N°. 87j4. TUTa-snix!IC Juli. A0. 1888. <§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van gftr en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Leiden, 14 Juli. Feuilleton. Uit- het Duitsch van Georg Berger LEIDSCH PHIJB DBJZEK OOTJBJLNT: Leiden per 8 maandenlid. Otrunoo p« peet.....L 1.4ft ^Afconderl^Jke Hommer».0.96. PBJJ8 mm ADV*BT»riTSN: 1 r T»n 1—6 ngeU 1.05. Man rtgel om MM. nu plufcrafaria. tóe» Ito.' atrnVrBn buttm <1. lUd worrfl 0.15 towMM. De heer M. J. Tiele heeft aan 's Ryks Ethnographisch Museum te Leiden geschonken eeno verzameling van voorwerpen, afkomstig van de Westelijke Bataks (Sumatra) en van de Dajaks van Noord-Borneo. De eerste vullen de verzamelingen van het Museum op de meest geschikte wijze aan, terwijl de laatste uit eene streek komen, waarvan nagenoeg geene voor werpen in het museum voorhanden waren. Het blijkt uit die voorwerpen, dat de bevol king van Noord-Borneo op een hoogeren trap van beschaving staat, dan die van de Wester- on van de Zuider- en Oosterafdeeling; de voorwerpen zijn beter afgewerkt en kunst rijker versierd, terwijl zy tevens den overgang vormen van de voorwerpen der Dajaks van Zuid- en Midden Borneo tot die der Soeloe- Eilanden en der Philippijnen, van welke laatste eilandengroep 's Rijks Ethnographisch Museum eene schoone verzameling bezit. In de „Staats courant van 14 Juli vindt men eene beschrij ving der geschonken voorwerpen. Het aantal bezoekers der Rijksverzame lingen en monumenten, gedurende het tweede kwartaal van het jaar 1888, bedroeg: Konink lijk kabinet van schilderijen te 's-Gravenhago 6075, museum Meermanno Wostreenianum te 's-Gravenhage 51, Koninklijk penningkabinet te 's-Gravenhage 75, Rijks-Museum te Am sterdam 117,026, Rijks-Museum van Oudheden te Leiden 1457, Rijks-Ethnographisch museum te Leidon 108, Rijks-kabinet van prenten en pleisterbeelden te Leiden 48, Gevangenpoort te 's-Gravenhage 4981, Muidorslot 703, Ruïne van Broderode 3535, Monument te Heiligerlee 221, historische zaal in het Prinsenhof te Delft 1977. (Sfs.-C.) Lucas Van Leyden, een der grondleg gers van onze oud-Hollandsche schilderschool, maakt het onderwerp uit eener belangrijke studie van dr. Th. Volbehr in de „Kritische Verzeichnisse von Werken hervorragenderKup- ferstecher" (Hamburg, Haendeke Lehmkuhl). Lucas Van Leyden bezat een oorspronkelijk talent, dat hy wist te bewaren, zelfs in een tijd toen de Jtaliaansche kunstinvloed zich hier te lande zoo levendig deed gevoelen. Het is dan ook die hooge mate van oorspronke lijkheid, waardoor zijne werken zoo be langrijk zijn. Dr. Volbehr heeft een zoo volledig mogelijk „Verzeichniss seiner Kupferstiche, Radirun- gee und Holzschnitte" samengesteld, dat de beoefenaren onzer kunstgeschiedenis zeker met ingenomenheid zullen ontvangen. Van verschillende zijden kwam in den laatsten tijd de klacht tot den minister van H., W. en N. over de belemmering, die de invoer van vee in België ondervindt, door de onmogelijkheid om b(j de aankomst van wageDs met vee aan het station Esschen, tusschen zonsondergang en -opgang, die dadelijk te doen inklaren. Thans is een schrijven inge komen, waaruit blijkt dat onder medewerking van den Nederlandschen gezant te Brussel aan sommige der geopperde bezwaren is tege moet gekomen; onder anderen worden 75 lantarens aangemaakt voor het station Es schen, waaruit afgeleid wordt dat er ook plan bestaat bij kunstlicht in te klaren. Acht men hiermede reeds iets gewonnen, nog meer bezwaren blijven over. Dat ook die zullen weggenomen worden, zal nu nog worden verzocht aan den minister van water staat, met opgaaf van hetgeen nader in 't belang van den veehandel kan worden gedaan. Hbl De commissiën uit de Provinciale Staten adviseeren mot Gedeputeerde Staten tot brug geldheffing voor de brug over de Oude Maas, mits het tarief binnen 5 jaren herzien, en in het belang van den minderen man, voor kinder wagens en kruiwagens, tot 1 cent teruggebracht worde. Voorts tot afwijzing der subsidie-aan vragen van de gemeenten Piershil en Pernis, en tot inwilliging der aanvrage voor de vol tooiing dor haven te Maassluis. Bjj koninklyk besluit is bepaald dat de kapitein der infanterie van het leger in Ned.- Indië A. J. Visser by afzonderiyke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zal worden vermeld, ter zake van zyne verrichtingen tydens de in de laatste helft van het vorige jaar in Troemon en de Tobalanden voorge vallen ongeregeldheden. Tot loden der commissie van rapporteurs over hot voorstel van den heer Domela Nieu- wenhuis betreffende de gedwongen winkel nering, zyn door de afdeelingen der Tweede Kamer benoemd de heeren Heemskerk, Goe man Borgesius, Reekers, Van der Feltz en Verniers Van der Loeff, tevens voorzitter der commissie. Door den minister van justitie is aan de rechterlyke colleges en ambtenaren mededee- ling gedaan van het besluit dat van 15 Juli af - op Zondagen geen dienstbrieven of pakketten meer worden bezorgd tenzy op het adres het woord „spoed" mocht vermeld staan. Aan het slot zegt de minister: „Ik acht het niet overbodig op te merken dat overeenkom stig de bedoeling van het woord „spoed" op het adres alleen dan te pas komt, wanneer het verzonden stuk of de stukken aanleiding bevatten, om nog des Zondags te worden ingezien en behandeld, zonder een uitstel daarvan tot Maandag te gedoogen." Z. M. heeft aan mr. J. P. Cau, met ingang van 16 Juli 1888, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Zieriksee; goedgekeurd dat de burgemeester van Kastrikum, J. Mooy, is benoomd tot secretaris dier gemeente; aan M. Van der Velden, eervol ontslagen be diende by het KoDinkiyk Nederlandsch Mete orologisch Instituut te Utrecht, een pensioen verleend van f 274 's jaars; aan Walter Lutsch, geboren te Dölltz (Pruisen), vergun ning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hy de wetteiyke bepalingen omtrent de uit oefening der geneeskunst in Nederland stipteiyk nakome. Gemengd Nlonwi. De „Leidsche Zwem club" zal, vol gens achterstaande advertentie, waarin nadere byzonderheden zyn aangegeven, morgen, Zon dag, wederom haron jaariykschen zwemwed- stryd houden. De deelneming is uitstekend te noemen vele bekende zwemmers uit verschillende oor den, van ons land deden zich inschryven. Uit Amsterdam komt ook de heer A. M. Hart- hoorn, die te Hamburg en te Bremen eerste pryzen behaalde. Het is een feit dat do deelnemers zich niet door het frissche weder laten afschrikken, en hoeft nu de zwemclub het geluk dat er morgen een zonnetje schynt, dan zal er een zeer vrooiyk feest gevierd worden. Ook de laatste nummers zullen daartoe het hunne bydragen mislukte het vorige j3ar de wedstryd te paard, daar niemand zyn rosinante bestygen kon, daar voor zyn nu maatregelen genomen. Uit het water in een mast te klimmen het moeten kranige lui zyn, die een prys uit de hoogte meebrengen. Zooals de advertentie zegt, bestaat er ge legenheid tot introductie op den dag van den wedstryd op „Rhynzigt." Hun, wien het aangenaam is in een net café iets te gebruiken wat goed smaakt, is daartoe eene nieuwe gelegenheid openge steld door den heer C. J. Coster, die heden aan dén Stationsweg alhier zyn nieuw café met vergunning „Do zwarte Ruiter", opende. Het café, waarin een fraai, goedloopend bil jart is geplaatst, ziet er zeer netjes uitdaar achter bevindt zich eene ruime veranda en eindelyk nog een flinke tuin met eenige gym- nastiektoestellen. Het werd gebouwd onder toezicht van den architect den heer W. F. Van der Heyden, door de heeren Gebrs. Couvée, aannemers alhier, wien alle lof daarvoor toekomt. De uitmuntende verlichting, aangebracht door den heer L. Van Es alhier, het doelmatige ameublement, geleverd door den heer H. F. Hoo semans (firma Gemer Co), Maarsmansteeg, en de goede consumptie, waarvoor de heer Co3ter ongetwyfeld zal zorgdragen, zuilen het café wel door velen bezocht doen worden. By onderzoek is gebleken dat het z. g. suikerballetje, waardoor een meisje te Nymegen is gestikt, bestond uit meel, gips en eene kleine hoeveelheid suiker met het bekende kleursel. Daardoor mislukten de po gingen om het balletje door warm drinken en andore oplossingsmiddelen te doen smelten. De snoepgoedkoopman, die deze balletjes pas ten verkoop had ontvangen, heeft het over schot vernietigd. We gaan zoetjesaan weer den winter te gemoet. Ook te Brussel en te Parijs heoft het, evenals te Noorwood by Londen, gesneeuwd. Te Pkrys vielen eenige vlokken, maar in de Belgische hoofdstad moet eene vrt1 aanzienlyke hoeveelheid gevallen zjjn. In het geding der vergiftigde wijnen van Hyères is uitspraak gedaan. De gedaagde, graaf De Villeneuve, is tot 20 dagen gevangenisstraf en eeno geldboete van 100 fr. veroordeeld. De vergiftigde wynen zul len worden weggeworpen. De „Pall Mall Gazette" deelthetr zonderlinge bericht mede dat de Duitsche- keizerin Victoria op bevel des keizers in het slot Friedrichskron in arrest wordt gehouden. Van bevoegde zyde is deze mededeeling ter stond tegengesproken. De toestand van prins Alexander van Battenberg is nog niet zeer gunstig. De prins heeft nog hevige pünen in rug, hals en borst en zal in het gunstigste geval nog ge- ruimen tyd het bed moeten houden. Het bericht dat de anarchist Cyvoct in Nieuw-Caledonië gerechtelyk ter dood gebracht zou zyn, wordt tegengesproken. De regeering verzekert dat er zelfs van eene veroordeeling, van welken aard ook, geen sprake is geweest. 11) DOOR P. J. C. IV at Eva betrof, toen zy op haar kamertje, vier hoog, gekomen was, waarin de zilveren maan, welke aan den wolkeloozen hemel, boven de daken der hooge huizen uit, zicht baar was, zoo liefelyk, zoo vol vrede haren zachlen lichtglans goot, toen trok zy eerst voorzichtig de nieuwe handschoenen uit. nam het tuiltje rozen van hare borst en kuste die bloemen; daarop, nadat zy hoed en mantel had weggeborgen, wierp zy zich voor hare legerstede op de knieën en bad an nu aan ontmoetten zy elkander veel- vuldiger. Daar Eva altyd eerst des avonds na sluiting van het magazyn tyd. had, deden zy dan slechts eene wandeling in het Rosenthal. Nu en dan gingen zy dan ook in een der tui nen zitten en praatten daar een uurtje met elkander. Het liefst ging Eva naar hot „Zwit- sersche huisje" en gaarne nam zij daar alsdan die plaats in, waar zy den eersten keer met Hans gezeten had. Op zulke avonden was zy altyd opgeruimd. De gedachte aan het ver schil in stand tusschen haren vriend en zich, scheen by haar totaal op den achtergrond getreden te zyn. Toch was zy steeds een wei nig terughoudend, wanneer het gold iets van hom aan te nemen, en Hans was voorzichtig genoeg die aanbieding zoo beperkt mogelyk te doen zyn. Slechts de bloemen, welke hy haar schonk, nam zij volgaarne en dankbaar aan, en, was er sems een knop onder die bloemen, dan bracht zy dien den volgenden keer terug als ontloken bloem, welke zy hem dan op hare beurt gaf. Op die wandelingen spraken zy over allerlei Eva vroeg dan veel en liet zich gaarne duide- lyk maken wat zy niet juist wist en Hans deed dit met genoegen, want hy schepte er behagen in hoe veel belang zij stelde in zyn onderricht en hoe vlug zij was van be grip. Bovendien toonde zy op menig ge bied eene kennis te bezitten, welke hy by haar niet had durven verwachten; en ■wanneer hy vroeg hoe zy dit of dat zoo wist, dan antwoordde zy dat zy dat alles op het dorp, in één jaar, by den meester had geleerd. Ook loerude hy haar dikwijls boeken, met gedichten of over de geschiedenislater spra ken zy dan over het door haar gelezene. Zy waren nu betrekkeiyk dikwyis in elkanders gezelschap en beiden zelden met andere per sonen in aanraking. Daar Hans ternauwernood éóne maand te Leipzig vertoefde, had hy nog weinig kennis aangeknoopt en in de omstan digheid, waarin hy thans verkeerde, was hy ook niet voornemens dat te doen. Die jonge lieden, met wie hy dan nog omgang had, waren voor het grootste deel medestudenten, en die omgang met hen bepaalde zich nage noeg tot die uren, waarin iy, hetzy by de colleges, hetzy by het middagmaal, noodza- keiyk in hun gezelschap moest doorbrengen. Ook trachtte hy zooveel mogelyk te vermyden dat hy hier of daar in tegenwoordigheid van Eva door een hunner werd aangetroffen; wan neer dat echter toch plaats had en de bekende dan by de eerste gelegenheid het gesprek bracht op het „aardige meisje," met wie hy onlangs te zamon was, dan redde hy er zich uit door te schertsen of door eene niets zeg gende opmerking. Vandaar dat zyne verhou ding tot Eva door een derde niet nagegaan kon worden. Met Eva was het niet veel anders gestold. Eene vriendin in den waren zin des woords had zy te Leipzig nooit gehadin dat meisje, met wie zij naar Loipzig' gekomen was, stelde Hans, nadat Eva veel van haar verteld had, zóó weinig belang, dat zy aan zyn wensch, om niet langer met haar om te gaan-, gaarne voldeed en den omgang met haar staakte. Nieuwe vriendinnen had zy thans niet noodig; haar omgang met Hans nam daarvoor ook nu te veel van haren tyd in beslag. Zoo ging de Meimaand voorby en brak Juni aan. Op een der eerste dagen dier maand kwam Eva des avonds Hans op den gewonen tyd met. een van geluk stralend gelaat op het Augustus-plein te gemoet. „Nu, wat is er aan de hand? Je ziet er nogal wat vroolijk uit!" riep hy haar reeds van verre toe. „Ja, ik heb daar ook wel reden toe," zeide zy haastig, terwyl zy hem tegelykertyd ver- trouweiyk een arm gaf, hetgeen zy anders nooit deed, behalve wanneer zy in donker huiswaarts gingen; „mijn chef heeft mij mijn ontslag gegeven!" Hij zag haar getroffen aan. "Wat haar aanging, zy lachte zeor har- toiyk. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1