>qB^cJua»axg'2gy>CTyw<i«B^7jüj[.?arE«gK^r»3gesga^K^vX)eyTMm zeemacht K. A. E. Seipgens, aan boord Zr. Ms. rammonitor „Luipaard", wordt ingetrokken, terwijl de officier van gezondheid der 2de klasse by de zeemacht J. D. Kayser beschouwd wordt met bovengenoemden datum te zyn overgeplaatst aan boord van gemelden bodem. De officier van gezondheid der 2de klasse van het O.-I. leger J. J. Koumans, zal op 11 Augustus a. s. met het stoomschip „Semarang" naar Indië vertrekken. Het stoomschip „Semarang," van Java naar Rotterdam, arriveerde 26 Juni te Suez; de „Batavia," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 25 Juni van Suez; de „Koningin Emma," van Amsterdam, arriveerdo te Batavia 25 Juni de „Prins Willem I" is 25 Juni van West- Indiö te Nieuw-York aangekomende „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 26 Juni. Z. M. heeft, met ingang van 1 Juli 1888, tW referendaris bij den Raad van State benoemd den commies van Staat by dien Raad mr. C. Bake. Gemengd N lenvra. Het schouwburggebouw te's-Hago ondergaat thans de jaariyksche herstellingen. Te beginnen met hot aanstaando tooneeljaar, zal een geheel nieuw voorscherm het tooneol versieron, mot het schilderen waarvan belast is de bekwame decoratie-schilder van den schouwburg, de heer Sommer. De draperie-beschildering, opgenomen met koorden en bezet met ongoltjos, die bande rolles in de hand houden, zal vervangen wor den door een in plooien geschilderd voordoek, dat meer in harmonie zal zyn met den aard van een kunsttempel. De Muzen, het treur- en blyspel, de zang en dichtkunst, zullen op het gordyn figuuriyk voorgesteld worden. De tooneelvoorstellingenin de schouwburgzaal van hot Kurhaus te Schevo- ningen zullen den 4den Juli a. s. aanvangen en in die maand worden voortgezet op 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13 en 15 Juli. Het onlangs gemelde wandalisme, het besmeren van nieuwgeverfde huizen in Den Haag, is wederom herhaald. Thans is 't een perceel aan de Prinsegracht, juist opge knapt, dat 't heeft moeten ontgelden. Ook hier werd do verf, met teer besmeerd. Men meldt ons van de Vyfhuizen, in de Haarlemmermeer: Toen Zondag-avond j.l. de broodbakker C. J. een weinig boven zyn bier thuis kwam en zijne dochter, met wie hij samenwoont, dreigde met een mes te doodori, werd h'J uitgedaagd buiten do deur te komen. Hieraan geen gevolg gevende, heeft het verbitterde publiek zóó hard geslagen op deuren en vensters, mot het dool J. te doen ont waken, dat er byna geene glasruit heel bleef. Te Haarlem is een kind van 16 maanden in de Voorzorgstraat aangevallen door een haan, die het verschillende verwon dingen in het aangezicht en aan den hals heeft toegebracht. Op den 31 Augustus a.s., den ver jaardag van Prinses Wilhelmina, zullen van wege het bestuur der gemeente Ambt-Delden al de schoolkinderen dier gemeente feestelyk worden onthaald. Gisterochtend is onder het schyfschieten op Heumensoord, te Nymegen, een korporaal van het 5de reg. inf., die zich te vroeg uit den observatiepost naardeschyf had gowaagd, door een kogel getroffen. Hem werdon een oor en een gedeelte van do wang afgeschoten. Do verwonde is onmiddeliyk naar het militair hospitaal overgebracht. By het hevige onweder, dat Maan dag in de Tielerwaard woedde, zyn de vol gende ongevallen voorgekomen Te Hellouw sloeg de bliksem in een in den polder alleenstaand huis. De bedstee deuren werden tot splinters geslagen, in eene kamer, waarin de bewoners en vole land lieden aanwezig waren. Één persoon kreeg eenig letsel. Ook werd eene roede van een hooiberg stukgeslagen. Te Enspyk worden drie runderen in do weide door den bliksem getroffen en gedood. Te Haaften is, evenals te Henvynen, de bliksem in den korenmolen geslagen, zonder brand te veroorzaken. De wieken werden zeer gehavend. Te Andel sloeg de bliksem in do woning van J. v. II., sloeg eene aan den muur han gende klok stuk, en baande zich door de deur oen uitweg, zonder brand te veroorzaken. To Roermond is by het baden in de Maas verdronken een 12 jarige jongen. Zjjn lijk is pog niet opgovischt. Weder z y n te Duinkerken be richten ontvangen over het vergaan van vis- schersschepen by IJsland. Worden dio bevestigd, dan zullen er tusschen Duinkerken en Paimpol 253 personen vermist worden. Ook in Engolsch Indië schijnt het thans verbazend warm te zyn. Volgens de jongste depeches heerscht daar eene voor- beeldelooze hitte, ten gevolge van het uitbiyven van den moesson. De zaken zyn er dan ook zoo goed als gestaakt. Te Nieuw-York is de hitte niet minder hevig. De thermometer wees er reeds meer dan negentig graden aan en zelfs de avonden brachten geene verfrissching. Op één dag steeg do thermometer tot 99 graden Fahrenheit in de schaduwmen smoltOok Zondag was er nog niet veel verbetering gekomen. De halve bevolking ontvluchtte de stad om in bootjes op het water verademing te zoeken. De stoomboot „Algean," van Leith, en de „Northampton," van den Duitschen Lloyd, zyn eergisternacht, 35 mylen ten noordoosten van Long-Hisps, in aanvaring geraakt. Binnen 25 minuten zonken beide stoombooten. De opvarenden, op twee Duitscho matrozen na, worden gered en te Plymouth aan wal gezot. De stoomer „W err a" van den Noor d- Duitschen Lloyd, welke in de nabyheid van Dungeness strandde, is door drie sleepbooten weder vlot gemaakt en heeft zyne reis voort gezet. Een kuiper te Coire (Zwitser land), die door dezelfde ziekte was aange tast als wyien keizer Frederik, heeft den zelfden dag, waarop doctor Bergmann te San-Remo de gewichtige operatie by den hoogen ïyder verrichtte, eene zelfde kunst bewerking ondergaan. De bejaarde kuiper overleefde den keizer slechts twee dagen. Do wy'nkooper Berthome te Parys, die vóór twee jaren de tracheotomie onderging, evenals keizer Frederik, is thans ook overleden, ten gevolge van het niet voldoende rein houden van het keelbuisje. Op de lynCadix Madrid, op 60 kilometers afstand van de hoofdstad, heeft Vrijdag avond eeno botsing plaats gehad tus schen een trein met erts geladen en een passagierstrein. Drie wagens werden geheel verbryzeld, de machinist van den goederentrein en zeven passagiers gedood en een tiental ernstig gewond. De materiëele schade is zeer groot en het ongeval wordt toegeschreven aan verkeerden wisselstand. Een knecht uit het Weoner hotel „König von Ungam" heeft verleden week don hoogsten prys der Theiss-loten (100,000 gulden) getrokken. Hy zat eenige dagen ge leden na het poetsen der laarzen met enkele kameraden uit te rusten, toen een verkooper van die loten daar kwam om er eenige te slyten. „Geef er maar een," zei de knecht en hy betaalde het door hem verschuldigde. Maar reeds had hy het lot in don zak toen de verkooper hernam: „Dat nommer heb ik eigenlijk aan iemand anders beloofd; ik zal u morgen een ander zenden". „Dat is goed", hernam de knecht en hy gaf het lot terug. Hy ontving den volgendon dag het beloofde en weinige uren later vernam liy, de winner van den hoofdprijs te zyn. Omtrent de wolkbreuk van Zater dagnacht in de streek der Beneden-Nahe en het Rijndal wordt uit Kreuznach nader ge meld: Te Munster am Stein stond het water meters hoog. De menschen moesten van do daken met bootjes worden gered. Schuren en stallen werden door het water medegesleept. In de plaatsen langs het gebergte zyn ver scheidene huizen en molens vernield. Er zyn ook eenige menschen omgekomen en er is veel vee verdronken. De schade aan de velden en wijnbergen is zeer aanzienlijk. Een zonderling ongeval met treu- rigen afloop heeft in Chester, in den spoortrein, plaats gehad. Een der reizigers dorde klasse, die zacht was ingedommeld, gevoelde plotseling eeno hevige pyn aan den neus, gepaard met eene aanzienlijke lichtversterking vlak voor zyno oogen. De olielamp was naar beneden gevallon en de brandende olie was op den neus van den ongelukkigen reiziger terecht gekomen. De neus brandde geheel af en de arme man stierf eenige dagen later in het gasthuis. Do Congo-regeering te Brussel erkent thans zelvo dat Stanley, zoo hy niet reeds lang dood is, zeker in groot gevaar ver keert. Zyn tocht is geheel mislukt en zijne goleiders hebben hom meerendeels in den steek gelaten. Deze feiten moeten aan de regeering reeds eenige weken bekend geweest zyn on hot ontbieden van den gouverneur generaal Jansen naar Brussel moet daarmede in ver band staan, evenals het vertrek van koning Leopold naar Londen. Er wordt onderhandeld over het zenden van eeno groote expeditie om Sanley te redden, doch algemeen vreest men dat het daarvoor te laat zyn zal. Rundle-Bey, gouverneur van Soeakim, heeft, naar het schynt, aan de Egyptische regeering bericht dat de verschijning van een Europeaan (van een blanken pacha) in de provincie Bahr- el-Gazelle bevestigd wordt. De Kalif zou troepen naar Fashoda gezonden hebben om hem den doortocht te beletten. Men weet nog maar niet of deze „blanke pacha" en Stanley een en dezelfde persoon zyn. Men schrijft uit Rome: Felice Venturi, 28 jaren oud, tweede luitenant der infanterie, heeft zich en zyne 45-jarige moeder van het leven beroofd door middel van revol verschoten. Het hoofd der arme vrouw, die, haren zoon niet kunnende redden, met hem wilde sterven, was totaal van den romp af gescheiden. Finantiëele moeilijkheden moeten oorzaak zijn van dit treurige voorval. Te Coblenz sloeg de bliksem in eene kazerne en verwondde drie soldaten. Eén hunner is gehool verlamd. De Iiyn, welke aanvankelijk langzaam begon te vallen, is nu weder aan het wassen. Het water dier rivier heeft over de geheele breedte eene troebele kleur. Te Brzezi (Gallicië) sloeg de bliksem tijdens de godsdienstoefening in de kerk. Drie personen werden gedood, zes zwaar, dertig licht gewond en nagenoeg twee honderd zeer weinig gekwetst. De bisschop van Krakau, die de mis las, maande tot rust aan en voorkwam daardoor giooter ongeluk. BUITENLAND. Frankryk. De „Rappel" schrijft als volgt: De woor den, door keizer Wilhelm II in den Duitschen Ryksdag uitgesproken, zyn wel zeer geruststel lend en men moet deze verzekeringen van vrede toejuichen, doch tegelijkertijd kan het geen kwaad met de bewapening door te gaan. Het is echter opmerkelijk dat de keizer in zyne troonrede zelfs den naam van Frankryk niet genoemd hoeft. De „Figaro" zegt: Wjj willen handelingen afwachten, alvorens een oordeel te vellen; echter komen 's keizers woorden ons voor als oene vredelievende redevoering van een sol daat, die door zijne positie als militair „niet lief kan hebben." DnltscUand. Gisteren legden de ministers in het konink- ïyk paleis te Berlyn den eed aan keizer Wilhelm II af. Daarna werd een ministerraad onder voorzitterschap des keizers gehouden. Prins Yon Bismarck woonde met vele leden van den Bondsraad dien dag de zitting van den Ryksdag by. De voorzitter deelde mede dat van de Ser vische Kamer, evenals van vele andere zyden, adressen van deelneming waren ontvangen, waarvoor hy den afzenders dank heeft be tuigd. Daarna las hy het adres van antwoord op de troonrede voor, golyk dit door hem was ontworpen. In dit adres betuigt de Ryksdag zijne instemming met 's keizers woorden, be tuigt hem zyn dank voor zyne goede bedoe lingen en uit het vertrouwen dat de vrede met den keizer en do regeeringen der vast vereenigde Duitsche Bondsstaten door niemand zal worden gestoord. Dit adres werd met algemeene stemmen aangenomen en zal door den voorzitter aan den keizer overhandigd worden. Prins Von Bismarck verliet de vergaderzaal, waarna de minister Von Butticher de koninklijke bood schap voorlas, waarbij de Ryksdag werd ge sloten. Op voorstel des voorzitters riepen de leden driemaal „Leve de keizer!" en gingen daarna uiteen. Naar aanleiding van de door een paar bui- tenlandscho bladen medegedeeldeuitdrukkingen van dr. Mackenzie, als zou keizer Frederik in het belang van zichzelven en van zyne gemalin, alsmede om beweegreden van hoogeren zede lijken en practischen aard, gewenscht hebben ten minste korten tyd te regeeren, zegt de „Nordd. Allgem. Zeitg." dat zulks bepaald een verdichtsel is. Deze voorstelling noemt zy mot de waarheid iniynrechten strijd. Keizer Fredorik was te innig doordrongen van de hoogo plichten aan zyne taak en aan do stelling van het keizerrijk ver knocht, dan dat hy niet ruiterlijk zou hebben verklaard do regeering niet te kunnen aan vaarden, indien onomstootelijk bewezen ware, dat hy aan ongeneeslijken kanker leed. Van den anderen kant haddon de eventueel te ot bieden personen besloten, den keizer de krs king en de onaangenaamheid van vragen besparen, zoolang hy niet zelf daartoe het initj tief nam. Daarom werd het de taak van hen, j den keizer, ook by ongeschiktheid om regeeren, op den troon wilden brengen, he aangaande het ernstige van zyn toestand misleiden. „Het is dus duidelijk dat d Mackenzie thans van zyne reputatie a medicus nog tracht te redden wat or van redden valt. Hy schuift daartoe alle bodei kingen, door welke hy tegenover Duitschlat gebonden was, op den achtergrond. Volger zyne eigene verklaring dus heeft dr. Mackei zie het als zyne eerste taak opgevat, eet politieke rol te spelen, met geheele achte uitzetting van de medische, tegen welke b zich misschien niet opgewassen voelde. In hi belang van de hedendaagsche geschieden is het nuttig, dit te staven. Wy weten than dat een onbeduidende Engelsche arts va radicale politieke gezindheid zich vermet6 heeft den geheimen kabinetsraad te spelen e in het lot der Duitsche natie beslissend t willen ingrijpen." Aldus de „Norddeutsche". Men is zeer be nieuwd of er nog meer van dezen aard vo gen zal. Reeds de verklaring in de „Nordd." vai den vorigen dag, dat „onder den tegenwoor digen keizer de tyd voorby is, waarin er voo: een camarilla aan het keizerlijk hof plaat zou zyn geweest", bad te Berlyn het groots mogelijke opzien gebaard. De groothertog van Baden is door dei Duitschen keizer benoemd tot opperbevel hebber der cavalerie. Volgens de Parysche „Figaro" is gene raai Von Winterfeld met eene missie naai Engeland belast aangaande eenige papieren aan keizer Frederik toebehoord hebbende er welke door koningin Victoria zyn medege nomen. Het Pruisische gouvernement vermeent hel recht te hebben ze terug te eischen. De nieuwe kroonprins, die eerst zes jaren oud is en den naam Wilhelm draagt, zal in een paleis te Berlyn worden gehuis vest voor hem alleen. De Duitsche Ryksbank heeft haren koers voor het aankoopen van wissels ter open markt opnieuw verhoogd, thans tot 2'/2 pet Italië. De nieuwe encycliek van den Paus, aan gaande de menschelyko vrijheid, is thans uit gevaardigd. Na het bestaan en den aard der vryheid te hebben omschreven, bespreekt da Paus ook het liberalisme, hetwelk hy be- schryft als zijnde het streven der menachhe'd om zich van alle verplichtingen, behalve die, welke men egoïstische verplichtingen zoude kunnen noemen, te bevrijden. De Paus neemt de geschiedenis tot getuige dat de Kerk steeds de menschelyke vryheid beschermd heeft, in den persoon zoowel als in de familie en in den Staat. Na de grondbeginselen van het liberalisme uiteengelegd te hebben, veroordeelt de Paus ze, omdat zy zich lijnrecht tegen over het natuurlijk en Goddelijk recht stellen. In de encycliek wordt o. a. het volgende gezegd „Do Kerk had steeds tot roeping de bur- go.lyke en staatkundige vryheid te waar borgen, de beschaving te bevorderen en den zwakke te beschermen, doch de liberalen hebben aan dit begrip der vryheid den bodem ingeslagen." De Paus bestrijdt de scheiding tusschen Kerk en Staat, de onbegrensde vryheid van eeredienst en drukpors, en noemt de algeheels vryheid van geweten eene dwaasheid of iets ongerijmds. De Paus zegt dat het iederen Katholiek opgelegd is, deel te nemen aan het politieke leven van zyn land; evenwel geeft Z. H. eenige bepalingen aan, welke veranderen kun nen met do tijdsomstandigheden en onderge schikt zyn aan den toestand van het land. Volgens de Turijnsche bladen zal het huwelyk van prins Amadeo met zyne nicht Laetitia in de derde week van Septembei aldaar plaats hebben, en wel met grooter luister en eene reeks van feesten. De plech tigheid zal worden bijgewoond door den koning en de koningin, keizerin Eugénie, prinses Clotilde, prins Victor, de koningin van Por tugal en tal van andore hooggeplaatste per sonages. De voornaamste It-aliaansche bladen zien in do rede van den Duitschen keizer eer zekeren en verblijdenden waarborg vool den vrede.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2