i N°. 8636. Maandas: 25 Jimi. A0. 1888. TT tgeze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 23 Juni. Burgerlijke Stand. Feuilleton. DE STROOPER. EIDSCE PRIJS DEZER COURAET: Voor Leiden per 3 mftandonf 1.10. Franco per poetm 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRUS DER ADVERTENTIES": Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel xneer 0.17|., Groot-ere letten neer pleaternhnte. Yoor het in- casoeeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. De Raad dezer gemeente zal op Donderdag S Juni, wederom eene vergadering houden. De feesten, tot viering van het vijftigjarig bestaan der Zomerzorg-eoncerten, zijn gister avond besloten geworden mot concort en bal. De omstandigheid dat ditmaal alle inteeke- naren der zomereoncerten toegang hadden, ook al hebben zij niet tot de gouden feest viering bijgedragen, zoomede dat dit invitatie- concert werd begunstigd door een prachtigen jomeravond niettegenstaande de onheilspel lende lucht en de regendroppelen van 's mid dags maakten dat het bezoek nog grooter was dan op den vorigen feestavond. De met vlaggen en wimpels versierde tuin, tot achter langs den vijver door de leden met lmnne dames bezet, bood daardoor een vroo- lijker schouwspel aan dan toen, terwijl do illuminatie later in den avontföok goed slaagde. Do stafmuziek van het vierde regiment infanterie kweet zich wederom hoogst ver dienstelijk van zijne taak in het ten gehoore brengen van het programma, dat wel veel aan het vorige doed denken, maar waarvan och ook eenige nommers door andere en waaronder zeer geliefde waren vervangen. De belangstelling in de uitvoering bleek daarom wederom groot en de „Egyptische Marsch" word b. v. na langdurig applaus her haald, zij het dan ook, tot veler teleurstelling, slechts gedeeltelijk. De heer Völlmar, daartoe met zijne eebt- genoote uit de residentie overgekomen, be hoorde andermaal onder de aanwezigen. De gelegenheid tot dansen, welke na het concert in de óók nog gedecoreerde zaal werd aangeboden, bleek eveneens welkom aan dezen en genen, wier aantal gaandeweg toenam. Het geheele feest, dat alzoo thans tot het verledene behoort, zal, door de verscheidenheid, welke het aanbood, zoowel bij oud als by jong, ongetwyfeld in aangename horinnering biyven. De kapitein-kwartiermeester Offenberg heeft de hoofd administratie van het derde reg. huzaren alhier overgenomen van den kapitein Oudraad. Het bestuur van het Leidsche Studen tencorps richt, naar wy in de „Minerva" ver meld vinden, oene uitnoodiging tot de leden van hot Leidscho Studentencorps tot het schryven van een comediestuk, zoo mogelyk toepasselyk op de geschiedenis van het L. S. C. Dit stuk zal opgevoerd worden by gelegen heid van het 50-jarig bestaan van dat corps op 1 Maart 18S9. Het collegium looft voor den schryver van een stuk, ter opvoering waardig, eene herinneringsmedaille uit. Stukken in te zonden vóór 15 November 1888 aan den ab-aclis. Do collecte voor den gewapenden dienst heeft te Rynsburg opgebracht de som van ƒ13.351/, en te Zwammerdam ƒ21.47 tegen 18 in het vorige jaar. Heden, den dag van de teraardebestel ling van de vorstin Marie van Saksen-Altenburg, vroeger gemalin van Prins Hendrik der Neder landen, waait de rouwvlag uit het Museum Prins Hendrik op het Buitenhof in de residentie. Verplaatst is van 1 Mei—1 November, de telegrafist 2de kl. J. -J. Steenhuisen van Rotterdam naar Vlaardingen, en met 1 Juli de telegrafist 1ste kl. J. P. Schliisen van Rotterdam naar Amsterdam. De Staatscourant van 23 Juni bevat het volgende: De opper-coremoniemeester maakt bekend dat, ingevolge de bevelen des Konings, het Hof voor den tyd van drie weken, ingaande heden (22 Juni) den rouw heeft aangenomen, te weten, twee weken middelbaren en eene week lichten rouw, wegens het overlyden van Hare Koninklyke Hoogheid mevrouw de prin ses Marie van Saksen-Altenburg, hertogin van Saksen, geboren prinses van Pruisen. Onlangs heeft de gemeenteraad van Haarlem besloten zich tot de Hooge Regeering te wenden ter verkryging van eene wet tot onteigening van een perceel aan de Botermarkt, hoek Barrevoetesteeg, en van een daarachter gelegen erf, ten einde door die steeg eene verbeterde gemeenschap te verkrygen met het nieuwe westelyk kwartier dier gemeente. Naar het „Hbl." thans verneemt, hebben Go- deputeerde Staten van Noord-Holland betref fende de gevraagde onteigeningswet gunstig geadviseerd. Te Rotterdam werd gisteren de verga dering der Oost-Afrikaansche compagnie ge houden. Uit hot jaarverslag blykt dat, of schoon de handelstoestanden weinig bevredi gender waren dan in het vorige jaar, toch met succès werd gewerkt. Vooral werden ondervonden de gunstige gevolgen der meer dere bedryvigheid, ontstaan door de exploi tatie der goudvelden in de Transvaal en door de voltooiing van den spoorweg van zee tot by de grens der Transvaal. Portugal blyft steeds door heffing van hooge invoerrechten do compagnie bemoeilyken. De bruto-yinst bedroeg 127,082.37; na aftrek van de sala risson en onkosten was de netto-winst ƒ62,070.94. Daarvan werd op de reserve by- geschreven 11,112.10'/, en het dividend bepaald op 10 pCt. Hulde wordt gebracht aan de toewyding van het personeel in Afrika, vooral aan den afgetreden hoofdagent, den heer De Waal en den tegenwoordigen ager.t G. Pott. Uit Assen schryft men aan de „Haarl. Crt." aangaande de benoeming van mr. Pyn- acker Hordyk tot gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, dat men, hoewel er door verrast, zich over de keuze, door het ministerio gedaan, niet verwondert. Gedurende de drie jaren toch dat de heer Pynacker aan het hoofd der provincie Drente stond, deed hy zich buiten zyne wetenschappelyke waarde, waar voor de reeds op jeugdigen leeftijd door hem bekleede betrekkingen van hoogleeraar in de rechten, eerst te Amsterdam, daarna teUtrecht, een waarborg zyn aan ieder kennen als een in administratieve zaken uiterst bekwaam man, die zich daarby in aller genegenheid mag verheugen. De heer Pynacker is thans ruim 40 jaren oud. Naar de „Asser Crt." verneemt, zal de nieuwe gouverneur-generaal over drie maanden te Batavia moeten zyn en dus hoogstens over zes weken als commissaris des Konings moe ten aftreden. Spoedig maakten te Assen vele particulieren van de gelegenheid gebruik om den nieuwen gouverneur-generaal hunne ge- lukwenschen aan te bieden. De heer Pynacker Hordyk is gisteravond te 10 uren uit Assen te 's-Hage aangekomen en afgestapt in het „Hotel den Ouden Doelen". Naar men verneemt, zal de landvoogd medio September naar Batavia scheepgaan. Door tusschenkomst van de Engelsche postadministratie kunnen thans mede pakket ten worden verzonden naarBagdad, Bahrain, Bandar Abas, Bushire, Busrah, Guadier, Jask, Linga, Muscat, aan de Perzische Golf, Zan zibar, Noord-Borneo (Sandakan, Gaza, Kudat, Memphakol en Silam), den Oranje-Vrystaat en de Transvaal. Omtrent het bedrag van het port en de verdere voorwaarden van verzending zyn aan alle postinrichtingen de noodige inlichtingen te verkrygen. Doctor Mackenzie heeft gisteren Den Haag verlaten, zich begevende naar Amsterdam, van waar hy te 5 uren met den Duitschen trein de reis voortzette. De tydens de ziekte van wylen keizer Frederik beroemd geworden geneesheer ontving te 's-Hage van tal van personen het verzoek by' hem te worden toegelaten. Hy liet zich echter wegens vermoeidheid van de ontvangst van allen verschoonen. Het stoomschip „Gelderland", van Rot terdam naar Java, is 22 Juni van Colombo vertrokken. Muziekprogramma's. ZOMERZOBG. Dinsdag 2G Jnni, dea avonds to zeven uren, onder directie van den heer W. Van der Linden. Eerste afd.No. 1. „The Bycicle Race", Harscb, Latan; 2. Ouverture do 1'opéra „Raymond", A. Thomas; 3. „Grusa aus die Feme" (arr. F. Dunkler), Joh. Verhuist; 4. „Lea Vaguea", Valse, O. Métl-a; 5. Souvenir de l'opéra „lo Biaaacur de Preston", de Adam, F. Dunkler. Tweede afd.No. 6. Ouverture „der flaydesckacht" (arr. F. Dunkler), F. Von Hol- stein; 7. „Featgesang an die Kunatler", F. Mendels sohn Eartholdy8. a- „An die Heimath" (Solo voor Oboe, uit te voeren door den lieer Itudersdorf), Hauser; b. „Perpetuum mobile", Joh. Strauss; 9. Fantaisie sur „l'Air national do Mons", Buyssens; 10. „Cosctte-Polka", Sellenik. Van 15 tot 22 Juni. SASSENHEIM. Getrouwd: Joannea Cornelia Van W-insen, wonendo te Warmond en Wilhelmina Turenhout. Arie Hoogeveeyi en Pieternella Papen- drecht. Overleden: Maria Groenewegcn, eelitg. van Willem Slootweg 59 j. ALKEMADE. Bevallen: A. Yan der Hoorn, geb. Yan der Hoorn, zoon. G. Dc Lange, geb. Zuidam, Z. W. Van der Zwet, geb. Koek, dochter. Overleden: Hendrik Klanwera, 76 j. Gehuwd: C. Willems, jm. 25 jaar, en G. Gort zak, jd. 20 jaar. VOORHOUT. Geboren: Gijabertus Wilhelmus, zoon v. P. J. Huijer en W. J. Bemelman. OEGSTGEEST. Geboren: Dirk, zoon v. T. v. Kampen en van W. M. Werter. Willem, zoon v. B. Han9veld en van G. Mattie. Ondertrouwd: A. Lit, jm. oud 24 jaren en M. J. Schermer, jd. oud 22 jaren. Marktberichten. Leiden, 23 Juni. Heden aangevoerd: Tarwe 2 hectoliter. Wintertarwe 6.70 a 7.50. Zomertarwe fG.a fG.50. Rogge 3 H. L. Winteiroggo ƒ5.a 5.50. Zomerrogge ƒ4.a ƒ4.50. Gerat 4 H. L. Zomergerat 3.75 a 4.50 Chovalicr-gerat ƒ5.23 a ƒ5.75. Haver 5 H. L. Zware Haver f 3.25 a ƒ3.75. Lichto Haver 2.75 a 3.25. Maïs 2 H. L. ƒ5.50 a f 6.50. Boter: Aanvoer 10290 kg. late qualit. per vat ƒ48.a 54.2de qualit. per 1/4 vat 38.a ƒ46.leto qualit. v>er kilogr. 120 a ƒ1.35; 2de qualit. per kilogr. ƒ0.95 a ƒ1.15. Lange Zwarte Turf 17000dubb hectol., ƒ0.19 a ƒ0.22. In dc Sted. Werkinr. zyn opgenomen: D A T M. DAGEN. Volw. pers. Kinde ren. Totaal. 17 Juni. Zondag 35 4 39 18 Maandag. 49 3 52 19 w Dinsdag 60 7 67 20 Woensdag 61 4 65 21 Donderdag 58 5 G3 22 Vrijdag 60 5 65 23 tl Zaterdag. 57 4 61 Verhaal uit de Beiersche bergen. Slot.) Naar het Duitsch van FRIEDR. DOLCII. De beide mannen brachten den nacht door by flesschen en glazen, terwyl de gevangene stom en bewegingloos in oen hoek zat. Toen het begon te dagen, kwamen de knechts van hun feest terug, en Angerbauer liet een wagentje halen en de paarden inspannen. Eén der knechts ging op den bok zitten, Angerbauer en de jager namen de zit plaatsen in, achter welke de knechts den ge vangene op stroo getild hadden, en voort ging het. Toen zy voor het gerechtsgebouw stilhiel den, maakten de jager en Angerbauer de strikken van de voeten van den gevangene los en hielpen hem van den wagen. Dan volgden zy, terwyl de knecht paard en wagen in een stal bracht, den gerechtsdienaar, die hen bij den landrechter bracht. Toen de man nen met den gevangene binnentraden, zag do mbtenaai van zyn lessenaar op, egde haas- de pen weg en snelde naar hen toe. „Neen, ik bedrieg my niet", zeide hy. „Dat is immers „Franzl "VVisbacher, heer rechter!" riep Angerbauer triomfeerend. „Vannacht is hy by my in huis gekomende jager Oswald en ik hebben hem gevangen. Wy brengen hem hier en verzoeken dat ons de beiooning uit betaald worde." „Maakt den gevangene de handen los, rechtsdienaar", zeide de rechter en ging, ter wyl de aangesprokene het bevel uitvoerde, naar zyn lessenaar, waarvan hy een blad papier nam en weer op de mannen toetrad. „Sedert gisteren weet ik dat Franzl Wisbacher de misdaad, voor welke hy tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld werd, niet begaan heeft en dat hy onschuldig is Een luide kreet van den gevangene onder brak den spreker. De jager en Angerbauer staarden den rechter ontsteld aan. „Wat? Hy onschuldig?" stamelden zy. „Hoe is dat mogelyk? Hy is toch veroordeeld door de gezworenen?" „Welzeker, omdat de jager Konrad Berger onder eede verklaardo dat Franzl'Wislv.iouer op hen geschoten en zyn kameraa-l gedood had. Dezo Berger nu v gistwen by; de kermis n een roes dsodel. k j?v:wo:i-i. Vóór zijn dood bekende hy nog, in. tegenwoordig heid van vele getuigen, dat hy destyds een valschen eed afgelegd en dat Franzl Wis bacher den jager niet gedood had. Hy had alleen uit haat en wraakzucht tegen den strooper eene valsche verklaring afgelegd, ofschoon hy zeker wist dat zyn kameraad destyds door eigen onvoorzichtigheid veron gelukt was. De spoedig ontboden geestelyke schreef deze bekentenis, welke de stervende zelf nog onderteekende, op en hieronder staan ook de namen der getuigen. De gevangene beefde intusschen over zyn geheele lichaam. „Ja, is het dan waar", stiet hy uit, terwyl de tranen over zyne bleeke, ingevallen wangen rolden, „is myne onschuld werkelyk aan het licht gekomen? Nu ben ik ook geen ver- stootene meer en moet ik myne vryheid en myn eerlyken naam terugkrygen De rechter wendde zich, om zyne ontroe ring te verbergen, af, en wenkte den jager Oswald by zich aan den lessenaar. Hy liet, nadat hy een' r aanteekeningen gemaakt had, de beide mannen gaan en trad weer op den gevangene toe. Het verheugt my dat uwe onschuld aan het licht gekomen is, Franzl", zeide hy. ,,Gy kunt echter oogenblikkelyk nog niot vrijge laten worden. Gy moet weder naar de hoofd stad en zult nóg eens voor de gezworenen moeten verschynen. Ik twyfel er natuuriyk niet aan dat dezen keer eene schitterende vryspraak volgt, en als uw verdediger een verzoek om gratie by den koning indient, moogt gy hopen dat ook voor uwe andere misdaden geene rechtsvervolging zal worden ingesteld." „Doe met my zooals gy wilt", antwoordde Franzl. „Nu ben ik getroost, want ik weet dat ik weldra weder vrygelaten moet worden." Weinige weken later was de straat, welke naar het gerechtshof leidde, als 't ware bezet het was byna onmogelyk de zaal te bereiken, zóó groot was de toeloop van menschen. Do in de zaal opeengepakte menigte verstomde toen de rechters binnentraden, en Franzl Wis bacher binnengeleid werd. Toen begon het verhoor der getuigen, die aan het bed van den stervenden jager gestaan en zyne beken tenis gehoord hadden. Dat duurde niet lang, an terstond daarna trokken do gezworenen zich. in de raadkamer terug. Na weinige minuten traden zy weer in do zaal, en e6ne diop6 stilte heerschte daar, toen het- rjpenbaar minis- torio het „onschuldig" ver^ ondigde. Toen de vritgesproke*16 vervolgens met zijn verdediger dj zaal verlaten had, verdrongen

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5