Gumenjjd IV ieuir». Gedurende deze week werden op „Rhynzigt" alhier genoroon 449 zwemba den door heeren en 21 door dames. De tem peratuur van het water is 19° Celsius. Kerkhoven z ij n meestal vol bloemen en voor vele levens bloeien de bloe men eerst op het graf. Seinp Het prysbiljarten te Oegst- geest, waarvoor burgemeester Terwee pry's en premie had uitgeloofd, had gisteravond in liet Café De Kooy plaats. De prijs won H. Van Kampen en do promie J. Schrijvers Jz.de laatste niet dan na een warmen strijd. De burgemeester woonde het feest by en sprak na afloop de aanwezigen toe. Hy wenschte de pryswinners geluk met do woorden: ,,Hoe lieeter de strjjd, dos te schooner de ovor- winning!" Gisteren stond voor de recht bank te 's-Gravenhage terecht een 25 jarig timmermansgezel, die een 19 jarig meisje had overgehaald hem naar Amerika te volgen, doch haar te Rotterdam had verlaten. Ofschoon gehuwd en vader, had h(j voorgewend vryge zei te zijn en zelfs z(jn waren naam verborgen. Hy stond terecht krachtens art. 281 W. v. S., waarbij 00ne maximumstraf van zes jaren wordt gedreigd tegen hem, die eone minder jarige vrouw, zonder den wil van hare ouders of voogden, doch met hare toestemming, wegvoert. De president, jhr. mr. Laman Trip, vorderde vier jaren gevangenisstraf en ont zetting van beklaagde uit de burgerschaps rechten. De toegevoegde verdediger, mr. W. H. De Savornin Lohman, ontkende dat hier gepleegd is een vergrijp tegen de persoonlijke vrijheid, en achtte de straf van vier jaren te zwaar in verhouding tot de feiten. Uitspraak 13 Juli. De heer E. Kiderlen hoeft zich werkelijk voor de tricycle-races te Scheve- ningon laten inschrijven. Ofschoon nog niet geheel hersteld, wil hy toch trachten (waar schijnlijk mei den heer Scheltema) den nieu wen Engelschen kampioen, den heer Edge, te overwinnen. Voor de rechtbank te Haarlem stond gisteren terecht W. C. Honigh, com- missionnair in effecten te "Wormerveer, die in het begin van 1888 failliet werd verklaard. Hem was door hot O. M. ten laste gelegd, dat h(j kort vóór zjjne faillietverklaring effecten, die hem ter convertoering waren gegeven, voor eigen rekening in prolongatie hoeft gegeven, en niet hoeft kunnen verantwoorden, ten ge volge van het daarop gevolgd faillissement. De eisch is 6 maanden gevangenis. Mr. D. Simons, adv. te Amsterdam, droeg de verdediging voor en betoogde dat het feit niet strafbaar was, maar subsidiair pleitte hy verzachtende omstandigheden. De rechtbank in raadkamor had aanvankelijk den beklaagde buiten vervolging gesteld, maar het hof heeft, op het daartegen ingesteld ver zet, openbare terechtstelling bevolen. Na re- en dupliek bepaalde de rechtbank de uitspraak op 20 Juli. Een lang Nedorlandsch woord. - Ook in onze taal komt hier on daar in eenig letterkundig product, zij hot dan ook ten koste dor duidelijkheid of der vloeiende lezing, een woord van bijzondere samenstelling, van bui tengewone lengte voor. De blijspeldichter Eredero (1585 1018) had met die dolle kop pelingen nog al op, en gaf nu en dan van zijne vindingrijkheid of van zijn spotlust eene proeve. Zoo wordt, om één flink voorbeeld te noemen, by hem gevonden het woord„Moers- bestemoerszusterlinrechtafterkyntskijntsmeu— tjeMartjespetemoeysnichtsdochtordochter." Anne is de naam van de persoon in quaestie, waartoe die mondvol noodig was. Te Bootle, in Engeland, kwam dezer dagen een opgeschoten knaap voorden rechter, die een kleineren in het water ge worpen had, omdat deze een jong katje wilde verdrinken. De knaap was bijna verdronken. Do rechter vond in den rechtmatigen toorn van den ouderen ovor de wreedheid dos jon geren zulk eene verzachtende omstandigheid, dat h(j hem slechts tot één dag gevangenis straf veroordeelde. De „Globe" vindt in deze uitspraak eene betreurenswaardige aanmoedi ging voor het publiek om eigenmachtig het kwaad te straffen. Eone verschrikkelijke misdaad is te Debreczin, in Hongarije, gepleegd. Andreas Horicz, een ryk burger en lid van den ge meenteraad, leefde op slechten voet met zijn gezin. Eonige dagen geleden beval hy dat hot eigendom zyner vrouw verkocht zou worden. Eon zjjner zoons verzocht hem den verkoop te doen ophouden,' en loste, toen de vader weigerde, eenige schoten op hom, waarvan het laatste schot doodelyk was. Zonderling smeekschrift. Do koning van Italië heeft van zekeron Torquato Renzi, door de rochtbank van Benevento ter dood veroordeeld, een smeekschrift ontvangen, waarin do ongelukkige vraagt, niet begena digd, maar tor dood gebracht te worden en het geld, dat de Staat in geval van gratie voor zyn onderhoud zou moeten betalen, voor zyn gezin te besteden. Te Par(js is een vermogendheer des avonds om elf uren in do Avenue de l'Opéra door drie personen aangerand, die hem zyn horloge, zijne beurs en 900 franken aan bank noten ontnamen. Voordat hy tot bezinning kwam, waren de dieven gevloden. In China vindt men toovenaars, die den schoepskapiteins den wind voor de reis verkoopen. Gewoonlyk zitten zy aan het strand der zeo en bieden don zeevaarders hunne dionston aan. Hen vindt or byna steeds twee by elkaar. De een zit met een boek in de hand, waaruit hy van tyd tot tijd half luid leest, tusschen twee byoengebonden bossen riet. Hjj draagt eene platte muts en een nauw- gesloten rok met tallooze stijve plooien. De ander zit tusschen twee vischkorven en heeft eveneens eene platte muts op het hoofd; zyn bovenlijf is meestentijds onbedekt. Met do rechterhand houdt hy het ééne eind vast van een loderen zak, welke hem over den schou der hangt en met lucht gevuld is. In dezen zak laat hy, naarmate mon hem geld geeft, meer of minder lucht stroomen. Hy slaat daarbjj met een grooten houten hamer, welke hy in de linkerhand houdt, herhaalde malen op den grond, om den geest des winds op te roepon, die naar het volksgoloof in de ge stalte van een man, met een breedgeranden hoed op het hoofd en gekleed in een wyden rok, op een grooten vogel door de lucht zweeft. „Ik zou uren lang naar de maan kunnen kyken, meneer Sampson," zeide zy op zoet vleionden toon, „en het nooit moe worden." „O, antwoordde hy vol beteekenis, „dan zou ik wenschen de man in de maan te zyn." „Ik ook", fluisterde zy en sloeg do lange wimpers neder. „En waarom, mejuffrouw Clara vroeg hy en wildo' hare hand vatten. „Wel, mynheer Sampson," hernam het meisje, steeds met de oogon nedergeslagen, „dan zoudt go hier 600,000 myion vandaan zyn." BUITENLAND. Frankrl|U. Een commissaris van politie te Parijs begaf zich gisteren naar de drukkery van Paul Dupont, om er een manifest van den graaf van Parys aan de burgemeestors van Frankrijk in beslag te nemen. De commissaris kwam echter eon half uur te laat. De 27,000 exem plaren waren in veiligheid gebracht. Bij don hoer Defouille, den particulieren secretaris van den graaf, worden echter nog 400 exem plaren gevonden en in beslag genomen. Do overige waren reeds den vorigen avond naar do provinciën verzonden. Het manifost luidt, volgens de „Soleil", aldus: „Mtnheer de Burgemeester! „Door de onafhankelijke stem van de kiezers en den gemeenteraad zilt gy aan het hoofd uwer gemeente geplaatst. Do u opgelegde taak is grootgy hebt de gemeentelijke finan ciën en vryheden te beschermon tegen een verkwistend en tiranniek bestuur. „De party, waarvan dat bestuur het gewil lige werktuig is, hoeft de belangen dor repu bliek benadeeld; zy zal de republiek in haren val medesleepen. Do dag zal weldra komen, waarop wy ons allen moeten aaneensluiten om de regeoring van Frankryk op duurzame grondslagen te vestigen. „Door dit donkbeeld bezield, wond ik my tot u, vertegenwoordigers van die gemeenten, welke de monarchie heeft ingosteld en vry- gemaakt, en hielp in het vestigen der nationale eenheid. „Ik richt my rechtstreeks tot u, ten einde de lasterlijke beweringen te ontzenuwen, welke vorsproid worden door hen, die willon verhin deren dat wy elkander verstaan. „Zonder omwegen zeg ik u als kon ik hot u mondeling verklaren, indien het verbannings- besluit my niet van Frankryk verwijderd hiold: do republiek heeft aan do gemeenten j niet de vryheden gegeven, welke zy haar bo- Joofd had. Alle middelen zyn den ropublikei- non goed genoeg, om zich do moerderheid in ffgïcmpras*--.. uxt.-; -<7&»ti?»gww-iai/jay.v^ de raden te vorzokoren* De gemeente, dat groote gezin, is verdoold in verdrukkers en verdrukten. Onderworpen aan hot stelsel der verplichte budgetten, is zy niet meer onaf hankelijk in het beheer haror geldon. „De ouders zyn niet langer meester over de opvoeding hunner kinderen. Eene gele- genheids-regoering zal u wellicht het herstel dor verloren vryheden beloven. Doch geloof daarvan niets; hare eerste zorg zal integen deel zyn te vernietigen wat u overbleef. Alleen de monarchie zal u die vryheden waar borgen, omdat zy sterk genoeg is, de vry- heid niet te vreezen. Wel vorre van vijandig gezind te zyn wegens de gemeentelijke demo cratie, is zy alleen in staat hare belangen te beschermen en hare rechten te eerbiedi gen. Do monarchie zal orde brongen, zoowol in de gemoente als in den Staat. „De priester in de kerk, do onderwijzer in de school, zullen zich aan hunne roeping kunnen wyden, zonder de worktuigen of de slachtoffers der politiek te zyn. Zy willen gezamenlijk arbeiden aan een waarlijk vader landslievend werk, door by het jonge geslacht de kennis van zyne rechten en het gevoel zyner plichten te ontwikkelen. „De burgemeester, eindelijk, zal zyne macht noch aan gunst, noch aan het recht van ge boorte ontleenen, en evenmin aan het bezit van aardsche goederen. Welke ook zyne per soonlijke stelling moge zyn, de driekleurigo sjerp zal hy slochts verschuldigd zyn aan de vrye keus van zijns gelijken. (Was geteekend): Philips, graaf van Parys." By het geven van uitleggingen voor de budgetcommissie, zeide gisteren de heer Poytral, minister van financiën, dat de ovordracht der som van fr. 100,009,000 van de buitengewone raming naar de rekening der vlottende schuld een noodzakelijke maatregel was, dowyl het niet mogelijk was zesjarige obligatiën te vor men ook konden geen 3 pets. renten worden uitgegeven tot zulk een klein bedrag. De minister zeide ten slotteongetwyfeld zal eene leening spoodig eene behoefte worden, maar de tyd daarvoor is nog niet gekomen. De nieuwe Franscho bankbiljetten van üOO franken zullen in 't laatst dor volgende maand in omloop worden gebracht. Zy zullen m eenige kleinigheden, wat papiersoort, kleur en gravure betreft, van de oude verschillen. De 2900 Franscho maires, die op hot feestmaal van don 14den Juli te Parys zyn uitgenoodigd, zullen plaats nemen aan zeven lafels, elk 90 meter lang. Hot feostmaal wordt gegeven op het Champ de Hars, in eene ont zaglijk groote schuur (8000 vierk. meter op pervlakte), die tot dat doel van een vloer wordt voorzien, geheel met glas overdekt en met Gobelins versierd, 's Avonds zal er een groot vuurwerk worden afgestoken. De „Figaro," de incidenten besprekende, welke gedurende de candidatuur van generaal Du Barrail voorvielen, schrijft dat van al die kleine gebeurtenissen, onder de Bonapartisten, binnenkort eone groote gebeurtenis groeien zal. Eenige Parysche kooplieden organiseeren op 13 Juli a. s. een groot volksbanket als pro test tegen het officieel banket, dat den vol genden dag op het Champ do Hars zal plaats hobben. Het presidium is generaal Boulanger aangeboden on gaarne door hem aanvaard. De ministers hebben in beginsel goed gekeurd, dat er eone loterij zal gehouden wor den ten voordeele der slachtoffers van do sprinkhanenplaag in Algerië. Deze lotery zou 5 a 6 millioon beloopen. DulUchland. Graaf Herbert Von Bismarck zal, met ver schillende beambten van het departement van buitonlandsche zaken, keizer Wilholm bege leiden by het bezoek van den czaar. Als plaats van byeenkomst wordt Peterhof of Gatschina genoemd. Waarschijnlijk zal de geheele oefeningsvloot in de Oostzee keizer Wilhelm op reis naar Rusland begeleiden. Ofschoon verdere beschik kingen streng worden geheim gehouden, hoort men toch dat de eerste ontmoeting tusschen de beide vorsten, ingeval van gunstig weder, op zee zal plaats hebben. In September a. s. zal keizer Wilhelm eene byeenkomst hobben met den keizer van Oos tenrijk. Haandag a. s. worden de heilige reliquieën te Aken onder plechtige ceremoniën uit de kist gehaald, waarin zy zeven jaar onaan geroerd en vorzogeld gerust hebben, om veer tien dagen lang op de galerjj der Domkerk voor do geloovigen in dit gebouw tentoonge- steld te worden. Do aartsbisssliop van Keulen j komt over om de plechtigheid in te wyden, j terwijl ook do bisschoppen van Trier, Hil- deshëim, Luik en Luxemburg tegenwoordig zyn zullen. Een eerste godenkteeken voor wijlen keizer Fredorik is verrezen te Mehlir, een stadje by Suhl, in Saksen. Het bestaat in eene groote bronzen buste, welke op het plein voor de school geplaatst werd. Het eerste horaaopatisch ziekenhuis in Duitschland is den lston Juli te Leipzig ge opend. Het is opgemerkt dat prins Von Bismarck in de laatste maanden niet alleen zeer ver ouderd is, maar ook mager is geworden. Do politie maakte eergisteravond in Eims- biittel, onmiddellijk by Hamburg, een einde aan eene vergadering van socialisten. Elf per sonen werden gearresteerd en vele geschriften in beslag genomen. Groot-Brltannlï. Ook de „Cape Argus" bevestigt het bericht, dat Lord Reay (baron Mackay) in aanmerking komt voor den post van Hoogo Commissaris voor Zuid-Afrika. Lord Reay's verplaatsing van Bombay naar Kaapstad zou eene opoffering zynerzyds be- teekenen van 3000 pd. st. per jaar, maar aan den andoren kant loopt zyn tegenwoordig be stuur in twee jaren ten einde, terwyi hy, door naar de Kaap te gaan, eene nieuwe aan- stolling voor zeven jaren erlangt. De naam van Lord Reay wordt thans niet voor het eerst met de Kaapkolonie verbonden. Voor eenige jaren dacht het Gladstone-minis terie er over, hom, met het oog op den invloed, welken men van hem op do Hollandsche bevol king mocht verwachten, met eene speciale vredelievende zending naar Zuid-Afrika te belasten. Aan de „Time3" wordt uit Durban ge meld dat de overheid aldaar 200 vrywilgers te paard naar Pretorius heeft gezondon, om dat de Zoeloes de versterkte stellingen aan vielen. Na eon gevecht van vele uren, zyn de Zoeloos met belangrijk verlies teruggeslagen. Bulgarye. Uit Sofia verneemt de „Frankf. Ztg." dat verleden Donderdag-avond in het buiten de stad gelogen kamp drie kapiteins, vier luits. en de kampcommandant, allen tot het Alexan der rogimont bohoorende, in arrest zyn ge nomen. Onder hen bevindt zich de broeder van den thans weder in vrijheid gestolden majoor Popoff, die compagnie-chef in bedoeld regiment was. De regeering is aldaar eene wyd vertakte samenzworing op hot spoor ge komen, welke ten doel had, als het over Popoff govelde vonnis ten uitvoer gelegd was, Sofia te omsingelen en het geheele ministerie gevangen te nemen. Sodert weken reeds was er eene sterke agitatie ten gunste van Popoff in het Alexander-regiment waar te nemen en herhaaldelijk hielden de officieren geheime vergaderingen. Een jong luitenant deelde de zaak aan Stambuloff mede, die het komplot verijdelde en een gestreng onderzoek heeft doen instellen. Voreenigde Staton. To Nieuw-York is van niets anders sprake dan van oen huwelijk en wel tusschon miss Edith-Olivo Guynne, zuster van Cornelius Van- derbilt, den bekenden millionair, met een doodarmen avonturier, William Gill genaamd. Do twee geliefden moeten in eene liefhebbery- komedie met elkander kennis gemaakt hebben en, naar men zegt, moet Gill miss Edith over gehaald hebben tot do verbintenis, buiten weten van hare familie, dio zich er mot kracht en macht tegen verzet. Een Engelsche schoener, welke aan de kust van Florida bezig was met de schildpad vangst, werd door oen Amerikaansch schip meegevoerd en te Koy-West binnengesleept. Sci'vïë- Een telegram uit Belgrado bevestigt het bericht dat by de Servische synode van den koning het verzoek tot echtscheiding is in gekomen. Generaal Protitch is naar Wiesbaden vertrokken om den jongen kroonprins terug te halen. De koningin zal echter liaron zoon niet afgeven. Zy blijft weigeren hare toestem- ming tot de echtscheiding te geven en heeft aan den metropolitaan geseind, dat zy gelooft in de goddelijke rechtvaardigheid. De koning grondt zyn verzoek om echtscheiding op „on overwinnelijke antipathie tegen de koningin." Mot den generaal, is nu ook een geestelijke gevolmachtigde van koning Milan te Wies- baden aangekomen om met haar nogmaals het plan oener vollodigo echtscheiding te be spreken.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6