslag genomen en is onder toezicht der politie begraven. Tevens is proces-verbaal opgemaakt: tegen drie jongelieden, die zich tegen de politie hebben verzet, twee hunner tegen politie agenten en de derde tegen den plantsoen wachter, tevens onbezoldigd politie agent; voorts tegen vier jongens van 14-, 9- en 7- jarigen leeftyd wogens diefstal, drie hunner van lood van eene der gemeentescholen en een hunner van geld ten nadeele van een win kelier; ook nog tegen twee alhier niet te huis behoorende personen, die aan twee ver schillende winkels moed willig ruiten hadden ingeslagen, en tegen een bejaarden man, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van zinken pypen, van zyn in huur hebbend huis afgeruktvervolgens nog tegen twee alhier wonende personen, die uit een winkel een stuk rookvleesch hebben ontvreemd, welk feit door een hunner werd gepleegd, waarna de ander echter het gestolene, toen zy achtervolgd werden, verborg in een urinoir. Het spreekwoord van „loontje komt om zyn boontje", of „die kaatsen wil moet den bal verwachten", werd gisteravond op do Beestenmarkt op gevoelige wyze in toe passing gebracht. Benige heeren liepen daar nameiyk heel bedaard, toen op eens één hunner, zonder eenige aanleiding, van een individu met opzet een schop kreeg, welke nogal aan kwam. De aangevallene liet deze twyfelachtige beleefdheid niet onbetuigd, maar nam zyn wandelstok, waarvan de eigenaardige hantee ring tot wederantwoord diende, zóó, dat een paar personen den eersten aanvaller naar den waterkant meenamen en hem daar het langs het hoofd gutsende bloed afwaschten. Gistermiddag om vijf uren viel een jongen by de brug over de Klein-Aardap- pelenmarkt te water tusschen den walkant en een schip. Met veel moeite werd hy door eenige personen gered. Een ongeveer zevenjarige knaap, die gisteravond om halfacht op de Doezastraat met eenige kameraadjes aan het knikkeren was, werd opeens door een wieier aangereden, waardoor hy viel en bovendien over het gelaat werd gereden, hetwelk eene niet onbelang- ryke verwonding ten gevolge had. De wielryder had bovendien het ongeluk van zyn „voer tuig" te vallon, doch bezat de tegenwoordig heid van geest er dadelyk weder op te sprin gen, waarna hy ijlings het hazenpad koos, zonder naar zyn slachtoffer om te zien. Hoe dapper1 Gedurende deze week werden op „Rhynzigt" alhier genomen 386 zwemba den door heeren en 23 door dames. De tem peratuur van het water is 18'/j° Celsius. In den vóórnacht van 11 dezer, is het ooievaarsnest van den schoorsteen van 't logement te Woubrugge, vanouds het ge meentehuis, vlak over het nieuwe Raadhuis, afgowaaid. Dit nest had er minstens 80 jaren op gezeten. Een jonge ooievaar, welke licht gewond werd, is te zien voor het pubüek, by den nieuwen eigenaar van het café en hotel, den heer J. Guldemond. Gisteren werd aldaar de dubbele wipbrug in het dorp, aangevaren door eene baggermachine, getrokken door eene sleepboot. Do machine is bestemd naar Emden. De kapitein betaalde de schade en de brug, welke onbruikbaar was voor schepen en rytuigen, was spoedig her steld, zoodat de stoornis, door dit ongeval ontstaan, geene schade of althans eene van luttelo beteekonis voor het publiek verkeer berokkende. Naar men zegt, is de dam in de Ringvaart bij de Vyfhuizen, gem. Haarlem mermeer, dienende tot waterkeering voor de te maken geniewerken, doorgebroken. Een kind van P. Bier Jr., aan de hoofdvaart by den Spaarnwouderweg, 20 maanden oud, is in eene sloot geraakt en verdronken. De jaarlyksche lammerenmarkt te Haarlemmermeer zal voortaan niet meer worden gehouden op don derden Woensdag, maar op den derd6n Donderdag in Mei, en de vee- en paardenmarkt in October niet meer op Woensdag, maar op Donderdag vóór de paardenmarkt te Montfoort. Het gerechtshof te's-Graven- hage heeft heden den schippersknecht uit Middelburg, door de rechtbank aldaar, wegens mishandeling van een knaap, tot 7 dagen ge vangenisstraf veroordeeld, in hooger beroep eene boete van 25 opgelegd. De landbou werszoon uit Den Bommel werd ook nu ter zake van het door schuld veroorzaken van zwaar llchamelyk letsel tot 7 dagen gevan genisstraf veroordeeld. Gisteravond ondervond de stoom tram van de N. R.-Spr.-Maatschappy, welke om lOu. 10m. van Scheveningen reed, ter hoogte van de Wielrydersbaan een vry hevigen schok. By onderzoek is gebleken dat deze veroorzaakt was door het overryden van een jonginensch van ongeveer 30 jaren. Dr. C., die tot de passagiers behoorde, vond het raadzaam den wagen te doen ont ruimen ter opneming van den ongelukkige, die onmiddellyk naar het Rynspoorstation werd vervoerd, alwaar dezelfde geneesheer met de hulpmiddelen, uit zijne woning aan de Konings kade gehaald, het eerste verband legde. H8t' bovengedeelte van het lichaam des patients bleek vry zwaar gekwetst. De gewonde is per raderbaar naar het Ziekenhuis overgebracht. Men vermoedt dat hem het ongeluk is overkomen door het afvallen van een tram- rytuig, 'dat eenige oogenblikken te voren naar Schevenhigen was gereden. Te Scheveningen zyn aange spoeld uit noordelyke richting, onderscheidene stukken wit-geschilderd hout, van verschil lende lengten, eenige klossen van trapleunin gen, gele flesschen met kurken en een fleschje olie, vermoedeiyk afkomstig van een in de nabyheid der kust vergaan schip. Op het Franscheoorlogsschip „la Mouette", dat voor Amsterdam ligt, wordt heden de verjaardag der Fransche Republiek gevierd. Volgens gebruik hebben nu de sche pen onzer zeemacht ook hunne vlaggen ge heschen, terwyl de Fransche vlag van den grooten top wappert. Gisternamiddag stegen te Arn hem, in het park van „Musis Sacrum," de heeren Henri Wolff en Schuyt Ruys op met den luchtballon „L'explorateur; de vulling begon te één uur des namiddags, de opsty- ging geschiedde te ruim zes uren, onder be gunstiging van prachtig zomerweer, terwyl duizenden menschen hiervan, zoo binnen als buiten hot park, getuigen waren. Statig steeg de ballon op en dreef in de richting van Emmerik. De opening derjacht op water wild in de provincie Utrecht is bepaald op Zaterdag 21 Juli aanstaande. De heer L. K.,een geacht ingeze tene van Tilburg, die, zooals wy reeds meld den, vruchteloos door zyne familie alom gezocht werd, is gisteren levenloos uit eene der grachten van Luik opgehaald. De overledene was 16 dagen geleden vermist. Niet minder dan 117 studenten zyn te Borlyn in de eerste helft dezes jaars in de boeken' der universiteit „geschrapt" wegens gebrek aan vlyt. Tot dezen behooren 48 buitenlanders. Gistermiddag is op last dei- rechtbank te Zwolle derwaarts gevankelyk overgebracht W. B., landbouwer, wonende te Nykerk, die in de vorige week in de buurt schap Holk, onder deze gemeente, een geladen geweer hoeft aangelegd op een ryksveldwach- ter, opzichter der jacht en visschery H. Nye- boor. Nadat gemeld geweer tweemaal had ge ketst, en W. B. ten derden male aanlegde op Nyoboer, mot de bedreiging„nu moet gy er aan 1" greep de jachtopziener het geweer, het welk, toen hy den loop van zich afhield, af ging, zonder gelukkig iemand te treffen. Genoemde W. B. is onderscheidene malen door Nyeboer bekeurd wegens jachtovertreding. Een winkelier te Breda maakte by advertentie bekend dat by hem zooge- raamde bedolarmbanden te verkrijgen waren. Des anderen daags kreeg hy bezoek van een dienaar der politie, die een onderzoek kwam instellen naar die armbanden, welke niet weinig de bedolary in de hand zouden werken, zooals hy meende. (Hbl.) Tusschen Venendaal en Maars- bergen heeft men de verregaande baldadigheid gehad, des morgens eene der guiten van een voorbysnellenden trein door steer.en te ver- bryzelen en des middags er eene met een kogel te doorboren. De politie doet onderzoek. In verschillende bladen lazen wy het bericht, dat aan een der conducteurs, die by het spoorwegongeluk te Ruinerwold gewond werd, thans in het' ziekenhnis to Groningen de beide beenen zouden zyn ge amputeerd. Na gedaan onderzoek is ons go- bleken dat dit bericht allen grond mist. Geen der drie gewonde conducteurs wordt meer in het ziekenhuis verpleegd. Alleen bevindt zich daar nog de leerling-machinist, wiens toestand, op dit oogenblik althans, vry redelyk is. (P. G. C.) Voor de arron d.-r echtbank te Arnhem stond gisteren terecht Kok, de man, die onlangs den heer Huidekoper onverhoeds aanviel en gevaarlyk verwondde. De eisch van het O. M. tegen Kok is drie jaren gevangenisstraf. Te Plymouth ontvangen berich- ton uit Kaapstad maken melding van zwaren storm op do Zuid-Afrikaansche kust, waarbij eenige schepen schipbreuk leden. Het Noord- sche schip „Aleida" verongelukte op Danger- Point, maar de equipage werd gered en een gedeelte der lading geborgen. Het schip „Rewa", 16 Juni van Australië te Kaapstad aangekomen, had aan boord de equipage van het schip „Soteria", dat in zinkenden staat was verlaten. De gezagvoerder van de „Rewa" rapporteert in de maand Mei voortdurend zwaren storm te hebben ondervonden uit be' West-Noordwesten, waarby het schip belang- ryke schade beliep. Op het hevigst van den storm wendde hy olie aan en daaraan dankt hy voor het grootste gedeelte het behoud van schip en lading. De „Temps" en andere Fransche bladen en na deze ook eenige Duitsche hebben bericht dat den lsten dezer maand zekere Caroline Staub, uit Hagenau, die te Nancy in betrekking was en per telegraaf naar hare woonplaats ontboden werd om by het sterven harer moeder tegenwoordig te zyn, trots hare smeekbeden, te Avricourt de grens niet mocht overschryden. Nadat zy uit vertwyfeling in onmacht zou zyn gevallen, zou zy, toen zy weder tot haar bewustzijn was gekomen, aan de keizerin per telegraaf het verzoek hebben gericht om de grens te mogen passceren, hetgeen haar spoedig werd toegestaan. Hare moeder was toen, zoo luidden de berichten, inmiddels overleden. Hot officieels onderzoek, naar deze zaak inge steld, moet nu aan het licht gebracht hebben dat er in Hagenau geene familie Staub be staat en dat in familiën, waarvan het hoofd dien naam draagt en elders gevestigd, geen sterfgeval is voorgekomen. „Is je man ook gewoon je altyd met allerlei verkleinwoordjes aan te spreken vroeg de eene getrouwde dame aan de andere. „Vroeger wel, maar nu niet meer," luidde hot antwoord. „Toen wy pas getrouwd waren, sprak hy altyd van zyn poesje, en nu noemt hy mg een kat." INGEZONDEN. Den Heer Redacteur van het Leidech Dagblad. Mijnheer Naar aanleiding van het bericht in Uw Blad van den llden dezer omtrent onze Badinrich ting, meen ik de volgende toelichting te moeten geven Den 24sten Juni 11. ontving ik, als lid van het bestuur, een schryven van den heer A. P. Zaalberg, president, waarin ZEd. my mede deelde dat eene commissie tot oprichting eener Bad- en Zweminrichting te Bodegrave, be staande uit de heeren Lotzy en De Ridder, zich ten zynent had gevoegd met het voor stel ons Badhuis te koopen; hun deskundige schatte hot op eene waarde van 700 on hoewel zy dien prys wel hoog vonden, wensch- ten zy toch te onderhandelen. Ik begaf my daarop naar den heer Zaalberg, waarna wij wy den prijs op uiterlijk f 650 stelden, be houdens natuurlyk do goedkeuring van de overige leden van het bestuur en de aandeel houders, die door ZEd. zouden worden opge roepen, ten einde in eene naar hetreglemont voorgeschrevene vergadering het ov. bod der commissi» in overweging te nemen. Doch zie! Voor den president bestond het reglement blykbaar niet! Althans Zaterdag ji. kwam een gemeente-veldwachter by my, voorzien van eene naamlijst der aandeelhouders en een schryven van de commissie uit Bode grave, waarin zy voor hot Badhuis 500 bood. „Is u vóór of tegen don verkoop van het Badhuis op deze voorwaarde?" werd my ge vraagd. „Ja, Uw tegen zal toch niet veeï helpen; alle aandeelhouders zyn er voor!" en hy toonde my de lyst, waarop achter alle namen „voor" stond geschreven. Op deze toestemming der aandeelhouders verkocht en leverde do heer A. P. Zaalberg ons Badhuis, dus geheel in strijd met het reglement en zonder de aandeelhouders in eene wettig belegde vergadering opening van zaken te doen. Dan zou gebleken zijn: lo. dat door belangryke tariefsverlaging in het seizoen '87 de inkomsten de uitgaven met f 50 hadden overtroffen 2o. dat, werd er besloten het Badhuis te verkoopen, elk aandeel met ongeveer f 1.60 zou worden afgelost 1 Ziehier de rekening: Er zyn uitgegeven 34 aandeelen van f 25. Opgenomen gelden van den heer Zaalberg f 150 r n V. Eéghen 150 verschenen rente daarop „75 loopende schulden„70 debet f445 zoodat voor de 34 aandeolen overschiet ƒ55! Direct nadat my deze zonderlinge verkoop ter oore kwam, heb ik daarvan don aandeel houders per circulaire in kennis gesteld en de commissie van Bodegrave op do, geheel tegen het reglement indruischende, handel- wyze van den heer Zaalberg attent gemaakt, doch alles tevergeefs. U by voorbaat dankzeggende, Mynheer de Redacteur, voor de opname dezer toelichting, heb ik de eer te zyn, Hoogachtend, Alpsn a/R., 13 Juli. K. Van der Linde. Telegrammeu. (Zie de buitenlandsche berichten in hei 2de blad.) LONDEN, 13 Juli. De regeering heeft aan een der Engelsche regimenten van het Egyp tische garnizoen telegraphisch bevel gegeven naar Zoeloe-land te vertrekken, ten einde de colonne, welke de Zoeloes gaat aanvallen, te versterken. Algemeen gelooft men in Enge land dat er oen belangwekkende oorlog in Zuid-Afrika te wachten is. WEENEN, 13 Juli. Het departement van binnenlandsche zaken heeft den verschillenden autoriteiten met aandrang te kennen gegeven dat zy de voorschriften omtrent de cholera hebben op te volgen met de meeste stiptheid, met het oog op de te Napels voorgekomen gevallen dier gevreesde ziekte. KAAPSTAD, 13 Juli. Tot hedenavond zyn van de personen, die zich in de diamantmyn van Beers te Kimberley bevonden toen er brand uitbarstte, 43 blanken en 400 inboorlin gen gered. MADRID, 13 Juli. Al de alcoholfabrieken in de provincie Tarragona zyn gesloten. De bevolking is rustig. KOPENHAGEN, 13 Juli. Het is thans eene uitgemaakte zaak dat keizer Wilhelm te Kopenhagen aan koning Christiaan een bezoek zal brengen en de Scandinavische tentoon stelling zal in oogenschouw nemen. De Duit sche keizer zou insgelyks naar Stockholm gaan, maar dit is nog niet zeker. Die twee visites zullen plaats vinden na den terugkeer uit Rusland. Men hecht er overigons geene staatkundige beteekenis aan, en ze worden slechts beschouwd als hoffelijkheden. Men spreekt ook van een bezoek vanBelgië's vorst aan het hof te Kopenhagen. Leopold IJ zou in Augustus de tentoonstelling komen bezoeken. MADRID, 13 Juli. In de provincie Jaen heeft zich de gevreesde sprinkhaan vertoond. BERLIJN, 13 Juli. Vóór 's koizers vertrek naar Rusland, had gisteravond in de marmer zaal te Potsdam het gala-diner plaats, dat het diplomatieke corps werd aangeboden. De keizer droeg de uniform der huzaien der garde met de zwarte adelaars orde. De gezanten hadden naar het aantal hunner dienstjaren plaats genomen. Graaf Herbert Von Bismarck was tegenover den keizer ge plaatst. ROME, 13 Juli. In de Kamer van Afge vaardigden is het plan van hervorming op handels- en provinciaal gebied besproken. Franchetti diende een voorstel in tot alge meen administratief stemrecht. Dit werd dooi een heer Crispi bestreden. In stemming ge bracht, word het amendement met 295 st. tegen 52 verworpen.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2