"aiga rmri-iai. Volgens de „Standaard", wil de Minister Keuchenius de uitgaven voor de warvings- advertenties trachten te verminderen, omdat die advertenties weinig vrucht hebben opgele verd. Er schijnt vroeger met het adverteeren wel wat heel ruim te zyn omgesprongen. Al leen voor deze wervings advertenties betaalde het Dep. van Koloniën aan het bureau van Njjgh, dat de plaatsing in alle bladen op zich had genomen, vyf en dertig duizend vijfhon derd gulden. Verder weet de „Standaard" mede te deelen dat de ministeriéele burau's hunne vele ad- vertentiqn tot dusver uitsluitend in liberale bladen plaatsten, en aldus om de publiciteit bij de grootste helft der natie zich niet be kreunden. Ook hierin is thans verandering gebracht en is gelast dat alle partijdige be voorrechting bij den Gouvernementsdienst zou ophouden. Indien de „N. R. C." goed is ingelicht, dan neemt de behandeling van het aanhangige voorstel tot wijziging van het Reglement van Orde in de Tweede Kamer oen anderen loop dan het bericht, hetwelk laatstelijk te dier zake in de pers de ronde deed, te verwachten gaf. Het schijnt namelijk dat de commissie van rapporteurs besloten heeft de ontwerpers van het voorstel, de heeren Schaepman en Lohman, vóór alles tot eene conferentie uit te noodigen, ten einde te trachten door gemeen schappelijk overleg eene oplossing te vinden voor de bezwaren en wenschen, welke bi) het sectieonderzoek gerezen en uitgesproken zijn. Tot welke resultaten die besprekingen zullen leiden, kan kwalijk voorspeld worden. Wellicht wordt er zoodoende een wijzigingsvoorstel van gansch anderen aard en strekking ter bane gebracht. Wellicht ook komt men tot de over tuiging dat het 't raadzaamste is voorshands zich te beperken tot die wijzigingen, die door de nieuwe Grondwet gebiedend noodzakelijk zjjn geworden, en dan voor later, nadat de nieuwe Kamer by ervaring het bestaande reglement zal hebben leeren kennen, de vraag over te laten, of er, en zoo ja, welke grondige veranderingen wenschelyk zyn. Doch zooveel schynt intusschen wol zeker, dat er van eene oproeping der Kamer tegen 19 dezer, zooals beweerd was, nu geen sprake zal wezen. Trouwens, het ligt in den aard der zaak dat met die oproeping behoort gewacht te worden totdat de Regeering het hare gedaan zal hebben om do Bankwet in staat van wyzen te brengen. De nieuwe Kamer heeft bewezen dat het haar wil was om die wet met be kwamen spoed aan de orde te brengen. Veer tien dagen nadat dat wetsontwerp andermaal was ingekomen, don 17den Mei, is het Voor- loopig Verslag daarover uitgebracht. Is de Regeering onmiddeliyk daarop met goed beleid te werk gegaan en heeft de Bankdirectie zich bereid betoond om aan billijke eischen, hoe noode wellicht ook, zich te onderwerpen, zoo kan deze gewichtige aangelegenheid, tegeiyk dan mot het Reglement van Orde, nog in dit zittingjaar aan een goed einde worden gebracht. De verantwoordeiykheid daarvoor rust thans op de Regeoring. Het stoomschip „Amsterdam" is 7 Juni van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen; het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 7 Juni van Marseille; de „Gelderland," van Rotterdam naar Java, arriveerde 7 Juni te Port-Said. Z. M. heeft benoemd by het wapen der artillerie tot kapitein by het 3de reg. vesting- art., de eerste luits. T. C. De Bordes, van den staf van het wapen, adjud. van den gou verneur der Koninkiyke Militaire Academie, en J. E. De Man, mede van dien staf, werk zaam by de pyrotechnische werkplaatsen; bepaald dat de eerste luit. W. C. Gobius, van het wapen der infanterie, die by Zr. Ms. be sluit van 31 Dec. 1882 voor den tyd van vyf jaren werd gedetacheerd by het wapen der artillerie van het leger in Ned.-IndiS en zich thans a la suite bevindt van het Koloniaal "Werfdepot, weder zal worden ingedeeld by hot regiment grenadiers en jagers, waarby hy laatsteiyk hier te lande heeft gediend; aan mr. J. Thiebout, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als rechter-plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank te Zwolle benoemd W. H. Remmen tot burgemeester der gemeente Megenaan Bronislaw Onu- frowicz, geboren te Enge (kanton Zürich) in Zwitserland, vergunning verleend tot uitoefe ning der geneeskunst op Nederlandsche zee schepen, met uitzondering van oorlogsvaartui gen, onder voorwaarde dat hy de wettelyke bepalingen omtrent de uitoefening der genees kunst in Nederland stipteiyk nakome; den hoer J. J. Jonckheor, gezaghebber van St.- Eustatius, op zyn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen; den heer P. Faarup, eersten commies ter griffie van het hof van justitie in de kolonie Curasao, benoemd tot gezaghebber van St.-Eustatius. Gemengd Nlouwm. Waarschyniyk zal men dezer dagen bemerkt hebben dat overdag voortdu rend patrouilles de stad doorkruisten. Dit stond in verband met de inspectie van den militie commissaris over de milicien-verlof gangers. Om wanordelykheden te voorkomen, was deze maatregel ingevoerd. De inspectie is heden afgeloopen. De Haagsche rechtbank veroor deelde gisteren een bewoner van een hofje, die een timmerman en zyne vrouw, met wie hy woorden had, met kalk wierp, tot 7 dagen gevangenisstraf. Het gerechtshof aldaar heeft bevestigd het vonnis der Haagsche rechtbank, waarby een horlogemaker te dier stede veroordeeld werd tot 5 maanden gevangenisstraf wegens ver duistering van een gouden en een zilveren horloge, hem tegen loon en uithoofde van zyn beroep ter reparatie toevertrouwd. Gisterochtend is te 's- Grave n- hage een meisje, in dienst by eene modiste, door de politie in het huis van de meesteres der jongedochter gearresteerd. Zy moet op lichting hebben gepleegd ten nadeele van de firma B., in do Hoogstraat, door, behalve goe deren, welke zg op naam van de modiste by die firma moest halen, ook japonnen en andere artikelen, te haren behoeve, voor reke ning doch buiten medeweten van hare meeste res mede te nemen. Een vleeschhouwer, wien Zater dagavond door de Gooische stoomtram beide beenen werden afgereden, is gisteren in het gasthuis te Amsterdam overleden. De arrondissements-rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren Bernardus Wetters, den 19-jarigen jongeling, die in de distilleerdery aan de Zalmkado, geiyk we uitvoerig meldden, zyn kameraad in drift doodstak, tot 3 jaar gevangenisstraf. Door zyn verdediger werd tegen dat vonnis dade- ïyk hooger beroep aangeteekend. Te Amsterdam zyn in bewaring gebracht drie Duitschers, spelers met valsche kaarten, die in een bierhuis aan het Spui een hunner landgenooten een bankbiljet van ƒ40 afhandig hadden gemaakt. In den nacht tusschon 6 en 7 Juni jl. brak in de behuizinge van M. De Groot, te Uffelte by Meppel, een geweldige brand uit, welke in korten tyd de geheele boer- dery, benevens het grootste deel van den inboedel en dor levende have vernielde. Zes koeien, 2 paarden en eenige stuks jong vee kwamen in de vlammen om. Maandag morgen begaf zich de landbouwer D. H., te Nes, boven op de schuur om daar eenig werk te verrichten. Door een toeval kwam hy te vallen, met het treurig gevolg dat hy zich tegen den muur van de be lendende veestalling de hersenpan verbryzelde en morsdood werd opgenomen. Men meldt uit Deventer: Zr. Ms. riviervaartuig „Rhenus" is gistermorgen aan gekomen ter opluistering van de groote internationale roeiwedstryden. Ook zyn ver schillende mededingers by de wedstryden reeds aangekomen, die met hunne bootjes zich op de rivier oefenen, terwyl reeds gisteren de 15 concurrenten voor sjouwermansbooten tegen elkaar roeiden, waarvan de 6, die in den kortsten tyd de baan hebben afgelegd, op 9 Juni don beslissenden wedstryd roeien. Reeds nu zyn er veel vreemdelingen in de stad, en elke trein brengt opnieuw een groot aantal mede. Het feest wordt heden, Vrydag-avond, ge opend met de officiëele ontvangst van de gasten en de mededingers ten raadhuize. Daarna is er concert in de Buitensociëteit. Gisteravond werd te Groningen op de straat aan den Praediniussingel gevon den het lyk van een manspersoon, onlangs van de ryks-bedelaarsgestichten ontslagen. In een toeval, waaraan hy meer lydende was, schynt hy gebleven te zyn. Door do zorg der politie werd het lyk naar het ziekenhuis ge transporteerd. Dikwyis - en met recht - wordt beweerd dat het Vlaamsch zooveel overeen komst heeft met ons Nederlandsch. Dat de waarheid dier bewering echter niet altyd steek houdt, biykt vry wel uit het volgende Op de Brusselsche tentoonstelling nl. zyn op tal van plaatsen in verschillende talen bordjes aangebracht, dienende om de bezoe kers te waarschuwen tegen hen, die er nogal handig in zyn om zich b. v. eens anders portemonnaie toe te eigenen. In gewoon Hollandsch zou de vertaling zyn: „Pas op de zakkenrollers." In het Ylaamsch luidt echter de overzetting„Behoud u voor de beurzensnyders." Treffend is in dit geval de overeenstemming zeker niet. Twee branden en een spoorweg ongeluk worden uit Amerika geseind. Te Nieuw-York brandde Tammany-hall ge deeltelik uit (schade doll. 50,000) en het plaatsje Huil, dat tegenover Ottowa in Ontario ligt, werd voor een groot deel in de asch gelegd. De schade van dezen brand wordt op doll. 800,000 begroot, en honderden personen hebben in de vlammen alles verloren, terwyl slechts enkelen verzekerd waren. Het spoorwegongeluk had plaats by Tampico (Mexico) en kostte het leven aan 18 personen, terwyl 41 gewond werden. De eerste bezending kersen uit Duitschland, bestemd voor Engeland, passeerde den 5den dezer het grensstation te Lobith. Het waren 114 mandjes. De Franse lie Bank heeftnieuwe bankbiljetten van 500 en 100 fr. besteld. Deze biljetten vorschillen veel van de vorige. Men verzekert dat zy in Augustus gereed zullen zyn ter emissie. Ten gevolge van een twist, welke ontstaan was tusschen twee kwartiermeesters van het 20ste regiment artillerie, te Poitiers in garnizoen, had een duel plaats. Men koos tot wapen den degen. De schermmeester en twee kapiteins deden als secondanten dienst. Na eenige uitvallen werd een der partyen, de heer Chambard, ernstig gewond beneden de rechterborst. De kwetsuur was van dien aard, dat de gewonde, even nadat hy de hand zyns tegenstanders, volgens de regelen in het leger bestaande, gedrukt had, nederviel en weldra stroomen bloeds spuwde. Alle pogingen om hem in het leven te behouden, waren vruchteloos. Hy stierf. Te Port-au-Prince is, geiyk men vreesde, een opstand beproefd, maar onder drukt. De stad is echter in 3taat van beleg verklaard. In het Noorden van Zweden is het opnieuw winter. De sneeuw ligt een meter hoog; telegraaf- en telefoondraden zyn ver nield en sleden en sneeuwploegen zyn weer in vollen gang. Een droevig voorval had dezor dagen naby eene aanlegplaats in den Donau plaats. De boot „Freudenau" voer met een 300 passagiers aan boord een klein bootje onderste boven. De jonkman, die in de boot zat en zyne bekwaamheid had willen toonen in het hanteeren van de riemen, zonk weg, maar kwam weder boven en klemde zich aan de zoogenaamde galery van de boot vast. Daar alle passagiers, willende zien wat er gebeurde, naar óén kant drongen, zag de kapitein zich in de eerste plaats verplicht op behoud van zyne boot bedacht te zyn. Aan zyn bevel om zich gelykelyk over de boot te verspreiden, werd natuurlyk gevolg gegeven. Intusschen trachtte één der passagiers, zekere Preiss, bankwerker van beroep, op eigen ge legenheid den drenkeling te redden. Hy boog zich over de verschansing, greep den dren keling by den arm en poogde hem omhoog te trekken. Maar hy verloor het evenwicht en viel zelf over boord, zoodat nu beiden in de golven lagen. Pogingen tot redding bleven vruchteloos. De vrouw van den bankwerker was ook aan boord, daar haar man en zy met eenige vrienden een pleiziertochtje had den gemaakt. Met geweld moest men haar weerhouden zich in de golven te storten. Een ander, nog ernstiger ongeluk heeft te Napels plaats gehad. Daar zyn op de place Cavour, een drietal personen, de barones Kirinich, mej. Campos en eene kamenier, die zich op het balkon der tweede verdieping van eon der gebouwen aldaar hadden bege ven, mot het geheele balkon naar beneden gestort. Eéne van haar, de 18-jarige Eveline Campos, de dochter van een kapitein, eenig kind van haren vader en verloofd met baron De Martino de bruidskorf was reeds gereed is op het hoofd neergekomen. Zy ademde nog toen zy werd opgenomen, maar bezweek vóór men het gasthuis met haar had bereikt. De kamenier verkeert in een allerellendigsten toestand. De barones, die op de beide anderen is gevallen, heeft den arm gebroken en zich op verschillende plaatsen bezeerd. Hare kwet suren schynen niet ernstig te zyn. KOLONIËN. BATAVIA, 30 April-7 Mei. (Eng. en Nederl. mails). By een besluit van den civielen en mi]), tairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorig. heden van 25 April jl., is het verbod op den in- en uitvoer in Kroeng-Sabil en Tjellang met ingang van 10 dezer opgeheven. {Jan. CVi.) Door den gonvornenr-genoraal van Ned.-Indiê rfs do volgende beschikkingen genomen Civiel Oepartement. Yerleond: Een 2-jarig[ver lof n. Europa, w. meer dan 15 jaren onal'gobr. die&st in dezo gewesten, aan den Ieeraar in do Maleische taal by de afd. Taal-, Land- en "Volkenkunde van het Gymnasium Willem III te Batavia, J. Habbema- w. ziekte aan den ass.-res. van Tjiandjoer J. j' Bisechof, en aan den secretaris der ros. Soerakarta W. T. Engelbert van Bevervoordo; een 2-jarigverlof ni. Europa, w. ziekte, aan den onderwij. er 2de kL D. Harting Rzn.; een 2-jarig verlof n. Europa, w. moer dan 12 jaren onafgobr. dienst in N.-I., aat> den landmeter 5de kl. D. Hollander; een 2-jarig vtr- lof n. Nederland, w. dringende redenen, aan dta notaris tovens vendumeester te Madioen, A. V&1 Bijckevorsel; een 2-jarig verlof d. Europa, w. ziekte, aan don architect 2de kl. E. J. Van Dijk. Benoemd: Tot tyd. vervanger van den notarii tevens vendumeoeter te Madioen A. Yan Bijckevorsel, gedurende diens afwezigheid, de cand.-notaris H. Tollens; tot hulponderwijzeres O. M. Yan Goens en A. M. Zeeman, thans tijdelijk; bij het kadaster, tot landmoter 3de kl. W. H. B. Bake; tot adj.-land meter late kl. J. F. C. Schram; tot adj.-landmeter 2de kl. L. C. F. Polderman; tot contr. 2de kl. J. Do Koek; tot ouderwyzer 2de kl. A. Roose; tot ass.- res. van Tjiandjoer, tevens vendumeester aldaar, D. Mullomeister; tot secretaris der ros. Soerakarta Th. Yan Dissol; tot administrateur by de tinmynen op bet eiland Billiton A. Hage Jzn. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 'blands dienst, do hulponderwijzeres L. M. A. Van Haastert; op verzoek, eervol uit zijne betrekking, w. ziekt*, de schout voor de politie te Banda Noira (Amboina) J. L. Morrees, en in zyne plaats benoemd dt opziener 3de kl. bij het Boschwezen op Java ea Madoora M. Vermeulen. Geplaatst: In de res. Lamp. districten, de contr. lste kl. G. J. Harrebomée. Gesteld: Ter beschikking van den ass.-res. van Soekapoera, de asp.-contr. A. A. A. Yan Dijk; ter beschikking van den ass.-res. van Salatiga, de asp.- contr. J. Dunnewold; van den ass.-res. van Grobogan, de asp.-contr. K. Peereboom. Verplaatst: Yan Manondjaja, ^fd. Soekapoera, naar de controle-afd. Tjiawi, afd. Tasikmalaja, de contr. 2de kl. M. Van der Ent. Departement van Oorlog. Belast: Met de waarne ming der betrekking van commandant der 2de mil. afd. op Java, de kol. der inf. F. Van Haaften, comm. der inf. te Magelang. Met de waarneming der betrekking van mil. amb tenaar 3de kl. J. K. Do Jong. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa w. 12-jar. onafgobr. dienst in N.-I. aan den laten luit. der inf. P. C. Yan Galen. Ontslagen: Op verzoek, eervol nit Zr. Ms. mil. dienst, w. volbr. diensttijd, met behoud vanreohtop pens., de luit.-kol. der inf. J. A. H. Boellard en de majoor der art. W. F. Schenck. Bevorderd: By het wapen der art. tot leteo luit. do 2de luit. A. A. Hosang. Dspartemtnt van Marino. Verleend: Eon 2-jarig verlof n. Nederland, w. ziekte, aan den commandeur voor het vak van scheepsbouw by het marine-établ. te Soerabaia, J. Van den Berg. Benoemd: Tot onderhavenmeester, tovens loods- commissaris voor de haven Tandjong Briok (Batavia) J. C. H. Henckeby het loodswezen van Straat Bali, tot loods F. Davidis. BUITENLAND. Frankr|jk. De .Figaro" meldt liet vertrek naar Brus sel van eene delegatie, belast met het over handigen van een eeredegen aan den hertog van Aumale, met het opschrift: „Memor Gallia" tot aandenken aan zyn vertrek uit Frankrijk. Hetzelfde blad zegt dat, volgens berichten uit Sofia, Bulgarije officiéél aan de Parijsche tentoonstelling van 1889 zou deelnemen. De begrootings-commissie heeft het kre diet van 50,000 fr. goedgekeurd voor het openen van een wedstrijd tot oprichting van een gedenkteeken ter herinnering aan de Fransche revolutie op de plek der Tuilerieën. Ten gevolge van het debat, dat eergis teren in de Kamer tusschen Sevaistre en Felix Pyat heeft plaats gehad, kwam eerst genoemde tot het besluit door eenige personen te laten beslissen of er termen waren om van Pyat voldoening te eischen, niettegenstaande deze veel minder krachtig en bovendien veel ouder is. Dit eere gerecht heeft zich ten voor- deele van Sevaistre verklaard, als rechtheb bende op eene voldoening, niettegenstaande Pyat's ouderdom. De 73-jarige maarschalk Leboeuf is op het kaeteel Moncel, by Argentan, na eene langdurige ongesteldheid, gisteren overleden. De dood van maarschalk Leboeuf brengt het aantal Fransche maarschalken op twee. De nog in leven zynde zyn de maarschalk Canrobert, geboren 27 Juni 1809, benoemd tot maarschalk van Frankryk den 18den Maart 1856 na den Krim-oorlog, en maarschalk Mac Mahon, geboren 13 Juni 1808, benoemd tot maarschalk den 5den Juni 1859, na den veldtocht naar Italië. Voor het eerst is te Parys de doctors graad aan eene vrouw verleend, en wel aan

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2