burgerleken stand aldaar, en wel op grond van de volgende overwegingendat, volgons de eerste alinea van art. 149 der Gemeente wet. de gemeenteraad den ambtenaar van den burgerleken stand uit zijn midden benoemd, terwijl volgens het tweode lid van dat artikel buiten de leden Yan den Raad alleen de bur gemeester tot dit ambt benoembaar is; dat dus bovengenoemd raadsbosluit is in strijd niet art. 149 der Gemeentewet. De collecte voor het fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van den gewapënden dienst in het Koninkrijk der Nederlanden heeft opgebracht te Heemstede ƒ198,10, te Benne- broek 22,85 en te Benthuizen 7.32 De Anglo-Oesterreichische Bank te Weo- nen heeft met de Noord-Hollaadsche Veroeni- ging „Het Witte Kruis" een contract gesloten voor de uitgifte eener premie-leening van de ovengenoemde vereeniging. De inschrijving op deze leening zal den 5den en Oden Juli a.s. worden opengesteld by het „Administra tiekantoor van aandeelen in vennootschappen in binnen- en buitenlandsche leeningen te Amsterdam, alsmede by een aantal andere voorname firma's hier te lande en ingiet bui tenland. Indien mar. zich niet vergist, dan is dit de eerste keer, dat oene Nederlandsche premie leening op deze wyze wordt uitgege ven en een internationaal karakter heeft. Vele aanzienlyke binnen- en buitenlandsche firma's hebbon zich by deze leening geïnte resseerd, waarvan de tokst in 4 talen op de obligatién wordt gedrukt. De premieleening is groot 3,500,000, verdeeld in 350,000 obligatién, e)k a 10 nominaal. De aflos sing en premiebetaling worden gegarandeerd door een soliod waarborgfonds groot 2,275,000 en een oploopend reservefonds van 175,000, die beide worden gedeponeerd by de Neder landsche Bank en door eene byzondere finan- tiëele commissie beheerd. De koers van uitgifte zal 12.50 zyn, dus nog ruim bene den het bodrag van de kleinste terugbetaling, die opklimt, van 14 tot 25. - In den loop dezes jaars zullen, reeds 2 uitlotingen worden gehouden, poet hooge premiën van ƒ50,000 en ƒ100,000. Volgens het prospectus zal de Vereeniging, welke haar, hoofdzetel alsook een departomont te Amsterdam en 17 departementen in de provincie heeft, door deze leening in staat worden gesteld om voortaan ter bevordering der Volksgezondheid, naar de eischen der wetenschap, hare schoone taak onbekrompen en krachtig te vervolgen en der bevoegde overheid haren bystand te verleenen, om opi- demische ziekten, door gepaste voorbehoed middelen zoo mogeiyk te voorkomen, de uit breiding daarvan te bestreden, en de goloderen van haar corps geoefende verplegers en ver pleegsters op de meest doeltreffende wyze belangryk te versterken. Zy krUgt dan de beschikking over een zeer aanzieniyk stichtings fonds, en is niet meer afhankeiyk van wissel vallige inkomsten, waarmee zy zich tot dus verre heeft moeten behelpen. Eero-voorzitter van do voreeniging is jhr. nr. J. W. M. Schorer, commissaris des Konings •in do provincie Noord-Holland. Beweerde hot „H. Dbl." dat de Tweode Kamer met 10 Juli byeenkomt, het „Vad." kan verzekeren dat omtrent die byeenkomst nog niets is beslist. Tot nu toe is niets in staat van wyzen, om in openbare zitting be handeld te worden, zoodat de President de Kamer niet byeen kan roopen. Eerst wanneer de Regeering het antwoord op de Bankwet heeft ingezonden, of de Voogdywet, die in vereonigde zitting der Eerste en Tweede Kamqr moet behandeld worden, is er werk en kan de President een besluit omtront hot samenroepen der Kamer nemen. Ook voor de behandeling van het Regiement van Ordo kan do Kamer niet bijeengeroepen worden, want tot nu toe is er nog geen eindverslag ■uitgebracht. Zoolang de Voorzitter niet weet, wanneer dit eindverslag zal inkomen, kan hy ook voor hot Reglement van Orde de Tweede Kamer niet byeonroepen. In» het gisteron opgenomen bericht be treffende den uitslag der inschryving op het restant, groot twee miliioen gulden, der Am- sterdamsehe stodolyke loening van 21 miliioen guldon, staat dat het geheele bedrag geplaatst zou zyn tegen don prys van 99!/e pCt. Dit is onjuist; slechts 450,000 is tegen dien prys gegund. (HM.) De officier van gezondheid 2de kl. D. P. Van Batenburg, van hot 4do reg. inf., thans gedetachoerd in de legerplaats by Oldebroek, zal naar zyne garnizoensplaats terugkeoren, en to Oldebroek vervangen worden door don officier van gozondheld 2do kl. dr. C. A. J. Krol. De gewone audiëntie van den minister van buitenlandsche zaken zal Zaterdag 30 Juni niet plaats hebben. Het stoomschip „Conrad", van Amster dam naar Batavia, vertrok van Port-Said 28 Juni; de „Zuid-Holland," van Rotterdam naar Java, is 28 Juni van Marseille vertrokken. Z. M. heeft aan Carolus Alexander Hoff man, zich schryvende Karei Alexander Hoff man, gewezen meosterknecht by de directie over den arbeid in de militaire strafgevange nis naby Leiden, een pensioen verleend, ten laste van den Staat, van 287 's jaars- be: noemd tot notaris binnen het arrondissement Heerenveen, ter standplaats Drachten, gemeente Smallingerland, J. Posthumus, candidaat-no- taris te Amsterdam, en tot notaris binnen het arrondissement Almeloo, ter standplaats de gemeente Goor, W. Verwey Mejan, candi- daat notaris te Zaandam; benoemd by hot wapen der artillerie by het 2de reg. vest.- artill., tot kapitein, den lsten luit.-adj. H. baron Van Hogendorp, van het 2de reg. veld-art.; by het 4de reg. vesting-art. tot majoor den kapitein J. J. Meyen, van het 2de reg. vesting- art. en don majeor L. M. C. Rollin Couquerque, van het 4de reg. vesting-art., krachtens punt 4 van art. 38 der wet van 28 Aug. 1851 (Staatsblad No. 128), op non-activiteit gesteld; den tydeiyken officier van gez. 2de kl. by de zeemacht E. F. W. Lehman, met 1 Juli a. s. wegens eindiging van zyn vierjarig dienstver band by de marine, eervol uit den zeedienst ontslagenherbenoemd tot kantonrochter- plaat8vervangerHelmond, dr. J. L. A. Steyns Bergum, J. H. Skkler; Oostburg, J. G. Ger ritsen; Appingedam, mr. R. T. Mees en jhr. L. A. H. De Sturler De Frienisberg; Woer den, M. W. Schaiy; Geldermalsen, A. J. A. Verwey; Zwolle, mr. C. baron De Vos Van Stéehwyk: Zutfen, mr. J. B. Sülner. Gemengd Nieuws. Den lsten Juli hoopt L. Friezema, den dag te herdenken, dat hy gedurende 25 jaar by de firma W. F. Van Hartrop, Hooigracht alhier, is werkzaam geweest. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen J. G., die een poli tie agent een slag in het aangezicht toebracht, toén deze jl. Zaterdagnacht 't gezelschap, waarbjj G. behoorde, herhaaldeiyk aanmaande om het zingen langs de straat na te laten. Hierby wordt in herinnering gebracht dat ook strafbaar is gesteld het weigeren om iets na te laten, waarop reeds by de wet straf is gesteld, zoodat zy, die op de vordering der politie by nacht voortgaan door gezang de rust der ingezetenen te verstoren, voor twee feiten kunnen worden vervolgd. Tevens is proces-verbaal opgemaakt tegen oen anderen bekende der justitie, zekeren H. v. L., die by een kruidenier, op naam van een ander, goederen gehaald en die van de hmd gedaan had, terwyl hy medo een jongen moedwillig te water zou hebben gesmeten. Vorder is door de politie aan 't bureel ge bracht de 14-jarige smidsjongen R., die her- haaldeiyk diefstal van geld had gepleegd in de woning der zuster van zyn baas. Ook van dat feit is proces-verbaal opgemaakt, hetgeen eveneens is geschied van een voorval in de Ceciliastraat alhier, alwaar twee zusters ruzie haddon en waarvan 't gevolg geweekt is dat de eene de andere met een ketel heete koffie wierp hetgeon eenige, hoewel niet ernstige wonden heeft veroorzaakt. De milicien-plaatsvervanger H. van de 2de comp. 4de bat. 4de reg. inf. alhier, werd hedenmorgen voor het front van den troep wegens wangedrag uit do gelederen verwyderd. Op de markt te Hoofddorp waren gisteren aangevoerd 152 vachten wol, waar van werden verkocht 114 vachten, wegende 513 kilogram. De prys was 70 a 75 ets. per kilogram. Verder waren er 8 biggen. De Hooge Raad verwierp heden, in stryd met de conclusie van het Openb. Min., de cassatievoorziening van de Oost- Indische Zee- en Brandassurantiemaatschappy tegen den schipper, wien uitbetaling der assu rantiepenningen geweigerd was. De beide middelen werden ongegrond bevonden. Een dochtertje van kermisrei zigers, die op de Boskoopsche kermis waren, wilde, om het vuur spoedigor te laten branden, petroleum gebruiken, toen do bodem der ken smolt en zy onnnddellyk met hare kleeding- stukken in volle vlam stond. Terstond dompelde men haar in het water om de vlammen te blusschen en na spoodige geneeskundige be handeling hoopt men haar in het leven te bohouden, hoewol zy vreeseiyke brandwonden bokwam. Gistermorgen ontstond ar teHaar- lem brand in een huis aan den Zylweg, bewoond door do dames Van don Berg en De Vies. De bovenverdieping is geheel uitgebrand, ter wyl het benedenhuis belangryke waterschade heeft geleden. De oorzaak is vooralsnog onbe kend. Alles is verzekerd. De arrondissementsrechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren Jan Kooiman te Oud-Delftshaven wegens moord, gepleegd op Pieter Noordzy', tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Zooals reeds vroeger is mede gedeeld, zal by gelegenheid der aanstaande lustrumfeesten van het Delftsche Studenten corps de gekostumeerde avond-optocht op Dinsdag 10 Juli a. s., voorstellen den bruid stoet van Juliaan Van Egmond, baron De Ghiselles en Mabelia Graswinckel. De stoet zal bestaan uit 4 groepen en wel lo. De Delftsche magistraten, zynde Bur gemeester, Schout en Schepenen, alsmede Hoogheemraden van Delfland. 2o. Het bruidspaar bovengenoemd, vooraf gegaan door bruidsmoisjes en gevolgd door familieleden. 3o. Prins Maurits, Stadhouder van Holland en Zeeland, Graaf Willem Lodewyk, Stadhouder van Friesland, edellieden en. gasten van het bruidspaar. Begeleid door eene lyfwacht, wordt een bruidsgeschenk, door vier pages gedragen, hier opgemerkt. 4o. Een gilden-wagen, gevolgd door de leden der daaraan deelnemende gilden. De gilden-wagen is van de drie volgende vereenigingenlo. St.-Eloi's of Smeden-gilde, 2o. St.-Adriaan's of Laken-gilde en 3o. St.- Lucas- of Porselein-gilde. Do ryk versierde wagen rust op vier ver gulde wielen en is voorzien van vergulde pilasters voor de balustraden. Achterop ver heft zich pen ryk gedrapeerde troonhemel waaronder de door het St.-Eloi's gilde den bruigom yereerde wapenrusting prykt, alsmede de stoffen, door het St.-Adriaan's-gilde aan de bruid geschonken; verderop bevindt zich eene tafel, waarop het porselein prykt, door het St.-Luca3-gilde aan het bruidspaar geschonken. Op den wagen, bespannen met vier of zes paarden, die geleid worden, bevinden zich vier gilde-pages. By de bewoneijs der Hyp. buurt bestaat het voornemen eene algemeene versiering aan te brengen,, e» wel door de boomen met over het water gespannen bloemguirlandes, waar aan veelkleurige lantaarns, onderling te ver binden, terwyl waarschy'nlyk op de bruggen naby de Nieuwstraat en Choorstraat eere- bogen of anders chassinetten zullen geplaatst worden. By .de bewoners van laatstge rormde (Choor) straat bestaat mede het voor nemen tot eene algemeene en gezameniyke versiering dier straat door guirlandes als anderszins. Reeds is een begin gemaakt met de plaat sing der toestellen voor de gewone gasillnmi- natie aan den gevel van het Raadhuis. (D. C.) By het verriohten van werk zaamheden in eene poort aan de Ged. Raam gracht te Haarlem, zyn vóór een paar dagen door een metselaar in den zygevel van perceel No. 35 verborgen gevonden 70 coupons (blauwe Grieken) groot 2 pd. st. 10 shillings, of 30 ieder, van het jaar 1825. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren in hooger beroep in de zaak van Enuma contra „Hot Nieuws van den Dag" en „De Standaard" het vonnis van de arr.- rechtbank in dato 19 April 1887 bevestigd, op grond dat het doel om te beleedigen ont brak in het betrekkeiyk bericht, dat op insti gatie van den commissaris van politie Stork was geplaatst in het belang van vrouwen en meisjes, zoodat door geïntimeerden het alge meen belang werd op den voorgrond gesteld. Den apellant werd zyne vordering (ƒ2500 en de kosten) ontzegd. Door mr. H. Dumoulin te Amster dam, is aan den Koning gratie gevraagd van de hem opgelegde celstraf, ter zake van ver duistering van eene schildery. De sleepboot „Hercules" zal morgen van Nieuwediep naar Gibraltar ver trekken, om het stoomschip „Prins Frederik" van daar naar Amsterdam te sleepen. Naar de „M a a sb." m e d e d e e 11i s door den heer Hagemeyer, handelaar in byou- terieën aan de Hoogstraat te Rotterdam, het initiatief genomen tot een belangryken maat regel hy heeft nl. zyne collega's uitgenoodigd des avonds te 9 uren te sluiten, behalve op Zaterdag avond. "Winkeliers in andere artikelen, aan de Hoogstraat wonende, hebben den heer H. nagevolgd, en nu reeds moet een groot aantal winkeliers tot den maatregel besloten hebben. Men zal, 1 Juli aanvangende, gedu rende 2 maanden eene proef en daarna een definitief besluit nemen. Eén der winkeliers wil daarenboven zyne confrères en ook de magazynhouders uitnoodigen des Zondags te sluiten. By het onweer, dat boven Alk maar woedde, sloeg de bliksem in het huisje van den molenaar Smit, zonder echter brand te veroorzaken; de man werd evenwel ge- treffen. Zyn baard werd alleen geschroeid en eenige schade' wérd aangericht, o. a. werd de schoorsteen van het dak afgeslagen. Ook ontlastte zich boven Ooltgensplaat eene zware onweersbui met veel regen en hagel, welke aan sommige veldvruchten nogal schade toebracht. Te Kuilenburg is de bliksem by den land bouwer S. in twee hooibergen geslagen, zonder evenwel brand te veroorzaken. Uit Lith wordt gemeld dat een hevig onweder ook boven die gemeente en omstreken woedde. Te Kessel werd eene koe van B. v. d. L. door den bliksem in het veld getroffen. Een ingezetene van die gemeente, komende van de Ossche weekmarkt, werd vóóraan in Osch, zittende in eene herberg, door den blik sem aan arm en been getroffen, zoodat hy niet kan loopen. Het merkwaardigste is, dat genoemde persoon geen letsel aan de kleeren, maar wel agn het lichaam heeft. De andere personen, in de herberg vertoevende, bleven ongedeerd. Een boom, vóór de deur staande, werd van boven tot onderen opengespleten. Onder Hoogvliet is de bliksem geslagen in de bouwmanswoning van J. Den Boer, doch zonder brand te veroorzaken. Te Arnhem werd, nadat kort te voren eene onweersbui was losgebarsten, geheel onver wachts een allerhevigste knal gehoord, zooals men zich aldaar zelden herinnert te hebben waargenomen. Weldra bleek dat in het op een half uur van daar gelegen dorp Elden de bliksem in drie naby elkaar gelegen woningen was ingeslagen, welke alle verbrand zyn. "De andere berichten maken verder even eens melding van het dooden van vee in de weide door den bliksem, het vernielen van boomen door geiyke oorzaak, enz. Een driejarig knaapje werd door den y'zeren wagen der gemeente-reiniging te" Zwyndrecht overreden. Het achterwiel ging over het hoofd van het kind, dat onmiddellijk een lyk was. Een hevige boschbrand heeft in het woud van den heer Van Hasselt, naby Zuidlaren, aanzienlyke schade berokkend. Door de groote droogte was het blusschen zeer moeielyk. Te Batenburg bepaalde de Raad o. a. dat vrouwen na zonsondergang zich in geene herberg mogon bevinden. Zoo iets ging Ged. Staten van Gelderland te ver en zy vroegen van den Koning vernietiging van dit besluit. Deze heeft echter thans uitgemaakt dat er voor vernietiging geene termen zyn. {Qelria.) Do commissie, door de stadBrussel benoemd om een onderzoek in te stellen omtrent de beste wyze van afvoer van gemeentevuil, heeft, na onderzoek in het buitenland, geraden, den waardeloozen afval te verbranden, zooals dat thans -reeds te Londen en te Liverpool wordt toegepast. De onderwijzeressen, die by de sneeuwstormen in het Westen der Vereenigde Staten schoolkinderen redden met gevaar van haar eigen leven, hebben ongeveer 20,000 dollars 50,000) ontvangen aan goschenken van bewonderaars. De hitte was te Brugge Maandag zóó hevig, dat een schilder, zekere Van Dycke, staande op eene ladder in de Poictevynstraat, door een zonnesteek getroffen, doodviel. Een hevig on weder heeft in de laatste dagen ook in het noordelijk gedeelte van Frankryk gewoed. Te Calais is Maandag zooveel regen gevallen, dat de kelders op verscheidene plaatsen zy'n volgeloopen. Het dorp Hervelinghel, op zestien kilometer af stand van Calais gelegen, is zwaar geteisterd. Geheele muren zyn vernield, terwyl van eene kudde van 200 schapen, toebehoorende aan den burgemeester dier gemeonte, niets is terecht gekomen. Een bakker, die zyn brood by de klanten rondbracht, zag zyn paard en wagen door den wind opgenomen. In het Brie arrondissement hebben ook de graanvelden zeer veel geleden. In verscheidene steden zyn huizen ingestort, dorpen zyn over stroomd en dicht by Nancy is een goederentram opgenomen en 20 meter ver weggeslingerd. De toegebrachte schade is enorm. Het onweder heeft tevens in de wyngaardon

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2