venhage, geschonken eel\a groote schilderij doorD. Vinckeboons, voofSt'ellendePrinsMaurits met de Koningin vail Boheme langs den Vij verberg ter jacht rijdende. Aan den schenker is do dank der regeering betuigd. Het tentoonstellingsterrein in den Koe kamp in Den Haag was gistermiddag buiten gewoon druk bezocht. Nu de Zondags-entrée op 25 cents is gesteld, werden bij na 2000 ontrées genomen, zoodat, met de aandeelhouders en bezitters van door- loopende kaarten, gerekend kan worden op een bezoek van minstens 5000 personen. Het feestterrein zag er dan ook nu recht gezellig uit en de eigenaar der ververschings- golegenhedon maakte goede zaken. Het Haagsche Symphonie-orkest onder lei ding van den heer Benj. Wolff, gaf er van 3 tot 5 uren eene uitvoering, welke zeer goed voldeed. In de zalen vordert men nu ook. Verschei dene nieuwe inzendingen zijn gereed gekomen, terwijl de afdeeling Oude Kunst binnenkort zal kunnen worden geopend. Naar men verneemt, is de bekende schrij ver Justus Van Maurik ernstig ongesteld. B(j beschikking van den minister van financiën zijn met ingang van 1 Juli a. s. benoemd tot kommiezen-verificateur der 3de categorie by 's rijks belastingenW. Sypkens, te Simpel veld; J. F. H. Kous, teEysden; A. M. H. Smits, te St.-Pieter; A. Van Veen, te Tegelen en M. Ba9ten te Sittard, allen kommiezen. Kapitoin W. A. J. Van den Hurk, com mandant van het algemeen depot van discipline, heeft pensioen gevraagd. Het stoomschip „Edaru" vertrok 9 Juni van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Utrecht," van Java naar Rotterdam, arriveerde 9 Juni te Gibraltar en heeft dienzelfden dag de reis voortgezet, na aldaar de passagiers en Zr. Ms. troepen van het stoomschip „Prins Frederik" geëmbarqueerd te hebben; de „Zaandam," van Amsterdam naar Nieuw-York, is 11 Juni Lizard gepasseerd; de „Sumatra" vertrok van Batavia naar Amsterdam 9 Juni. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 14 dezer niet plaats hebben. Gemengd Nieuw». Eenige dagen geleden opende zich een net gekleed heer te's-Gravenhage krediet op den naam van baron Van H. te Leiden, na vooraf te Rotterdam met een militair kennis te hebben gemaakt, met wion hy naar 's-Gravenhage was afgereisd en aan wien hy een diner beloofd had in een hotel aldaar. Bedoelde militair, in de provoost rakende, schreef heel beleefd eene briefkaart aan zyn vriend den baron, waarin hy hem mededeelde door zpne straf verhinderd te zyn van het diner te kunnen profitoeren. Die briefkaart kwam in handen van een ingezetene van dien naam te Leiden, evenals een schry ven van den kell- ner van het hotel te 's-Hage, die om betaling der gemaakte schuldon vroeg. Daarop geschiedde aangifte by de Leidsche politie, by wior onderzoek bleek dat de zich noemende baron Van H. niemand anders zyn kon dan de sedert het begin dezer maand van verlof achtergebleven koloniaal Van R. De porteraonnaie met tweemunt- biljetten, welke, zooals Zaterdag-avond in ons blad per advertentie werd bekend gemaakt, verloren was, werd gevonden door mejuf frouw Baart, wonende Van-der-Werfstraat 19. In den gisteren op het Schut- tersveld alhier gehouden wedstryd tusschen het tweede elftal der Leidsche Cricketclub „Sixteen" en de Leidsche Cricketclub „Achil les" behaalde laatstgenoemde de overwinning met 10 wickets. Toen de locomotief der R y n- landsche stoomtram alhier gistermiddag vóór de tram zou gebracht worden, en dus op het punt stond hare diensten te gaan verrichten, geraakte eene moer van den locomotief-ketel los, waardoor gevaar ontstond voor het sprin gen van dion ketel. Zeer veel moeite kostte het en niet veel personen, hoewel het aantal der omstanders groot was, leenden er de behulpzame hand toe het gat te stoppen, daar in den aanvang de stop middelen met verbazende kracht het gat wer den uitgedreven. Eindeiyk slaagde men er evenwel in het gebrek te verhelpen en daar door verder gevaar te voorkomen. De machinist, die zich zeer verdienstelyk gemaakt heeft, moest zpn y ver helaas bekoopen mot het branden zyner handen, hetgeen hem veel pyn veroorzaakte. Ter rolle van het gerechtshof' te 's-Gravenhage is heden in zake het kerkej,y^ conflict te Leiderdorp door mr. Witsiu^ fX. De Savomin Lohman, den procureur v<u\ ds. G. Vlug, appellant, geconcludeerd tot niet-ont- vankeiykverklaring, althans ontzegging van den door de Ned.-Hervormde gemeente en ds. Pyzel ingestelden en door de rechtbank toegewezen elsch. Voor deze beiden zal mr. F. Was, procureur te Leiden, don 3den Septem ber a. s. van antwoord dienen. De bekende 1 orrenkoopman en recidivist uit Leiden, die ook onlangs nog tweemalen voor diefstal van een geitje, later voor diefstal van kippen, terechtstond voor de Haagsche rechtbank en beide malen den dans ontsprong, stond heden wederom terecht, beklaagd van onder Zoeterwoude een paarde dek te hebben gestolen. Hy gaf voor in dron kenschap te hebben gehandeld, doch zonder hierop acht te slaan meende de subst.-officier mr. baron De Vos Van Steenwyk tegen hem 6 maanden gevangenisstraf te moeten vorde ren, omdat deze bekl. zeer ongunstig bekend staat. De advocaat mr. Mazel was van oordeel dat bekl. volgens zyne opgaaf werkeiyk dron ken moet zyn geweest, want anders zou hy, lorrenkoopman van beroep en met de wetenschap dat 100 kilo lorren slechts 40 cents waard zyn, niet een vod hebben weg genomen, dat hoogstens 3 cents waard is. De weinige materiëele schade voor don eigenaar, alsook het lichte feit, zou der rechtbank, naar hy vertrouwde, tot het opleggen van eene lichtere straf aanleiding geven. Over acht dagen uitspraak. In den nacht van Vrydag op Zaterdag 11. is in de weide van P. Mooyman, onder Wassenaar, een paard doodeiyk getrof fen door den bliksem. Onder vele blpen van belang stelling vierde de heer T. Van Leeuwen to Noordwykerhout Zaterdag het feest van zyn 60-jarig watermolenaarschap van den Hooge- veenschen polder, dat voor hem dubbel bo- langryk was, daar hy tevens zyne 60-jarige echtvereeniging mocht herdenken. Ten aanschouwe van honderden menschen, die zich evenwel buiten het terrein verdrongen, stegen de luchtreizigers l'Hoste on Henri Wolff gisternamiddag, precies te vyf uren van het terrein der gemeentogasfabriek tor residentie met hun ballon op. Er was een flauwe westenwind, zoodat het luchtvaartuig zeer kalm omhoog ging en naar het oosten koers zette. Tweemaal kon men met het ongewapend oog eene postduif zien uitvliegen en blykbaar schonen deze gevederde boden zich spoedig te oriënteeren, want zy namen beiden onmid- deliyk dezelfde richting. Een boertje, met een blykbaar welgevulden buidel op den rug, stond heden kalm te praten in de Spuistraat te 's Hage met een fatsoeniyk gekleed heer. Gelukkig voor het boertje passeerde op dat oogenblik juist een inspecteur van politie, die in den „heer" een berucht sujet, nl. een „kwartjesvinder", herkende, het gesprek stoorde en den „heer", die schynbaar handels- relatiön wilde aanknoopen, verzocht hem naar het bureau te volgen. Gisteravond heeft aan het Zieken te 's-Hage eone inbraak plaats gehad. Ty'dens de afwezigheid der bewoners is men, blykbaar met behulp van een valschen sleutel, in de woning gekomen, heeft men er kisten en kastsn opengebroken en verschillende voorwerpen ontvreemd. Het uitvoerig programma is verschenen van den jaariykschen zeil- en roei- wedstryd, welke vanwege de zeil- en roei- vereeniging „Hollandia" op 16 en 17 Juni zal worden gehouden. Voor den zeilwedstryd op Zaterdag te elf uren op het Brasemermeer, is de mededinging geopend voor scherpo vaartuigen (centre boards); ploiziervaartuigen (jachten, boeiers, tjotters), en voor jachten, boeiers, enz., zonder onderscheid van vorm en tuigage. Voor den roeiwedstryd op Zondag te twaalf uren, op den Ryn aan 's-Molenaarsbrug voor vierriems-ontriggers, zesriems-gieken, vior- riems-gieken (inrigged), tweeriems-gieken (in- rigged), wherries (inrigged), sculling-outrig- gers (skiff) en sloepen (inriggen.) Zaterdag 16 Juni zal aan het logement „St.-Joris" te Alfen eene stoomboot gereed liggen om na aankomst van de treinen uit Amsterdam, Leidon en Utrecht, van daar te vertrekken, ten einde de heeren leden en hen, die van een toegangsbewys voorzien zyn, naar het terrein van den wedstryd te brengen. Na afloop van den roeiwedstryd zal te Alfen in „St.-Joris" een diner plaats hebben, a 2 per couvert. De prysuitdeeling der zeilvaartuigen zal plaats hebben aan 's-Molenaarsbrug, na afloop van den wedstryddie der roeivaartuigen na afloop van het diner op 17 Juni. Verder verneemt men dat Zondag-middag en -avond eene muziekuitvoering zal plaats hebben in het hotel Hollmann aan 's-Molenaars brug en dat ook het voornemen bestaat om des avonds aldaar vuurwerk af te steken. De rechtbank te Rotterdam deed Zaterdag by breed gemotiveerd vonnis uit spraak in de strafzaak tegen de beruchte inbre kers Jesaja Hangjas, oud 26 jaar, koopman, en Willem Kraaybeek, oud 22 jaar, schilder, beiden geboren en wonende te Amsterdam. Zy verklaarde hen schuldig aan de drie ten laste gelegde diefstallen, nl. in de fabriek van de heeren Hahn en Kerkhoven aan de Linker Rottekade, by gebr. Van Oordt in den Groenendaal, en by gebr. Van der Schuyt aan het Haringvliet, en veroordeelde ieder tot zes jaar gevangonisstraf. Naar de „N. R. C." verneemt, is voorloopig het vélocipèderyden in het Park en op Den Heuvel te Rotterdam verboden; lo. des Zondags den geheelen dag; 2o. de andere dagen van 's middags 12 tot 's avonds 6 uren 3o. alsook des avonds na 6 uren op laatst genoemde dagen, wanneer er eene muziek uitvoering in het Park wordt gegeven. Te Tilburg deed zich dezer dagen het volgende zeldzame geval van die- reninstict voor: By den heer H. had eene kat op den hooi zolder jongen geworpen. Eenige dagen later vernamen de bewoners een geweldig rumoer op den zolder, en toen een onderzoek naar de oorzaak werd ingesteld, zag men, dat de poes woedend hare jongen verdedigde tegen de aanvallen van eenen grooten vreemden kater. De poes sloeg de aanvallen zóó geweldig af, dat de kater telkens genoodzaakt was te vluchten, waarvan de kat gebruik maakte om achtereenvolgens hare jongen onder het hooi te verbergen. Toen dit geschied was, ging zy zelve tot den aanval over, met het gevolg dat de kater, toen hy door het zolderluik naar beneden vluchtte, door de moedige kat werd besprongen en doodgebeten. In den nacht van Zaterdagop Zondag is wederom ingebroken in het kantoor van den ryksontvanger Prins te Purmerend. De dief of dieven hebben zich door het inslaan van eene ruit den toegang tot het kantoor weten te verschaffen. Hoewel er geene belang- ryke som aanwezig was, is toch door hen eenig geld medegenomen. Door de rechtbank te Heeren veen is de arbeider K., van Terwispel, die tydens de jongste werkstaking aldaar een arbeider door stokslagen dwong 't werk te staken, tot 2 maanden gevangenisstraf veroor deeld. 't O. M. had tegen hem 3 maanden geëischt. In het Belgische grensgehucht Kesselt, naby Oud-Vroenhoven, is eene ziekte onder de paarden uitgebroken, die ten vorigen jare daar ook heeft gewoed en ten gevolge waarvan reeds enkele stallen uitgestorven zyn. De aard dezer ziekte is nog niet vastge steld; ook is nog niet uitgemaakt of zy al dan niet besmettelyk is. In elk geval zou het nemen van maatregelen tegen overbrenging der ziekte naar ons land niet overbodig kunnen worden geacht. Het dep. Gironde werd door een geweldigen hagelstorm geteisterd. De oogst, ook die van den wyn (o. a. te St.-Émilion^ heeft veel geleden. In Zuid-Beieren hebben verle den week hevige storm- en hagelbuien groote schade aan den oogst toegebracht. In den trein van Bishopstoke naar Batley kregen een man en eene vrouw twist; de man mishandelde zyne vrouw en sprong toen uit het raam. Men vond hem be wusteloos op den weg, de vrouw bloedend in de coupé. De man werd opgenomen in een hospitaal, de vrouw zette hare reis voort. BUITENLAND. Frankrijk. De minister-president Floquet vroeg der Kamer een krediet van 16,500 fr. tot het aanstellen van een onder-secretaris. De rech- terzyde verzette zich, maar de heer Floquet verklaarde zyn ontslag te moeten nemen, indien het geld niet werd toegestaan, want het was hem onmogeiyk alleen al het werk te verrichten als minister van binnenlandsche zaken en minister-president. Het krediet word toen met 342 tegen 131 stemmen verleend. Te Parys is professor Beaujean, een der voornaamste medewerkers van Littré by het samenstellen van zyn woordenboek, op 66-jarigen leeftyd overleden. De dochter van prof. Beaujean is gehuwd met burger Hove- lacque, den bekenden socialistischen voorzitter van den Paryschen gemeenteraad. De overeenkomst tusschen Frankryk en Engeland betreffende Egypte is eindelyk goed gekeurd. Nu Engeland en Frankryk het met de Porte eens zyn geworden, zal de overeen komst spoedig ook aan de andere mogend heden worden verzonden. Te Parys zyn op groote schaal proeven genomen mot het nieuwe Lebel-geweer. De voordeelen zyn vooral, dat het schot weinig rook en een geringen knal geeft. Het geweer is daarby licht en de kogel klein, maar door de groote snelheid zyn toch de wonden, daar mede veroorzaakt, gevaarlyker dan die van het „Gras"-geweer. Dit werd uitgemaakt door eenige geneesheeren, die de werking der scho ten op een ïyk nauwkeurig onderzochten. Te Angoulème, in het departement Charente, is eene zeer rumoerige kiezers- byeenkomst gehouden. De heer Paul Dérou- léde zou het woord voeren, maar nóch hy, nöch zyn tegenstander Weilier konden aan het woord komen. De Boulangisten raakten weldra handgemeen met hunne tegenstanders, zoodat de politie tusschenbeide moest komen en de zaal deed ontruimen. De kansen voor Déroulède staan niet zeer goed. De Bonapartistische senatoren en Kamer leden in het departement Charente noodigen de kiezers uit te stemmen op den heer Gallibert de Sequins, den candidaat der con servatieven, en niet op den heer Déroulède. Dnltaohland. De keizer had gisteren een zeer goeden nacht. De geringe belemmering in het slikken, welke zich Zaterdag in den loop van den dag openbaarde, was gisteren byna geheel verdwe nen. De keizer stond te tien uren op en begaf zich spoedig naar het park. Zaterdag-avond had hy gedurende ongeveer drie kwartier een onderhoud met den minister Friedberg. Gister middag te twaalf uren ontving de keizer den opperstalmeester Rauch, en na één uur den rykskanselier. Keizerin Victoria is van haar bezoek aan de overstroomde streken in West-Pruisen te Potsdam teruggekeerd. De keizerin bezocht Marienburg, Jonasdorff, Elbing en Dischau, alle plaatsen, welke door het buiten de oevers treden der Weichsel geducht werden geteisterd. De keizerin, die door prinses Victoria werd vergezeld, werd overal met groote geestdrift ontvangen. Te Straatsburg is niets bekend van on geregeldheden, door Duitsche soldaten te Saint- Ail op Fransch grondgebied gepleegd. In allea gevalle is een streng onderzoek ingesteld. Oo«tenr.-Hoiigf.-M!onar-ohie. De keizer heeft by de ontvangst der dele gation te Buda-Pesth verklaard dat in de be trekkingen tusschen Oostenryk en Duitschland geene verandering is gekomen. De verhouding tot de andere vreemde mogendheden is bjj voortduring van volkomen vriendschappelyken aard. De keizer uitte de hoop dat de vrede ook verder bewaard zal blyven, doch by de onzekerheid van den staatkundigen toestand van Europa en by de aanhoudende vermeer dering van de militaire krachten in andere staten, streeft ook Oostenryk-Hongarye naar de voltooiing zyner militaire stelling. De Oostenryksche delegatie koos den heer Smolka tot haren voorzitter. De heer Smolka wees op de noodzakelyk- heid het leger op zoodanigen voet te brengen, dat het ieder oogenblik gereed was te velde te trokken. Deze noodzakelykheid werd aan Oostenryk door de toenemende wapeningen van andere mogendheden opgelegd. Hierbij moet echter gevoegd worden dat Oostenrijk de handhaving van den algemeenen vrede wenscht. De spreker bracht verder hulde aan de nagedachtenis van keizer Wilhelm en prees ook diens opvolger, onder verklaring dat de vriendschapsbetrekkingen met Duitschland thans onwrikbaar vaststaan en een waarborg zyn voor een langdurigen vrede. De hoop dat de vrede nog lang zal bewaard blyven, is gegrond op de zekerheid, dat de keizer van Oostenryk zyne beste krachten zal aanwenden tot bereiking van dit doel. Do Hongaarsche delegatie beeft den heer Tisza tot haren voorzitter gekozen. By de

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2