W. 8698. Woensdag 27 Juni. A0. 1888. fleze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 26 Juni. Feuilleton. DE OORHANGERS. Uit de praktijk van een advocaat. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: eor Leiden per 8 maanden1.10. ranco per post1.40. fionderlflke Nommen0.05. PRUS DER ADVERTENTIEN: Yan 1.—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het in- caeeeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. minister van financiën deelt mede dat ir de 327ste Staatsloterij aan de Leidsche lecteuren de heeren C. J. Heintz en Zoon H. Van Romburgh en Zoon zijn verstrekt ip. 390 en 150 loten, alsmede aan de voor- ge gedelegeerden 1ste klasse de heeren M. Secreve en Co. alhier, 5 loten. De overste baron Van Haersolte Van den om alhier, is naar de noordelijke provinciën itrokken tot het keuren van paarden voor remonte. Hedenmiddag ontvingen we per Fransche lil de Indische bladen van 22 tot en met Mei. - De collecte voor den gewapenden dienst éft te Hillegom opgebracht 31.84'/j. Op het verzoekschrift van de muziekver- oiging „Harmonie" te Hillegom, directeur heer W. Holman, om des Zondags-avonds aziekuitvoeringen te mogen geven op het rpsplein, is door den gemeenteraad gunstig schikt. Ds. J. Bolkestein, pred. te Ter-Aar, lakte jl. Zondag aan zijne gemeente bekend, hij drie beroepen had ontvangen, nl. lar Elspeet, Gameren en Oud Beierland. De meenten Ameido en Sprang wachten ook >g op zijne beslissing en Ter Aar hoopt dat al deze beroepen mogen worden afgewe- en de beminde leeraar nog eenigen tijd blijven. - Bij koninklijk besluit zijn de volgende lis/diën toegekend tot behoorlijke inrichting het lager onderwijs, boven de vergoeding 30 pet.: Herpen 280, Rucphen 1250, estervoort 600, Katwijk 1000, Oost- ome 425, Piershil 300, Rockanje 400, ad aan 't Haringvliet 2400, Stellendam 700, Dantumadeel 1000, Hindeloopen 730, gelshoven 300. - Tot aanvulling van het bericht omtrent verwachte komst te Scheveningen van ins Albert van Pruisen, dient nog dat Z. K. vergezeld zal zjjn van zijne gemalin en ne kinderen. - Naar het „D. v. Z.-H." verneemt, zal nrschynlyk de Tweede Kamer 4 Juli a. s. leenkomen. - Mr. H. S. Van Santen, Zr. Ms. consul Liverpool, is te 's-Gravenhage aangekomen heeft zijn intrek genomen in het „Hotel iuloz." - De burggraaf De Silago, secretaris der gatie van Portugal te 's-Gravenhage, is naar issabon teruggekeerd. Uit den brief, waarin de vorst en de vorstin van Waldeck hunne verontschuldiging aanboden, omdat zij bij de plechtigheid in den Duitschen Rijksdag gisteren niet tegenwoordig konden zijn, blijkt dat de ouders van de Koningin der Nederlanden ongesteld zyn. In hunne plaats was de erfprins te Berlijn aan gekomen. (AT. RC.) De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 23 dezer bedroegbij de Nederl. Bank 29,698,570.66 en bij de betaalmeesters 1,979,911.07, te zamen /'31,678,841.73'/2. De Koning van Pruisen heeft aan onzen rijks-advocaat mr. W. Thorbecke te 's-Hage de Koninklijke Kroon-Orde, derde klasse, verleend. Te Haarlem is in den ouderdom van ruim 80 jaren overleden H. Wesseling,,oud-strijder van het jaar 1S30/31. Zoo de geruchton waarheid bevatten, zou de Staatskas, onder beheer van den over leden betaalmeester te Groningen, een tekort aanwijzen van 96,000, waarvan door zake lijke borgstelling 40,000 zal zjjn gedekt. Het verlies, door den Staat te lijden, be draagt dus 56,000. Treurig doet het aan dat de controle over de Staatskas niet voorkwam, dat zoo aan zienlijk verlies als mogelijk voorondersteld kan worden. Men zegt dat in vele jaren geene zorgzame inspectie van aanwezige kasgelden heeft plaats gevonden. Sommigen schrijven die slordigheid toe aan gevoelens van kieschheid; anderen meenon dat die niet als verzachtende omstandigheden mogen worden aangemerkt, daar, zoo de kas prompt om de drie maanden op onregelmatige tijden werd nagezien, er niets kwetsends in die controle te veronderstellen zou zjjn en het tekort niet zulken omvang zou hebben kun nen bereiken. Er gaan stemmen op, die meenen dat de betaalmeesters zouden moeten opdoeken en hunne werkzaamheden naar de Nedorlandscho Bank dienden te worden overgebracht, zoo ter besparing van onkosten als tot meerdere zekerheid voor den Staat. (Rott. Nbl.) Het stoomschip „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Del Armi 25 Juni; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 26 Juni van Padang de „Leerdam," van Rotterdam naar Nieuw- York, is 25 Juni Lizard gepasseerdde „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 24 Juni. Z. M. heeft aan vrouwe H. M. S. baronesse Schimmelpenninck Van der Oye, echtgenoote van jhr. mr. D. A. W. Van Tets Van Goudriaan, Zr. Ms. minister resident te Konstantinopel, verlof verleend tot het aannemen der versier selen van de 1ste klasse der orde van „Chefa- cat", haar door Z. M. den sultan van Turkye geschonkenjhr. R. W. J. Van Pabst Van Bingerden, te Nijmegen, met ingang van 1 Juli 1S88, opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Tiel; goedgekeurd dat de burgemeester van Nederhemert, J. L. W. baron Van Hardenbroek, is benoemd tot secre taris dier gemeente; benoemd tot lid van den Raad van bestuur in de kolonie Curasao, den heer G. W. F. Hellmund, gouvernements secretaris aldaar. Gemengd Nleuwn Na den buitengewoon warmen dag van gisteren, ontlastte zich des avonds boven deze gemeente en hare omstreken een kort, doch hevig onweder, dat vergezeld ging van eene fiksche regenbui. Aan de Rijnkade, nabij de Utrechtsche brug, sloeg de bliksem in den tuin van don heer Broekveldt, doch raakte niet, zooals men vermoeden zou, een der hooge boomen, welke daar in grooten getale aanwezig zjjn, maar een heestor van gewone afmeting. Ook sloeg de bliksem in een schoorsteen van het militair hospitaal alhier. De schoor steen werd verbrijzeld en naar beneden ge worpen. Verdere schade werd er niet berok kend, maar alleen nog wat schrik bezorgd aan de verpleegden in de zaal, waardoor de schoorsteen liep. Op 11 Mei 11. is teWoubrugge in de brievenbus van het hulppostkantoor gestoken een brief, aan het adres van N. Stadhouder, in heeren-confectiën, Nieuwe Rjjn, te Loiden, welke brief inhield een bankbiljet a 25 en een muntbiljet a ƒ10; aangezien die brief te Leiden niet aan het adres is be zorgd, verzoekt de burgemeester van Wou- brugge aanhouding en bericht. De aanwijzer zal beloond worden. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee, dd. 25 JuniDen 23sten dezer zjjn hier van de schrobnetvisscherij een 30-tal schuiten aangekomen met besommingen van 50 tot ƒ145 in vyf dagen. De vischprijzen waren zeer verhoogd wegens de mindere aan komst der schuiten, welke zjjn opgetrokken om voor de haringvaart gereed te worden gemaakt. Tot heden zijn 10 bomschuiten en 1 loggerschip op de haringvisscherij uitgegaan. Het 5-jarig kind van J. d. V., to Hoofddorp, is door den zoon van A. B. met een rijwiel (vélocipède) over het hoofd gereden, zoodat heelkundige hulp moest worden inge roepen. Zondag-morgen, omstreeks tien uren, had te Roelofarendsveen een droevig ongeluk plaats. Een aardig zesjarig knaapje, het zoontje van W. Wesselman, zich in oen onbewaakt oogenblik vermakende met het uitzetten van vischdobbertjes in eene sloot naast zijne woning, gleed uit een schuitje in het water, waarin het spoedig door den ver schrikten vader in staande houding werd ge vonden. De redding was natuurlijk oogenblik- kelijk geschied, doch de pogingen, ook van den onmiddellijk toegesnelden geneesheer, om de levensgeesten weer op te wekken, bleken, helaas, reeds vruchteloos te zijn. Ieder, die kinderen heeft, stelle zich de wreede smart voor der zoo zwaar beproefde ouders Naar ons van volkomen ver trouwbare zijde wordt meegedeeld, is mr. J. H. J. Ilook door de rechtbank te Lugano veroordeeld bij verstek tot drio maanden ge vangenisstraf, twee honderd franken boete en in de kosten, ter zake van de door hem aldaar in de maand Maart jl. geuite lasterlijke aan tijgingen, betreffende den gepens. luit.-kolonel van het Indisch leger C. J. Knoote. Het rechtsgeding, dat ten ge volge van het bekende „Seinpost"-voorval werd ingesteld, is nog altijd niet beëindigd. Iledon had voor de rechtbank te 's-Hage een verhoor plaats van getuigen door de ge daagden contra de getuigen, door de eischende Maatschappij bijgebracht. Uit het water van de Turfmarkt te 's-Hage, nabij het politiebureel aan de Nieuwe Haven, werd gisterochtend hot lijk opgehaald van een verversknecht te dier stede. Men meent reden te hebben om aan een zelfmoord te denken, aangezien de overledene, die, naar men wil, eene veroordeeling wegens dronken schap te ondergaan had, te kennen zou hebben gegeven de schande dier straf niet te kunnen doorstaan. Reeds herhaaldelijk wordenlosse geruchten vernomen, volgens welke ergens in de Haarlemmermeer eene minerale bron zou zjjn ontdekt, zonder dat men echter het rechte van de zaak vernam. De „Haarl. Crt." kan thans mededeelen dat werkelijk die ge ruchten niet geheel ongegrond waren. Vóór eenigen tyd nl. werd de aandacht van enkele belangstellenden gevestigd op eene I) Naar het Duitsch van EUGEN SCHMITT. Vervolgens verzocht ik haar, my inlichtingen mtrent den diefstal en hare arrestatie te «ven, en mejuffrouw Eugénie Büttner ver aarde mij dat men in haren koffer inderdaad e oorhangers gevonden had, welke, gelijk zjj lve bekennen moest, zeer veel geleken op e, welke eens tot de familiesieraden der gravin ihoorden. De sleutels van het juweelenkastje werden tjjd door de gravin bewaard. Eonige malen enwel had zij deze aan Eugénie gegeven a de briljanten schoon te maken. Dit ge- hiedde evenwel zeer zelden, daar de briljanten lean bjj zeer buitengewone gelegenheden ge- agen werden. Yoor ongeveer acht dagen al er een groot bal te M. plaats en bjj die genheid wilde de gravin zich met hare iljanten tooien. Toen zy echter het ju weelen- astje opendo en er het kistje uitnam, waarin briljanten zich altijd bevonden, waren deze Iwenen. Het kistje was gesloten, het kastje eveneens. Men bemerkte geene sporen van eene opening door geweld, evenmin ontbrak er iets van de andere weelde artikelen, welke in het kastje waren. Eugénie verklaarde verder dat zjj reeds be kend had dat zjj de oorhangers ten geschenke had gekregenvan wien durfde zjj echter niet zeggen, en juist om deze weigering was zij gearresteerd. Op eene daartoe strekkende vraag, voegde z\j er nog bij dat zij goed verzorgd werdzjj vreesde niet, want zjj was vast overtuigd dat men haar vrijspreken moest. Voor rnjj als jurist was echter die vrij spraak geenszins zoo zeker. De zaak kwam rnjj veel ingewikkelder voor dan ik eerst vermoed had. Ik verzocht den rechter van instructie om inzage der 6tukken, en zag daaruit dat zoowel graaf Edmund als Eugénie mij de zaak helder en duidelijk voorgesteld hadden. Ik zag ook de oorhangers, waarop men nog een zeker kenteeken gevonden had, namelijk een zeer klein monogram, bestaande uit do naamletters van de grootmoeder van graaf Klinkström. Er bestond nu geen twijfel meer dat deze oorhangers tot de gestolen sieraden behoorden. Ik vroeg verlof deze te mogen laten photo- grapheeren en in tegenwoordigheid van den rechter van instructie werden zjj des namiddags gephotographeerd. Na drie dagen reisde ik naar de residentie terug, voorzien van een aantal photographieën en met een hoofd vol plannen. Toen ik des nachts slapeloos in de coupé zat, kwam ik op allerlei gedachten en plotseling rees eene zonderlinge verdenking in rnjj op. Als graaf Edmund zelf eens de dief was? Was het dan zoo iets ongehoords, dat licht zinnige zonen de briljanten hunner moeder ontvreemdden, om ze te verkoopen Gaf niet graaf Edmund zelf toe dat hy grooto ver liezen geleden had in het spel? „Maar", dacht ik, „graaf Edmund bevindt zich immers in goeden doen en gjj zult morgen terstond nog beter naar hem infor- meeren." Ik deed dit onmiddellijk nadat ik thuis was gekomen en vernam dat graaf Edmund voor een even rijken als solideu cavalier algemeen doorging, solied ten minste in den zin der hoogere klassen. Hy was vol strekt niet zuinig; hy wedde en speelde, evenals andere cavaliers ook, maar men wist van geene buitensporigheden zijnorzydsmen beweerde ook dat zyne zaken goed stonden. Des namiddags kwam graaf Edmund by mij en was overgelukkig toen ik hem eenige regels van Eugénie's hand meebracht, welke gewoon geschreven waren, zoodat de rechter van instructie ze had kunnen lezen. Hy was gelukkig toen ik hem mededeelde dat de jonge dame het betrekkelyk vèl maakte en aan bare vry'spraak geloofde, en uit zyne bigde opgewondenheid en verrassing zag ik duideiyk dat hij inderdaad het meisje van ganscher harte toegedaan moest zyn. Ik verheelde hem echter niet dat de zaak vry slecht stond en dat ook zelfs zyn getui genis weinig helpen zou. Als hy zich als getuige aanmeldde, moost hy van zyne hei- meiyke verloving mededeeling doen aan het gerechtshof en was dan geen „onbevooroor deeld" getuige meer. Zyn verhaal hoe hy in het bezit der oorhangers gekomen was, was bovendien zóó vreemd, dat het gerechtshof bezwaarlyk geneigd zou zyn hot te gelooven. Ik verzocht hem intusschen geen moed te verliezen, daar de zaak immers nog altyd eene biyde wending kon nemen. Don volgenden dag kreeg ik eene goede gedachte. Ten tyde dat ik my als advocaat in de residentie vestigde, diende zich een be jaard heer met een militair uiterlyk by my aan, die my toen meedeelde dat hij Jordan heette en zich by my aanbeval, indien ik hem gebruiken kon. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1