Nö. 8707. Zaterclas T Juli. A°. 1888. igeze <€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 6 Juli. I Feuilleton. EVA. Uit het Duitsch van Georg Berger LEIDSCE DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden.....f 1.10. Franco per poat1.40. Afzonderlijke Nommen0.05. PRIJS DER ADVBRTENTIEN: Vin 1—6 rogel» ƒ1.05. Iedere regol moer ƒ0.171. Grootero lettere nier plmitirnimte. Yoor het in- cieaeeren bniten de Btid wordt 0.10 berekend. tOfflcieele Henniggevingon. SCHUTTERIJ. rrgeiueester en Wethouders van Leiden doen tc weten, dat do Commissie, volgens art. 15 der Wet op de Schutterijen, van den lldcn April 1827 (Staatsblad No. 17), benoemd tot het onderzoeken van en beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, zal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den 13den Juli aanstaando, 's namiddags to zes uren. En worden dienvolgens opgeroepen: 1°. al de zoodanigen, welke aan de loting van dit jaar deelgenomen hebben 2n. degenen, die sodert de vorige insehrij\ing alhier zijn komen wonen en geboren zijn in de jaren 1854 tot 1862 ingesloten; 3°. zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling vermeenen te hebben; 4°. degenen, die na hunne indienst-stelling bij de Schutterij recht op vrijstelling hebben verkregen; alsmede die bij het Bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgesteld, en 5°. degenen, die volgens art. 3 L. en M. der "Wet, als tot de nacht- of brandwacht behooronde, lijf- of huisbedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen; 1 om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bovcngemelden dag, al ware het dat bij hen geen óproepings-biljet was ontvangen, ten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zullen worden geeno reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien, overeenkomstig art. 16 van Zijner Majesteits besluit van den 28sten Juni 1828 (Staatsblad No. 42), voor fzooverre zij dienstplichtige nommers getrokken heb- j ben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I Leiden, DE KANTER, Burgemeester, 6 Juli 1888. E. KIST, Secretaris. Van de leerlingen van de militaire school te Haarlem, worden van 15 Juli tot 15 Aug. gedetacheerd, om den practischen dienst by de corpsen te vervullen, de sergeant-volontairs C. J. F. De Graaf, H. J. L. Kroon, J. Mulder, J. F. Legner, C. H. Smets, H. Koster, jhr. A. A. Gevers, J. Goldenberg, J. F. A. Bischoff, C. E. Nordten, "VV. De Koning en J. E. Gleysteen, by het regiment grenadiers en jagers te 's-Hage de sergeanten-volontairs G. J. Dibbetz, P. J. Hasselbacb, J. A. Gaymans, M. D. De Veer, J. C. Stoet, G. J. Van Eyberg'en, H. C. Fortanier en W. Wolf, by het 4de reg. infanterie te Leiden. Bij koninkiyk besluit is erkend krachtens de wet van 22 April 1855 (Staatsblad No. 32) de Vereeniging „Zuid-Hollandsche leerhoeve voor zuivelbereiding", te Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Amsterdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantoie alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag ochtend om 7.55 bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort op het adres vermeld te worden. Onder de jaarverslagen, ter tafel gebracht op de Réunie der afgevaardigden van de Wale-kerken te Zwolle, behoort ook het 36ste Rapport de la Commission des Archives over 1887 88, welke de Wale-Bibliotheek te Leiden beheert. Daaraan is het volgende ont leend Aan de archiefstukken, door eenige kerken in bewaring gegeven, werden verschillende stuk ken toegevoegd. Door verscheidene Franscho predikanten en schryvers werden drukwerken geschonken, in dank voor het gebruik, van deze bibliotheek gemaaktdoor de hoeren M. A. Perk en F. Daubanton werden weder eenige geschriften toegevoegd aan de lange rij hunner werken, aldaar geplaatst; de commissie voor de geschiedenis der Wale-kerken zond ver schillende handschriften, boekwerken en ver volgen. Vermelding verdient nog de Hollandsche vertaling van „J. Bion's Echt verhaal der tormenten, welke de Protestanten op de galeien moeten ondergaan"; zy waren zóó wreed, dat deze Katholieke aalmoezenier door de geloofs kracht van die predikanten tot hunne kerk is overgegaan. Verder de Engelsche vertaling dor „Souifrances de Louis de Marolles et d'Isaac le Fèvre", een „exemplaire règlé" dat is met roode lynen om den tekst van elk blad uit de hand getrokken van den folio Bybel van Calvin van 1560, en daarnaast een zeer klein Psalmboekje, in 1631 te Sédan gedrukt, dat men een vierde van een duodecimo zou kunnen noemenalsook een keurig gebonden nog kleiner boekje, te Bazel in 1759 ver schenen „La Sainte Bible mise en vers par J. F. J. du Bois"; beiden werden in een dames-werkdoosje bewaard en zyn door hunne eigenares welwillend afgestaan. Onder de vele Fransche preeken, welke aan de ryke Leidsche verzameling werden toege voegd, moet genoemd worden de bundel van 29 Sermons, te Beriyn uitgesproken in October 1785, by gelegenheid van het eeuwfeest der Fransche kolonie aldaar. Verder een bundel van 181 oorspronkeiyke drukken van konink- ïyke arresten enz., door eene waanwüze Regee ring en onverdraagzame geestelykheid bedacht om de Protestanten te plagen en te onder drukken, doch waarmee zy niet werden uit geroeid, maar wel de voorspoed en handel van Frankryk werden gefnuikt. Voorts werd de afdeeling twistgeschriften en stichtelijke lectuur van Fransche predikanten belangrijk uitgebreid. De verzameling portretten van predikanten en leden der gemeente werd met eenige fraaie gravures vermeerderd, alsook door het geschil derde portret van Pierre Baudan ii Vestric, predikant te Londen en te Delft, en die van twee Fransche vluchtelingen op doek, den laatsten Waalschen predikant te Hoorn, Thóo crite de Gau (of De Goo) uit Castres, in Languodoc, en zyne zuster Louise, die den Hoornschen doctor Wijnand Groen huwde. Aan de portefeuille met historieplaten wer den twaalf gezichten op en in de Waalsche kerken te Amsterdam toegevoegd, evenals 16 wapens van Wale-familiën aan de porte feuille der armoiries. De verzameling gedenkpenningen betreffende de geschiedenis der Fransche kerken, werd onder meer verrykt met de zilveren medaille op het jubiló de l'hospice Wallon d'Amsterdam in 1821, met de bronzen op het tweede eeuwfeest der Fransche kolonie Friedrichsdorf bij Homburg, met de zilveren huwelijks medailles van 25- of 50-jarigen echt van d'Or- ville, Le Brun, Bovisco, Du Flo. De Haagsche bladen maken met lof melding van het optreden van onzen vroe- geren stadgenoot, den heer Hendrik Does burg, vroeger leerling van den heer Wetrens aan de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst te Leiden, daarna van deKonink- ïyko Muziekschool te 's-Hage, welke hy voor ettelyke jaren eervol verliet, om vervolgens ter voortzetting zyner studiën een korten tyd in Duitschland te vertoeven, waarna hy sedert Januari aan het Philharmonisch orkest ver bonden is, dat thans in de Kurzaal te Sche veningen uitvoeringen geeft. Dinsdag had men byzondero gelegenheid om met de talenten van dezen nog jeugdigen violist kennis te maken. Dat hy die eer werd waardig gekeurd, is, volgens een der Haagsche bladen, niet alleen streelend voor ons nationaliteitsgevoel, maar levert tevens een bewys voor het degelijke hier te lande genoten onderwys. Wat Doesburg's spel betreft, het concert van Vieuxtemps werd door hem vertolkt op eene wyze, welke zoowel van uitstekende vor ming als van .muzikale intelligontie getuigde. Eigenschappen als genuanceerde voordracht, schoone streek en zuiver spel, alsmede groote zekerheid, vereenigt hy in zich op gelukkige wyze. Zyn instrument, hoewel hy er uit haalde wat er in zat, bohoort niet tot de klankvolstemen hoopt dat het hem mettertyd zal gelukken, zyne viool door een kostbaarder te vervangen. De indruk, welken het spel van dezen artist op den grooten toevloed van aanwezigen maakte, was allergunstigst, zoodat men hem tot tweemalen terugriep. De begeleiding, onder directie van den heer Kogel, was uitmuntend, gelijk men dat trouwens in de Kurzaal ge woon is. In de algemeeno vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, welke 13 Sept. a. s. te 's-Hage zal worden gehouden, zullen o. a. worden behandeld: eene vraag van de afd. Enkhuizen, betref fende de maatregelen tot het tegengaan van het maken en verkoopen van kunstkaas, een voorstel van de afdeeling Leiden om te doen nagaan wat er gedaan wordt ter bevordering van het fokken van uitstekend rundvee, schapen en varkens; een voorstel-Ouder- Amstel om by de Regeering pogingen aan te wenden tot het verkrygen van invoerrechten op de granen, ter bescherming van den natio- nalen arbeid. Voorts heeft de afd. Waard en Groet voor gesteld het hoofdbestuur op te dragen voor eene inzonding van landbouw- en zuivelpro ducten uit Noord- en Zuid-Holland met de commissie voor de Parysche tentoonstelling in overleg te treden en daarvoor eene vol doende som op dei begrooting uit te trekken. Door vier afdeelingen is een voorstel gedaan de contributie van 3 op '2.50 terug te brengen. Het hoofdbestuur draagt 1500 jaarlijksche subsidie voor aan de Vereeniging „de Zuid- Hollandsche leerhoeve voor zuivelbereiding," eene vereeniging, waarvan de statuten zijn vastgesteld en welke te Leiden haren zetel zal hebben. Zy beoogt eene inrichting dAar te stellen en te onderhouden, waar jongelieden onder behoorlijke leiding en toezicht zich zul len kunnen bekwamen in de zuivelbereiding, en in die doelen van het landbouwbedryf, die met de zuivelbereiding in betrekking staan. Ter bereiking van het doel zal eene leening worden uitgegeven van ƒ120,000, in stukken van ƒ1000, op naam. Heden, 6 Juli, was de dag aangebroken, waarop, naar we vroeger reeds meldden, de heer Schoorel te Katwyk aan Zee herdenkt hoe hy vóór 50 jaren zyne betrekking als geneesheer te Katwyk-Binnen aanvaardde. Vóór 25 jaren werd Katwyk aan Zee zyne stand plaats. De jubilaris verheugt zich nog in eene goede gezondheid. Natuurlyk ging deze dag voor hem niet onopgemerkt voorby. In de gistemamiddag in de Kloosterkerk te 's-Hage gehouden vergadoring der Indische commissie zyn de heeren J. K. Wijngaarden en A. Hulstra, kwoekelingen van het Neder- landsch Zendelinggenootschap, bevestigd en I geordend tot zendeling-leeraron in Nederlandsch F». J. O. „Zoo? En was het dat wol dat zy den knecht zeide dat hy my moest slaan? O, en wat had zy daar een schik in! Zeg, was dat soms zooals het behoorde?" Zy beet zich van woede op de lippen en balde de vuisten. „Denk daar niet meer aan, Eva! Ik kwam hierheen om je te troosten, omdat ik wist dat je treurig waart." „Ik wil niet door jou getroost worden. Ga weg; ik wil je hier niet meer zien!" „Maar Eva!". „Als je niet gaat, spring ik naar beneden en loop rechtuit in het water dan kan je hier alleen zitten." Onder het uiten dezer bedreiging was zy half opgesprongen; hy was haar echter te vlug af en stond haastig op. „Laat dat maar ik ga al! Ik zie wel dat je eerst kalmer moet worden. Dan zal je er wel spyt van hebben dat je zoo hatelyk jegens my waart. Dag Eva!" Hij was naar beneden gegaan en liep reeds over de heide naar het dorp. „Ga maar naar je mooie juffertje; die is mooier gekleed dan ik!" riep zy hem nog honend na. Daarop was alles rondom het kruis wede doodstil, en over de heide wierp de middagzon hare gloeiende stralen. Eva zat nog lang rechtop en liet hare gryze oogen onrustig over de zee dwalen, zoo ver zy zien konaan den horizon ontdekte zy eene kleine, zwarte rookwolk, welke zich langzaam in zuidely'ke richting voortbewoog. Vervolgens gleed zy de trappen af en liet zich in het zand vallen. Zy drukte het voorhoofd tegen den naakten arm en sloot de oogen. Toen zy die weder opende, schrikte zy bijna naast haar, op een grooten steen, met den rug tegen de onderste trede geleund, zat een kleine man met grijzen baard, welke persoon, met de handen om de knieën geslagen, onbe- weeglyk in zee zat te turen. Om het meisje scheen hij zich in het geheel niet te be kommeren. Eva streek verlegen met den rug dor rechter hand over de oogen. Hoe kwam de school meester hier? Zy had hem in het geheel niet gehoord en had zeker een dutje gedaan. Zy maakte eene snelle beweging alsof zy wilde opstaan. De oude man greep haar echter hy den arm en hield haar vast. „Biyf maar, Eva! Waarom wil je voor je ouden onderwyzer vluchten? Ik meen hot toch waarlyk goed mot je." De minder aangename trek verdween allengs van het gelaat van het kind, nadat die woorden uitgesproken warennu zat het heel stil en rustig naast hem. De onderwyzer ging na een poosje voort: „Waarom naamt ge den band van de juf frouw weg, Eva?" „Omdat ik er zin in had", antwoordde zy nu op gedempten toon; „en ik dacht dat zy hem niet meer gebruikte." „Hoe kon je dat denken, Eva?" „Och, ik weet zy geeft er niets om alleen omdat ik hem had alleen daarom gunt zy hem my niet, en „Nu, en „Waarom moet zy zooveel hebben en ik in het geheel niets?" Die woorden klonken zeer ontevreden en vol bitterheid, en zy klemde de lippen van haren kleinen mond vast op elkander, als moest zy eene hevige smart onderdrukken. „Gy benydt haar wegens heur rykdom, Eva hernam de oude man nogmaals. „Neon," viel zy hem snel in de rede, „maar ik wilde óók zulke mooie kleederen on zulke nieuwe laarzen hebben als zij I" De onderwyzer schudde langzaam het hoofd. „Rykdom brengt het geluk niet aan, Eva; door zich goed te gedragen en vroom te leven bereikt men het ware geluk. Ik weet dat beter dan jyKom, sta op en ga met my mee naar huis! Je ben eene wees, daarom wil ik my aan je gelegen laten liggen en je tot my nemenlangen tyd reeds heb ik daar over nagedacht. Hanna toch zorgt niet goed voor je, hoewel zy de eigen zuster van je overleden moeder is; en by de juffrouw heb je het ook reeds verkorven. Het zal goed zyn wanneer je geheel uit die omgeving ge raakt en ook Hanna zal er niet zuur om kyken, wanneer zy in hare kamer aan geene tweede meer verblyf behoeft te verschaffen. Kom, ga maar meel" Eva was opgerezen. Zy wist niet wat zy tegen den ouden man zeggen zou zy waagde het echter niet tegen te spreken, maar gaf hem de hand en liep met haastigen stap naast hem, door de duinen, naar het dorp. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1