N°. 8690. A«. 1888. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Leiden, 1G Juni. Maandag: IS Juni. LEIDSCÏÏ ^9g$ DAGBLAD. PRUS DEZER COURANT: foor Loidea per 8 maand*#»1.10. fraaoo per poei.1.49. Afsonderltfko Nommero.9.05. PRIJS DER ADVERTENTTMW: Yaa 1—6 regel* 1.06. Iedere regel mecr/O.lTt Grootere lettere near plaaUruimt*. Voor het ia- oaaseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Geene bedenkingen hebbende tegen den in hare handen gestelden staat van af en over- i scbryving en suppletoiren staat van begrooting, dienst 1887, van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis alhier, stolt de commissie van financiën den gemeenteraad voor, beide staten goed te keuren. Ook heeft zy geene bedenkingen op den suppletoiren staat van begrooting, dienst 1888, van hot Gereformeerde Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, strekkende tot be legging van het batig saldo van de rekening over 1887 ad 9552.66'/2 in inschrijving op het Grootboek. Aan B. en Ws. is door don controleur der ryksbelastingen medegedeeld dat hy by resolutie van den minister van financiën ge machtigd is tot het sluiten van een contract met deze gemeente tot weder-inhuur van het lokaal aan de Hooglandsche kerk op de Nieuw- straat, ten behoevo van de amMmqrnn van 's rpks belastingen, op don voet vau net m staande contract. Laatstoiyk werd bedoeld lokaal krachtens Raadsbesluit van 12 Mei 1883 onder de hand aan het Ryk verhuurd voor den tyd van 5 jaren voor de som van 50 'sjaars. Vermits by B. en Ws. geene bedenkingen bestaan om aan het verzoek dor administratie van's ryksbelastingen gunstig gevolg te geven, stellen zy den Kaad voor, bedoeld lokaal weder om aan het Ryk te verhuren voor den tijd van 5 jaren, gerekend te zyn ingegaan 1 Mei 1888 en zullende eindigen ultimo April 1893, tegen een huurprys van 50 's jaars en verder onder do bestaande voorwaarden. Onder overlegging van het desbetreffend verzook van don stads-heelkundige G. Aal- bertsberg, geven zy tevens in overweging adressant wederom voor den tyd van drie jaren te continueeren in zyne betrekking van stads- heelkundige. Gisteren vierde het Kon. Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's-Gravenhage hot feest van zyn 25-jarig bestaan in eone feest- byeenkomst, welke door vele belangstellenden werd bygewoond, o. a. door eene deputatie van „Artis" met den heer Westermann aan het hoofd. Mr. R. J. graaf Schimmelpenninck Van Nyenhuis, voorzitter van het bestuur, herinnerde in welsprekende woorden aan de lotgevallen van den tuin. Namens de feest commissie bood de heer Hy mans Van Wadenoyen een ontwerp voor oen nieuwon muziektempel aan, welko .door vele belangstellenden ten geschenko zal worden gegeven en tevens aan den voorzitter eon presidialen hamer, mot zil ver versierd. Allen spraken de beste wonschen uit voor de toekomst en don blooi van den tuin. De portier Freund ontving van het bestuur een passend geschenk. By koninklyk besluit is aan den heer R. C. Cankrien eervol ontslag verleend als consul generaal te Antwerpen, onder dank betuiging voor de door hem als consulair ambtenaar aan den lande bewezen diensten; en in zyne plaats benoemd de heer Jacques De Kuyper aldaar. In afwachting der erkenning van den heer De Kuyper door de Belgische regoering, wordt het consulaat-generaal te Antwerpen waar genomen door den vice-consul, den heer A. J. Reekers. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op 19 dezer niet plaats hebben. By koninklyk besluit zijn benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de heerenmr. H. B. Van Davelaar, vice- president van het hooggerechtshof in Nederl.- IndiöB. Van Baak, resident van Djokjokarta J. Heyting, resident der Preanger-regent- schappen; dr. L. W. G. De Roo, laatstoiyk directeur van financiën, thans met verlof in Nederland; II. Van Lokhorst, kolonel, chef van den geneeskundigen dienst by het leger inNederlandsch-Indië; C. Deykerhoff, luitenant kolonel, sous-chef van den goneralen staf bij het leger in Nederlandsch-Indië, en F. C. E. Meyer, luitonant-kolonel van den generaion staf, chef van den topographischen dienst in Nederlandsch-Indië; zoomede Toekoe Neq, radja moeda setia, hoeloebalang van Merassa (Gr. Atjeh). Verschenen is een reglement voor do weduwen- en weezenkas en het pensioenfonds voor leden van den Nederlandschen politie bond. Uit dit reglement blijkt dat het fonds is opgericht in 1888 en gevestigd is te Gouda, voor zoodanigen tyd, als waarvoor de borid is aangegaan. Het fonds is eene vereeniging tot onderlinge verzekering met vaste premien. Het kapitaal wordt gevormd door: o. con tributie der deelnemers; b. drie-vierden van het batig saldo van de kas; c. giften en legaten; d. rente van kapitalen; e. zoodanige andere inkomsten, die, uit welken hoofde dan ook, hot fonds ten goede komen. Ala grondslag en streven van de verzeke ringen wordt aangenomen dat eene verzeke ring wordt aangegaan tot zoodanig bedrag, dat de verzekerde op zyn ouden dag of zijne nagelaten betrekkingen by overiyden in onge veer geiyken stand kunnen voortleven. In verband met art. 8 worden do leden ver deeld in 4 klassen, overeenkomende mot de rangen der politie ambtenaren, met een bedrag (jaarwedde) respectieveiyk van 300 tot 500, van 400 tot 800, van 600 tot 1000 en van ƒ1000 tot ƒ2000. Ieder in zy'ne klasse moet zich verzekeren tusschen de aangegeven bedragen van hoogstens het halve bedrag van zijn inkomen. De verzekering geschiedt volgens: Tarief A. Uitkeering van een maandelykscli pensioen aan weduwen, bij overiyden van den verzekerde. By overiyden van eene gepension- neorde weduwe komen slechts de kinderen uit den echt van haar en van den verzekerde ieder voor '/3 in het genot van het pensioen dor moeder, indien het aantal kinderen drie niet te boven gaat. Tarief B. Uitkeering van een maandelykscli pensioen aan kinderen, tot zy 19 jaar worden, by overiyden van den verzekerde. Ingeval hy tydens zijn huwelijk niet ver zekerd is geweest, wordt geneeskundig onder zoek vereischt. Tarief C. Uitkeering op 60 jarigen of 65- jarigen leeftyd van een maandelijksch pensioen tot aan het overiyden toe. De minister van oorlog bezocht gisteren do hoofdstad tot het in oogenschouw nemen van eenige werken in de centraalstelling van Amsterdam. Dezer dagen is door de heeren S. W. N. Van Nooten te Schoonhoven uitgege ven eone naamlpst der leden van de beide Kamers der Staten Generaal, zooals deze zijn samengesteld door de verkiezingen van Maart, April en Mei 1888 voor de Tweede Kamer en van 24 Maart 1888 voor de Eerste Kamer, benevens het ministerie zooals het is ingogaan op 21 April 1888. Deze lyst bevat de namen der kiesdistricten, het aantal kiezers, het getal uitgebrachte stemmen, de namen dor gekozen leden en hunne politieke richting, benevens het getal der door hen vorkregen stemmen. Onder eiken naam is voldoende plaatsruimte voor evon- tueele veranderingen, en eene afzonderlyke kolom geeft gelegenheid tot het maken van aanteekeningen. Dit practische boekje kan dus jaren dienst doen. Gemengd Nieuw». Op de hoeve Locht, in de Lim- burgsche gemeente Bunde, ontstond brand in de stallen. Gemelde hoeve behoort toe aan den heer Gulikers, oud-rechter in de arrondisse- moiils-rechtbank te Maastricht, en wordt be woond door den heer Van Eis-Habets. Daar de hoeve op een hoog punt gelegen is en haar water alleen uit een regenput moet putten, was er voor hot blusschen van den brand volstrekt geen water voorhanden. De woning en de schuur zijn echter behouden, dank zy het yverig optreden van een paar werklieden van den heer Regout te Maastricht, die in de nabyhoid bezig waren met hot her stellen van het dak der hoeve Kruisberg, op 10 minuten afstands van daar gelegen. Genoemde werklieden beklommen, ondanks de felle hitte, het dak, namen eene party pannen weg, zaagden het dakwerk door en sneden dientengevolge den brand den pas af. De stallon zyn geheel verbrand, terwyl 22 zich daarin bevindende varkens in de vlammon zijn omgekomen. Alles was verzekerd. Door een onweder is in eene bosrdery onder Schoone'oeek, in het zuiden van Drente, brand ontstaan, die het gebouw en een groot deel van don inboedel in asch heeft gelegd. De adjunct-stationschef te Ro- zendaal, de heer Kohier, is gisternacht door een noodlottig toeval te water geraakt en verdronken. Men schryft uitLouven aan het „Handelsblad van Antwerpen": In deze stre ken zyn kerkdiefstallen aan de orde van den dag. In de kerk van Velthem slaagde men er in eenige kerkvoorwerpen van geringe waarde mee te nemen, doch te Winkole heb ben de dieven ernstige schade aangericht. Daar werd onder eene menigte zilverwerk ook een kolk geroofd van 500 fr. waarde, 30,000 fr. aan effecten en voor meer dan 10,000 fr. cou- ponbladon. De dieven hadden, om niet gezien te worden, in de beide kerken priosterkleeren voor de vensters der sacristie gehangen, waar do brandkasten stonden. Cylinder hoeden van stroo zyn te Londen de „haute nouveauté" van dit sei zoen. Zy hebben geheel donzelfdon vorm als de vilten hoeden, zyn lichtgrys en niets min der dan smaakvol. Tot nog toe ziet men zo alleen in do hoedenwinkels, maar waarschyn- lyk zal men ze spoedig ook daarbuiten, op de hoofden der modeslaven, zien. Dure poffertjes! - Natuurlyk lang na afloop van den internationalen roei- wodstryd komt een feesteling in de bekendo poffertjeskraam van Vulsma, staande op de kermis te Deventer. Eene geslepen gaskroon trok zóó zijne attentie, dat hy zich genoodzaakt gevoelde haar in stukken te slaan. „Hoeveel kost het ding, Vulsma?" „75 gulden, meneer." „En dat ding?" „10 gulden, meneer." „Kletsch!" daar rolde een pot met zuur over de Stroomarkt. „En die historie?" „10 gulden, meneer." Een pot met ingelegde paling onderging hetzelfde lot van het zuur. „Dus dat is: ƒ75 en 10 is 85 en 10is95 gulden, asjeblief Vulsma, daar is een bankje van 100; vy f gulden fooi er onder begrepen." (Hist.) KOLONIËN. BATAVIA, 8-12 Mei. Do gewezen stuurman van de „Prins Alexander", is door den Raad van Justitie te Samarang vrygesproken van de hem ten laste gelegde berooving van iemands leven door onvoorzichtigheid. Generaal Romswinkel zou 16 dezer te Soerabaia scheep gaan aan boord van de „Prinses Amalia", om te repatriëeren. Do vice admiraal Binkes keert met de „Zeeland", van do Rotterdamsche Lloyd, naar Nederland terug. Zaak Du Cloux. Voor den Raad van Justitie te Batavia waren op 12 Mei de ver- hooren in deze zaak nog niet afgeloopen. In de zitting van Donderdag 10 Mei werd de getuige P. Landberg Jr. door den officier van justitie opmerkzaam gemaakt dat zijne ge tuigenissen met elkaar in tegenspraak waren en bedreigd met vervolging wegens valsch getuigenis. De verdediger, mr. Haakman,kwam tegen de houding van het O. M. op, en ging zelfs zóó ver, don officier van justitie te be schuldigen van onvastheid in zyne qualifi- caties. Over deze uitdrukking ging de Raad in advies. De verdediger werd gerelateerd in de raad kamer te verschynen, doch mr. Haakman weigerde, waarop de Raad, teruggekeerd, den verdediger in openbare zitting vermaande zich te onthouden van ongeoorloofde uitdrukkingen als hy gebruikt had. De „Cel.-Crt." zou wol eene beweging op touw willen zetten, ten einde den afge treden ministor van koloniën een prachtig paleis te doen bouwen van de steenen, welke te Macassar van de harton gevallen zyn, toen het bericht van zyne aftreding daar bekend werd De „Deli-Crt." schryftVan af gepas- seerdon Zaterdag zyn alhier geruchten in omloop over verdachte bewogingen van zich in grooten getale boven Deli verzamelende Battaks. De onwilligheid der Rajahs om op vriendschappelyken voet te leven met het Ned.-Indisch gouvernement, de laatste Padang- goschillen en ophitsing van den beruchten Singa Maharadja zouden de aansporing zyn geweest voor de Battakbevolking om zich eensklaps tegen do Compagnio te wenden. Een „volte face" dus, geheel onverwacht en zonder eene byzondere aanleiding voor de bergbewoners om van gedragslyn te veran deren, terwyl zy juist in de laatste tyden meer en moer blyk gegeven hebben dat aanraking met het gouvernement gewenscht werd. Dat de berichten, welke van particuliere zyde komen, en nog niet door information, by het bestuur ingekomen, bevestigd werden, slechts onder reserve moeten worden aangenomen, is voor- loopig nogal geruststellend. Aanwezige badgasten te Katwijk a/IE. Wijlt E 17: De heer S. Bosch Reitz. Pension v. Tellingen: De heer Brown. Villa Kruyt: De hec-r en mevr. Coster en kind. C p.de dames Cosijn 2 p. Wijlt B 85: De heer en mevr. Donlohc-n 2 p. Wijk B 208: Baron v. Ittersum. Pension v. TellingenDe lieer C. R. Peters. Villa Kruyt: Kind. v. don heer Reeaema en fuiu. 4 personen. Pension v. Tellingen: Mej. Reterink. Villa „Catharina": De dames Robiquot 3 p. Wijk A 125: Mevr. M. Smit en 2 kind. 3 p. Villa „Petronella"Do heer en mevr. Tielcman en fam. 9 pers. Pension v. Tellingen: De hoer Williams. Nieuw aangekomen badgasten. Villa „Catharina": Les demoiecllos Robiquet 3 p. Pension v. Tellingen: Mej. C. J. Reterink. Villa C. Kruvt: Drie kind. v. den heer A. S. Van Reesemamej. M. Nievergeld, gouvernante; mej. M. Deijl, dienstbode. Wijk A 125Mevr. M. Smit geb. v. der Vaart en 2 kinderen. Wijk E 17: De lieer S. C. Bosch Reitz. UCIITSTEltUTË. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 3 tot 9 Juni. Datum. Uur. z\antal. Gem. Eng. Ötandk. 3 Juni. 8.15 10.— 7 17A (*i '1 8.15 10.— 8 17.0 5 8.15 10.15 7 17.2 G 8.15 10.15 8 17.0 7 8.15 10.15 7 1G.7 8 8.15 10.— 8 1G 7 9 8.15 - 10.15 8 17.0 f*J Dit beteekent: Wanneer men 5 cubic feet n 111.ft liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg'e London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatje», een licht wordt verkregen, dat in sterkte gelijk staal met 17.4, 17.0 enz. Standaardkaarson, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uuf verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 9