8692. Woensdag SO Juiii. A0. 1888. Leiden, 19 Juni. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van t£pn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. DE STROOPER. Verhaal uit de Beiersche bergen. DAGBLAD. PRIJS DEZÏÏR COURANT: Voor Lmdaa per 8 mjuu&dot*1.10. Fimoo per poet.1.40. iAonderiJJk# Nommen.0.05. De ter goedkeuring voorgedragen provin ciale rekening van Zuid-Holland over 1886, bedraagt in ontvangst 765,973.20, in uitgaaf ƒ74:5,027.48 en sluit dus met een voordeelig slot van ƒ20,945.72. De begrooting der enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven van de prov. Zuid-Holland voor 1889 is geraamd op /'1,289,543.79I/J. Ter bestrijding van de uit gaven wordt o. a. aangevraagd de heffing van 8 opcenten op de grondbelasting (gebouwd en ingebouwd) en 5 opcenten op de personeels óelasting. SubsidiSn z(jn voorgesteld tot dezelfde be dragen voor de Kon. Muziekschool te 's-Gra- venhage; do Vereeniging voor doofstommen- «nderwys te Rotterdam; de ambachts oftee- kenscholen te Rotterdam, "s-Gravonhage, Noord wijk, Woerden, Alfen Oudshoorn, Bode- grave en Dordrecht; de industrieschool voor ryeisjeg te 's-Gravenhage„Mathesis Scien- tiarum Genitrix" te Leiden, d# Practischo Ambachtsschool te Leidon. Eene verhooging van 2000 tot 3000 is voorgesteld voor de Kweekschool voor be waarschoolonderwijzeressen te Leiden, terwijl voor het -eerst is aangevraagd een subsidie Yan 2000 voor de Academie van Beelder.de Kunsten te 's-Gravenhage. Yan de Christelijke Wijkvereeniging alhier ontvingen we het verslag over de beide laatste jaren. De rekening over 1886 sloot met oen tekort van 1292,47. Het gelukte echter een rente loos voorschot te verkrijgen van 2000 gulden, verdeeld in aandeelen van ƒ100, waardoor niet alleon het tekort gedekt, maar ook een deel van de hypotheek kon afgelost worden. Zelfs ontving men bij diezelfde gelegenheid 9en viertal belangrijke giften van welwillende harten, die tot het nemen van een aandeel minder geneigd waren. Zoo ontving men twee giften van 100, één van 50 en één van 25 gulden, zoodat de rekening over 1887 met een klein batig saldo van ƒ21.391/Jkon eindigen. Het bestuur gaat, wat de werkzaamheden betreft, op dezelfde wjjze voort als vroeger en heeft op het oogonblik niet veel bijzonders mede te deolen. Slechts dit mag niet worden verzwegen. Do godsdienstonderwijzer staat het bestuur steeds volhardend ter zijde. In de knapen-vereeniging wordt het bestuur altijd krachtig geholpen door den heer Van Borselen, en de arbeid onder de meisjes en jongedoch- ters wordt b(j voortduring verricht door haar, die reeds zoo menig jaar hare krachten daar aan wijdde. Nog meldt het bestuur met blijd schap, dat hot getal bezoek-broedors weer is toegenomen; de Vereeniging heeft er nu zovon, waaronder vier leden van den kerkeraad. Bovendien worden de zieken door enkele dames bezocht, terwijl onder hen in het laatste jaar werden uitgereikt 1450 porties eten, 2500 eieren en 200 kan melk. Der Vereeniging werd, kort na de laatste vergadering, weder eene nieuwe verrassing bereid. De 100 gulden, die zij voor het uitge loot aandeel No. 12 schuldig was, mocht zy in hare kas storten, dank zjj den vriendelij- kon gever. Toch is de toestand niet rooskleu rig. Op de toevallige baten, welke het bestuur by het vragen van het renteloos voorschot ten deel viel, mag men voor dit jaar niet rekenen. Dat is dan eene ontvangst van 275 gulden minder. Zullen de uitgaven naar even redigheid ook minder zijn? Integendeel, want eene verhooging van salaris was noodzakelijk. De arbeider is zy'n loon waardig. AVare slechts de hypotheek niet zoo grootzjj bedraagt nog 4000 gulden. De jaarlyksche interest, hiervoor te betalen, maakt de last zwaar. Het bestuur wenschte wel tot schulddelging in staat te worden gesteld. De schuld, welke, met het ren teloos voorschot, 5900 gulden bedraagt, be zwaart het bestuur het moest, al is natuurlijk iedere bijdrage, hetzij voor eens, hetzjj jaar lijks, ook zeer welkom. Do opbrengst van het vervoer over den spoorweg Loiden Voerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (15,411) ƒ7572.71, bagage (12 ton) 74.47, bestol-, jjl-en vracht goederen (1812 ton) 2131.83, levende dieren en rijtuigen ƒ955.19; diverse ontvangston ƒ726.85; totale opbrengst 11,461.05. Totale opbrengst van af 1 Mei 1888 11,461.05. Blijkens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over de maand April 11., bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners per jaar: te Amsterdam 25.4 Arnhem 36.1; Dordrecht 22.7; 's Gravenhage 21.8; Groningen 20.7; Haarlem 1,9.7's-Hor- togenbosch 30.8; Leeuwarden 20.3; Loiden 21.4; Maastricht 21.6; Rotterdam 23.6; Utrecht 25.3. Zooals men weet, hebben Gedoputeerde Staten van Zuid-IIolland aan de Regeering en aan de Tweede Kamer adressen gericht be treffende de verhooging der doorvaartsruimte van de brug in den Rijnspoorweg over de Gouwe. De toen in functie zijnde minister (de heer Bastert) heeft het onderwerp des briefs geheel ongepraejudiciöerd aan zijn opvolger achter gelaten. Na het optreden der tegonwoordige Regee ring hebben leden van Gedeputeerden een onderhoud gehad met den minister van water staat. De commissie uit hun college mocht daarbij uit den mond des ministers vernemen dat do Rege9ring gezind is om het door de vergadering der Staten voorgostane belang ter harte te nomen, en reeds vóór het verzoek om oen onderhoud het voornemen had epgevat om aan de Tweede Kamer geene voordracht tot verlenging der (Rijn)spoorweg-concessie te doen toekomen, dan na opzettelijk met Ged. Staten over zooveel mogelijke voorziening in dat belang in overleg en onderhandeling te z(jn getreden, alsmede dat dit haar voorne men blijft. Do weleerw. heer P. Van der Hagen, pastoor te Zoetermeer, herdacht Zondag jl. den dag, waarop hjj vóór 40 jaren het priester ambt aanvaardde. De onthulling, te Boskoop, van het ge- denkteeken op het graf van wjjlen den heer K. J. W. Ottolander, zal plaats hebben op Dondordag 21 Juni a. s. De uitslag der examens voor boekhou den en handelscorrespondentie voor de praktijk, vanwege de Vereeniging van Leeraren in h9t Boekhouden te Amsterdam gehouden, is aldus: Boekhouden 19 candidaten, teruggetrokken 2; geslaagd 13, de hoeren: T. Van der Kooi, L. Suikerman, W. J. C. Wijsmuller, P. Colder Jzn., Th. F. Menagé Challa, J. Willemse, I. Hoogoweg Jr. en moj. A. B. Lamberts van AmsterdamJ. C. Eijkman en C. Van Rijn berk van Utrecht; I. F. Swaen van Haarlem L. P. Reuse van Breda en A. E. Hattink van Middolburg. Handelscorrespondentie in de Hoogduitsche taal 1 candidaat; geslaagd de heer A. F. M. Jongeboer van Amsterdam. De commissie van toezicht dezer vereeni ging bestaat uit de heerenA. D. De Marez Oyens, H. J. Middendorp Jr., mr. W. H. R. Mouthaan, mr. F. S. Van Nierop en E. J. Plate. De residentie-briefschrijver van het „Z. D." kan omtrent den gezondheidstoestand van den Koning uit de beste bron mededeelcn dat de doctoren verbaasd staan over de gunstige verandering, in het lijden van onzen Koning waar te nemen. Hot nierlijden van Z. M. is belangrijk verminderd, hetgeen op 's Konings leeftijd volstrekt niet dikwijls gezien wordt. Z. M. kan niet alleen zich goed bewegen, waardoor hjj veel van de buitenlucht kan genieten, maar hjj kan zelfs trappen klimmen. PRIJS DER ADVERTHNTEKW: Vu 14 rafel* 1.06. I*d*ra regel meer/0.1TV Qrooiere letter* sur pleetemimte. Voor het ta- eti*eeran buiten de *t*d wordt 0.10 berekend. Naar men dezen briefschrijver verzekerde, zal aan mr. Heemskerk spoedig een hoog staatsambt worden opgedragen. Uit Apeldoorn wordt heden aan het „Hbl." gemeld dat, belet ook de minder gunstige weersgesteldheid der laatste dagen Z. M. het palei3 te verlaten, dagelijks toch verscheidene uren achtereen aan den arbeid worden gewjjd en verschillende leveranciers door Z. M. in persoon worden ontvangen, in verband met de inrich ting van keuken en kelder, die aan de ééne zijde van het chalet van Prinses Wilholmina zullen worden bijgebouwd en van het boudoir, dat aan de andere zijde daarvan verrjjzen zal. Tot rector-magnificus der universiteit van Amsterdam is voor het a. s. studiejaar benoemd de heer dr. J. C. Matthes en tot secretaris van den Senaat de hoer dr. D. E. J. Völtor. Tot waarnemend rijksbetaalmeester ta Groningen is benoemd de heer Van Ittersum. Onder vele blijken van hartelijke belang stelling herdacht de hoor N. Van der Horst, oudste wethouder te Edam, den dag, waarop hjj vóór 25 jaar daar voor het eerst zitting nam in den Raad. Het stoomschip „Zuid-Holland", van- Rotterdam naar Java, is 17 Juni te Southamp ton aangekomendo „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 18 Juni Ouessant; de „Schiedam", van Amsterdam, naar Nieuw-York, passeerde 18 Juni Lizard. Z. M. heeft aan den heer F. Insinger, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als leerlingtolk by het politiek agentschap en consulaat-generaal te Cairo; benoemd tot substituut-griffier bij het gerechtshof te 's-Gra- venhage, jhr. mr. C. P. J. Bosch van Drake- stein, thans griffier bij het kantongerecht te 's-Hertogenboschtot griffier bij het kanton gerecht te Haarlem, mr. I. Meorburg, thans substituut-griffier by het gerechtshof te Am sterdam; aan jhr. mr. P. J. Van Boyma, secretaris generaal by het departement van justitie, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der derdo klasse va« de orde van den Rooden Adelaar, hom door den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, geschonkenmet ingang van 1 Augustus 1888, is aan mejuffrouw D. W. Keur, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als hoofdop- zichteres in 's Rijks krankzinnigengesticht te Medembliken in hare plaats tot hoofdopzich- teres benoemd mejuffrouw W. E. Lindeloo, met toekenning van eervol ontslag als opzich- teres der wasch in gemeld gesticht;-benoemd 3) Naar hot Duitsch van FKIEDR. DOI.CII. IIy floot zyn hond en spoedde zich naar hot naburige bosch. De aanwezigen Zagen hem na, totdat hy verdwenen was en adem den toen vryer. De waard wierp nog een blik naar de richting, welke de strooper had inge slagen, en ging toen op eene bank zitten. „Hoe gelukkig, dat hy weer weg is!" zeide hy halfluid. „Een steen is mij van het hart, en ik wil den Homol danken als ik den kerel nooit weer te zien krijg 1" „Wat? Gy zult toch zoo iets niet wen- schen?" lachte een der mannén. „Als gy hem nooit te zien krijgt, dan krijgt gy uw geld ook nooit weer te zien, dat gy hem geleend hebt. Ik heb my niet weinig verwonderd dat gy Franzl direct zoo bereidwillig geholpen hebt en Angerbauer, die toch duizendmaal solider is, niets hebt willen geven!" „Domoor," zeide do waard, „gy spreekt naar uw verstand! Had ik het hem misschien mceten weigeren? Had ik hot moeten wagen d it hy het huis boven myn hoofd in brand steekt of misschien myzelvon overhoop schiet?" „Maak u niet warm", zeide een andere boer. „Gy hebt volkomen gelykAls Franzl Wisbacher eens, by nacht of by dag, aan myne voordeur kloppen en huisvesting ver langen zou, dan zou ik hem ook alles geven, wat hy maar verlangt. - Maar ik denk dat hot tijd is om naar huis te gaanHet is reeds laat en de vrouwen schreeuwen direct moord en brand." „Ja, ja, gy hebt gelykmurmelden de boeren, ledigden hunne kruiken, stonden op en gingen hoen. II Stil en eenzaam was het op de afgelegen alm. Slechts zelden gingen jagers of hout hakkers de herdershut binnen, want sedert velo jaren huisde daar eeno norsche vrouw, die geen mensch een vriendelyk woord gunde. In den laatsten tyd echter was haar door den boer, wien do alm behoorde, eene help ster gegeven, want de oude vrouw kon het zware werk alleon niet meer verrichten. Toen de oude ten slotto ziek word en altyd te bed lag, huisde do jongo deerno alleen op de alm. Op zekeren morgen stond de herderin voor de hut, druk bezig met het schuren der rnelk- gereedschappen, zoodat zij de nadering niet bemerkte van oen mensch, die langzaam den heuvel opkwam. Toen do man in hare nabyheid gokomon was, bleef hy staan, steunde op zyn bergstok en zag naar de herderin. „Wees gegroet, herderin", zeide hy na eeno poos luid. „Gy ziet en hoort in 't geliool niet, zóó viytig zjjt gy aan het werk Het meisje richtte zich snel op, en toen zy den vreemdeling zag, vloog een hooge blos over haar liefiyk gezicht. „Wees gegroet!" zeide zy met oen verlogen glimlach. „Ik moet wel vlijtig zyn als ik klaar wil komen met het werk." „Dat wil ik wel gelooveu. Maar hebt gy geene helpster? Zyt gij dan geheel alloen hier boven?" „Ja. De herderin is ziek goworden en men heeft haar naar het dorp moeten brengenEn nu heeft do boer gemeend dat het de moeite niet waard was, dat hy voor den korten tyd nog een herder innam." „Zoo, zoo. Wioo behoort dan de alm?" „Aan Angerbauer. „Of ik het niet gedacht hadviel de vreem deling, eigenaardig lachend, haar in de rode. „Zoo, zoo, Angorbauer, mjjn goede vriei.d! Maar zeg eens: hoe heet gy eigeniyk?" „Resei „Zeg eens, Resei, zyt gy niet bang als gjj zoo geheel alleen hier boven in de eenzaam heid zyt?" „In 't geheel niet," glimlachte Resei. „Op klaarlichten dag zal mij toch niemand aan vallen, en des nachts sluit ik myne hut goed. „Ja, Resoi - maar gy hebt toch zeker ook al van den strooper Franzl Wisbacher gehoord, die in deze streken kruist? Die zou u gemak kelijk eens kunnen overvallen!" „Nu, zeide do herderin en begaf zich weer aan het werk, „ik heb wel vfin hem gehoord Voor hem ben ik niet bang! Die komt immers toch niet in mijne hut, en als hy eens komen mocht, zou hy my tóch geen kwaad doen." „Zoo? Meent gy? Waarvan weet gy dat zoo zeker?" „Ik heb reeds veel gehoord van Franszl Wisbacher, maar nog nooit iets slechts! En als Franzl vandaag in myne hut komen en zeggen zou„Verberg my, Resei, de jagers zitten my op de hielen!" dan zou ik my geen oogenblik bedenken on verraden zou ik hem nooit." {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1