Duizenden vreemdelingen doorkruisten gisteren reeds overdag het feestvierende Delft, in afwachting van de dingen, welke des avonds komen zouden. Liet hot weder zich des ochtends dreigend aanzien, in don namid dag klaarde de lucht op, ofschoon de wind nog krachtig optrad. Des avonds evenwel be gon ook deze te bedaren on kon het weder aanvankelijk goed genoemd worden. Omstreeks halftien verliet de optocht het feestterrein, waar vooraf oene druk bezochte matinée had plaats gehad. Die optocht, voorafgegaan door de muziek van het derde regiment huzaren, was ver deeld in vier groepen. Het bruidspaar, Juliaan van Egmond en Mabelia Graswinckel, de hoofd personen, zat te paard en was omstuwd door bruidsjonkers, familieleden on gasten. De bruid was in witte zyde, waarvan het keurslijf met goud was doorstreept, de lange witto sluier over den opstaanden kraag gol vende cn met don bruidsruiker in de hand. De bruidegom was gehuld in een gewaad van wit, blauw en goud, terwijl als bruids meisjes negen kinderon dienst deden in het wit, frisch groen en bloemen aan saamver- bondon standaards met zich voerende. Hot geschenk van prins Maurits, bestaande in oen sierljjk bewerkt zwaard, werd gedra gen door vier pages, terwyl verder vele edelen, banierdragers en ruiters zich in don stoet vertoonden. Op den triomfwagen, welke by het affyden zeer bedreigd werd door de vier vuurspattende pekkransen aan zyne vier hoeken, door zes paarden getrokken, waren de geschonken der gilden zichtbaar. Op vergulde wielen rustende, maakte deze wagen een schoonen indruk. Eone tafel bevatte eene keurige collectie oud Delftsch aardewerk, als symbool van die bloeiende industrie, een gouden harnas, het goschonk van do smeden, terwijl sierlyke en kostbare stoffen in bevallige plooien van de tafel afhingen, hot geschenk der lakenwevers. Als bedekking werd de wagon omgeven door eene bende schutterij, uitgedost in de militaire kloeding van 1595. De kostumes voldeden zeer, hoewol zij en de wapenrustingen minder kostbaar waren dan anders by dorgelyko optochten hier te lande wel hot geval is. Van den Stads-Doelen trok de stoet naar de Van-der-Mastonstraat, waar zich nog eene stichting bevindt van de familie Graswinckel, een hofje mot zeven huisjes. Ddar werd het bruidspaar de eerewyn aangeboden, naar ge zegd wordt door oen afstammeling van het geslacht van Graswinckel. Ook op zijn verderen tocht door de stad, werd het bruidspaar de eorowyn aangeboden, o. a. door de deputation der bevriende stu dentencorpsen, w. o. ook dat van Leiden. De illuminatie slaagde in het eerst uitste kond. Byzondero vermelding verdient eene prachtige oerepoort aan het sta ihuis met hit opschrift „Hulde aan het Corps", alles in gasvlammen. Delft is voor een avond-optocht als geknipt. De smallo grachten mogen in menig opzicht gevaar aanbieden, het belet niet dat het wa ter byzonder fraai het licht der fakkels weer kaatst, terwyl de menigte hooge, vaste brug gen ook nu aan den stoet telkens eene golvende beweging deed aannemen, welke het schilder achtige van het effect niet weinig verhoogde. Helaas was eene hevige onweersbui, welke zich, evenals boven onze gemeente, boven het feestvierende Delft ontlastte, oorzaak dat de -stoet reeds te olf uren ontbonden moest worden. De algemoene feestvreugde ontving daardoor een geweldigen knak. Het station werd door militairen afgezet, ton einde de orde te handhaven by den to vorwachten toevloed van huiswaartskeerenden, hoewel het aantal vreemdelingen niet zoo groot moet zyn geweest als andere jaren. Heden, Woensdag, 's ochtens te 9 uren, was er repetitie van het muziekfeest, te 2 ■uren matinée musicale en vanavond is er vauxhal en bal. Donderdag matinée musicale, volksconcert ■op de Groote Markt en des avonds te halfacht muziekfeest. Het stoomschip „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 10 Juli; de „Leerdam" is 9 Juli van Rotterdam te Nieuw-York aangekomon. Gemengd Nieuws. Omstreeks negen uren geraakten gisteravond de artikelen, in den manufactuur winkel van den heer W. K., op de Haarlem merstraat alhier, welke in de winkelkast lagen uitgespreid, in brand toen men het gaslicht aanstak. Men toog onmiddellyk aan hot werk om dat begin van brand te bedwingen en zag die pogingen met oen gunstigen uitslag be kroond, zoodat de aangerukte brandspuit, zonder water gegeven te hebben, weer kon vertrekken. De roerende goederen in het bodoelde maga- zyn zyn op beurspolis verzekerd. De schrobnetvisschery te Scheve- ningen is geëindigd. Blykens een staat van de uitkomsten van 1 Februari 1 Juli waren van de bij de reodery ingeschreven schuiten in de vaart geweest 135 bommen, besommende 175,080 en 10,672 aan zeevischte zamen 185,752 tegen ƒ193,432 in 1887, toen 165 bommen in do vaart waren. 28 loggers besomden in 1888 ƒ61,653.85. Naar men vernoemt, is door den minister van oorlog de aankoop van post duiven ten behoeve van het departement van oorlog opgedragen aan don heer A. J. Bronk- horst Jr. te Haarlem, die zich tot dat einde naar België heeft begeven. De kinderen in het Huis van Barmhartigheid aan den Zuid-Binnensingel te 's-Hage ontvingen gistoren van een kinder vriend, den heer v. d. V., 100 potten met aardbeien en 8 p. suiker. Naar de „Sport" verneemt, zal de oude vier van „Laga," na afloop van de lustrumfeesten te Delft, zich in een outrigger gaan oefenen om daarmede aan eenige Bel gische races deel te nemen. Een gepensionneerd kanonnier van het O.-I. leger J. A. K., oud 42 jaar, bracht zich te Delft twee messteken too in den onderbuik. Onmiddollyk per brancard naar het gasthuis vervoerd, bezweek liy een uur daarna. Do gewezen notaris S. uit Waar denburg, dio tot een jaar gevangenisstraf voroordeeld werd, is, na ongeveer zes maanden de straf gedragen te hebben, ontslagen. Ernstig ongesteld is hy te Waardenburg teruggekeerd. Gisternacht zijn huis en inboedel van H. B., grofsmid en landbouwor te De demsvaart, door brand byna gehoel vernield. Slechts het vee, een bed en eenige kleeren hoeft mon kunnen redden. Naar men verneemt, was het huis verzekerd, doch de inboedel niet. De oorzaak van den brand is niet met zekerheid bekend. Onder behoorlijk geleidoisde dader van den moordaanslag, gepleegd op Zaterdag nacht 1.1., gistermorgon uit Nymegen naar de gevangenis te Arnhem overgebracht. De toestand der vier gekwetsten is naar om standigheden rodelyk te noemen. De persoon, die Zaterdag-avond de inwoners van Arnhem vergastte op het mot treffende gelykenis knippen van hunne silhouetten en van wien de politie dacht dat hy gelykenis had met den silhouettist, die in Don Haag den poelier plukte, by wien hy inwoonde deze persoon is gebleken niet de bewuste vluchteling te zyn. De politie heeft hom intusschen als zonder middel van bestaan zynde over de grenzen doen brengen. In de hooge veenstreken van Friesland heeft het gisternacht flink gevroren. Gelukkig zyn de boekweit en boonen er best afgekomen. Ook de aardappelen hebben goene schade en staan best te velde. Uit Grave wordt aan het „Hbl.", dd. 10 Juli, gemeld: Sinds een drietal dagen is de Maas sterk wassende. Hedenmorgen teekendo de peilschaal 8.15 M. boven A. P. Reeds zyn de sluizen geslotende groote toe voer van binnenwater is oorzaak dat vele binnenpolders en laag gelegen landen onder- loopen, waardoor de lieden zich genoopt zien met alle kracht en den meesten spoed het hooi in te halen. Ook den uiterwaarden begint het wassende Maaswater last aan te doen, ten gevolge waarvan reeds Zondag een groot aantal boeren spoedig hun hooi moesten bin nen halen; daarby komt nog dat er byna dagelyks eene groote hoeveelheid regen valt. Uit Eindhoven wordt aan de „N. R. C." gemeld: In een koffiehuis te dezer stede, tegenover het station der Staatsspoor wegen, had gisteren omstreeks 12 uren een brutale diefstal plaats. Een vreemdeling, waarschynlyk kermisrei ziger, nam in byzyn van hot dienstmeisje uit eene lade een zakdoek weg, waarin, naar beweerd wordt, 500 geborgon was, en ging daarmede aan den haal. Door het geschreeuw van het dienstmeisje was spoedig eene menigte volks op de been, die den brutalen dief achter volgde, en gesteund door de politie, die weldra verscheen, mocht men na een half uur er in slagen hem te grypen. Hy had in zyne vlucht het gold weggeworpen, hetwelk intusschen door een bediende van Van Gend Loos gevonden is. Dezer dagen i s het standbee1d van den beroemden sprookjesdichter H. C. Anderson, in zyne geboortestad Odonse, op plechtige wyzo onthuld. Het beeld is volgens het model van don beeldhouwer Hasselriis te Rome in brons gegoten en moet zeer gelykend zyn. Volgens het oorspronkelyke ontwerp, moesten zich om de hoofdfiguur vier kleinere, aan de sprookjes van den dichter ontleend, groepeeron. Men hoopt de daartoe bonoodigde gelden, welke vooralsnog ontbreken, binnen een niet te lang tydsverloop byeen te hebben. Toen voor een paar dagen de koster der R.-K. kerk te Worden het kerk gebouw des middags binnentrad, bemerkte by dat een persoon zich onledig hield met hot bestelen der offerbus. De dief vluchtte, maar werd even daarna gearresteerd. Men scliryft uit Coblenz aan de „Köln. Ztg": Niettegenstaande den ongemeen ryken kersenoogst, is toch de hoeveelheid der te verzenden kersen veel geringer dan anders, daar het ooft door den aanhoudenden regen in de afgeloopen weken grootendeels by ryip- heid voor de verzending ongeschikt is. Op de plaatsen van den oogst zijn ten gevolge daar van de pryzen buitengewoon laag. Een prijs van 5 pf. voor het pond is thans geene zeld zaamheid; in de afgeloopon week werden zelfs de kersen bij groote hoeveelheid tegen 3 pf. het pond verkocht. Met hot oog hierop vindt menig boomgaardbezitter het niet eens der moeite waard de rijpe vruchten te doen plukken. Dezer dagen bowoorde de „Frei- sicnige Zoitung" dat prins Frodenk Karei, de neef van keizer Frederik, eveneens aan kanker is gestorven. Dit wordt nu tegengesproken. Wel had de prins een kwaadaardig uitwas onder het oog, maar dit werd terstond door prof. Bergmann weggenomen en kwam nooit terug. De prins stierf, volgens de geneeshee- ren, omdat hy den strengen leefregel, welken hem na het gebruik eener kuur te Marienbad was voorgeschreven, niet volgde. Eon bericht uit Aden meldt dat Berbera in Somaliland (Golf van Aden) 2 Juni totaal verbrand is. Het eigenlyke handels kwartier van Berbera bestaat uit eene dicht opeengehoopte massa van hutten vaD stroo en matten, zoowel van de vreemde hande laars als van de inlanders. Dit govaarlyko, sedert maanden door eene gloeiende zon uit gedroogde materiaal brandde, by een hevigen zuidenwind, als tonder en van het geheele kwartier kon ook het geringste niet gered worden. Ofschoon in Juni de hoofdhandel aan de kust reeds achter den rug is, is de schade toch voor de bevolking zeer groot. Daarby kwamen meer dan 40 personen in de vlam men om, meerendeels kinderen en gebrekki- gen, welke laatsten steeds in grooten getale naar do kust trekken tegen dat de jaarmarkt begint. Zulke branden komen vry geregeld voor op de kustmarkten van Somaliland, dank zy den aard der woningen en de ongelooflyke lichtzinnigheid der bevolking. Zoo verbrandde Bulhar twee jaar geleden op dezelfde wyze, en vroeger ook Sela. Berbera zelf is voor ongeveer 40 jaar nog eens op dezelfde wijze vernield. De Engelsche militaire wyk, welke indertyd door de Egyptenaren werd gebouwd on uit steenen huizen en breede straten bo staat, ligt 800 meters van het eigenlyke Berbera af en bleef geheel gespaard. Vreeselyk ongeluk, In de kleine Fransche gemeente Bréan is een droevig on geluk voorgevallen. Zekere Vassas was bezig met zich aan te kleeden om zich naar de kerk te begeven, waar zyn huwelyk moest voltrokken worden. Terwyl hy zyn rok aantrok, deed hy door eone beweging met zyn arm een geladen ge weer van den muur vallenhet schot - men weet niet op welke manier ging af en de ongelukkige Vassas ontving de lading in de volle borst. Op zyne pynlyke kreten kwam de bruid toeloopen, die in eene andere kamer van het huis insgelyks bezig was met zich voor de plechtigheid te bereiden, en kwam juist intyds om de laatste oogenblikken by te wonen van hem, die volgens de wet reeds haar echtgenoot was, want het burgerlyk hu welyk was den vorigen dag voltrokken. De wanhoop van het ongelukkige meisje is moeielyk te beschryven. Zware mist. Uit Malaga wordt geseind dat eene dikke mist, welke zich van de engte van Gibraltar tot over de Oostkust van Andalusië uitstrekt, ernstige zeerampen veroorzaakt heeft. De Oostenryk- sche stoomboot „Zichy", welke op het punt was de haven van Malaga binnen te loopen, heeft hulp gevraagd. De kapitein van dit vaartuig, dat op leis is naar Brazilië, zegt dat zyn schip door eene andere boot, van onbekende nationaliteit, is aangevaren en den schok in vollen bakboord heeft ontvangen, waardoor het ruim geheel onder water kwam. De schok is zóó hevig geweest, dat de punt van den voorsteven in de „Zichy" is blyven steken. De Fransche boot „Haynes" is later de haven van Malaga binnengeloopendo kapt. verhaalde dat hy op zyn terugkeer van Tan- ger verschillende zeorampen had bygewoond. De Engelsche stoomboot „Lion beige" is vergaan tusschen Algésiras en Tarifutwee andere vergingen te Tanger. In het gezicht van Gibraltar zyn insgelyks twee schepen vergaan. Ook de Italiaansche boot „Aurora" heeft by het binnenloopen der haven van Malaga groote avery bekomen. BUITENLAND. Frankrjjk. Het gouvernement heeft aan den minister der posterijen de volgende instruction gezon den Alle brieven of papieren, aan burgemees ters gericht, zullen worden ingehouden, wan neer het uit de verzonden hoeveelheden blykt dat deze circulaires bevatten, hun in hunne qualiteit van burgemeester toegezonden. Zy zullen echter niet kunnen worden ingehouden, als de titel „burgemeester" niet op het adres vermeld staat. De president der republiek denkt den 18den dozer de reis naar Daupbiné te aan vaarden. Hy zal den 19den dezer te Chambéry aankomen, vervolgens te Vizille, den 20sten te Grenoble, van waar hy den 21 sten zal terugkeeren naar Vizille, als wanneer er groote feesten zullen plaats vinden. Den 23sten ver trekt hy over Romans naar Valence en zal 's daags daarna weer te Parys zyn. Dnltaehland. Het officiöele verslag over de ziekte van keizer Frederik is verschenen. De slotsom daarvan is dat, indien het strottenhoofd ware gespleten en de kankerachtige uitwas ge deeltelijk ware verwyderd, gelyk de Duitsche geneesheeren voorstelden, er nog kans op redding voor den patiënt had bestaan. Het verslag bevestigt dus dat de genees heeren Gerhardt, Bergmann en Tobold reeds van den beginne de ziekte juist hadden be oordeeld. Alle Duitsche geneesheeren ver- eenigden zich met deze diagnose, terwyl dr. Mackenzie nog tot November ontkende dat de keizer aan kanker leed. Het onderzoek van het lyk bevestigde de afzonderlyke waar nemingen der geneesheeren, welke in het verslag zyn opgenomen. Hot rapport beslaat 100 bladzyden druks en is alzoo eene vreoselyke aanklacht tegen Mackenzie, van een zuiver medisch standpunt. Uit deze stukken blykt nader dat reeds sedert' 18 Mei 1887 al do geraadpleegde Duitsche artsen mot beslistheid kanker diagnosteerden. "Wat zy toen tot redding voorstelden, was niet (gelyk Mackenzie's vrienden tot dusver be weerden) eene bedenkelyke gedeeltelyke uit- snyding van het strottenhoofd, maar slechts eene kloving daarvan, die, naar hunne mee ning, toereikend zou zyn om het kwaad met wortel en al te kunnen uitroeien. Professor Gerhardt noemt, in zyn met uitnemende klaar heid en lakelykheid geschreven rapport, deze operatie schier gevaarloos, zoodat zy zelfs of kinderen en grysaards zonder bezorgdheid wordt toegepast. Tegen dit algemeene ad vie: in, loochende de inmiddels mede ingeroepen dr. Mackenzie met beslistheid het bestaan van kanker, beriep zich op de in dit geval niet doorslaggevende uitkomsten van Yirchow's microscopisch onderzoek, en spiegelde den hoogen patiënt voor, dat de lucht van het eiland Wight hem genezen zou. Welk een operateur deze Mackenzie inmid dels bleek te zyn, wordt, volgens den corresp der „N. R. C.", duidelyk uit de medodeelin; van prof. Gerhardt; hoe Mackenzie, toen bi. een stukje van den kranken linker-stembani trachtte te verwyderen, onhandig genoeg wa* om een gezonden rechter-stemband met zyn; tang aan te vatten en ernstig te verwonden- eene onhandigheid, waardoor de toestand var den lyder nog verergerd werd. Voorts blijk' hoe Mackenzie den kroonprins aan de sleu" hield en met valsche hoop bleef vleien, totds het voor de in den aanvang voorgestelde e: redding belovende operatie te laat gewor den was. Het geheele stuk maakt den indruk da

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2