rt°. S/08. Maandag O Juli. A0. 1838. geze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van §cn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 7 Juli. Feuilleton. E PRIJS DEZER COCRAUT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per po*t1.40. Afzonderlijke Noraraen0.05. rJ De uitslag van de toelatingsexamens aan het gymnasium, welke 5, 6 en 7 Juli gehouden zyn, is deze tot de 2de klasse is toegelaten A. J. Hooiberg; tot de 1ste klasse zijn toegelatenA. D. H. Foekema Andreae, D. J. A. Binnendijk, J. D. Blankenberg, Emilie Dücker, H. J. Eggink, J. C. Fontein, L. Godefroy, H. li. Gooszen, P. De Haas, J. C. E. Van Herwerden, M. Van der Horst, C. J. A. Van Iterson, "W. Martin, H. K. Olïerhaus, H. Ch. J. Sanders, IV. C. Schuylenburg, M. Splinter Mzn., C. W. Vollgraff, J. A. Vollgraff en J. H. Zaaijer. Toegelaten met herexamen voor het Fransch VV. M. Van Kluyvo en M. J. Kosters. Door de sub commissie voor Leiden en om- strelen voor het oprichten van een standbeeld van Jan Pieterszoon Coen is heden bij de hoofd-commissie, te 's-Gravenbage, gestort een bedrag van f 164, uitmakende, na aftrekking der veroischte uitgaven, het totaal der bijdra gen, waarvoor in de gemeenten Leiden, Katwijk, Oegstgeest, Valkenburg; Voorschoten en Zee terwoudo voor genoemd dool geteekend is. De Nederlandsche bond van oud-onder officieren zal Zondag 15 Juli a. s. in hot lo kaal „Zomerlust, aan don Stationsweg alhier, te twaalf uren, zijne eorste jaarlijksche algo- meenevergadering houden. Hodennamiddag ontvingen we per Engel- sche mail de Indische bladen van 28 Mei-7 4 Juni. f Woensdag en Donderdag il en 12 Juli jlwordt te Aalsmeer gehouden eeno tentoonstel ling van aardbeion, bloemen en heesters, op den laatston dag ook van vee en paarden, en hengsten uit de gemeente Haarlemmermeer, ter opluistering. De feestcommissie heeft alles gedaan om de bezoekers uit Amsterdam en Leiden be hoorlijk te kunnen ontvangen en de kasteleins ■jzjjn niet. achterwege gebleven maatregelen te nemen voor eeno goede regeling en bediening. Wie Aalsmoers aardbeien- en bloemen teelt in haren geheolen omvang wil leeren kennen, hij bezoeke Woensdag of Donderdag het dorp met de op verschillende uren van Leiden af i varende stoombooten. We hebben de zekerheid Idat niemand zich de reis zal beklagen. Aa's- |meer heeft voor menigeen veel eigenaardigs, f De officieren van de regimenten infan terie, die met een detachement sinds Mei de ^oefeningen van het corps genietroepen te TJit het Duitsch van Georg Berger i 4) door P. -T. C. I Hare stem was nauwelijks hoorbaar en zij sprak uiterst langzaamtogelykertyd had zy ïhare handen om zjjn arm geslagen en drukte dien arm tegen zich aan. f „Ik heb het je in het geheel niot kwalijk genomen, Eva", antwoordde Hans, insgelijks op gedempten toon„het had zijne reden, dat je niet goed gehumeurd was." Een oogenblik legde zij haar hoofd tegen hem aan, vervolgens drukte zij plotseling zijn arm tegen hare borst en fluisterde „Vaarwel dan Hanshet ga je goed „Vaarwel, Eva. antwoordde hjj; maar bij het uitspreken dezer woorden was het meisje reeds verdwenen. I Op den daarvoor bepaalden tijd stond dos anderen morgens voor het ouderlijke huis van Hans een mot een tweetal flinke vossen be spannen rijtuig. Hans .zelf stond in het gat j Utrecht hebben bijgewoond, keeren heden naar hun garnizoen terug. Het zijn de 1ste I luitenants Barchman Wuytiers van het reg. I gren. en jagers, Oberholzer van het 3de, Kros van het 4de, Muller van het 5do, Anken v. n het 6de en Vreede van het 8ste regimei t infanterie, alsmede de 2de luitenants Tijken van het 1ste, Koestal van het 2de en Groton- dorst van hot 7de regiment infanterie. Op de as. 51ste verg. der Holl. Maat schappij van Landbouw, zal o. a. benoemd moeten worden een lid van het hoofdbestuur voor Z.-Holland, in de plaats van den heer L A. Van Weel, die als zoodanig aftreedt. Als candidaten zijn voorgesteld de heeren J. Rinkes Borger te Leiden, E. Van der Gijp Barendrecht te Barendrecht, H. P. De Kat Van Hardinxveld te Dordrecht, J. S. Korteweg, te Heenvliet, J. Zaaijer Pzn. te Dirksland. Onder de wetsontwerpen, welke des ëaapg nadat de Tweede Kamer bijeenkomt, in de afdeelingen zullen worden onderzocht, behoort, ook dat van den heer Domela Nieuwenhuis over gedwongen winkelnering. Aan de Tweede Kamer is een wetsont werp aangeboden tot aanvulling en vei hooging der bogrootmg van uitgaven voor den aanleg van Staatsspoorwegen, dienst 1888, met f 414,000, noodig voor het maken van he' tweede spoor tusschen Kruiningen en Middel burg, met alle daarmede in verband staande uitgaven. Middelen tot bestrijding van deze verhooging der uitgaven behoeven, zegt de minister van waterstaat, handel en nijverheid, niet te wor den aangewezen, omdat de beschikbare gelden voor 1887 niet zijn vorbruikt en het saldo van rekening over dat jaar dus boven het bij ds begrooting voor 1888 vermelde cijfer, nog een genoegzaam overschot zal geven om de thans aangevraagde som te dekken. Mede is ingediend een wetsontwerp tot ver hooging van Hoofdstuk IX der Staatsbogroo ting voor 1888, mot ƒ750,000, voor het ver leggen van de uitmonding der rivier do Maas, met allo daarmede in verband staando werken. Door het gunstige verloop van do onteigo- ging voor de verlegging van den Maasmond, aldus wordt in do Mom. v. Toel. gezegd, is het voor den aankoop van gronden toegestane cijfer van 2 millioen gulden thans geheel besteed. Voorts worden nog verhoogingen gevraagd voor de bezoldiging en toelagen van het tijdelijk personeel, belast met het toezicht op de Rijks gebouwen voor de jaarwedden van den Ra; d en van het verder personeel van toezicht op van de deur; hij was tot de afreize gereedachter hem stonden zijne ouders. Nog eenmaal werd af scheid genomen en werden er handen gedrukt daarop sprong de knaap vlug in den wagen. „Klaar?" vroeg zyn vader. „Ja," antwoordde Hans„vaartwel „Vooruit dan!" De koetsier hief do zweep op, de paarden trokken aan en voorwaarts ging het, den schaduwrijken weg op. Toen de tuin van de heerlijkheid bereikt was, liet Hans op eens stilhouden. Dicht by het hekwerk, dat den tuin van den weg scheidde, stond een houten priëel, dat aan alle zijden open was. De plek, waarop dit priëel stond, was eenigszins opge hoogd, waardoor men van daar uit gemakkelijk over de afbakening een eindweegs den weg kon overzien. Hans groette in de richting van die plaats, want daar stond eene blondine, in een nieuworwetsch rose zomerkleedje, welke jongejuffrouw het rytuig scheen verbeid te hebben. Met eene deftige buiging beantwoordde zij den groet van den jongeling en trad nader. „Goeden morgen, juffrouw Emmi!" zei hu; „ongelukkig waart ge gisteren niet thuis toen ik afscheid van u wilde nemen." „Ja", antwoorde zij, „en wij hebben elkander nog in het geheel niet ge. proian sedert k terug ben/' de spoorwegdienstenvoor de toelagen, reis-, verblijf en bureelkosten en verdere uitgaven ten behoeve van de samenstelling van eeno ny verheidsstatistiek en voor reis-, verbiyf- en bureelkosten en alle verdere uitgaven, voort vloeiende uit de opdracht der landbouwcom- missie ingesteld bij K B. van 18 September 1885. Daartegenover worden andere posten evenwel verminderd, zoodat de totale verhoo ging bedraagt f 750,000, waarvoor de mid delen aanwezig zyn. By Zpner Majesteits besluit is benoemd tot secretaris der by koninkiyk besluit van 22 November 1879 No. 26 ingestelde Staats commissie tot herziening van het Wetboek van Koophandel, het lid. dier commissie mr. W. L. P. A. Molen graaft', hoogleeraar in de 1''chtsgeleerdheid aan de Ryksuniversiteit te Utrecht, met ontheffing van de betrekkirg van adjunct-secretaris der meergemelde com missie, en onder dankbetuiging voor de door hem in laatstgemolde betrekking bewezen diensten. By de voortdurende vermindering van het ledental, ten gevolge van overiyden, zyn de gerechtigden tot het dragen van het „Metalen Kruis" der 1ste sectio te Amsterdam, voornemens eene notariëele akte te doen op maken, waarby het fraaie vaandel, hun in- dertyd door den Koning vereerd, by het geheel uitsterven der sectie, aan het gemeentebestuur wordt vermaakt, om in de archieven van het Stadhuis bewaard te worden. Het ledental der Vereeniging telde bij haren bloei ruim 500 leden en is nu reeds tot 42 verminderd. Met 1 Januari van dit jaar bedroeg het aantal openbare scholen in Zuid-Holland 429, of 2 meer dan een jaar te vorenhet aantal gesubs. byz. scholen 6, tegen 7 het vooraf- j gaande jaar, en de niet-gesubs. byz. scholen 252 tegen 240 het vorige jaar. Het totaal- I cyfer klom van 674 tot 687. In de jaarvergadering der Vereeniging tegen de kwakzalvery, 23 Augustus e. k. te Amsterdam te houden, zal worden voorgesteld de vereeniging to ontbinden. Mocht dit voor- j stel worden verworpen, dan zal een nieuw bestuur moeten worden benoemd, daar het tegenwoordige zyne taak niet wenscht voort te zetten. De leden der „Holland Society" te Nieuw- York, die een bezoek zullen brengen aan Neder- land, zyn voornemens 28 dezer per stoomschip j „Amsterdam" van Nieuw-York naar Rotterdam j te vertrekken. Naar men verneemt, zal zich te Amsterdam j eene commissie vormen met het doel aan de „Ge zyt zeer lang weg geweest!" zeidehy op zyne beurt. „Ja, ik was bij myne tante te Leipzig; ik héb daar veel genoegen gehad en zou er wel weer spoedig heen willen." „Dat geloof ik graag I Als ik eenmaal myn examen achter den rug heb, ga ik ook eens naar Leipzig." „O, dan moet ge myne nicht van my groe ten," hernam zy vroolyk, „in de Salomostraat, weet ge, het dorde huis van den hoek!" „Wat graag", zeide hy lachend„ik zal het niet vergeten; adieu, juffrouw Emmit" Hij stond wederom van zyne zitplaats op, nam den hoed, terwyl hy eene buiging maakte, van het hoofd, het jonge dametje boog weder deftig tot afscheid; - daarop reed het rijtuig weg. Men was reeds een vry groot eind voorby het dorp, toen plotseling van ter zyde, van achter het hout, Eva den weg kwam opsnellen; zy wuifde vroolyk naar het rytuig, terwyl de paarden vlug voortdraafden. Toen dat voorby was, holde zy het nog een oogenblik na en wierp iets, dat zy in de hand hield, naar den knaap. „Ik heb zo vanmorgen van het Adalberts- kruis gehaald!" riep zy tegelykertijd. Hans ving het; het was een tak wilde rozen, daarop keek hy naar haar om en knikte PRUS DER ADVERTENTEHN: Ya.ii 16 regels 1.05. Iedore regel meer 0.17|. Grootere letters nssr pieste ruimte. Voor het in- cssseeren buiten de stsd wordt f 0.10 berekend. Amerikaansche stamverwanten eene waardige ontvangst te bereiden. Donderdag middag had aan het spoorweg station te Dordrecht eene buitengewone plech tigheid plaats. De gepensionnoerde genoraal- majoor van het Ned.-Indische leger J. H. Roms- winckel, laatstelyk militair-bevelhebber in Atjeh, zou met den trein van 5 u. 31 m. uit Duitsehland aldaar aankomen, en men vond het gepast, den veldoverste, die zich in het Oosten zoozeer heeft onderscheiden, by zyne terugkomst in het vaderland eene aangename ontvangst te bereiden. Te dien oinde hadden zich alle te Dordrecht aanwezige officieren en oud-officieren van het Ned. en het Indische leger en de dd. schuttery, benevens het Kon. Fanfarecorps dier schuttery op het perron opgesteld. By de aankomst van den trein hief genoemd muziekcorps het Wilhelmus aan, terwyl de generaal met zyne echtgenoote, aan wie een fraaie bloemruiker werd aangeboden, zich naar de wachtkamer 1ste klasse begaf. Na daar door zyn broeder, den luit.-kolonel A. Romswinckel, commandant van het corps pon tonniers, en verdere betrekkingen te zijn ver welkomd, begaven de gozamenlyke officieren zich in de wachtkamer. De chef van den ge neeskundigen dienst in het derde district, de kolonel dr. W. Krol, riep den generaal een hartelijk welkom toe in het vaderland, dat zyne roemrijke krygsdaden in Indié met zoo veel waardeering heeft gevolgd, en sprak den wensch uit dat het hem ook hier moge wel gaan. Getroffen door de zoo verrassende ont vangst, dankte de generaal allen, en sprak hy de verwachting uit dat, waar zulk een geest van overeenstemming heerscht tusschen de verschillende rangen des legers, het vader land ook in de ure des gevaars de hedryke gevolgen daarvan zal ondervinden. Terwyl het Fanfarecorps het Volkslied aan hief, werden den generaal de verschillende officieren voorgesteld, met wie hy nog een kort woord wisselde. Onder de aanwezigen merkte men ook op den gepens. adjudant onderofficier H. Duyser, die in 1S60 met den generaal, toon luitenant, de expeditie naar Boni medemaakte. De generaal begaf zich daarna met zyne betrekkingen naar het hotel Ponsen. (Z>. C.) Het stoomschip „Zeeland" van Batavia naar Rotterdam, vertrok 6 Juli van Adende „Zuid-Holland," van Rotterdam naar Java, vertrok 5 Juli van Suezde „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Ouessant 6 Juli; de „BurgemeestereenTex", van Amsterdam, arriveerde te Batavia 6 Juli. ■OWWftMIWBBKBnilOl het meisje nog toe. Dit stond midden op den weg en groette hem met de hand. Hy zag om heur haar den rooden band, welken hy haar den vorigen dag ten geschenke ge geven had. Eva staarde het voortylende rytuig na zoo lang zy het maar zien kondaarop keerde zy zich om en ging langzaam op het dorp aan. Toen zy de buitenplaats voorby wandelde, stond de jongejuffrouw met de rose jurk naast een oudachtig heer bij het inryhek en keek naar de duiven, welke, beschenen door de morgenzon, heen en weder vlogen. „Kyk, vader," zeide zy, terwyl zy naar Eva wees, „dat is dat diefachtige ding, dat my gisteren myn band ontnomen heeft 1 Waar- lyk kyk maar ik geloof dat zy weer iets van my gestolen heeft 1" De aangesprokene, de vader, zag nu ook den rooden band in Eva's haar en riep haar tot zich. Eva wilde eerst wegloopen, bleef daarna, echter rustig staan en wachtte hen af. „Waar heb je dien band vandaan gehaaid vroeg hy nu barsch, terwyl hy haar stevig by den arm vastnam. „Ik heb hem gekregonantwoordde zy fier. „Van wien?" „Van Hansl" Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5