pauiM L -L't 'rrrg- '.Tyu i mw lïi'f gouilen feest van Zomerzorg. (2de Feestavond). Voor de tweede maal in deze week werd Zomerzorg's schoone tuin gisteravond bezocht door een zeer groot aantal porsonen, ditmaal echter niet alleen van verschillende kunne, maar meer dan den vorigen keer verschillend in leeftijd. En dat dit laatste geene buitenge wone verwondering wekte, is gemakkelijk te begrijpen, wanneer men in hot oog houdt dat de jeugdigen van jaren, waaronder al zéér jeugdigen voorkwamen, die thans de hoofd personen van het feost waren, ondanks die voorname rol, niet zonder geleide van ouders of oudere zusters en broeders den tocht naar Zomerzorg ondernamen. Ongetwijfeld waren die ouderen daarenboven verlangend te zien, welken indruk het kinder feest op het jonge volkje maken zou en in de eerste plaats, waarin do feestviering zou bestaan. Dat feest, het zy reeds dadelijk gezegd, is uitmuntend geslaagd, dank zij de zorgen van den heer Couvée en die van de feestcommissio, dank zij niet het minst do weersgesteldheid, welke by den aanvang niet veel goeds van zich deed verwachten, toen het uitspansel zich aan de blikken der daarnaar opzienden voor deed als één dik, grys, ondoordringbaar wol- konfloers en toen de wind met moer dan gewenschte kracht het groot aantal frissche wimpels en vlaggen, waarmede de tuin, be halve met de decoratiën van Dinsdag-avond, versierd was, in hevige beweging bracht. Dat vrooiyk gewapper dier wimpels had evenwel deze gunstige zyde, dat het reeds dadelyk by het binnenkomen van den tuin het kinderoog aangenaam streelde en, ook van zyne vroolykheid mededeelde aan- -liet kinderhart. Voor de heldinnon en helden van den avond was in den tuin een flink terrein afgebakend, dat, op verzoek der feestcommissie, niet door '8 menschen ouderen voet zou betreden wor- den, de voeten der commissie-leden natuurlyk niet modegerekond. In die afgebakende ruimte schaarde de vroo- lyke jeugd zich weldra ten optocht of beter gezegd vormden zich paartjes, wblke achter olkandor, mot de muziek voorop en mot vlag getjes in de hand, lustig voortmarcheerden, steeds het blauwe schild, waarop met gouden letteren de aanleiding tot het feest word ver meld en dat door eene jonge vertegenwoor digster der schoone sekse fier werd gedragon, in het oog houdende. Eene goede gelegenheid hadden nu de ouders en allen, die tegenwoordig waren, om hun lievelingen of hunne kennisjes in feeste- ly'ke stemming te aanschouwen en om oen overzicht te krygen van den omvang van het aantal kinderen, wien, tydens den optocht, te vens kaartjes voor aan de buffetten verkrygbare ververschingen werden uitgereikt. Nadat de optocht lang genoeg geduurd had, werd de aandacht van kleinen en ook van grooten gevestigd op de poppenkast, op dat meubel, dat reeds sinds zoovele jaren de ge schiktheid lieeft bezeten vroolykheid teweeg te brengen en gelach te veroorzaken. Ook nii oefenden Jan Klaasson en zyu staf een alleruitnemendsten indruk uit op de feeste lingen, en luisterdon de laatsten onvermoeid naar de gezegden van dien man, zijne bloedver wanten en zyn dienend personeel. Vooral wan- noer eone tuchtiging, volgens de methode van de oudere tuchtigingsschool, of eene roerende verzoening plaats greep, kon men hooren dat men in heer Jan's lotgevallen levendig deolnam. Niet weinig verhoogde hot oplaten van oen paar vry groote luchtballons het genoegen, luchtballons, waaraan wol geen mandje, maar grooto linten, waarmede wel geen levend wezen, maar eene briefkaart, met hot noodige ■er op geschreven en welke weldra spoedig verre boven het stempel van het postkantoor ver heven was, de reis medemaakte. Lang worden die pylsnol opvliegende ballons nagestaard en weldra met veel drift gevolgd door kleinere broeders, welke aan de vingeren der kleintjes, die inmiddels ook van ballons voorzien waren, ontsnapton on onverwyld in hoogere sferen het Zomerzorgsche gewoel gingen ontwyken. De oudere kinderen, van omstreeks vyftien jaren, waren inmiddels de met groen, wimpels en schilden versierde zaal gaan opzoeken en probeerden onder de bedrijven door of die wel voor balzaal zou kunnen dienen, waarin de daar zetelende pianist hun door zyn flink spol behulpzaam was. En eindeiyk, daar kwamen de jongeren hen van daar verdringen en zweefden weldra do aardigste paartjes door do zaal, bespied door cou groot aantal volwassenen, die zich buiten de afgepaalde ruinite in do zaal vordrungen. Wio het te benauwd kroog, hjj of zy ging in don bereids go-illumineerden tuin genieten van hot nu inderdaad schoone weder of begaf zich, maar dit ook uit belangstelling, naar de koffiekamor, waar op een dor biljarten, onder een glazen stolp, het fraaie geschenk, de stof- felyke hulde van de leden dor Zomerzorg- concerten aan den heer Völlmar, was tentoon gesteld. Dat kunstwerk ondervond veel be langstelling en menigeen gedacht by die be schouwing ongetwyfeld zyner, onder wions leiding men zoo menigmaal van zeer schoone tauziek heeft mogen genieten. Van schoone muziekMaar welk een lawaai bereikte daar zoo onverwachts hot oor? Het bal, waaronder ook eenige nommers voorkwamen, waarby hot gelaat der deolneemsters en deel- nomers onzichtbaar werd gemaakt door een masker, begon een einde te nemen en nu waren alle jeugdigen gewapend met ratels, fluitjes, trompetten en allerlei blaasinstrumen ten, waarvan zy duchtig gebruik maakten, geaccompagneerd door de muziek. Toen het geblaas weer het aantrekkeiyke verloren had, sloeg men tot zingen over en toen eenmaal het sein was gegeven tot het„Wy zyn ge gaan" enz., tot hot „Oranje boven!" en wat daar onmisbaar by behoort en tot het Volks lied, toen er gestampt en getrapt mocht wor den alsof de vloer dor zaal naar beneden moest, toen was de feestvreugde ten top gestegen, maar ook weldra, en hot werd voor enkele peuzeltjes inderdaad al wat laat, gedaan. Manteltjes, doekjes, hoedjes en meer kle dingstukken voor dametjes zoowel als voor heertjes zag men aandragen, omslaan en op zetten en voort ging hot naar huis om daar tor ruste gaan en zich nog te verbeelden dat men danste en zong uit volle borst ter eere van het gouden feest van Zomerzorg. Nogmaals zy het gezegd, do feestcommissio heeft alle eer van hare bemoeiingonzy heeft getoond zich van eene vry moeilyko taak met tact te kunnen kwyten. Ook menig kind van boven de vyftien jaren zal die commissie wel stilzwygend innigen dank gebracht hebben, toen zy hom of haar nog in de golgenheid stelde, nadat het bongaalsche licht, rondom den vyver geplaatst, Zomerzorgs tuin in een fa- tastischen gloed had gehuld, in do zaal oon dansje to doen. De ouders der kinderen, die mot veel ge noegen het feest bywoonden (velen getuigden dit luide), en de kindoren zeiven zullen daarby behalve de feestcommissie en den heer Couvée, ook den heer Gaillard, dio het feest organisoerde en regelde, daartoe bygestaan door den be kenden heer Wuillemin, wel de alleszins ver diende eor geven van hot- welslagen van dit kinderfeest. Gemengd Nieuw». Gedurende deze week werden op „Rhynzigt" alhier genomen 822 zwemba den door heeron en 95 door dames. De tem peratuur van het water is 19° Celsius. Omtrent het ontzettend onge val, dat gistermorgen te nogen uren op de Hoogstraat te Rotterdam plaats had, deelt een ooggetuige aan hot „Rott. Nbl." hot volgende mode: De Hoogstraat begon allengs weder haar gewoon druk aanzien te verkrygen en ik stond met een myner buren te praten oroi de nieuwe tram omnibus, die sedert den vorigen dag het gery is komen vermeorderen, toen wy plotseling opgeschrikt werden door eon slag, die den grond deed dreunen. Wat ik dacht op dit oogenblik weet ik zelf niet meer: eerst was het my als ware een kanonschot door de Hoogstraat gevallenlater beving my de gedachte, dat in de buurt eone stolling ingestort moest zyn en dat er men- schenlevens in gevaar waren, want „redden!" riep men. Wy keken beiden naar den kant, van waar dit geroep kwam, en zagen de vlam men slaan uit een winkelhuis, Hoogstraat 330, waar de heer W. Kok, firma J. E. Van de Laar, over St.-Lucas, waar de gouden hand schoen uithangt, zyne chomische wasschery en stoomververij heeft. Wy liepen nog niet naar het huis toe of door de Nauwe Marktsteog rolde brandspuit No. 4, die terstond op don ontzettondon slag moet zyn uitgereden, want nog stonden do omstanders versteld van den schrik, toon de spuit stelling nam. Inmiddels was de heer August Heckner onversclirokken toegesneld, in het midden der vlammen was hy gesprongen door de ruit op de toonbank, had den eigenaar aangegrepen en naar buiten godrongen, zoomode do dochter, die dieper in den winkol gestaan had en, mot ernstige brandwonden overdekt, niet wist waarheen zich te begeven. De oude moeder- was het ornstigste er aan toogoheel bran dend liep zy haren redder to gomoot, doch viel. De heer August Heckner (eere wien eere toekomt) greep haar aan, doch zyne krachten waren niet meer toereikend de vrouw van den vuurdood te redden; hy riep en ontving hulp, doch twee monschenlevens had hy gered, het derde leven mocht hy niet behouden. De vlammen sloegen onderwyl uit do kelder ruimte en den winkel en dekten het lyk der schoonmoeder, die, onherkenbaar gebrand, op het trottoir geworpen was. Het was een verschrikkelyke aanblik, dat blauwgobrande lichaam te zien, van befm van alle kleeding beroofd, terwyl haar go >d, dat, aan flarden gereten, haro leden dekte, nog brandde, toen de ongelukkige levenloos by de heoren Polak Zonen werd binnongedragen. „Reddon!" „Maar red dan toch do men schen word der brandweer toegeroepen en het angstgeschreeuw van hon, die zich op de bovenverdieping bevonden, overstemde dit ge roep; tweemaal was er reeds gezonden om den ladderwagen der politie, want seconden goleken eeuwen. Wederom wist de heer August Heckner tot de bovenverdieping door te dringen en de reddende hand to reiken, die met ernstige brandwonden overdekt was. De naphtha-ontploffing had in den kelder onder de trap plaats gehad, had het eerste portaal uiteengeslagen en de vlammen, die ruimschoots voedsel vonden in de andere iichtbrandbare stoffen der ververy, gaventen trappen een verschrikkelyk aanzion; terwyl het bovenportaal reeds vlam had gevat. De luchtdruk, door de ontploffing veroor zaakt, was zóó sterk, 'dat oen gedeelte van hot dak werd vernield om niet te spreken van de glazen, die van het huis daartegenover gesprongen zijn. Spuit No. 4 had spoedig water en zoo was men den brand in één uur tyds meester, hoewel do brandende gasmeter hom nog aan hield. De dochter werd door dokter Van Staveren het eerst verbondon, doch heeft ziilke ernstige' brandwonden, dat haar leven in ernstig ge vaar is. Voor velen zal deze ontploffing onaangename gevolgen hebben, omdat de goederen van particulieren, daar ter bewerking, voor het nieerendeel verbrand zyn. Als de meest waarschynlyke oorzaak van do ontploffing meldt do „N. R. C." nader, dat by het aanmaken van do strykkachel in den kelder van het pand gebruik gemaakt is van eene kan met potroleum, die te dicht by oon brandenden lucifer zoude zyn gehouden en dientengevolge ontploft is. De dochter, die met brandwonden in het gelaat en op de armon en boenen naar het ziekenhuis was gebracht, verkeert, hoewel in zorgolijkon toe stand, niet in oogenblikkoiyk gevaar. Sir Francis Montefiore, de ryke erfgenaam van wylen sir Mozes, is te Weenon verloofd met de beeldschoone dochter van rid der Von Gutmans, een der grootste mijnbe- zitters. Hy kwam naar Weenen om eigenlyk de hand eener andere dame te verwerven, maar ontmoette zyne togenwoordige bruid eer der, werd smoorlyk verliefd en kroeg haar, met een bruidsschat van 2 milhoen gulden, welke, gevoegd by de 8 millioen, waarop het vermogen van den bruidegom wordt geschat, het jonge paar voor broodsgebrek zullen be hoeden. De maatschappy, welke de speel banken te Monte-Carlo exploiteert, is voor eone som van 52,000 fr. bestolen geworden. De kas wordt iederen avond opgemaakt in tegenwoordigheid van den directeur en daarna in eene sterke brandkast gesloten. Dit was, als steeds, geschied, doch toen 's ochtends de golden weder uitgeteld werden, ontbrak eene portefeuille, welke bovengenoemd bedrag be vatte. De schuldige in deze raadselachtige ontvreemding zal niet gemakkelyk gevonden worden. Een jong meisje, in de straat Chenneville te Montreal wonende, is het slacht offer geworden van oen wonderlyk geval. Terwyl het meisje sliep, sprong een groote rat op haar bed en beet haar duchtig in de onderlip. Plotseling en met schrik ontwaakt, begon het kind hard te schreeuwen, hetgeen den rat evenwel geenszins van zijn stuk of van het bed bracht. Eindelyk kwam oen be woonster van hetzelfde huis met licht op de kamer en slaagde er in het beest op de vlucht te jagen. Do onderlip van het meisje -I——11 IMI I.w™. was echter reeds zóó doerlyk gohavond haar geheolo-gelaat or in schoonheid door verliezen en hot wel steeds hot stompol blijven dragen van do onhouscho behandelt van den wroeden langstaart. Een nieuw moordtuig, dat alli wat tot dusverre op het gobied der menscht slachtery bekend is, overtreft, is uitgevend door een jong Amerikaan, Hiram Maxim zal by het Oostenryksch-Hongaarsche leg worden ingevoerd. Het is eene automatisc geweer-mitrailleuse, welke, door 3 soldaten beweging gebracht, 600 schoten in de mjnJ lost. Als voorbeeld van de grooto zekorhei waarmee deze helsche machine werkt, vor vermeld dat by eone proefneming do uitvj der zijn naam schoot op eeno groote sch Met duizelingwekkende snelheid voegde zj het eene gat naast het andere, tot de naa duidelijk leesbaar was. En dat- op een afsta van 600 pasMet dit wapen kan men terrein volkomen bestrijken, zoodat het c mogelyk wordt, ook voor den dappersten vyar daar te passeeren. Geheolo bataljons zoud in een oogwenk neergeschoten worden. Uit Belgrado wordt gemeld di men in bepaalde kringen, welke koning Nathalia, van Servië, zeer genegen zyn, n haalt dat zy te Wiesbaden voorzorgsmai regelen genomen heeft om te voorkomend haar zoon, de jonge Servische troonopvolgt die by haar is, haar ontvoord worde. Zy kot tert de vrees dat dit eenmaal zou kunm gebeuren, daar koning Milan hem gaarno I zich had en de koning, na eene discus^ welke niet bestemd is om in een dagbli herhaald te worden, eerst toegestemd Lm dat de jonge prins by zyne moeder bleef. De koningin verliest haar zoontje nooit i het oog en zy is nog des te waakzamer na i aankomst van vier verdachte Sorviérs Wiesbaden. Mejuffrouw Louise R., woonac tig te Parys, Place do la Nation, heoft i eeno zeer romantische wijze een einde ai haar leven gemaakt. Daar zy er aan wanhoopte een echtgenoo voor haar geschikt, te vindon, spreidde z(j hare kamer een tapyt van seringen, Meibloeire anjelieren en meer anderen van Flora's ki deren, om zich daarop neer te vlyon, i alvorens een stork werkend bedwelmend mi del te hebben ingenomon. Het was onmogelyk mej. R. by te brengo Een huwelijk op zyn A m e r kaansch. Een der ernstigste bladen vi Philadelphia, de „Times", maakt melding vi het volgende en verzekert dat het waar g schied is. Eene jonge dame uit den bosten stand di maatschappy ging vóór eenige dagen d( ochtends uit om eenige bezoeken te gai afleggen. In eene der straten voortwandelenc ontmoette zy eon jongmensch, dat zij niet a van aanzien koude. De jongeling richtte evei wel het verzoek tot haar of hy de eer moei hebben haar naar eene matinée te geleide en, daar de visites wel tot des anderen daa( konden worden uitgesteld, nam de jonge dan die uitnoodiging met gonoegen aan. In den schouwburg, by hot einde van hl oorste bedryf, legde de jongeling eone ve klaring van teederon aard af aan zyne gezelli en vroeg om hare hand. De dame, die dac dat hij gekscheerde, weigerde zulks al lachend Toen evenwel do gordyn ten tweedon ma neer was gelaten en de jongeling op erns geren toon zyne vraag herhaalde, zeide h meisje er over te zullen nadenken, en nauw lyks was hot derde of laatste bedryf ten eind of het meisje fluisterde aan het oor van dl jongeling, terwijl het bloosde: „Ja." Onmiddellijk sprongen nu de verloofden, i uit don schouwburg te zyn gekomen, in eei tram en begaven zij zich naar Camden (Niem Jersoy), waar hun huwelijk werd gesloti door een geestelyke. Ontmoeting, uitnoodigin verklaring, jawoord en huweiyk, dat alles ha plaats gehad, was gedaan of gegeven in mind dan vier uren. De „Times" van Philadelphia zegt niet i de jonggehuwden nog gelukkig zyn; ma men kan wel aannemen dat ze het inderdal zyn. Zoo niet, dan waren zy wel reeds na» Chicago gotogen om daar echtscheiding aaB te vragen. Wat gaat in Amerika alles toch gemakkelijk is zeker wel clo oprecht gemeende verzuchting! van menig niet-Amerikaansche. CORRESPONDENTIE. - Ingezonden stuk-I ken, waarvan de inzenders hun naam niet aafl de Redactie bekond maken, worden ongoplaatstj ter zyde gelogd.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6