N». 8697. Dinsdag; SO «Xniii. A°. 1888. (Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Bind. Leiden, 25 Juni. Burgerlijke Stand. Feuilleton. DE OORHANGERS. LEIDSCH DAGBLAD. PRUS D3DZER COURANT: Voor Leiden per 8 meendenf 1.10. Franco per poet1.40. Afaonderlflke Nommen0.05. PRUS DER AD VERTEN TIEN: Ven 16 regole 1.05. Iedere regel meer/0.17|. Grootere lettere neer pleeternimte.Voor het In- oaaseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Door do Algemeene Nederlandsche Vrou- wen-Vereeniging „Tessolschade" is besloten dat in October of November 1889 do algemeene bazaar gehouden zal worden, en dat wol te Leiden. Verder werd de vraag behandeld hoe men met het orgaan der Vereeniging zal doon. Het maandblaadje wordt afgeschaft, het Corres- pondentieblaadje biyft behouden. Het hoofdbestuur is nu als volgt samonge- steld: jonkvr. J. De Bosch Kemper, voorzitster, Amsterdam, Heerengracht 073; mej. J. A. J. Testas, vice-voorzitster; Amsterdam, Am- stelveld 357mej. D. A. Tak, 1ste penning meesteres, Den Haag, Javastraat 62; mej. C. D. Ruob, 2de penningmeesteres, Rotterdam, AVillemskade 19; mej. L. F. Wpnaendts, 1ste socretares, Baarn, Teding Van Berkhoutstraat 150; mej. G. J. Borns, 2de secretares, Arnhem, Kastanjelaan 29; mevr. M. M. Van der Kaay Biskanter, Leiden, Rembrand^ rut "3; mevr. C. C. Snellen - Hugenhulu, L ioiiu mej. J. C. M. Van Houten, Amsterdam, Wete ringschans 33. Beroepen (toez.) is te Oegstgeest (cl. Leiden) ds. G. E. K. A. Roskott, te Schoon hoven - te Kuinre de heer A. Van der Hoeven, cand. te Rotterdam. Prins Albert van Pruisen wordt 15 Juli te Schoveningen verwacht, waar hy een ge deelte van het badseizoen zal doorbrengen. Evenals vorige jaren noemt de prins intrek in het „Oranje-hotel." In het kerkgebouw dor Duitsche Evan gelische gemeente te 's-Gravenhage bleef gisterochtend geene plaats onbezet. Ds. Bloch hield namelijk eene godsdienstoefening, gewijd aan de nagedachtenis van den overleden keizer Froderik III. De grootmeester van het Huis van den Koning en de Koningin, R. J. graaf Schimmel- penninck Van Njjenhuis, was in ambtsgewaad tegenwoordig. De gezant van Duitschland bij ons Hof, baron Van Saurma Jiltsch, woonde den dienst by, eveneens in ambtskostuum Van het corps diplomatique waren voorts aanwezig de gezanten van België, Rusland, Frankrijk en Japan. Verder werd de plechtig heid bijgewoond door de ministers van binnen- landsche zaken, buitenlandsche zaken en koloniën, den oud-minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. Van Karnebeek, dan vice- president van don Raad van State, jhr. mr. Van Reenen, den voorzitter der Tweede Kamer, jhr. mr. Beelaerts Van Blokland, den commis saris des Konings dezer provincie, mr. Fock, en den burgemeester der residentie, mr. Roest.. De hoor W. Hovy richt in „De Heraut" de volgende woorden tot de studenten aan de Vrjje Universiteit, bij het begin hunner vacantia „De vacantia is de tijd voor den student, waarin hij hetzelfde verricht wat. de koe doet, die haar spijs heeft genuttigd. Dan logt zij zich rustig neer om te herkauwen, en door doze bewerking het gebruikte voedsel eerst recht geschikt te maken, om door de maag te worden omgezet in vleesch en bloed en spieren. En zonder deze bewerking zou do spijs, hoezeor ook in overvloed gebruikt, het ge- wenschte doel niet bereiken. Zoo ook met den student, die zijne studiën ernstig opvat. Go- durondo den tijd der colleges ontvangt hij zóóveel voedsel voor verstand en geest, dat hij noodwendig een tijd behoeft om het rustig te verworken en hot in zich op te nemen." Gemengd Nlenwi. Ook boven Arnhem ontlastte zich een hevig onweder, vergezold van zulk eene hevige stortbui, dat dicht bij de houvels van Kiaronbeek gelegen straten, zooals Onder- de Linden, door het van den Musschenborg afstroomende water geheel werden overstroomd en het water de huizen binnendrong. Hier en daar dreef alles wat los stond weg; zelfs bodden werden uit de legersteden meegesleurd. Eene bejaarde vrouw, dio flauw viel van schrik, zou verdronken zjjn, indien niet tijdig hulp ware toegesneld. Op het kerkhof Onder-do- Linden dreven de kransen weg en werd veel jong groen beschadigd. Op Bronbeek wasten de vjjvers zóó hoog, dat ze overstroomden en de visschen van den hoogen vjjver naar den lageren verhuisden. De bliksem sloeg in een huis midden in de stad, maar veroorzaakte slechts geringe schade. Nabij de stad zijn vele tuin- en veldvruchten geheel vernield. In de buurtschap Kalder te 's-Heerenberg is de woning van den arbeider H. Iluntinck door den bliksem gotroffen en in korten tijd, met al wat er zich in bevond, door de vlam men vernield. Alles was verzekerd. Te Hummeloo sloeg de bliksem in de hof stede van den landbouwer "Westorveld. In korten tijd lag do woning met bjjbehoorende schuur in de asch. Van den inboodel is nog het een en ander gered. De gebouwen waren verzekerd. De bliksem sloeg ook te Vierlingsbeek in oen huis en een molen, zonder brand te ver oorzaken of veel andere schade aan te richten. Door den hagel hebben de veldvruchten veel geleden. De regen viel by zulke stroomen neder, dat weldra vele huizen en stallen onder water stonden. Te Bennekom is de bliksem geslagen in het huis, bewoond door T. v. B. en toebe- hooronde aan mr. Van Daalen aldaar. Het geheele perceel is uitgebrand. De inboedel is grootendeels gered. Vooral de tuinvruchten hebben veel van hagel geloden. Ook sloeg de bliksem in de boerderij van Borghorst, op den Kjjenburg (onder Hengoloo.) Huis en inboedel werden door brand vernield. B(jna niets werd gered. Alles was verzekerd. Voor hot hevige onweder te Sluipwijk, ging een vader met z(jne twee zoons de wijk in eene schuur nemen, waar de bliksem insloeg. Een der beide zoons werd doodeltjk getroffen, terwijl de tweede zwaar verwond is. Ook een hond, die b(j hen was, heoft letsel bekomen. De „XIX. Siècle" deelt mede dat te Cannes een kind van zes maanden dezer dagen door een adelaar uit de wieg werd getild en in de lucht modegovoerd. De wanhopige vader, die hot zag, groep een geweer en schoot op den roover. By toeval schoot hy raak en de vogel liet hot kind vallen, dat de vader zoo gelukkig was in zyne armen op te vangen 1 Die arend zal wel een „canard" gewoest zyn, zegt de „Indépendance". Uit Londen wordt als vry zeker gemeld dat de valsche Fransche banknoteh van 500 franken werkeiyk te Londen gemaakt zyn. De Engeische politie gelooft do daders op het spoor te zpn. Do prentenfabriek te Epinal van de bekende firma Pollorin, is door een hevigen brand vernield. Daar de bluschmiddelen zeer onvoldoende waren, hadden do vlammen vry spel. IJ v er i g e t o e b e r e i d s e len word en te Pary.s gemaakt voor do nationale feest viering ter herdenking van de verwoesting der Bastille, op 14 Juli 1789. Ongeveer vier duizend werklieden zjjn aan den arbeid. Te Kopenhagen wordt hot eeuw feest van de afschaffing dor lijf eigenschap feesteiyk gevierd. Ongeveer 2000 personen uit alle standen namen aan een grooten optocht deel. Do stad was geheel in feestdos. Te Domfront (Frankryk)iszekere Duhail in hechtenis gonomen, die zyn vader van tachtig jaren, terwyi deze aan het graf zpner vrouw lag te bidden, met een stok had doodgeslagen, naar het scbpnt om zich van eene kleine som gelds meester tè maken, welke de oude man van een zyner andero kinderen ontvangon had. Geveilde peroeelen. Gehouden verkooping in het Notarishuis alhier, op Zaterdag 23 Juni, ton overstaan van don notaris mr. J. A. F. CoeberghHet bu'| tonverblyf „Rustwyk", aan do Haagsche on Delftsche trekvaart, buiten de voorm. Witte- poort, No. 162, niet verkocht; het huis en erf met tuingrond, mede aldaar gelegen, No. 149, kooper J. Van Veen, voor ƒ2058; een perceel warmoesland met boomgaard, naby de Wouterenbrug, onder Zoeterwoude, groot 32 aren, 46 centiaren, kooper Vf. Alphenaar, voor 2000. Ten overstaan van den not. W. F. Kaiser Het huis, erf en tuin, aan de oostzyde van den Vliet, No. 14, kooper H. J. De Nie qq., voor ƒ2395. ZOETERWOUDE. Berallen: C. H. M.DeVroo. men geb. Hazersloot d. A. Van der Graaf geb. Vau Galen d. J. Booro geb, Zengers z. C. Van der Sterre geb. Den Toom z. C. M. Overdeveat geb. Van Leeuwon z. K. Riot geb. Van Varick d. Gehuwd: M. Van dor Valk wedr. 64 j. met A. Van den Borg wed. 56 j. Ovorleden: W. Ruigrok, echtgen. M. Meritink 59 j. O. Bosman z. 7 j. W. L. Grootondorat z. 2 j. W. Wcertman d. 16 J.T. E. Van Bevoren d. 8 m. ALFEN. Bevallen. IT. M. Benschop geb. Van der Wacht, D. L. Hoogendoorn geb. Zwanenbeek, D. Overleden. S. Heemskerk, cchtg. van P. Van Schaik, 65 j. Gehuwd. L. Dekker en J. M. Van Heijningon. AARLANDERVEEN. Bevallen. C. v. Winkel geb. Geaman, Z. Overleden. E. J. Rührwiem, 2 m. BODEGRAVE. Bevallen. J. De Ruyter geb. Koster, D. Gehuwd. O. T. De Vlieg, jm. 21 j. én H. W. Laffroo, jd. 21 j. BOSKOOP. Ovorleden. M. Radder, 4 m. P. C. Janknegt, 5 w. A. De Leede, 16 j. A. Gulde- mond, 66 j. HAZERSWOUDE. Bevallen. M. Van den Bosch geb. Breedyk, D. P. Viseer geb. Poor, D. M. Sepers gob. De Jeu, D. Overleden. D. Van Oocat, 15 j. KOUDEKERK. Bevallen. N. v. d. Bijl gob. v. Varik, Z. Ovorleden. M. Hopponbrouwer 17 d. H. Bate laan, echtgen. van II. Otte, 40 J. E. Wildachud, echtgen. van A. Van Egmond, 61 j. H. R Dom pu ling, 8 m. LEIDERDORP. Be va 11 on. P. Smit geb. Koore man, D. O. Tysaen geb. v. d. Peet, D. G. Faaaeur geb. Planjer, D. W. Van Egmond geb. Junaatu, Z. J. S. Stouten gob. Laman, D. Overleden. J. Blikman, jm. 10 m. C. Van der Mark, eebtg. van C. Oudshoom 68 j. Uit de praktijk van een advocaat. 2) Naar het Duitsch van EUGEN SCII3IITT. Ik zou evonwel myn plicht doon en de ware toedracht openhartig bekennen, zoo er niet nog eene onaangename omstandigheid in het spel kwam. Ik zie, mynheer, dat eene vraag op uwe lippen zweeft, en verzook u deze te doen, omdat ik zeer goed weet hoe zü luiden zal." „Ja, heer graaf!" verklaarde ik. „Er ligt my eene vraag op do lippen, en wel deze: waar hebt gy de oorhangers gekocht? Als gjj den juwelier kunt opgeven, dan kan deze als getuige gehoord worden en hy behooft niet eens uwen naam te noemen." „Ja, dat is het juist!" merkte de graaf zuchtend op, „dat is juist het lastige van de zaak, dat ik in het geheel niet weet van waar het sieraad komt!" „Gy weet het niet?" zeide ik verbaasd. „Ja, myn Hemel, gy moet het toch ergens gekregen hebben, door koop of. „Luister verder!" zeide de graaf, naar het scheen eenigszins goërgerd. „Ik moet u eene niouwo bekentenis doen. Ik beschik over een groot inkomen uit mpno bezittingen en myne inkomston worden my maandeiyks door myn administrateur toegezonden. Nu had ik echter vóór eonige maanden wat gold in hot spel verloren, en daar ik my geneerde myn admi nistrateur een voorschot te vragen en ook wist dat destyds, kort voor den oogst, op myno goederen niet veel geld in kas was, wendde ik my tot één dier geldmenschen, die met ons, lieden uit do eerste kringen der residentio, zaken plegen te doen. Deze bleef natuurlyk aan de praktyk zpner collega's getrouw en gaf my slechts een gedeelte der som, welke ik van hem verlangde, in baar geld; voor het andere gedeelte gaf hy mp wissels en bovendien die oorhangers, welke ik voor een zeer hoogen prys ik geloof voor zes duizend mark aannemen moest. Ik wist daarmede niets beters te beginnen dan ze aan mejuffrouw Büttner te geven, aan wie ik destyds mpn hart en myne hand schonk." „En", vroeg ik, „waar bevindt zich deze woekeraar, van wien gy de oorhangers hebt?" „Hy is verdwenen. Hy liep gevaar, wegens valsch spel en overtreding der woekerwet, gearresteerd te worden, en heeft zich door de vlucht aan de arrestatie onttrokken. Gy ziet dat ook dozo getuige ontbreekt. Nu heb ik u meegedeeld wat ik te zoggen had. Het komt er nu op aan de onschuld van Eugénie te bewyzen en tevens mynon en haren naam te ontzien. Op kosten verzoek ik u niet te zien. Ik stel zooveel geld te uwer beschikking als gy wenscht. Sta my toe dat ik u een voorschot doe, dat ik u in ons be lang verzoek zeer spoedig te gebruiken." De graaf telde op myne schryftafel de som van drie duizend mark in bankbiljetten uit, en ik moet bekennen dat die som my des tyds niet weinig imponeerde. „Ik zal de vrpheid nemen morgen torug te komen", zeide hy, nadat ik hem eene quitantie had gegeven; „gy hebt in elk geval tpd om na te denken en morgen zal ik uw antwoord halen." Ik begeleidde myn cliënt tot aan de trap, en het interessante geval hield my den gan- schen dag bezig. Toen de graaf don volgen den dag by my verscheen, deelde ik hem mede dat de eerste stap, welken ik doon moest, was, naar M. te gaan, waar de jonge dame in voorarrest zat, om van haar zelve inlichtin gen te ontvangen. Graaf Klinkstróm keurde myn besluit goed en verzocht my nog dien avond te vertrekken en aan de jonge dame groeten van hem te brongon, omdat hy niet schryven kon zonder dat de brief door een derde geopend werd. Ik moest haar ook mededeelen dat hy in zyne liefde voor haar onwankelbaar was endathy hoopte dat alles goed zou afloopon. Zy moest niet vergeton dat hy achter haar stond en bereid was op hot laatste oogonblik persoon- lyk voor haar op te treden. Ik reisde met den nachttrein naar M., waar ik don volgenden voormiddag aankwam, stelde my aan den rechter van instructie als ver dediger van mejuffrouw Eugénie Biittnor voor en verzocht oen onderhoud met haar. In de daarvoor bestemde spreekkamer, ont moette ik eene jonge dame van buitengewone schoonheid. Thans zag zy er ietwat onzeker en onrustig uit en hare roodgeweende oogen getuigdon hoe het ongeluk haar kwelde. Maar hoe flikkerden dozo oogen toon ik haar de groeten en de beloften van trouw van haren verloofde bracht, wiens naam ik niet waagde uit te spreken, omdat een gevangenbewaarder by ons onderhoud tegenwoordig was! (TVbrdt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5