N°. 8702. Maandag S «Juli. A0. 1888. feze Courant vsordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dorde Blad. Feuilleton. SLECHTS EENE KOMMA. LEIDSCH fg| DAGBLAD. PRIJS DEZER COIJRA2TT: Voor Lftiden per 8 mmnden1.10. Franoo per poet1.40. Afzonderlijk© Nommer*.0.05. Gemengd Nieuw*. To Katwijk aan Zee waren gis teren 0 schuiten van do scbrobnetvissehery aan. De besommingen waren in afslag van f 25 tot f 52. Zes-en-twintig schuiten ver trokken reeds ter haringvisschery, torwyl nog 15 do houtvisschery uitoefenen. Het andere gedeelte der vloot wordt voor de haringvis- scherij goroed gemaakt. De commissaris van politie 1ste sectie (St.-Pietershal) te Amsterdam, verzoekt opsporing en bjj ontdekking bericht van den 17-jarigen Jacobus Van der Wiel, die verdacht wordt van verduistering van ruim fl4, ten nadeele van zjjn te Amsterdam woonachtigen patroon, een winkelier in lompon. Utrecht hoeft eene aldaar bjj oud en jong algemeen bekende vrouw uit de volksklasse op bijna 100 jarigen leeftijd door don dood verloren Trui Uitermark, gewoonlijk Trui de marketentster genoemd, eene vrouw, die in 1830 mot het hataO T" -'••cehn schutters uittrok als marketenisiui c. souort elk jaar op de nationale feostdagen in hare marketentster uniform in het openbaar ver scheen en haren schutters het traditioneels borreltje ging tappen. Een droevig ongeluk had gister- middag aan do Aolbrechtskolk in Oud-Delfts haven plaats. Een aanvallig knaapje van 2'/2 jaar speelde op don zolder en viol in een on bewaakt oogonblik door eon raampje naar de verdieping daaronder, waarbij het glas hem door don buik ging, en vorder met hot ge volg dat de onmiddellijk verschenen geneesheer slechts don dood kon constateoren. Te Kralingon wordt vermist oen 14 jarig meisje, dat haren dienst hoeft vor- laten en niet in het ouderlijk huis wil te rugkoeren. Zjj is donker van uitzicht, gekleed met een bruinon regenmantel, en draagt een zwart hoedje met donker lint. De politiecommissaris van do wyk St.-Victor to Parijs, heeft een leerling van de faculteit van geneeskunde aangehou den, graaf De F., tot eene edele Portngoescho familie behoorendo. Graaf De F. had zich door middel van valsche brieven cono zokere hoevoolheid koopwaren, juweelen en boeken doen afleveren, die hij aanstonds daarna weer verkocht voor zeer lagen prys. Hij was op het punt Parys te verlaten, toen by op de aanklacht van oen zyner leveranciers aange houden werd. Hy is in de gevangenis opge sloten onder beschuldiging van oplichtery en valsc'nhoid in geschrifte. De jaarlyksche zo m er paarde n- markt te Ciney was verleden week byzonder levendig. Men heeft er byzonder gelachen om een paard, dat op de bovenlip oen knevel droeg om een Bulgaar jaloersch te maken. Een jachtwachter, Ed. Robert, van Sirault, heeft zekeren)Daneau door middel van een geweerschot gedood. Hot schijnt dat jaloezie tot deze misdaad aanleiding had ge- govon. Do moordenaar leefde van zyne vrouw geschoiden, die met hare drie kinderen te Brussel woonde. Toen Robert tusschon de gendarmes en den rechter van instructie naai de plaats dor misdaad ward gevoerd, ontstond er onder het publiek een zoodanig gedrang on werd de moordenaar zoozeer door stokken, vorken en andere wapens bedreigd, dat de gendarmes slechts met geweld plaats konden maken. Een redacteur van een Londensch blad hoeft antwoorden gevraagd op de vraag: Z-illen wij rooken of niet rooken? Eon dor opmerkelykste antwoorden, welke door hem ontvangen is, is dat van een geostelyko, die als de grootste schaduwzydo vanhetroo ken noemt dat het bydraagt om het leven der mannen van dat dor vrouwen af te zon deren, en daardoor ruwheid en zelfzucht in de zoden der mannen bevordert. Hij is van oordeel, dat, als men hot rooken niet wil af schaffen, hot eenige alternatief is, dat de vrouwen evengoed gaan rooken als de mannon. Hy vreest zelfs dat het daartoe komen zal. De bekende Engelse he schilder Millais schreef dezer dagen in oen tijdschrift artikel„Ik zou het niet betreuren, ab do helft myner schilderyen op den Modern van den Atlantischen Oceaan lag". De „Globe" merkt aan, dat dit allesbehalve aangenaam is voor hen die, voor veel geld schilderyen van den beroemden schilder gekocht hebben. Wie toch zal hun zeggen, of de schildery, die zij be- zitton, niet tot de gevonniste helft behoort? Een jong moordenaar. Een jon- geling van 15 jaar, Marius Bertin, zat in de Ruo Belhomme te Parys aan do deur zyner woning, toon opeens, zonder do minste aan leiding, oen kind van 10 jaar op hem toe sprong en hem verscheidono mossteken toe bracht. Eer Bertin don tjjd had van zjjne verrassing oenigszins te bekomen, had de aan valler de vlucht genomen. Alle pogingen om den jongen moordenaar te vinden zyn vruch teloos gebleven, daar Bertin hem hoegenaamd niet kent. De wondon van dozen zijn gelukkig mot gevaarlyk. Uit Calcutta wordt aan do „Daily News" gomold Wjj zuchten hior onder eene byna ondraag- lyke hitte en droogte. De moessonregen is veertien dagen over zyn tyd. Verscheidene personen zyn door de Warmte bezweken. De te veld staande.ryst verkwijnt en als er niet spoedig regon komt, zal de oogst geheel mislukken. Do prijzen stygen. Het vee vindt geen voedsel meer, water wordt scliaarsch en de landbouw staat stil. De toestand is zorgwekkend en er is nog geen uitzicht op verandering. De wetenschappelyke verklaring van het uitblyven der moesson is, dat deze by Birmah en Assam is ter zijde geweken, waar in de laatste tien dagen hevige regens gevallen zyn. Dinsdag-avond is op do Liane to Boulogne sur Mor oen versclirikkelyk on geluk voorgevallen. Zeven personen spelevaar den in een zeilbootje, toen opeens eono vor keerde wending het vaartuig deed kantelen. Slechts twee dor passagiers konden gered worden en de vyf anderen verdronken. Om tien uren waren nog slechts twee lykon boven gohaald, van oono mad. Davorton en haar dochtertje. De ramp heeft te Boulogne veel opzien verwekt. Het Gerechtshof te Budapest hooft den moordonaar van den jeugdigen ban- kiersbediende ter dood veroordeeld, die zijn slachtoffer te Triest in zyne woning had ge lokt en het lyk daar ettelyke weken in een koffer verborgen had gehouden. Omtrent de hevige ovorstroo- mingen, welke in Mexico hebben plaats ge had, worden nog do volgende byzondorhedon gemeld De provincie Guanajuato is het middelpunt der ramp. Door do hevige regens, welke drie dagen duurden, overstroomde oen zijtak van do Rio Grande by Silao, waar in korten tyd eene grooto verwoesting word aangericht. Te Leon hielden do dyken den vloed nog eenigen tyd tegen, maar in den nacht van 18 op 19 Juni bezweken zjj. Alleen in die stad wer den meer dan 2200 huizon vernield. Overal dreven lyken. Men vreest inderdaad dat het gerucht, dat 1500 personen zouden zyn om gekomen, volkomen gegrond is. Van regee- ringswego en uit particuliere middelen wordt hulp gezonden. De heer Basset, burgemeestor van Magnyen-Voxin zoo wordt uit Versailles kenis in den omtrek wegens zyno kennis en zyne rechtschapenheid, en niet alleen de Duit- schors achtten hem, ook de Amerikanen. Eduard schoen in gedachten verzonken en werd eerst opmerkzaam, toen het p ard van- zolf voor do deur staan bleef. Hjj wierp zich uit den zadel en bood zyner moeder de hand aan, zonder evenwel een woord te spreken. Deze man, die, thans in de volle kracht van zyn leven, tusschen dertig en veertig jaren oud was, maakte als farmer een veel betoren indruk dan als hoofdcorrector der bondsdruk- kery te Washington. Hy scheen grooter en breeder, zyn gezicht had eene gezonde kleur en wind en weer hadden aan dit gezicht iets bruins gegeven, d it Eduards mannelykheid nog beter tot haar recht deed komen. Hy bracht zelf zyn paard naar den stal, ontzadelde het en gaf het voedsel. Dan ging hij aan tafel en gebruikte zwygend het een- voudigo maal, dat de moeder hem boreid had. De oude vrouw, die den zoon zoo lang kende en in zyne trekken kon lezen, voelde dat hem iets overkomen was. Zijn zwygen was op zyn minst in 't oog vallend, evenals zyn nadenkende oude vrouw kon echter niet gissen of dat, wat den zoon in do stad overkomen was, iets aangenaams of iets onaan genaams geweest was. PitUS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regoln 1.05. Iedere regol meer /0.174. Grootere lettere naar plaaternimte. Voor het in- caeeeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. gemeld is met zyne vrouw verdwenen, oen passief achterlatende van 400,000 fr. Hjj had cone bankierszaak en genoot het volle ver trouwen van de bevolking. Hy bemoeide zich echter weinig mot zyne zaken en liet alles over aan een voormaligen klerk, wiens zorge loosheid de zijne evenaarde. Waar het gold gebleven is, blyft oen raadsel. De heer Basset heeft in verschillende brieven vergiffenis go- vraagd voor het misbruikt vertrouwen en ver klaard zich mot zyne vrouw van kant te zullen maken. „Is mevrouw thuis?" vroeg een koopman met eon mars op den rug. „Ja zeker, man, wie denk je dan dat je voor hebt?" „Is u de vrouw dos huizes?" „Ja, dat zog ik je immers, man! Denk jo soms dat ik do heer dos huizes ben, of do stalknecht, of do koetsier?" „Neem me niet kwalyk, mevrouw, maar ik hield u voor eene van de dochters." „Nu, dat is bogrypelyk," zeide mevrouw, en haar toon klonk heel wat vriendelyker, „en wat is er van jo dionst?" In antwoord daarop spreidde de marskramer zyn mars uit en toen hy een half uur later bot hok uitstapto, blonk zyn gelaat van vreugde en was zyne beurs gevuld. Hy kende zyne menschon. O.-ï. lUAILDIEWEiV. Dagon van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) G en 20 Juli; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Rotterdam (Ned. Zoepost) 13 en 27 Juli; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. ViaMarsoillo (Ned. Mail) 3,10,17, 24 en31 Juli; laatste lichting aan hot postk. 's avonds 3.50. Via Marseille (Franscho Mail) 14 on 28 Juli; laatste lichting aan het postk. 's avonds 3.50. Via Brindisi (Engolsche Mail) 6 on 20 Juli; laatste lichting aan het postk. 's nam. 12.15. Muziekprogramma's. ZOMERZORG. Dinsdag 3 Jnli, dos avonds to zeven urc-n, tc geven door bet etafrauziekcorpa van bet 4de regt. infanterie, directeur de heer J. G. II. Mann. Eerste afd.: No. I. PriDsen-Marsch, Mann 2. Ouverture: „Die Zigeunerin", (lsto uitvoering), Balfó; 3. Fantaisie sur „La Dame Blanche", Opéra de Boieldicu, BuysseBs; 4. Schntz-Walzer, Strauss; 5. Fantaisie sur des Motifs de Chopin, Bekker. Tweede afd.: No. 6. „Miehei Angelo", Concert-Ouver ture (arr. Lau), N. W. Gade; 7. Fantaisie ubir 4 Lieder von R. Schumann, Mann; 8. a. Invitation k la Valse, (1ste uitvoering), C. M. v. Weher; b. Ara- bisclie Serenade, O. Langeyit. Fantaisio del'Opéra de Suppé, „Donna Juanita", (lsto uitvoering), Mann. Zy wist dat hy niet gaarne uitgehoord wilde worden en dat liy zolf modedeelingon placht te doen, zoodra zy noodzakelyk waren. Zy liet hem daarom bedaard zyn gang gaan en deed geene nieuwsgierige vragen, toen ook don volgendon en den daaropvolgenden dag bet peinzen van den zoon voortduurde. Den volgenden Zondag werd, ovonals all jjd, eon wagentje uit do schuur gehaald on liet. paard daarvoor gespannon. Movronw Martini ging met den zoon, die zelf do teugels voorde, in don wagen zitten, en zij redon naar de stad, om daar in de kork de godsdienstoefening bjj te wonen. Deze rit naar de kerk was de eenige uitspanning, welke zy zich in hunne werkzame eenzaamheid veroorloofden, ori evenals zij kwamen allo andere farmors uit den omtrek in de kork, om dan na do godsdienstoefening hier on daar nog esn uurtje to praten on elkander nieuws mee to deelen. De weg was niet zoo gunstig, dat hjj con onafgebroken gesprek toeliet. Do wagen stootte geweldig en Eduard moest goed uit de oogen kyken. Toen ochtor do stad in't gezicht kwam, zoido Eduard kort tot zyne moeder: „Er is onlangs eono onderwyzeros van San Francisco gokomen. Zy bobben oene school opgericht, welko dringond nocdig was." Wordt vervolgd.) 3) Naar hot Duitsch van EUGEN SCHMITT. v II. De goudkoorts, welke omstroeks 1850 scharen van avonturiers, maar ook eerlijke arbeiders naar Californié voorde, bracht ook landbouwers en kolonisten voor die landschap pen in het verre westen. Yole goudzoekers besloten zelfs, nadat zy tevergeefs hun goluk in de mynon beproefd hadden, don bodem mot het houweel te bewerken, niet om goud korrels te vinden, maar om veldgewassen te winnen. Zoo waren aan de Sacramontorivier kleine koloniën ontstaan, walke thans, in het jaar 1872, reeds gedoeltelyk tot kleine dorpen aan gegroeid waren, welke zich natuurlyk „steden" noemden en het middelpunt van don handel en het verkeer vormden voor de farmers wier hoeven buiten deze „steden" lagen. By do omheining van zulk eene farm, welke tamelijk eenzaam en nog al ver van den oever ligt, staat eene oude vrouw, die de oogen met de hand tegen do avondzonnestralen beschut on strak naar het westen ziet, als verwachtte zy iemand. Als wjj haar nader be- kyken, zullen wij in haar mevrouw Martini herkennen. Eduard Martini had inderdaad, nadat hy zjjne gezondheid geheel herkregen had, zyne betrekking opgegeven, daartoe aangespoord door den brief van een vriend en vroegeren wapenbroeder, waarin deze hem mededeelde dat hjj naar Europa lerugkeeren en zyne farm vorkoopon wilde. Toen was in Eduard het verlangen ontwaakt om zich zelfstandig te maken. Hy kocht de farm onder zeer gun stige voorwaarden, en sedert drie jaren werkte hy nu mot zyne moeder, die zich hier in de vrye natuur schoen te verjongen, en met een aantal Duitschers in veld en woud, en vond zich voortreffelyk in de rol van landheer. Mevrouw Martini ziet ingespannen naar het westen. Hare oude oogen zyn nog scherp, en alleen op korten afstand, by het lezen, wei geren zy eenigszins den dienst en moeten door een bril ondersteund worden. Thans ech ter herkent de oude vrouw een ruiter, die zyn paard langzaam naar de farm richt. Het is haar zoon, die uit de naburige „stad" komt, waar eene vergadering van alle farmers plaats gehad heeft. Hij heeft eenige betee-

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 9