Later was hy geruimen tyd werkzaam eerst aan het ministerie van buitenlandsche zaken, vervolgens aan dat van financiën. Door in 1883 en volgende jaren geregeld de zittingen van de Provinciale Staten van Kur- en Neumark by te wonen, verkreeg hy ook een helder inzicht in de behandeling van de practische belangen van den Pruisischen Staat. Aan eene degelyke militaire opleiding heeft het prins Wilhelm evenmin ontbroken. Op achttienjarigen leeftyd tot luitenant benoemd, bekleedde hy vier jaren dien rang. In het voorjaar van 1881 werd hy tot kapitein, en in den herfst van hetzelfde jaar, by gelegen heid der Keizer manoeuvres, tot majoor bevor derd. In September '85 werd hy tydeiyk ontheven van zyn dienst by het eerste regi ment infanterie der garde, en belast met het bevel over het regiment garde-huzaren, met den rang van kolonel. Den 27sten Februari 1881 trad de prins in het huwelyk met prinses Augusta van Sleeswyk-Holstein-Sonderburg-Augustenburg. Deze beminneiyke en in Beriyn zeer populaire vorstin schonk haren echtgenoot reeds vier zoontjes, de prinsen Wilhelm, Eitel-Fritz, Adel- bert en August. De oudste is thans zes jaar, en onlangs hebben we nog medegedeeld, hoe aardig dit knaapje zyne twee jongere broertjes weet te doen „aantreden" als papa binnenkomt. Kort na zyne troonsbeklimming heeft Keizer Frederik den Kroonprins machtiging verleend tot het onderteekenen van regeeringsbesluiten, waardoor hy aandeel heeft in de regeering. Dat zyn optreden aan het hoofd van den Duitschen Staat groote verandering zal brengen in de algemeene politiek, is niet te ver wachten, na de mislukte poging om hem aan de jonkerparty vast te snoeren, en nr zyne by herhaling uitgesproken sympathif mot de inzichten van den Rykskanselier Ook Keizer Wilhelm II zal niet blyken te zyn. wat sommigen meenden van hem te moeten verwachtengeen heerscher, dorstende naar militaire glorie, maar een handhaver van den vrede, die echter, zoo noodig, den stryd niet schuwt. Leiden, ter Boekdrukkerii van A. W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 12