BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer heeft met eenparige (526) stem men het voorstel aangenomen, waarby de prys der paspoorten op 60 contimes wordt bepaald. In het rapport word uiteengezet dat de aanneming van het voorstel noodzakelyk was wegens de maatregelen, door eene vreemde mogendheid genomen. Don 13den Juli wordt het gedenkteekon voor Gambetta op de Place du Carrousel onthuld. Boulanger is op rois gegaan naar Auch. Zyne afwezigheid zal van korten duur zyn. "Wat hy er is gaan doen, weet zyn orgaan „La Cocarde" niet. Generaal Boulanger heeft aan de kiezers van Charente beloofd dat, zoo zy zyn vriend Déroulède kiezen, hy hen tot bolooning per- soonlyk daarvoor zal komen bedanken. De Fransche Academie heeft een groot en gouden eerepenning doen slaan, bestemd om aangeboden te worden aan de dichteres „Car men Sylva," Elisabeth, koningin van Rumenië. Het eereblyk zal worden toegekend in de eerstvolgende openbare zitting der acadomio. Italië. De Duitsche en Italiaansche studenten ston den te Bologna aan het station om de Fransche studenten af te halen. De Italiaansche stu denten omhelsden de Fransche vlag, terwyl de Duitschers met den degen groetten. De Fransche gedelegeerden werden in triomf rond gedragen. De „Tribuna" zegt de volgende byzon- derheden ontvangen te hebben over de ruwe wyze, waarop de soldaten te Massowah bo- handeld worden. Op voorstel van den bevelhebber had hot gouvernement den tocht van Archico naar Aga- metta goedgekourd. Het eerste bataljon jagers vertrok, maar de warmte noodzaakte het den marsch te staken. Daarna werd aan een tweede bataljon bevel gegeven op te trekken en wel op het warmste uur van den dag. Het gevolg was, dat de soldaten by getallen in zwym vielen. De ontevredenheid ging zoover, dat een soldaat een revolverschot loste op zyn luite nant-kolonel, waarna hy zichzelf om het leven bracht. België. De socialist Wagner en do glasblazer Oscar Fallour, een der voornaamste raddraaiers van de werkstakingen in België, benevens tien andere oproermakers, zyn op vrye voeten ge steld, op voorwaarde dat zij zich niet buiten een bepaald gebied begeven. Wagner weigerde zich aan die bepaling te onderwerpen. Falleur gaat naar de Vereonigde Staten, waar hy vele bekenden heeft. Turkye. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat Don derdag in eene kazerne van Udiz-Kiosk tusschen soldaten over eene onbeduidende zaak een twist ontstond, welke zóó hoog liep, dat de troepen van hunne wapenen gebruik maakten. Mon zegt dat het aantal dooden en gowonden 170 bedraagt, onder wie ook een generaal. De dagbladen hebben bevel gekregen, hot voorval geheim te houden. Vereonigde Staten. President Cleveland heeft het ontwerp tot instelling van een departement van arbeid be krachtigd. Dit departement moet uit alle sta ten der Republiek statistioke opgaven omtrent don toestand der werklieden verzamelen. De dood van keizer Frederik. Keizer Frederik is zonder doodstryd gestor ven. Het laatste uur was hy bewusteloos. Den dag te voren gebruikte hy hot avondmaal onder voorgang van den predikant Persius. By het afscheidnemen van den rykskanse- lier legde de keizer diens band in die der keizerin. Prins Von Bismarck was echter bij het over lijden van keizer Frederik niet tegenwoordig. De stervende hield steeds de handen der koizerin omklemd. Van de ministers was alleen do minister van hot Keizerlyke Huis, graaf Stoll- berg, by den doode. Te halftwaalf is hot staats- ministerie byeongekomon, hetwelk den tekst der bekendmaking van het overiyden heeft, vastgesteld. Deze bekendmaking werd aller wegen door aanplakking openbaar gemaakt en is van den volgenden inhoud: „Het leven van den Koninklyken lijder is geëindigd. Naar Gods raadsbesluit is do keizer, na een lang en zwaar lyden, gedragen met bo- wonderenswaardigo standvastigheid en berus ting in den goddelyken wil, hoden (Vrijdag) kort na 11 uren de eeuwige rust ingegaan. Diep be treurt hot Keizerlyke Huis en ons in zoo korten tyd ton tweeden male zwaar getroffen volk, het al te vroege heengaan van den veel geliefden beheerscher." Tevens is de Bondsraad byoengekomen, in welken de Rykskanselier mededeeling heeft gedaan van het overlijden van keizer Frederik en van het optreden van keizer Wilhelm den Tweeden. Alle openbare instellingen, winkels, maga- zynen enz. zyn gesloten. De stad Beriyn nam dadeiyk den rouwdos aan; de vlaggen werden halfstok geheschen. Om twee uren begonnen de klokken te luiden. In de winkels begint men reeds met het aanbrengen van rouwvorsieringen en het plaatsen van borstbeelden van den overleden keizer. Uit elk huis zijn rouwvlaggen gestoken. In „Unter den Linden" beweegt zich eene steeds wassende, zwijgende menigte. Gistermiddag was er weer zitting van hot staatsministerie. Na afloop daarvan begaf prins Von Bismarck zich naar Friedrichskron, waar hy drie uren bleef. Des avonds hield de gemeentoraad der hoofdstad eene plechtige zitting, waarin be sloten werd tot het zenden van een adres van rouwbekl^ aan de keizerinnen Augusta en Victoria en aan keizer Wilhelm II. Keizerin Augusta is ïydonde en gaat eerst later naar Beriyn. Gisteravond hebben de troepen den eed af gelegd. De overleden keizer, die op een yzeren praalbed ligt, is tot aan don hals met een wit kleed bedekt. Zyne tot dusver onveran derde gelaatstrekken teekenen kalmte en vrede. Talryke aanvragen van souvereinon omtrent den toestand werden nog ontvangen, toen de oogen des lyders reeds voorgoed gesloten waren. In do laatste dagen liet ook de presi dent der Fransche Republiek herhaaldolyk naar den toestand vernemen. De keizerin-weduwe, door eene diepe en eerbiedwekkende smart aangegropen, hoeft zich in hare vertrokken afgezonderd. Do uiterste wilsbeschikking des keizers zal in tegenwoordigheid van den minister van justitie geopend worden. Al do ministers, ook prins Von Bismarck, bobben in de sterfkamer aan het stoffelyk overschot hunne eerbiedige hulde betuigd daarby waren do adjudanten en officieren tegen woordig. Later werden hot dienstpersoneel en do manschappon van het cadottencorps in de sterfkamer toegelaten. Als plaats, waar de byzetting van het lyk zal geschieden, wordt de Friedenskircho te Potsdam genoemd. De proclamatie van keizer Wilhelm II wordt eerst na de byzetting van het stoffelyk over schot van keizer Frederik verwacht. In het laatste uur, dat den dood van keizer Frederik voorafging, hield keizerin Vic toria de rechterhand des lyders omvat. De togenwoordige keizer Wilhelm en zyne ge malin stonden links van het bed. Ingevolge den laatsten wil van keizer Fre derik en den wensch der keizerin-weduwe, heeft keizer Wilhelm II gelast dat de begra fenisplechtigheid slechts door de naaste fami lieleden zal worden bygewoond en voorna- melyk een militair karakter zal dragen, maar zonder praal. Do begrafenis zal aanstaanden Maandag vroeg plaats hebbon en, met het oog op de plaatselyke omstandigheden, kan de deel neming aan do plechtigheid slechts zeer be perkt zyn. Naar men verneemt, zal de landsrouw zes weken duren. De eerste twee dagon na de byzetting van het lijk zullen ook de opon- bare vermakeiykheden verboden zyn. Aan de „N. R. C." wordt nader nog het volgende gemeld Terwyl by' het overiyden van keizer Wilhelm de byzonderheden zyner laatste levensuren onmiddeliyk werden openbaar gemaakt, wordt er thans by den dood van keizer Frederik met z like mededeelingen al zeer schraal omge gaan. Zoodra gistervoormiddag de keizer was overleden, werd het paleis Friedrichskron onmiddeliyk afgosloten. Niemand mocht er uit of in. Op het telograafbureel werden de be- richtgovors van dagbladen met hun doodsbe richt eenvoudig afgewezen. Slechts enkele personen in de nabyheid van hot paleis, het welk rondom door dubbele militaire posten is afgezet, hebben iets omtrent do laatste oogen- blikken van den overledene kunnen vernemen. Onder anderen hot volgende: Donderdag-namiddag voelde de keizer, die tot nog toe steeds hoop op eenigo verdere beterschap had behouden, dat zyne ure ge komen was. Van het opflikkeren der levens geesten maakte hy toen gebruik om eenige briefjes te schryven, vermoedeiyk van politie- ken inhoud. Nadat de keizer tegen middernacht scheen in te sluimeren, ontsloeg de koizerin alle familieleden, maar bleof nog zelve by het ziekbed zitten. Dr. Hovel 1 bleef echter ook in de kamer, om er te waken. Do keizer was by zyne volle kennis. Tegen één uur schreef hy op een blaadje papier aan dr. Hovel„hoe staat het met myn pols? Zyt gy er over tevreden Daarna schreef hy weer iets anders, hetwelk hy echter hield. Tegon den ochlend verergerde de toestand. Nu en dan geraakte de adem haling beklemd; op andere oogenblikkenwas zy weder ruimer. Zoo kampten de laatste lichaamskrachten tegen den naderenden dood. Des ochtends te acht uren was de geheele familie weder by het ziekbed byoen. De keizer herkende nog ieder hunner, maar was zóó zwak, dat hy dit slechts kon doen biyken door met de oogen te wenken. Daar er nu niet meer aan viel te twyfelen dat do dood steeds meer en meer naderde, liet de keizerin den bekenden schilder Anton Yon Werner ont bieden, ten einde evenals hy bij keizer Wilhelm had gedaan, eene schets van don stervende te nemen. Terwyl de schilder dit deed, ademde de keizer nog, maar zyn golaat was reeds diep ingevallen; het toekende eene vriendeiyke kalmte, zonder eonig kenteeken van pyn. Als get uige van het overiyden waren alleen de naaste bloedverwanten en eenigo hofbe ambten toegelaten, daarby graaf Stollberg, minister van het Huis dos Konings, die voor de officiééls acte van overiyden had te zorgen. Keizer Frederik is gestorven in dezelfde kamer, waarin hy ruim 56 jaren geleden go- boren word. De tentoonstelling van het lijk zal in het paleis Friedrichskron plaats hebben. Het lyk wordt gebalsemd, waarby de heeren Berg maan en Wegnor aanwezig zullen zyn. Welk resultaat de lykopening heeft opgeleverd, is nog niet bekend. Tcleg ï-n. in ui o ii. PARIJS, 15 Juni. Volgens den correspondent van den „Nevv-York Herald" te Beriyn, zou keizer Frederik, kort voor zyn dood, op een stukjo papier geschreven hebben „Ik heb myn plicht in acht genomen jegens God en jegens mijn land. Ik voel myn eindo naderen, maar Gods wil geschiede." Dit geschrift werd oogenblikkelyk der keizerin ter hand gesteld, die in snikken losbarstte. BERLIJN, 15 Juni. De „Post" zegt, met betrekking tot don dood van keizer Frederik, dat thans wellicht hot ernstigste oogenblik in Von Bismarcks leven is aangebroken. De dood des keizers, zegt het blad, opent de deur voor de meest bedreigende gebeur- lykheden van don vrede van Duitschland en van Europa. LONDEN, 16 Juni. De „Time3," den dood van koizer Frederik besprekende, geeft den keizer Wilhelm II de verzekering, dat het Engolsche volk zyn troonsbeklimming met ingenomenheid begroet en de goede verstand houding tusschen Engeland en Duitschland daardoor zal worden versterkt. Onlangs hield de tegenwoordige keizer eene toespraak, ftelke verkeerd werd weergegeven. De toenmalige prins weerlegde deze en toonde dat by zich bewust was van zyne verant- woordelykheid door terstond te protesteeren tegen de beschuldiging, dat hy een vyand des vredes is. Met prins Von Bismarck zal de keizer er naar streven den tegenwoordigen staat van zaken te handhaven. De „Daily News" pryst zeer de verdiensten van den overleden koizer. De „Daily Chronicle" zegt dat keizer Fre derik zyne nalatenschap overgeeft aan een prins, die zich door niets kenmerkt, behalve door zyn onnatuurlyken haat tegen het ge boorteland zyner moeder. BERLIJN, 1G Juni. (A. H.) De koning van België begeeft zich naar Potsdam om de be grafenis van keizer Frederik by te wonen. De Oostenryksche kroonprins Rudolf zal keizer Frans Jozef vertegenwoordigen. Het lyk des keizers is hodon gebalsemd. De keizerin-weduwe wilde echter niet toe laten dat de geneesheeren sectie hielden. Het testament des keizers is gisteren ge opend. Do keizer liet een sehriftelyken wensch na, dat hij in een eenvoudigen militairen mantel wil worden begraven. PARIJS, 16 Juni. Naar aanleiding van <jl dood van keizer Frederik, zien de mei bladen, welke alle 's koizors overiyden botl ren, de toekomst duister in en geloovon 9 deze niet moer dezelfde veiligheid belooft I by het leven des keizers. Zy sporen aan'l kalmte en tot het bewaren eener waarJ en krachtige houding, zonder vrees of zWal Waakzaamheid wordt algemeen aanbevoll ROME, 16 Juni. Alle bladen sproken I wensch uit dat de goede betrekkingen til schen Italië en Duitschland ook onder I bestuur van keizer Wilhelm II zullen gehanB haafd worden. De nieuwe keizer zond J telegram aan koning Humbertus en den Pal die beiden terstond antwoordden en do k| zerlyke familie hunne innige deelneming tuigden. BERLIJN, 16 Juni. Het „Armeeverordnunl blatt" behelst de dagorde, door keizer "WiiiJB tot het leger uitgevaardigd, waarin de wyst op den onverbreekbaren band, die tel aan het leger verbindt en op de voorbeeljH van zyn roemryken grootvader en zyn dil baren vader. „Wy zyn voor elkaar geboren", zegt h „en behooren by elkaar. Wy zullen stee byeenbiy ven, hetzy vrede of storm kome". In da dagorde tot de zeemacht zegt keizer: „De zeemacht weet, dat het my n alleen een genoegen is door een uitorlyk band met haar vereenigd te zyn, maar i ik.reed3 sedert myn prille jeugd, in overei stemming met myn broeder, door een lovendi en oprechte belangstelling met haar vorbi den bon geweest." Hedenmiddag zal het garnizoen den e afleggen. De troepen zyn reeds begonnen h vaandels af te halen. De keizerin-weduwe Augusta wordt morg te Potsdam verwacht, en zal haar intrek nem in het „Stadtschloss." FlEÏEMiX, 16 .Jan!. De eerste luitenant der huzaren j Strick van Linschoten, van het depot-oskadi alhier, zal deelmmen aan de oefeningsr van de officieren van den generalen s in de provinciën Gelderland en Utrecht. Men schryft ons heden uit Den Haa Het avondfeest, waarmede het 25-jarigb staan van het Koninklyk Zoölogisch BotanisA Genootschap gisteren - na de matinee gevierd werd, was op grootsche schaal i gericht. Geene kosten waren ontzien om by ladon tuinbezoekers eene aangename herinnering vestigen aan dit zilveren feest. De feestelyke stemming werd herhaalde! uitgedrukt in de tonen der muziek, wel Feestmarsch, Feest- en Jubelouverture en Volksliederen vertolkte, onder leiding van d hoor J. G. H. Mann, uit Leiden, dio met zjj inspireerende eigenschappen als dirigent in voordracht der verschillende nummers do het stafmuziekcorps van het 4de regimt infanterie een gloed en eenheid wist te lf gen, welke schier algemeen de aandacht tri Tegen het vallen van de duisternis huid de tuin met gebouwen, zoover het oogslecl reiken kon, zich in een schitterend feestlic Statig verrezen daarby in haar schild achtig gelegen hoekje de directeurswoni en het huis van den hortulanus, omlyst de geheele voorgevel was door honden lichtjes. Het hoofdgebouw langs den rand der waran alle lynen en stylen geïllumineerd, bood ev zeer in dit lichtkleed een verrassend schou tooneel, gelyk mode de serre, welko hl licht in den aan don voet gelegen vy ver we kaatste. Iedereen roemde zeer de onbekrompenhi waarmede het bestuur bij de feestverlicht was te werk gegaan. Achter in den tuin vereonigden velen z onder luidruchtiger vermaak op de zomerk mis, waarvan een houten dansvloer hot n delpunt vormde. Van de gelegenheid om de maat van een orkest aan dit bal champi mede te doen, werd druk en levendig gebr gemaakt, gelyk mede van de overige kern vermaken, die daar gegeven werden. By tusschenpoozen verbleekten de fo< l'chten in den glood van Bengaalsch licht' 't was in die oogenblikken dat het „w Neêrlandsch Bloed" of het „Wilhelmus" o' den ganschon omtrek weerklonk. De ingang van den tuin prykte met ee prachtige gasverlichting. Het stoomschip „Rotterdam" is 15 Jl van Rotterdam te Nieuw-York aangekome de „Drente," van Java naar Rotterdam, al veerde 15 Juni te Suez.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2