N°. 8685. Dinsdag 113 Juni. A0. 1888. fgeze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 11 Juni. Feuilleton. EERESCHULDEN. i r PRIJS DEZHR COURANT: Voor Leidon per 8 maanden1.10. franco per poat1,40. i&onderltlke Kemmora.0.08. PEIJS DEE ADYBRTHNTIIIN: Tan 1—6 regel»/1.06. Ieder» regel meer 0.17!. Qroótere lettere near plaatsruimte. Toot bet ia*' oaeseeren bulten de atad wordt 0.10 berékeftd. jene breede schare van vrienden en belang eenden had zich hedenmorgen tegen twaalf -611 op de begraafplaats aan de Groenesteeg rcenigd ter opwachting van hot stoffelijk erschot van wijlen den heer P. Van der Velden dbrink, goponsionneerd kapitein ter zee en in de orde van de Eikekroon, dezer in den leeftijd van 70 jaren alhier erleden. Aan de groeve bevonden zich bovendien et hunnen commandant de verpleegden uit et Invalidenhuis, terwijl velen zich bij den eet der naaste betrokkingen hadden aange- oten. Toen de kist in den grafkelder was neer stoten, trad de heer De Kanter, oud-zeeofficier, aar voren om een kort woord van waar- eering te spreken over zijn vroegeren com- andant, dien hij, in het tijdperk van drie jaren at hij met hem doorbracht, had loeren kennen an de meest gunstige zijde, als een officier, ien het woord plicht geen ijdele klank was, die ich onderscheidde door eene buitengemeens auwgezetlieid in het vervullen der militaire lichten zoowel te land als ter zee, alsmede oor zijn humaan karakter en die daarom recht vaardige straffen oplegde, maar dikwijls ook genoodzaakt was te doen boeten, zóódanig, dat de straf soms meer den straffer dan den ge strafte leed deed. De overledene had zich in zijne militaire loopbaan tevens eene edeler roeping gesteld, door insgelijks de persoonlijke belangen in hot particuliere leven van velen te behartigen door welgemeende terechtwijzin gen en daardoor menigeen van den verkeerden weer op den goeden weg terug te brengen. Allen, die Erdbrink gekend of onder hem ge diend hebbon, waar ook gevestigd, zullen, bjj bet vernemen van zyn dood, moeton getuigen dat zij veel aan hem te danken hebben en erkennen dat de eenvoudige, doch warme hulde, hem hier aan zijne laatste rustplaats gebracht, alleszins verdiend is. Hij ruste in vrede Dr. H. G. Plagen, ofschoon niet veel mogende I spreken, wenschte toch met een enkel woord I ook van zijne hooge achting voor den overledene 'te doen blijken. Na eraan te hebben her innerd met welk een diep gevoel de woorden des vorigen sprekers waren gesproken en aan gehoord, wees do predikant er op hoe dank baar de zwaar beproefde kinderen mogen zijn zulk een vader, als zij verloren, te hebben bezeten. Toen zijne taak in het militaire levon was afgewerkt, bleef hij als burger niet stil zitten, maar werkte h(j zoolang het dag was. De commissiën van het Invalidenhuis, de Kweekschool voor Zeevaart, de Vereeniging tot zedelijke verbetering der gevangenen, de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen en zoovele andere instellingen meer, in welker besturen hij zitting had, kunnen dit getuigen. In elke betrekking was hij op zijne plaats en stichtte hij nut met de uitstekende eigen schappen van geest en hart, welke hem ken merkten. Zijne vele vrienden mogen het dan ook een voorrecht achten hem op hun levens weg te hebben ontmoet. Maar zij zullen ook met diep leedwezen terugdenken aan de familie betrekkingen, wier woning van vreugde, thans in een huis van droefheid en rouwe is verkeerd geworden. Zulke menschen als Van der Velden Erdbrink er een was, sterven echter nooit 1 Daarna betuigde diens zoon, die den yroe- geron werkkring zijns vaders heeft betreden en nu luitenant ter zee is, ook namens zijne familie, aller dank en waardeering voor de hartelijke belangstelling, heden en dezer dagen ondervonden. Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld dat de openbare les der leerlingen van de muziekschool des heeren Willem Van Iperen alhier, zal plaats hebben in „Zomerzorg", op 30 Juni a. s., aanvangende te zes uren. Ook de orkestklasse dier school zal dien avond iets voordragen. De tuin en de zaal van het café „Zomer- lust" alhier, waren door de onderofficiers - vereeniging „Door vriendschap vereenigd" ge kozen tot het houden eener buitengewone vergadering of liever van een zomerfeest op jl. Zaterdag-avond. Die keuze kon uitstekend genoemd worden, daar èn tuin èn zaal van „Zomerlust" eene zeer goede gelegenheid aan bieden om feestelijk bijeen te zijn. Behalve een groot aantal gelntroduceerden, wien het hanteeren der wapenen wellicht minder vlug en sierlijk zou afgaan, bevonden zich onder de feestvierenden ook leden der voreenigingen „Pugno pro Patria" en „Het metalen Kruis", terwijl ook eenige invaliden gehoor gegeven hadden aan de officiëele uit- noodiging, tot hen gericht. Dat ook hot schoone geslacht vertegenwoordigd was, behoeftnauwe lyks vermeld te worden. Nadat velen zich in de zaal hadden neder gezet, anderen zich eene zitplaats in den tuin hadden gekozen en terwijl enkelen, de plassen vermijdende, dien tuin doorwandelden, ving de kleine kapel van het vierde regiment infan terie met de muziekuitvoering aan, welke over het algemeen zeer voldeed en blijkbaar zóózeer de aandacht der hoorderessen en hoorders tot zich trok, dat er eene voortdurende stilte heerschto. Die stilte maakte eindelijk evenwel voor eene meer feestelijke stemming plaats toen de tuin, waaruit, behalve door de gewone gasverlichting, de duisternis gebannen werd door eene illuminatie van vetglaasjos en waarin eene groote W, eveneens van zulke glaasjes voorzien, ha»r licht verspreidde, voor een groot deel bestraald werd door veelkleu rig bengaalsch licht. Ja, men geraakte in geestdrift toen het vaandel der vereeniging in den glans van dat licht werd geplaatst en van uit de geïllumineerde muziektent de tonen van het Nederlandsche volkslied weer klonken. Nauwelijks waren de laatste tonen van het slotstuk van het muziekprogramma wegge storven, of er werden pogingen in het werk gesteld om de zaal in balzaal te veranderen. Toen deze werkzaamheden ten einde waren, nam de voorzitter der vereeniging het woord, wees er op welk een hechten band er be staat tusschen burgerij en militairen, herin nerde aan de teleurstelling, welke het niet- doorgaan van een vorig beraamd feest had teweeggebracht en toonde het nut aan van het bestaan der vereeniging, hopende dat nog menigeen tot haar mocht toetreden. Daverende toejuichingen weerklonken na het uitspreken dezer woorden en weldra ving het bal aan, waaraan door velen werd deel genomen en dat tot omstreeks halfvyf in den morgen duurde. De onderofficiers-vereeniging „Door vriend schap vereenigd" kan met voldoening op het door haar aangeboden feest terugzien, trots het minder gunstige weder. Hedenochtend te 5 u. 55 m. vertrokken velen onzer Katholieke stadgenooten per extra spoortrein van hier ter bedevaart naar Ant werpen en Scherpenheuvel, om Woensdag a.s. te 5 u. 15 m. 's avonds terug te keeren. Bjj de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 35, ƒ18.50, 3.70 en ƒ1.85; de laagste 35, ƒ18, 3.70 en ƒ1.85. Bjj beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald dat de com missiën, welke worden belast met het afnemen van examens in de vreemde talen, waarvan do programma's by kon. besluit van 14 Oct. 1884 zyn vastgesteld, voor 1888 zitting zullen houden voor de Fransche en Engelsche talen te Utrecht en voor de Hoogduitsche taal te 's-Gravenhage, en zyn benoemd tot lid en voorzitter van de commissie voor de Fransche taal, dr. J. G. Van Eyken, inspecteur der gymnasia, te 's-Gravenhage; tot lid en voor zitter van de commissie voor de Hoogduitsche taal, dr. B. Symons, hoogleeraar aan de Ryks- universiteit te Groningentot lid en voorzitter der commissie voor de Engelsche taal, dr. W. G. Brill, oud-hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht. De examens zullen worden afgenomen in de maand Augustus, des noodig ook in hot laatst van Juli. In de commissie voor de Fransche taal heeft o. a. zitting de heer P. Werkman, leeraar aan de H. B.-School te Leiden. De heer Niessink, hulpprediker te Kaag, heeft de benoeming te Eierland, op Tessel, aan genomen. By den uitgever Julius Springer te Beriyn is thans de zomerdienst verschenen van het „Roichskursbuch", waarvan de heer Sythoff te Leiden de exploitatie voor ons land heeft op zich genomen. Het mag verwondering wek ken dat dit boek hier zoo woinig bekend is, want het heeft verscheidene eigenschappen, welke het boven andere spoorweggidsen, ook boven Hendschel's Telegraph, onderscheidt. Het „Reichskursbuch" wordt bewerkt in de bureels van het Reichspostamt te Beriyn, zoodat het een officieel karakter heeft. Behalve eene groote kaart van Duitschland en aangrenzende landen, bevat het aan de keerzyde overzichtskaarten van Tyrol en Salz- kammergut, Zwitserland, Nederland en België, benevens schetskaarten van de ligging dei- spoorwegstations in de steden Beriyn, Breslau, Brussel, Buda-Pesth, Dresden, Frankfort a/d Main, Hambu rg, Leipzig, M ün ch enPary s, Praag, Rotterdam en Weenen, met opgaaf hoe ver de stations van elkander verwyderd zyn. Voorts is elke afdeeling gedrukt op eene ver schillende kleur van papier, afzonderiyk inge naaid en van een kaartje voorzien, zoodat men b. v. in zyn geheel uit het boek kan nemen I. Oosteiyk Duitschland, II. Middel- en Noord- wosteiyk Duitschland, III. Zuid-Duitschland, IV. Oostenryk-Hongarye, V. liet overige Europa met Aziatisch-Turkye, Egypte en de verbin dingen per stoomschip met alle overige landen van de wereld. De zesde afdeeling bevat ein- deiyk eene menigte antwoorden op vragen, welke zich elk oogenblik voordoen. Door graaf Van der Straten-Ponthoz, laat- stelyk gezant van Zyne Majesteit den Koning der Belgen, te Beriyn, en voordien te 's Gra- venhage, is aan het ryk, ter plaatsing in het koninkiyk kabinet van scliilderyen te 's-Gra Historische vertelling naar het Duitsch 1) VAN B. v. WOLFSH0FER. „Vergiffenis, vader", zeide Mary, terwyi zij op de knieën viel. „Maar ik bemin Edward! Wjj hebben elkander eeuwige trouw gezworen en ik zou zeker sterven als gy niet uwe toe stemming tot ons huwelyk gaaft". De baronet beurde het schoone kind op en drukte het zacht aan zyne borst. Gelyktydig wenkte hy een jongen officier, die tot nu toe besluiteloos en verlegen ter zyde gestaan had, met eene vriendelyke beweging te naderen. Met eene haast, geëvenredigd aan den wensch van zijn hart, voldeed deze aan de uitnoodi- ging van den slotheer. „Dank, sir William, duizendmaal dank!" riep hy, de hand van dezen vattend. „Ik wist immers dat gy Marv te zeer bemint om het als een onrecht te beschouwen dat zy een armen officier. „Niet zoo haastig, jongo vriend", viel de baronet in. „Maak u geene illusies, welke de werkelykheid niet verwezeniyken kan. Zoo ik niet heftig uitvaar, omdat ik getuige ge worden ben dat tusschen Mary en u een innig verbond des harten bestaat, moogt gy daarom nog niet op myne toestemming reke nen. Overigens ben ik oorzaak geweest dat zulke betrekkingen mogelyk zyn geworden. Ik had toezien, ik had Mary de gelegenheid tot eene samenkomst met u beletten moetenIn plaats daarvan haalde ik u in myn huis en verheugde my in het behagen, dat gy in myn kind schiept 1 Moest u dat niet het bewys zyn, dat ik niets op uw persoon heb aan te merken?" „Maar wat kan u evenwel bewegen my Mary's hand te weigeren?" „Omdat ik arm ben evenals gyzelf! Omdat de eenige dochter van den baronet Wakerset haren toekomstigen echtgenoot geen honderd pond ten huwelyk kan brengen! Omdat deze veeleerder eens verplicht zal zyn voor den ouderdom van zyn schoonvader te zorgen." Een somber zwygon volgde op deze woorden. Als 't. ware van een last bevryd, welke zwaar op zyne borst had gedrukt, zonk de baronet in een zetel en noodigde den jongen officier door eene handbeweging uit, tegenover hem plaats te nemen. Werktuigelyk gehoorzaamde deze en sir William begon: „De hemel is myn getuige dat ik onschuldig ben aan de ruïne, welke over myn huis gekomen is. Myn streven was nooit rykdommen te vergaren, maar ik heb ook niets zinneloos verkwist. Wat myne voor vaderen eens in den loop van eeuwen door eigen vlyt of door de gunst der hoerschers ver worven hadden, trachtte ik vóór alles te be houden. Mary Wakerset was tot nog toe ryk genoeg om zich den echtgenoot naar de stem van heur hart te kiezen. Daarom had ik er niets tegen dat myn kind juist u, Edward, met hare fjunst onderscheidde. Want, laat my openhartig zynhet was myn wensch u eens als den echtgenoot van Mary te zien". En deze hoop zou zy dan voor altyd vervlogen zyn?" „Ja, Edward! Evengoed als myn vermogen! Sedert weken volgt de eene jobstyding de andere om my deze zekerheid op te dringen. Gy weet dat de have der Wakersets grooten- doels bestaat in overzeesche bezittingen, welke onder koningin Elisabeth gekocht werden. Zy zyn in handen der Franschen gevallen, die zich onder de tegenwoordige regeering stuk voor stuk in de zuidolyke provinciën der nieuwe wereld toeëigenen. De schepen, welke de overblyfselen uit dat vermogen naar Oud- Engeland zouden brengen, werden eene prooi der golven. Zóó hebben allo machten der wereld zich tegen my verbonden om my tot een bedelaar te maken". „Maar daarin bestond toch niet uw geheele vermogen gy vergeeft my, sir", viel de jonge officier in. „Gy vergeet uwe aanzien- lyke bezittingen in Oud Engeland zelf, hier Wakerset-house en de landeryen, welke daar omheen liggen." De baronet wendde verlegen het gelaat af. „Gy hebt gelyk", murmelde hy. „Maar ook die zyn verloren. Sta my toe u te vertellen hoe dat gekomen is. Ik vertrouwde een machtig man, die eens myn vriend was. In lastige omstandigheden wendde hy zich tot my om voor hem borg te staan. Hulpvaardig als ik was, voldeed ik aan zyn wensch. Maar hy hield zyn woord niet; nu komen zyne schuldeischers by my; ik sta op het punt met smaad en schande uit Wakerset-house gejaagd te worden, om getuige te zyn hoe de bezitting myner oude familie onder den hamer komt." „En de naam van den man, die u zoo in den steek heeft gelaten? Daar gy my zulk oen verregaand vertrouwen schenkt, strekt gy dat misschien nog tot dit punt uit." „Gy zult hem weten, Edward! Het is.... Bolingbroke!" „Bolingbrokeriep de jonge officier ver baasd. „O, dan begryp ik alles!" Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1