avond met zyne familie op Zomerzorg genoo- digd, mocht op ondubbelzinnige wijze onder vinden hoe groot de achting is, welke een belangrijk deel van Leidens ingezetenen hem toedraagt. Toen hij uit de hand van den heer Mann don dirigeerstok ontving om in de feestelijk getooide en goïllumineerdo muziektent de uitvoering van No. 7 van het programma, zijn „Yalse-caprice", naar A. Rubinstein, te leidon, gingen luide bijvalsbetuigingen in hot luchtruim op, welke na die uitvoering, zoo mogelijk mot nog moor kracht en geestdrift, werden herhaald. Daarop begaf zich ook de heer J. T. Hessels, voorzitter der feestcommissie, in de muziek tent en sprak den heer Vollmar in hartelijke bewoordingen toe. Hij wees er op welke aan gename herinneringen zich voor den geest opdeden nu de heer Yöllmar nog eens van het wapen, door hem zoo menigmaal hier gehan teerd, had gebruik gemaakt; hy herdacht die genotvolle avonden, die onvergeteiyke avonden, door den hoer Völlmar sedert den 7den of 8sten Juni 1842, dus een paar dagen reeds nadat hy uit het buitenland in de hof stad was aangekomen, aan de bezoekers der zomer-concerten bereid, hetzy door zyne obli gaat-solo's, hetzy lange jaren als dirigent, en voegde er aan toe dat niet alleen woorden zouden uitdrukken wat er omging in het dankbare gemoed van de tegenwoordige en vroegere concertbezoekers, namens wie hy sprak, maar dat ook een 'stoffeiyk bewys daarvan het teeken zou zyn, ten bewyze dat Völlmars naam in Leiden steeds met eore zal gonoemd worden. Onder daverende toejuichingen werd ver volgens den heer Völlmar die stoffeiyke hulde aangeboden, welke gedurende den vorigen feestavond ter bezichtiging was gesteld, by welke tentoonstelling men natuurlyk gerekend had op de voorloopige stilzwygendheid van hen, die het voorwerp aanschouwden. Het is eone prachtige kristallen bokaal, om strengeld door zilveren wyngaardrankon en voorzien van oen zilveren voet en een deksel van hetzelfde metaal. Op don voet is aan de ééne zyde als inscriptie aangebracht „De leden der zomerconcerten aan J. H. Völl mar", en aan den anderen kant: „Zomerzorg 1838 19 Juni 1888", terwyi op het deksel het sierlyk gevormde beeld van de godin der muziek, insgelyks van zilver, prykt. Dat beeld houdt in de rechtorhand den dirigeerstok en in de linker- eeno muziekrol en hrap. Hèt geheel is afkomstig uit de bekende fabriok van de heeren Van Kempen en kan niet anders dan zeer schoon gonoemd vorden, zoowel wat de conceptie als wat de uitvoering betreft. Nadat de heer Völlmar met zichtbare aan doening de toespraak van den heer Hessels had aangehoord en de hulde uit diens hand had ontvangen, beantwoordde hy hem met eenige weinige, maar veelzeggende woorden, welke, behalve eeno innige dankbetuiging, de verzekering inhielden dat hy nooit zou ver geten wat hem in Zomerzorgs tuin was wedervaren. Leiden en Zomerzorg zouden steeds by hom in aangename horinnering blyven. Ook deze woorden werden, evenals het andere gesprokene, levendig toegejuicht, terwyi eok nu fanfares weerklonken. Dr. H. Boursse Wils, een der oudste leden der Zomerzorg-concerten, gaf vervolgens ook uit hun naam de wederkeorige verzekering dat de horinnering aan de concert-avonden op Zomerzorg van de grenadiers, waarvan Völlmar aan het hoofd stond, eene onverge- telyke zal zyn. Steods zal men met erkente lykheid zyn vervuld voor het gonot en het genoegen, welke zyn corps aanboden. Nadat do hoer Völlmar nogmaals de ver zekering had gegeven dat hy Leiden nimmer zou vergeten, wegens de vriendschap, hier ondervonden, wyddo de heer Boursse Wils ook een enkel woord van hulde aan den eigenaar van Zomerzorg, die, door de zorgen, welke hy steeds besteedt aan den schoonentuin, alle aanspraak hoeft op da» waardeoring van tal van Leidenaren. Zomerzorg is eene plaats van uitspanning by uitnemendheid, niet enkel om zyne netheid en uitgestrektheid, maar vooral daardoor, dat het een echt Hollandsche tuin is, door zyn aanleg en gezelligheid, dank zy ook de steeds voorkomende welwillendheid van den eigenaar. Met sprekers wensch: „Lang leve Zomerzorg, lang leve de heer Couvée!" stemden allen en wederom in ver- oeniging van fanfares, luide in. De heer J. Couvöe Az. dankte voor deze woorden, maar voegde tevens by de den heer Völlmar door de burgery gebrachte huldo de zyne. Door de jarenlange relation met den nu afgetreden directeur toch was er eene byzon- dere sympathie tusschen hen ontstaan en als eene blyvendo, zichtbare herinnering bood do heer Couvée hem thans oen net uitgevoerd diploma van het eorelidmaatschap der Zomor- zorg-concerten aan, welk bewys door den heer Völlmar eveneens met dankbaarheid werd aanvaard, onder verzekering dat de aangename betrekking, welke er tusschen hen beiden zoo'n reeks van jaren heeft bestaan, by hem steeds levendig blyven zal. Naar wy vernemen, is in den loop der feest- week dat eerelidmaatschap ook aangeboden geworden aan de volgende heeren, die reeds in het eerste tiental jaren der zomerconcerten daarvan lid waren en van wie vooral de eerst genoemde veel tot hot tot stand komen dier concerten heeft bygedragen, nl. onze stadge- nooten de heeren G. Aalbertsberg, dr. H. Boursse Wils, P. I. De Fremery, P. L. C. Driessen en J. A. Schmier, alsmede aan de heeren J. Schel- tema, mr. C. W. Hubrecht en B. W. Witte- waal Van Wickenburgh, die thans elders zyn gevestigd. De heer Couvée deelde nu tevens mede dat by als slot der feestviering wegens het ongunstige weder op dezen derden feestavond, a. s. Vrydag-avond nog een invitatie-concert zal aanbieden; deze mededeeling werd met ingenomenheid begroet, vooral daar ook alsdan wederom gelegenheid tot dansen zal gegeven worden. Tot dit feest zullen alle inteekenaron der zomerconcerten voor d.t jaar toegang hebben, en dus ook zy, die, door omstandig heden, aan deze feestviering niet hebben by gedragen. Door den heer Völlmar werd in zyne toe spraken ook het muziekcorps van het vierde regiment infanterie, welks leiding thans in zulke goede handen is, niet vergeten. Nadat deze plechtigheid alzoo ten einde was en de slotnummers van het programma werden uitgevoerd, was het weder gunstiger geworden en de gelegenheid daardoor open gesteld de fraaie illuminatie in den tuin gade te slaan. De geïllumineerde groote lier, achter in den tuin, by den vyver, maakte, omgeven door tal van sterren, een verrassenden indruk, evenals de verlichting a giorno. Midden in den tuin was voor dezen avond eene nieuwe decoratie aangebracht, waarvan ook eene lier het hoofdmotief vormde en waaraan de omkranste jaartallen 1838 1888 en de vlag- gon-tropeeön van verschillende natiön niet ontbraken. Eindolyk was ook het oogenblik daar, waarop hot bal in de met groen en draperieën ver sierde zaal een aanvang nam. Aan dat bal word door velen druk deelgenomen. Op de tonen der muziek zweefde men door de zaal dat het een lust was. Het voorgestelde plan tot feestviering van Zomorzorgs gouden feest is hiermede ten uit voer gebracht en, het kan met recht gezegd worden, op onbekrompen, waardige en luis- terryke wyze. Eere der feestcommissie, eere den hoer Couvée voor de schoone vervulling van eene vry moeiiyke taak, vrywillig op zich genomen Vrydag eindigt het feestvoorgoed. Gemengd Nlenvr*. Naby de Utrechtsche brug, bij de Plantage, viel hedenmorgen om halfzes een man van eene schuit, welke hem den afgeloopen nacht tot logement gediend had, in het water. Toevallig werd dit van uit de verte door een paar werklieden opgemerkt. Zonder aarzelen spoedden zy zich daarheen en wisten ze den man mot behulp van haken uit zyne benarde positie te helpen. Aanvankelyk meende men dat hy reeds overleden was, doch na krach tige inspanning, waarby ook de hulp van een juist daar aanwezigen officier van gezondheid zeer te stade kwam, mocht het gelukken de levensgeesten weder by hem op te wekken. By den gisteren gehouden schiet- wedstryd voor de scherpschutters van het 4do bat. infanterie, alhier in garnizoen, waren vyf pryzen uitgeloofd. De drie eerste pryzen, vyf gulden en acht dagen verlof met behoud van soldy, werden behaald door den korporaal Kapaan, den tam boer Van der Puyl en den korporaal Bartels man, terwyi do 4do en de 5de prys, resp. f 2.50 en f 1, den soldaat Van der Putten en den sergeant Blanken ten deel vielen. Het jaarlyksche prysschieten voor de vry- willigers van het 2de bat. zal morgen plaats hebben. Een jongetje, dat hedenmiddag om halféén in de Bakkersteeg aan het „liaasje- over" spelen was, viel en brak daardoor eon arm. Door zyn vader werd hy naar het zieken huis gebracht. 1MB—BanMm——— De twee porsonon, die zich op Hemelvaartsdag tegen de brugwachters en de politie alhier hebben verzot, toen do Blauw- poortsbrug voor een deze gemeente passeerend schip moest worden opengedraaid, zyn door do Haagsche rechtbank respectievelyk tot eene maand en 10 dagen gevangenisstraf veroor deeld. Daar te Oegstgeest een geval van hondsdolheid is voorgekomen, is nu niet alleen aldaar, maar ook te Sassenheim het bevel uitgevaardigd dat gedurende vier maan den de honden gemuilkorfd moeten zyn. Men schryft ons nader uit Ryns- burg: Op de alhier gehouden paardenmarkt waren ongeveer 350 paarden aan de lyn, waar onder vooral vele goede werkpaarden. Koets paarden waren er weinig, doch van goede qualiteit. Hitten minder dan vorige jaren, veulens zoowat evenveel. De handel was vry levendig en somtyds druk te neemen. Hooge pryzen werden er niet besteed. In de gemeente Wassenaar breidt de kinkhoest zich steeds uit; in byna ieder huisgezin zyn er kleinen door aangetast. Dinsdagmorgen had te Wassenaar op de kerklaan een droevig ongeluk plaats. Een zesjarig meisje n.l., het dochtertje van J. v. d. Steen, wilde den weg oversteken, juist toon een met een jong paard bespannen wagen zich daar bevond. Het kind struikelde, viel en kreeg de achterpooten van het paard benevens de wielen over het borstje. Deeriyk gekwetst werd zy opgenomen, zóó, dat de geneesheer dr. C. J. v. d. Keilen aan haar behoud wanhoopt. Gelukkig Toor den voerman, dat hy zich, met betrekking tot dit ongeval, niet het minste heeft te verwyten. Het ongeluk aan het Rynspoor- station in Den Haag, hetwelk aan den eerst onlangs in dienst getreden conducteur Aartsen het leven kostte, heeft zich vermoedeiyk al dus toegedragen: De beambte moet, even nadat de trein het station binnengestoomd is, uit den conduc- tourswagen zyn gesprongen, in de gedachte, dat hy reeds ter bestemder plaatse was. Be merkende dat hy te vroeg den trein verlaten had, moet hy by zyne poging om weer vlug in den wagen te komen, in de ruimte van de treeplanken tusschen twee rytuigen zyn gevallen. Vandaar dat zyn lichaam op de spoorbaan terechtkwam en door de nog vol gende wagens verbryzeld werd. Een vastraken tusschen den kant van het steenen plankier en do treéplank is niet denk baar, omdat de opening tusschen belden zeer gering is. In een onbewaakt oogenblik ge- raakto het vierjarig zoontje van den land bouwer D. B. in den Oosteinderpoelpolder, gemeente Aalsmeer, te water en werd daaruit levenloos opgehaald. Een net gekleed heer heeft zich in het Vondelpark te Amsterdam door op hanging aan een boom van het leven beroofd. In een perceel in de Vinken- straat te Amsterdam ontstond Zaterdag-avond een binnenbrand door het omvallen van eeno petroleumlamp. Een kindje van zestien maan den lag in het wiegje, dat naast de tafel geplaatst was. Spelende greep de kleine het tafelkleed, trok het naar zich toe, de lamp viel en de brandende massa kwam in do wieg terecht. De ouders, die aan de deur stonden te praten, vlogen, door de brandlucht attent gemaakt, naar binnen en vonden het kind in brand staan. Naar het gasthuis ver voerd zynde, overleed het reeds denzelfden nacht om vier uren. By de herberg het „Roode Hert" te Deventer schrikte het paard van den voer man Wansink te Laren, in Gelderland, op weg naar Deventer, voor de stoomtram. Het paard raakte op hol en de wagen viel onderstboven, waardoor de voermansknecht op verschillende plaatsen gewond werd. Hy werd in de herberg de „Drie Klefton" ter verpleging opgenomen. De luchtreizigers F. L'Hoste, die 11. Donderdag in gezelschap van de heeren Julhes en Wolff met den ballon „Kopenhagen" in de Zuiderzee terechtkwam, verloor by die schipbreuk zyne jas, inhoudende eene porte feuille met f 200 aan geld. De wakkere lucht schipper werd aan het hoofd verwond. De heeren L'Hoste en Wolff zullen a. s. Zaterdag-middag weer uit den Parktuin van „Tivoli" te Utrecht opstygen. In de Drentsche Noord-Willems vaart is het lyk eener jonge vrouw opgevischt onder de gemeente Vries. Op het lyk is ge vonden eon spaarboekje van de Nutsbank te Groningen, recht gevend op de som van f 1300; verder f 7.GO aan contanten, eene goude v broche, dito oorbel, slot met koralen en twe dito vingerringen, bonevens een zilveren knin{ 1 Volgens het' spaarboekje is de jonge vrotr afkomstig uit Sappemeor. I s De Waterloo-dag leverde te Leei 1 warden dit jaar, ten gevolge van het acht wege blyven van de harddravery vanwe den Koning en de Koningin, wol eenegro tegenstelling met dezen dag in vroegere jar toon het te Leeuwarden voor geheel Friesli steeds een en al feest was. Men werd aan Waterloo slechts herinnerd door devl gen, die van het stadhuis, de woning den Commissaris des Konings en de won gen van nog enkele ingezetenen waren uit stoken. (L. gl M a a n d ag n a m i d d a g stond d zeventienjarige landbouwerszoon J. v. B., Nisse, op een wagen timmerhout te los# voor zyns vaders schuur, welke timmerltoBj bezig waren te verbouwen. Torwyl een pi man een balk wegdroegen, trachtte v. B.< tweeden gereed te zetten, waarby hy van wagen viel, terwyi de balk op zyn hoofd ne kwam en een gedeelte van den schedel i pletterde. De ongelukkige stierf na enk minuten. De diep verslagen ouders verlier in hem hun oudsten zoon. De stoker V. van hetwachtsch te Hellevoetsluis werd gisternacht omstrw vier uren zwaar gewond gebracht in het marii hospitaal aldaar. Na geneeskundige hulp hebben genoten, verklaarde hy dat hy op kermis in het naburige Oudenhoorn twist t gekregen met den matroos 1ste klasse eveneens van het wachtschip, en wel om es zeer nietige reden, nl. wie hunner aan de bei was een borrel te bestellen. Hy was vervolge op den grond geworpen, geslagen, en m had hem eenige steken toegebracht in linkerzyde, waarby vermoedelyk ook de lo was getroffen. Het slachtoffer is niet buil gevaar en zeer zwak door veel bloedverliei Omtrent den op den heer Hu yd coper te Arnhem gepleegden moordaansl verneemt men nader dat de gearresteei persoon alle schuld blyft ontkennen. De v< wonde, wiens toestand zeer zorgelyk blyft, een algemeen geacht burger, zoodat er ges enkele aanleiding voor de bedreven misda kan gevonden worden. Volgens het algemei verspreid volkspraatje, zou de stoot niet ro den thans gekwetste bestemd z(jn geweest. Op de machine „Paulus Potte van de Hollandsche IJzeren-Spoorwegma schappy is als proef op de cylinders e diagrammenmetrr aangebracht, ten einde g durende den rit den stoomdruk op dezuigi te kunnen nagaan. Deze proefneming staat naar men mededeelt in verband met 1 zoeken naar middelen om zooveel mogel nutteloos stoomverbruik tegen te gaan. De 10-jarige Maria Ramake ran St.-Josse-ten-Noode, was op school er uit de bank gegaan om een vriendinne iets te vragen. Zy had haar breiwerk in hand. Een ander kind liep tegen haar s met het gevolg dat eene breipen met krat in het oor van de kleine Marie drong. Zy een gil, viel, werd naar huis gebracht stierf na een hevig lyden. Do rector der universiteit Bologna heeft, wegens oneenigheden over leiding der afgeloopen feestviering aldaar, zj waardigheid nedergelegd. Een onrustbarend verschynsel By de rondez-vous, welke dagelyks de L densche high life houdt in Hydepark to L den, valt op het oogenblik het toenemen: blanketten op, door jonge dames van eerste standen. Negen-tienden van haar moeten zich, n uit Londen gemeld wordt, hals en gel met een schoonheidswater wasschon, de w gen en lippen rood verven, de wenkbraui en oogwimpers zwart maken. Of die geverfde dames den heeren wel z in den smaak zullen vallen? Volgons gisteren ontvangen richt te Plymouth uit Durban, dato 28 was het barkschip „Myvanwy", dat 14 da) geleden van daar naar Nieuw-York verti weder te Durban teruggekeerd om de equip: aan land te brengen van het Italiaans barkschip „Papa Risetto" uit Genua, we door de „Myvanwy" op zee aangetroffen 1 in eene open boot en opgenomen werd. kapitoin van do „Papa Risetto" rapporti dat zyn schip, groot 1000 ton en van J naar Falmouth bestemd voor order, den 20s Mei door een hevigen orkaan beloopen werd niettegenstaande alle aangewende poging om het schip te behouden, in den ochtetl

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2