f N°. Maandag IS Juni. A0. 1888. Leiden, 1G Jnni. feze fëcurant v/ordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Juni 7AN 'GCH, LEIDSCH IEL 'ton. «V. mr-r- tot tor; Jes- Ion, EI. fan PE.IJB DEZER COtTRAJNT: Voor Leiden per S meenden.1.10. het B t.inco per peet1.10. for- jdonderltjke Nommerm.0.05. en het I Tweede Blad. ran isn de ryks-univeisiteit alhier is met $1 gevolg afgelegd het propaed.-examen godgeleerdheid door de hoeren J. H. IsRoode, N. De Jager Meezenbrook, E. Bot en H. W. Ph. E. Van de Bergh van lysingadat in de geneeskunde door den heer j. Posthumahet eerste natuurkundig examen tor de hoeren M. H. Knoch en W. C. Stal tweede natuurkundig examen door de wren L. Sieherer, E. Razoux Kühr, H. Kop- schaar en J. E. Janzenhet eerste natuur- sudig examen en aanvulling in de zoölogie mineralogie door mej. J. C. Plasschaert; iet eandidaats-examen in de geneeskunde [oor den heer C. Van den Broek; dat in de lassieke letterkunde door den heer A. Drost lat in de rechtswetenschap door de heeren E. Oving, C. W. Maris tot Sandelingen mbacht, J. A. De Ranitz, J. Woltman, A. Mojel, A. Van dor Hoeven, D. T. Den Beer 'oortugael en H. L. Hemsing. - De Raad dezer gemeente zal op Donder- ag 21 Juni eene vergadering houden. - De rector van hot gymnasium alhier, e heer dr. H. "VV. Van der Mey, herdenkt heden den dag, waarop hy vóór 12'/, jaar in den echt trad. Draagt een feest als dit ge woonlijk een meer beperkt, huiseiyk karakter, de gymnasiasten wilden den omvang daarvan eenigszins uitbreiden en maakten van deze gelegenheid gebruik om het hoofd der inrich ting van onderwys, door hen bezocht, te too- nen welk eene achting zij hem toedragen en hoe hecht de band is tusschen leerlingen en rector. Nadat den rector hedenochtend tal van fraaie bouquotten door dio leerlingen waren aangeboden en in het gebouw van het gym nasium het „Lang leve de rector 1" had weer klonken, hield do jubilaris aan elke klasse eene korte toespraak, welke van de zyde der leerlingen zeer werd toegejuicht. Het lokaal, in gobruik by de vyfde klasse, vras bovendien met groen en bloemen getooid, terwyl de vlag, van don gevel van het gebouw wapperende, den daar voorbijgaanden verraadt, dat er voor de gymnasiasten iets byzonders aan de hand is. Nog meer merkbaar zal dit hedenavond tegen tien uren worden. Dan toch zullen alle leerlingen van hot gymnasium, zij, die lid van de eene of andere vereeniging of club zyn, in tenue, in het gebouw op de Doezastraat aantreden tot het brengen eener serenade aan don rector, op het Rapenburg woonachtig. Opgeluisterd door muziek en fakkellicht, zal deze stoet wel niet nalaten meer dan gewone levendigheid op sommige plaatsen onzer stad te veroorzaken. Gedurende de tweede helft der maand Mei zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, wegens onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden Mevr. Lo3gert, mej. M. Boogaard en A. Hennus, Amsterdam; IC. "Willomse, 's-Graven- liage; E. Canter Alta, Heemstede; mej. La Breo, LeidenG. Schell, H. Magene, mevr. A. Cuijpers, Carton en F. Hackenberg, Rot terdam; Noppe, Sliedrecht; L. G. Blok, Water graafsmeer; mej. Beekhuizen en J. Vermeundt, niet vermeld. BriefkaartenJ. Nieuwenhuis, Amsterdam K. Willomse, 's-Gravenhage; T. E. Bruikee, HaarlemP. Kroll en L. Spaanderman, niet vermeld. Brieven, vorzonden geweest naar Engeland L. S. R. Halst, „Cotting Packing Co.", Londen. Het drietal predikanten voor de vacature- Mol], door het kiescollege der Ned.-Herv. ge meente te 's-Hage opgemaakt, bestaat uit de heeren C. B. Oorthuys, te Katwyk aan Zee; J. C. Montyn G.Czn., t« .Schiedam, en J. H. L. Roozemeijer, te Arnhem. DAGBLAD. PRIJS DER ADVHRTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/0.17t. Orootere letters naar plaatemimte. Voor het in» caseeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Uit het thans ook in hot Hollandsch verschenen prospeqtus voor de uitgifte der premie-leening van 'de „Panama-kanaalmaat- schappy," ton bedrage van 720 millioen frank, verdeeld in 2 millioen obligatiën, blykt dat de inscliryving, den 26sten dezer, ook zal plaats hebben by de firma Wertheim Gompertz te Amsterdam, de firma Lezwyn Eigeman alhier en in een 15tal andere steden van ons land. De koers van uitgifte is fr. 3G0; de obligatiën zullen fr. 15 rente per jaar dragen, en aflosbaar zyn met premién of a fr. 400, in uiterlijk 99 jaren. De aflossing wordt gewaarborgd door een depot van Fransche rente of van door de re geering gewaarborgde fondsen, waarvan de administratie door eene afzondorlyke maat- schappy geschiedt. Do storting heeft plaats in 7 termynen tusschen de inschryving en 10 November. Men schryft aan de „N. R. C." uit Bologna, dd. 13 Juni: Op de receptie ten hove werden byna alle vertegenwoordigers der Nederlandsche univer siteiten aan den koning en de koningin van Italië voorgesteld. Allon waren opgetogen over de byzondere voorkomendheid van HH. MM. Vooral met den hoogleeraar Asser uit Am sterdam heden tegelyk met prof. Tiele uit Leiden tot doctor honoris causa benoemd onderhield koning Humbert zich geruimen tyd over ons vaderland. Onze landgenoot prof. Vollgraff uit Brussel word aan de koningin voorgesteld door don minister Boselli. H. M. trad in allerlei byzon- derheden aangaande haar bezoek, als kroon prinses aan Den Haag en Schoveningen ge bracht, nu juist twintig jaar geleden, en over den onvorgetelyken indruk, dien onze hoog begaafde koningin Sophia in hare stille afzon dering op het Huis ten Bosch destyds op haar gemaakt had. Vernemende dat de heer Vollgraff verscheidene jaren in Italië, vooral te Rome, gewoond had tot het doen van wetenschap- pelijke onderzoekingen, ging H. M. plotseling van het Fransch in het Italiaansch over en eindigde, vriendelyk glimlachend, het onder houd met liet vleiend aanzoek by volgende bezoeken aan de eeuwige stad voor het Vaticaan nooit het Quirinaal te vergeten. Koningin Marguerita van Italië is een type van zeldzame schoonheid en gratie. By al de ten hove gonoodigdo buitenlandsche gasten zal de minzame ontvangst van het Italiaansch vorstenpaar in zeer liefelyke herinnering bly ven. Het was prof. Asser, die namens de Hol- landsche afgevaardigden in hot universiteits gebouw te Bologna het woord voerde. Hy sprak in hot Fransch, vergeleek o. a. de dynastie van Savoye by die van Oranje, die beide hun land groot hadden gemaakt en herinnerde dat Erasmus o. a. te Bologna had gestudeerd. De afgevaardigdon der vier universiteiten boden daarna den rector hunne adressen van geluk- wensching aan en namen toen hunne plaatsen weer in, onder de kroten „Evviva l'Olanda!" Hedennamiddag te drie uren is het nieuwe sociëteitslokaal van de Nieuwe- of Literaire Sociëteit in het Haagsche Bosch door het be stuur ingewijd in tegenwoordigheid van een aantal genoodigden, tot wie de minister van financiën als beheerder van het Domein be hoorde, en voorts de leden van de commissie van vertegenwoordiging, leden van de jury, vertegenwoordigers van heeren officieren enz. De heer L. E. Uyttenhooven, president-corn- missaris, sprak de gonoodigden toe. Hy herinnerde de geschiedenis der verbou wing, gaf eene beschrijving van het gobouw, zooals men dit nu kan zien, en sprak ook namens zyne mede commissarissen den wensch uit dat deze nieuw opgerichte buitensociëteit zal blijken bevorderlijk te zyn aan den bloei der Vereeniging, welke zoowel het bestuur als den leden ter harte gaat. By het uitspreken van dezen wensch ver klaarde h| het gebouw in gebruik gesteld. Nadat de eerewyn was aangeboden, namen de bezoekers het lokaal in oogenschouw. Morgen, Zondag, wordt de eerste uitvoering in de Tent gegeven. Voor een paar weken heeft te Amsterdam eene vergadering plaats gehad, waarvan reeds enkele bladen een verslag hebben gegeven, en op welke, om het hooge gewicht der zaak, ook do Redactie van dit blad de aandacht vestigen wil. „Het is de jaarlijksche vergadering der „Vereeniging tot steun van Verwaarloosden en Gevallenen", die 25 Mei gehouden werd. In zyn kort openingswoord kon de voorzitter prof. J. Knappert, de aanwozigen er op wyzen, dat het eerste jaar, dat de Vereeniging achter zich heeft en dat als een proefjaar kan be schouwd worden, moed en vertrouwen voor de toekomst inboezemt. Zooals bekend is, stelt zich de jeugdige Vereeniging ten doel: hulp te verleenen aan lo. kinderen, wier opvoeding dreigt verwaai- loosd te worden of reeds verwaarloosd wordt 2o. oudere meisjes, die strengere leiding be hoeven dan zy van hare ouders of voogden ontvangen; 3o. ongehuwde moeders; 4o. on tuchtige vrouwen, die haar leven wenschen te verbeteren. Zy tracht dit doel te bereiken door hare verpleegden in geschikte gezinnen te plaatsen of als dienstboden te doen opnemen, voor zoo ver het de oudere meisjes betreft, of op andere wyze behulpzaam te zyn in het vinden van een maatschappelyken werkkring. Wel heeft de Vereeniging een buitenver- blyf: „Vechtzicht", onder de gemeente Breu keion, in gebruik genomen, waar zy hare verpleegden, indien zy daartoe in aanmerking komen, huisvest, maar dit verblyf is alleen tydeiyk. „Vechtzicht" verdient meerden naam van asyl dan van gesticht; boven het ge stichtsleven met al zyne bezwaren, verkiest de Vereeniging hot leven in den huiseiyken kring en in de gewone maatschappy. Een ander beginsel, dat hier ten strengste wordt gehandhaafd, is de eerbiediging van elks godsdienstige overtuiging. Protestanten, Katholieken en Israëlieten worden bier opge nomen, en, indien zy in gezinnen geplaatst worden, verpleegd in die van hun eigen kerk genootschap. Van propaganda maken voor eenige godsdienstige richting is hier geen sprake, en mot de grootste zorg wordt in en buiten „Vechtzicht" er voor gewaakt, dat ook niet in het geringste van deze gedragslijn worde afgeweken. De Voorzitter toonde dit aan met eenige voorbeelden, die aan de geschiedenis van het afgeloopen jaar ontleend waren. Hy deelde o. a. nog mede dat in verschil lende steden van ons land zich comités gevormd hebben of bezig zyn zich te vormen, en drukte den wensch uit dat in elke stad mannen en vrouwen mochten gevonden worden, die zich opgewekt gevoelen tot dit einde samen te werken. Eeno belangrijke discussio werd gevoerd over de oprichting van een tweede Asyl, waarvan de wenschelykheid door allon werd orkond. De personen toch, die hierboven in de vierde plaats genoemd zyn, kunnen met de andere verpleegden op den duur niet in hetzelfde huis worden verzorgd, zij 't ook slechts gedurende eenige weken of maanden. Voor haar is eene afzonderlyke plaats nood- zakelyk. Lieten de geldmiddelen zulks toe, aanstonds zou het bestuur wenschen met den bouw te beginuen. Het hoopt evenwel spoedig plannon aan de algemeene vergade ring te kunnen overleggen en rekent op don steun van zoovele gegoeden in den lande, die voor deze vryzinnigo verzorging van ver waarloosden en gevallenen oen geldelyk offer gaarne zullen brengen." Zou het bestuur daarop tevergeefs rekenen Wy gelooven het niet. Weldra zal zich ook in onze stad een comité vormen om bydragen te verzoeken voor deze Vereeniging. De heer C. G. Chavannes, lid van het bestuur, is voorzeker bereid desgevraagd alle gewenschte inlichting te geven. Overigens spreekt de zaak geheel voor zich zelve. Moge het blyken dat ook hier velen gezind zyn eene veroeniging to steunen, die een onmisbare steun is voor verwaarloosden en gevallenen en zoowel in hare grondslagen als in geheel hare wyze van handelen eene openbaring van echt Christelyke philanthropio! Reeds vroeg in den morgen wapperden gisteren van het Kurhaus te Scheveningen en de omliggende établissementen de nationale kleuren, en ook die van andere natiën, ten teeken dat het Badseizoen officiéél is geopend. Van de zeebaden werd nog geen druk gebruik gemaakt. Tegen den middag kwam het Phil- harmonisch-orkest te Scheveningen aan. Wegens den dood van keizer Frederik be gon hot eerste Kurhausconcert van genoemd orkest gisteravond met een treurmarsch uit Beethovons 3de symphonie, waarop de heer Gustav Kogel het Nederlandsche volkslied vol gen liet. Dirigent en orkest verwierven veel bijval met oen schoon programma. Aan den lessenaar van den heer Kogel was een lauwerkrans opgehangen. Gemengd Nlouwa. Do kader-manoeuvre der officief ren van het 4de reg. inf. alhier in garnizoen, welke in do kuststreek tusschen Noordwyk en Wassenaar gehouden werd, is heden af geloopen. Omtrent de gisteren vermelde ongelukkige luchtvaart der luchtreizigers Julhes L' Hoste en Henri Wolff, die Donderdag middag met den luchtballon „Kopenhagen" uit den tuin van „Cafó Maas" te Amsterdam opstegen, scbryft de heer Wolff aan het „Hbl." nader het volgende: Toen wy om halfvyf opgestegen waren, dreven wij al spoedig naar de Zuiderzee, terwyi wy reeds dadelijk eene hoogte van 1000 Meter bereikten. Toen wy tot 3500 M. gestegen waren, passeerden wy Hoorn, welke stad wy duidelyk konden zien. Op eene hoogte van 3800 M. trokken wy, door wolken omgeven, Enkhuizen voorby. Wy waren voornemens de Zuiderzee geheel over te steken en dan ergens in Friesland neder te dalen. Doch de wind dwarsboomde onze plannen hy draaide en wy werden in zee gedreven. Om 7.10 hadden wy eene hoogte bereikt van 4200 M. en daarop bleven wy gedurende ongeveer een uur. Onverwachts kwam evenwel een hevige storm opzetten, terwyl bovendien een ernstig onweder losbarstte. De ballon be gon te dalen, de daling werd sneller en snel ler en ten slotte vielen wy in volle zee. Het zal toen ongeveer negen uren geweest zyn. Door den wind voortgestuwd, huppelde de- ballon als 't ware over de golven. Nu eens sleepte hy ons, die den dood voor oogen had den, door het water, dan weder verhief hij zich met zyn vracht eenige voeten er boven. Drie kwartier lang duurde deze toestand, toen plotseling do ballon scheurde. Wy dachten dat ons laatste uur geslagen was. Hoe zou ons in dit noodweer hulp kunnen verleend worden Gelukkig bedrogen wij ons in onze vrees. Schipper E. De Jong, uit Sloten, had ons ge zien. Hy zotte koers naar onzen ontredder den ballon en slaagde er in on3, terwyl wij door koude en ellende afgemat waren, te redden. Het duurde echter nog geruimen tyd eer de ballon in het vaartuig was. Do schipper haastte zich ons droge kleoderen te verschaffen^ en wat versterkends en opwekkends voor tü zetten. Nu, dat hadden we ook wel noodig! Na eene reis van anderhalf uur kwamen we 's nachts om kwart voor éénen te Harderwijk aan, dankbaar dat wy den dood ontkomen waren. Mogen we een volgend maal gelukkiger zyn!"

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5