Dinsdajr XO Juni. A0. 1888. fezs Qourant wordt dagelijks, met uitsondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 18 Juni. Feuilleton. DE STROOPER. Verhaal uit de Beiersche bergen. H°, 8691. DAGBLAD. PRIJS DEJ5ER COURANT: I foor L-Adm f*t 3 muadta.1 JO. jtism per port.l.M. I iaoadt-lSk. Komram.OAS. PRIJS DHR AD VERTUIN TUUT: V«a 1—C rodelt ƒ1.06. Iodoro regel moor 0.1T4, firootw* letten neer pleeteruimte. Tour het ia- aeeeeena buiten de eted wordt 0.10 berekend. alphabetische naamlijst van alle perso- jg, die, overeenkomstig do Wet van den llden pril 1827, aan de loting voor do Schutterij poeten deelnemen, zal ter inzage van de be- igbebbenden liggen ter secretarie dezer ge beente, van den 19den tot en met den 28sten luni a. s. (Zondag uitgezonderd), des voormid- ags van 9 tot 12 uren, terwijl de loting zal [plaats hebben in een der lokalen van het Badhuis, en wol op Vrijdag 29 Juni, 's voor- middags te negen uren. y, die na de laatstvoorgaande inschrijving act binnen deze gemoente metterwoon hebben gerestigd, worden tot eenenalotingopgeroepen, mede op Vrijdag 29 Juni, 's namiddags te één uur. Ieder ingeschrevene zal bij een biljet wor den opgeroepen om tot de loting ter voor schreven plaatse op te komen, terwijl zij, die verhinderd mochten worden zelvon tot de loting op te komen, zich door een gemachtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of, geen ge machtigde verschijnende, zal de loting geschie den door een der leden van de commissie uit het gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden verwit tigd dat bg de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de redenen tot vrij stelling, die de ingeschrevenen vermeonen te kunnen aanvoerenwaarom het voor hen, die zoodanige redenen tot vrijstelling meenen te hebben, van belang is, door persoonlijke op- kromst of, b(j volstrekte beletselen, door hot zenden van een met hunne omstandigheden wel bekenden gemachtigde, de loting niet te verzuimen. Degenen, die mochten vermeenen aanspraak op vrijstelling te kunnen maken, zoowel als zij, die zich in den dienst willen doen ver vangen, zullen de bewijzen, daartoe vereischt, moeten overleggen en, in het laatste geval, de personen, met wie zij van nommer wil len verwisselen, kenbaar maken aan de com missie, op Vrijdag den 6den Juli a. s., des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aan teekening te doen, voor zooveel zulks by de loting niet mocht zyn geschied. Op de recla mes, zoowel als over de goed- of afkeuring der personen, door wie men verlangt zich te doen vervangen, zal nader door de com missie van onderzoek uitspraak worden gedaan. De eerste luitenant Van Wagtendonk is op zijn verzoek van het 2de bataljon 4de reg. inf. alhier, by het 3de bataljon te Haarlem overgeplaatst. Ten gevolge der nader te nemen proeven met de beide stelsels inspectiegeweren Vitati en Mannlicher, i3 de detacheering aan de schietschool te 's-Hage van de kapiteins Winokel en Vaillant, respectieveiyk van het 2de en 4de bataljon 4de reg. inf., alhier in garnizoen, tot nader te bepalen datum uit gesteld. Heden woei de nationale driekleur van den stadhuistoren, de openbare gebouwen en enkele particuliere woningen in deze ge meente, ter herinnering aan den slag bij Waterloo, welke gisteren in de kerkgebouwen godsdienstig werd herdacht. Als aanvulling van het bericht omtrent de hulde der leerlingen van het gymnasium alhier, den rector gebracht, zy nog vermeld dat eene deputatie der gymnasiasten, leerlin gen dor zesde klasse, namens die klasse, des namiddags den heer Van der Hey een ge schenk aanbood, bestaande in een bronzen voorwerp ter bevatting van kaartjes, enz. Tevens werd hem, en dit uit naam van alle leerlingen, een fraai album met de namen der schenkers aangeboden. By de aanbieding van die geschenken bedankte de rector evenwel voor eene hem te brengen serenade, waar voor overigens alle toebereidselen reeds ge maakt waren. Wy maken de lezers van ods blad op merkzaam op eeno advertentie van de heeren gebr. Cohen, in dit nummer voorkomende, waarin worde aangeboden de „Geschiedenis der letterkunde" van dr. Doorenbos. De aanbieding is zóó duideiyk en uitgebreid, dat we omtrent het aangebodene niet meer zullen zeggen dat het alleszins een woord van aanbeveling verdient en inderdaad tot een spotprys is te bekomen. By de heden gehouden openbare verkoo ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren do pryzen 35, ƒ18, 3.70 en ƒ1.85. Men schryft ons uit NaaldwykEen 60-tal vrienden van onzen goachten voorraa- ligen predikant den weleerw. heer A. E. Van Deinse, die wegens gezondheidsredenen zyn ontslag nam, vereenigde zich gisteren in de consistoriekamer, ten einde van hunnen vriend persoonlijk afscheid te nemen. Bij die gele genheid werd hem by monde van jhr. mr. Van Doorn een geschenk aangeboden, als blyk van hoogachting en waardeering. In juist gekozen woorden herdacht de spreker wat ds. Van Deinse gedurende zyn elfjarig verblijf alhier voor de gemeente geweest was, en hoe hy door zyn humaniteit, eerlykheid en waren godsdienstzin veler harten gewonnen had. In gevoelvolle bewoordingen werd het ge schenk door ds. Van Deinse aanvaard en hy bracht allen aanwezigen daarvoor zyn harte- lyken dank. Het geschenk bestaat uit de geïllustreerde worken van mr. J. Van Lennep, 6 keurig gebonden deelen, elk met 20 photogravures naar David Bies, Ch. Kochussen en W. De Famars Testas. Ter behandeling in de zomervergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland zyn o. a. aangewezen voorstellen omtrent de hef fing van rechten voor het gebruik der veren in het jaagpad langs den Ryn en omtrent de bediening dier veren; voorstel om van de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappy in rechten terug te vorderen de kosten van de opruiming der onvoltooide brugwerken in de Zyladres dor schippersvereeniging „Schuttevaer", aan dringende op verhooging der Rynspoorwegbrug over den Vliet onder Voorburg; adres van dezelfde betreffende het stellen van seintee- kens op de schutsluis aan den Leidschondam en missive van Ged. Staten betreffende de door hen verlangde verhooging dor Gouwe-brug. De „Nederlandsche Spectator" behelst gelyk men verwachten mocht eene hulde aan mr. Vosmaer, niet alleen door oen opstel over 's mans groote gaven en verdiensten, maar ook door zyn portret. Op het den 4den Juli a. s. op het land goed „Boekenrode" naby Haarlem te houden 25ste Christelyk Nationaal Zendingsfeest, zullen de onderstaande sprokers optreden, die de volgende onderwerpen zullen behandelen ds. H. V. Hogerzeil te Amsterdam, openings rede; ds. S. H. Buytendyk, te IJselsteineen en ander uit de geschiedenis van het Chris telyk Nationaal Zendingsfeest; G. Van Asselt: de verschillende ervaringen van den zendeling; dr. E. Bargor te Amsterdam: de zending als toekendr. H. E. Daubanton te Heemstede de zending en de wetenschap; W,baronYan Doorn Van "Westkapello to 's-Gravenhage: ware bekeering; ds. W. II. Gispen te Am sterdam: de zending als Christelyk volks belang; ds. C. L. Laan te Rotterdam: de vrouw in het werk der zending; mr. J. F. Van Lennep te Amsterdamhet veelzydige nut der Zondagsscholen; T. M. Looman te Amsterdamverslag der Zendingsvereenigin- gen; dr. J. J. P. Valeton, hoogleeraar te Utrechtde zending op do Sangir- en Talaut- eilandends. J. P. G. Westhoff te Amsterdam de zend ng in Hoog-Toba op Sumatra; ds. J. H. Wiersma te Amsterdamde laatste 12 jaren der negentiende eeuw; ds. H. Wildeboer te Oudewater: de gemeente des Heeren een red.- dingsleger; ds. H. Malcomesius te Rotterdam eerste afscheidsrede; dr. G. J. Van der Flier te 's-Gravenhage: slotrede. De heer W. Gosler bereidt eene uitgave voor, welke ongetwyfeld met veel ingenomen heid zal worden begroet. Het geldt n.l. eene levensbeschryving van keizer Frederik, door Edouard Simon, den bekenden auteur van „Keizer Wilhelm en zyne regeering", „Prins Bismarck" en andere historische werken. Zyn onze gegevens juist, dan zal deze biografie, ongeveer 14 vel druks beslaande en voorzien van een fraai allegorisch omslag, reeds binnen een paar weken het licht zien. Het stoomschip „Batavia", van Rotter dam naar Java, vertrok 17 Juni van Marseille; de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Gilbraltar 17 Juni; de „Leerdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 17 Juni Dover; de „Schiedam", van Amster dam naar Nieuw-York, passeerde 17 Juni Dover; de „Soerabaia", van Java naar Rotter dam, vertrok 17 Juni van Marseille; de „Zeeland" vertrok 16 Juni van Batavia naar Rotterdam; de „Leerdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 16 Juni Pranle- point; de „Drente", van Java naar Rotter dam, vertrok 16 Juni van Port-Said. Z. M. heeft aan jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek, laatst minister van buitenlandsche zakenL een pensioen verleend van 4000 's jaarsbenoomd tot kantonrechter-plaats- vervanger in bet kanton Enschedee, mr. E. H. K. J. Ter Kuile, advocaat te Enschedee; aan mr. C. H. B. Boot, met ingang van 1 Juli e. k., op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State, met dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten, in verschillende betrekkingen aan den lande bewezen'; aan den gewezen, eersten luitenant F. J. Raebel by vernieuwing 8611 tydelyk pensioen ten bedrage van 450 's jaars voor den tyd van vyf jaren toegekend. Gemengd Nlenw». Wy achten het niet overbodig mededeeling te doen dat ai de pryzen van de onlangs gehouden verloting der Practische Ambachtsschool alhier, nog niet zyn afgehaald, zoodat degenen, die loten hebben, waarop pry zen gevallen zyn, deze aan de school kunnen afhalen. 21 Naar het Duitsch van FRIEDK. DOLiCH. Hy verstomde plotseling en zyn zooeven nog zoo rood gezicht nam eensklaps de doods kleur aan, want vóór hem stond, als 't ware uit de aarde verrezen, eeno donkere, dreigende gestalte. Het was een groote, krachtige man, met een moedig gezicht en vurige oogen, welke hy verachtelyk op het krytwitte gelaat van den bevonden bluffer richtte. In den lin kerarm droeg hy een geladen geweer en met de rechterhand had hy den halsband van een reusachtigen jachthond gevat, welke de aan wezigen met vyandige blikken monsterde en hun de tanden liet zien. „Wat? Gy wilt Franzl Wisbacher vangen?" riep hy met luide stom. „Hier ben ik. Raak my nu aan als gy mood hebt! Zulk een ellendeling als gij zyt bestaat voor my in 't geheel niet! Maak nu dat gy uit myne oogen komt en wees maar blyde dat ik van daag goed gehumeurd ben!" De bedreigde, wiens roes geheel geweken was, stond met knikkende knieën op en ging, zonder op te zien, heen. Geen der aanwezigen verroerde zichstom zaten zy en zagen schuw tot den gevreesde op. De waard was de eerste, die weer moed vatte, hy nam zijne muts af, dwong zich tot een vriendelijken glimlach en zeide: „Dat is mooi van u, dat gy my weer eens komt bezoeken t Wilt gy niet wat by ons gaan zitten? Gy zyt zeker ook hongerig on dorstig? Ik laat u bier en wat eten brengen als gij er niets tegen hebt!" „Zeker niet, waard", lachte Franzl en zette zich, het geweer op zyne knieën leggend, aan een hoek der tafel. „Laat maar opdragen Ik heb een vreeselyken honger en Tiras eveneons!" „Gy zult terstond bediend worden, Franzl", zeide de waard, terwyl hy haastig in huis ging. De strooper echter, wiens oogen ruste loos en waakzaam rondzweefden, haalde een gestopt pijpje uit den zak en stak het aan. Dan wendde hy zich weder tot de aanwezigen en zeide, spottend glimlachend: „Nu, hebt gy de spraak geheel verloren? Waarom spreekt geen uwer meer? Voor my behoeft gij u niet te geneeren." „Wy hobben juist van uwe opsporing ge sproken", zeide de een, die zooeven uit de courant had voorgelezen, „en van de beloo ning, welke hy ontvangen zal, die u uitlovort." „O ho", zeide Franzl luid, maar eenigszins gedwongen lachend, „o ho, niet te haastig Ik weet wel dat zy een prijs op mijn hoofd gestold hebben, maar niemand zal dien zoo geraqkkeiyk verdienen. Levend ten minste krygen zy my nooit! Vervolgen als een wild dier kunnen zy my mijnentwege", ging hy met bevende lippen voort, „maar ik zal my verdedigen tot den laatsten druppel bloeds 1" De waard, gevolgd door de kellnerin, kwam nu weer uit het huis. Hy zette do volle bier kruik voor den man neder en de kellnerin plaatste een schotel met rookvleesch en een brood op de tafel. Franzl bracht de kruik aan den mond en dronk haar, byna zonder tusschenpoos, tot den laatsten druppel ledig. Terwyl de waard in huis ging om de kruik weer te vullen, begon Franzl met het hom voorgezette vleesch. Hy verteerde het met welgevallen en sprak de kruik, welke de waard hem intusschen weer gebracht had, dapper aan. Eenige malen riep hij zyn hond, die gretig uit een nap at, en wierp hem beenderen en stukken brood toe, wolke het dier onmiddellijk verslond. Toen de man eindolyk verzadigd was, stond hy op. „Ik ben klaar", zeide hy, „maar kan u direct niot betalen, waardIk heb goen cent in den zak en moet u de vertering schuldig blyven. Schryf het maar op - en als ik weer geld heb, betaal ik u tot den laatsten cent! Is het u goed, waard?" „Maar, Franzl, hoe kunt gy nu zoo spreken riep de waard haastig, „om dat weinigje eten Ik weet dat gy u niets laat schenken, maar als gy in verlegenheid zyt en een paar gulden- noodig hebt ik leen ze u gaarne!" „Op myn eerlijk gezicht?" lachte Franzl. „Nu, waard, ik neem het dankbaar aan. Weet gy, ik moet noodzakelijk geld hebben, want ik moet een paar schoenen en kruit en lood koopen. Gy krijgt uw geld terug, waard 1" „Er is geen haast by, Franzl", zeide de waard en drukte den man eenige zilverstuk kon in de hand. „En als gy anders nog wat noodig hebt „Ik heb anders niets noodig", viel hem de strooper in de rede en nam zijn geweer weder op. „Dat niemand my nasluipel" riep hy luid en dreigend tot de gasten. Het zou hem duur te staan kunnen komen!" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1